Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Pomysły na ulepszenie transportu, MPK i ogólnie kwestii komunikacyjnych w Rzeszowie

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: maks » 31 mar 2019, 16:43

c.d

Miasto chce wybudować wielopoziomowy parking przy targowisku na ul. Dworaka. Już teraz kierowcy walczą o miejsca parkingowe

Budowa drugiego parkingu, a później wprowadzenie opłat za postój niewiele pomogły. W niedziele znalezienie wolnego miejsca parkingowego przy targowisku wciąż graniczy z cudem. Dlatego miasto przymierza się do budowy trzeciego parkingu, tym razem dwupoziomowego.

Przy ul. Dworaka znajduje się największe miejskie targowisko. W dni robocze świeci pustkami, za to co niedzielę na zakupy przyjeżdżają tu tłumy. I te tłumy mają kłopot z tym, by znaleźć miejsce do parkowania. W niedziele przejazd 750-metrową ul. Dworaka w kierunku targowiska może trwać nawet pół godziny. Samochody stoją w korku, kierowcy czekają po kilkadziesiąt minut na to, by zwolniło się miejsce parkingowe.

Miejsc wciąż mało

Klientom i kupcom nowego targowiska początkowo miał wystarczyć parking na 200 miejsc postojowych. Bardzo szybko okazało się, że to za mało. Klienci, którzy przyjeżdżali w niedziele na targ, parkowali gdzie popadnie: wzdłuż ulic Lwowskiej, Rejtana, Mieszka I, a nawet Kustronia.

W ubiegłym roku miasto wybudowało drugi parking – w miejscu, gdzie w przyszłości powstanie druga nitka ul. Dworaka w ramach budowy tzw. Wisłokostrady – drogi łączącej al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą. Ma 160 miejsc postojowych. Razem to 360 miejsc. Jak było jednak do przewidzenia – to wciąż za mało.

Będzie parking dwupoziomowy?

Miasto, żeby zwiększyć rotację na obu parkingach, wprowadziło opłaty za postój. Teraz przymierza się do budowy parkingu wielopoziomowego. Miałby on powstać po prawej stronie ul. Dworaka, między mostkiem nad potokiem Młynówka a jednostką wojskową.

– Ogłosiliśmy konkurs na opracowanie wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji – potwierdza Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Pod uwagę brane są dwa warianty parkingu: w terenie oraz dwupoziomowy. Pierwszy mógłby pomieścić 150 samochodów, licząc z miejscami dla osób niepełnosprawnych, a drugi – 220 samochodów. Jego drugi poziom miałby być dopasowany wysokością do ul. Dworaka. Oprócz tego powstanie niezbędna infrastruktura: droga dojazdowa, oświetlenie oraz kanalizacja.

– W tym roku chcemy wykonać dokumentację i uzyskać wszystkie zgody. W przyszłym roku moglibyśmy już zacząć budowę. Ta inwestycja przyda się także ze względu na planowaną budowę Wisłokostrady – mówi Chłodnicki.

gazetarzeszow
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1987
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: bogdanoo » 27 cze 2019, 21:23

http://czytajrzeszow.pl/?id=4918&idd=4&poz=ml0
Od jakiegoś czasu władze Rzeszowa zapowiadają budowę wielopoziomowych parkingów, które miałyby rozwiązać problem braku miejsc postojowych, dla osób chcących zostawić swój pojazd w pobliżu centrum miasta. W tamtym roku mówiono o dwóch lokalizacjach – ul. Pułaskiego, tuż obok otwartych basenów ROSiR i parkingu przy Hali Podpromie. Z informacji, które uzyskaliśmy w ratuszu wynika, że w najbliższych planach inwestycyjnych znalazło się miejsce tylko dla jednego parkingu. Chodzi o lokalizację przy basenach ROSiR, dla której w tym momencie miasto przygotowuje program funkcjonalno-użytkowy.

- Jest to pierwszy etap realizacji tej inwestycji i może on potrwać do października tego roku. Następnie konieczne będzie opracowanie dokumentacji, do tego dochodzi również sama budowa obiektu. Wstępnie można zakładać, że parking mógłby zostać oddany do użytku w 2021 roku – powiedział nam rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki.

Nowy parking miałby mieć 5 kondygnacji (w tym pierwszą w poziomie gruntu) i pomieścić około 280 samochodów. O budowę tego obiektu od dłuższego czasu zabiegają miejscy radni Platformy Obywatelskiej. Według nich byłby on dobrym rozwiązaniem dla osób, które latem tłumnie przyjeżdżają popływać na basenach ROSiR, a nie mają gdzie zostawić swojego samochodu. Według na razie nieoficjalnych, szacunkowych wyliczeń parking przy ROSiR kosztowałby ok. 4,5 mln zł.

A co w takim razie z parkingiem na Podpromiu? W czasie rozgrywek sportowych odbywających się na sąsiedniej hali parking jest zapełniony po brzegi. Cierpią też okoliczni mieszkańcy, bo samochody widzów zajmują wszystkie pobliskie ulice. Władze w ubiegłych latach kilka razy zapowiadały rozpoczęcie prac nad rozbudową parkingu na Podpromiu o kolejne kondygnacje. Za każdym razem temat jednak przycichał.

W październiku zeszłego roku, temat parkingu przy hali na Podpromiu powrócił razem z kwestią jej przebudowy. Jak wiadomo temat rozbudowy hali upadł, ponieważ jedyna oferta jaką otrzymało miasto w przetargu na modernizację obiektu znacznie przekraczała kwotę jaką ratusz przeznaczył na ten cel. Wtedy można było mieć wrażenie, że rozbudowa parkingu była ściśle związana z rozbudową hali, więc o nowych miejscach parkingowych pod halą należałoby zapomnieć. Mimo to, tuż przed wyborami samorządowymi, a zarazem jeszcze przed unieważnieniem przetargu na rozbudowę hali, prezydent Tadeusz Ferenc deklarował, że budowa takiego parkingu byłaby dobrym rozwiązaniem z racji nie tylko bliskiej odległości Podpromia, ale i również Stadionu Miejskiego.

- Chcemy go zbudować i jest to konieczne, ponieważ w momencie zawodów sportowych faktycznie jest problem z zaparkowaniem samochodu - mówił prezydent Tadeusz Ferenc podczas jednej z konferencji w październiku ub. r.

Padały zapowiedzi o dobudowaniu 2 lub 3 kondygnacji, jednak teraz okazuje się, że ratusz na razie nie myśli o rozbudowie kolejnego parkingu.

- Nie prowadzimy w tym momencie żadnych działań związanych z rozbudową parkingu przy Podpromiu – informuje rzecznik prezydenta.

Obecnie parking na Podpromiu może pomieścić około 350 pojazdów.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1189
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: a1chemik » 19 lip 2019, 11:50

Podpromie zyska piętra w 2020 roku:

https://www.resinet.pl/aktualnosci/rzeszow/budowa-parkingu-wielopoziomowego-na-podpromiu-mozliwa-najwczesniej-w-2020-roku.html?fbclid=IwAR3tLxC_uPNZyKvnDhTi8NtWYgE3-lz2-_qMJsEPIl3Cd-L7c3jbX2gQX8M

RZESZÓW. O budowę parkingu wielopoziomowego na obecnym terenie przy hali Podpromie pytał radny Platformy Obywatelskiej Marcin Deręgowski. Miasto informuje, że pod inwestycje została już wykonana robocza koncepcja realizacji.

Pierwszy z parkingów wielopoziomowych, jakie planuje wybudować Ratusz, znajdzie się przy ulicy Pułaskiego i ma na celu wspomóc zarówno mieszkańców i użytkowników basenów ROSIR.

Kolejna taka inwestycja ma powstać na obecnym parkingu przy hali Podpromie. Temat w jednej z interpelacji poruszył radny Marcin Deręgowski. W odpowiedzi od miasta znajdziemy informacje o tym, że dotychczas została opracowana robocza koncepcja realizacji.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Rzeszowa inwestycja pod nazwą „Budowa parkingu wielopoziomowego” została wyznaczona do realizacji w latach 2020-2022, a sumą jaką pierwotnie przeznaczono wynosi 11 mln zł.

„Niezwłocznie po wprowadzeniu do budżetu miasta Rzeszowa środków finansowych na realizację ww. zadania zostanie zlecone opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji” – informuje Stanisław Sienko, zastępca prezydenta Miasta Rzeszowa.
a1chemik
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 111
Na forum od: 29 cze 2018, 14:46

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: maks » 01 paź 2019, 0:00

Do 2023 roku w Rzeszowie mają zostać wybudowane dwa wielopoziomowe parkingi.


https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci ... -rzeszowie
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1987
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: bogdanoo » 01 paź 2019, 15:01

http://czytajrzeszow.pl/?id=6381&idd=4&poz=ml0
Obrazek
Obrazek
iętrowy parking na 236 miejsc dla pojazdów ma powstać tuż przy basenach Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Pułaskiego w Rzeszowie. Jak już wcześniej pisaliśmy w czerwcu tego roku, miasto rozpoczęło prace nad programem funkcjonalno-użytkowym i teraz poznaliśmy pierwsze ich efekty.

W poniedziałek, w miejscu gdzie miałby stanąć nowy obiekt parkingowy, o szczegółach tej inwestycji poinformował wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński wraz z radnymi Platformy Obywatelskiej, Jolantą Kazimierczak i Marcinem Deręgowskim, którzy od dawna zabiegają o jej realizację. Towarzyszył im Janusz Makar, dyrektor ROSiR. Wspólna konferencja wiceprezydenta i radnych PO nie dziwi, bo oprócz tego, że Rozwój Rzeszowa i Platforma Obywatelska tworzą koalicję w Radzie Miasta, to Ustrobiński jest obecnie kandydatem do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz
Radni PO Marcin Deręgowski, Jolanta Kaźmierczak i wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński
Fot. Karol Woliński
- Dzisiaj jak widać to miejsce jest pełne samochodów, a w lecie jest jeszcze bardziej oblegane w związku z dużym zainteresowaniem basenami ROSiR. Oprócz tego widzimy na pobliskich osiedlach, że tych samochodów również jest dużo, dlatego od dawna składaliśmy wnioski o budowę tego parkingu - mówił radny PO Marcin Deręgowski. Zdaniem przedstawiciela Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta, budowa takiego obiektu zapewni przestrzeń parkingową przy obleganych szczególnie w lecie obiektach ROSiR, a po drugie umożliwi zostawienie samochodu osobom, które mieszkają w pobliżu, a także osobom które np. przywożą dzieci do pobliskiej szkoły czy przedszkola.

Obecnie przy parkingu obok basenów ROSiR znajduje się około 70 miejsc parkingowych. Według opracowanej już koncepcji rozbudowy parkingu ma on mieć 5 kondygnacji i 14 metrów wysokości, co zrówna go z halą sportową znajdującą się na terenie ROSiR-u. Parking o powierzchni 700 m kw. ma być wyposażony w ogniwa fotowoltaiczne zamontowane na dachu i elewacji obiektu, które mają zasilać obiekty ROSiR w tym głównie baseny. Według wiceprezydenta Rzeszowa Marka Ustrobińskiego ta inwestycja zdecydowanie zwiększy pojemność parkingową w tym miejscu.

- Docelowo będzie to 236 miejsc parkingowych, teraz rozpoczną się prace związane z opracowaniem projektu i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zrealizować obiekt - mówił wiceprezydent Rzeszowa.

Zobacz
Fot. Karol Woliński
Szacunkowy koszt realizacji tej inwestycji to według Marka Ustrobińskiego około 20 mln zł. Kolejne 5 mln zł ma pochłonąć fotowoltaika. Na razie nie wiadomo czy będzie to parking płatny, choć miejsce gdzie miałby powstać nie znajduje się obecnie w strefie płatnego parkowania. Możliwe, że kupując bilet wstępu na basen będziemy uprawnieni do skorzystania z miejsca parkingowego.

Jak zapowiedziano na konferencji prasowej, budowa parkingu przy ROSiR to nie jedyne tego typu przedsięwzięcie w Rzeszowie, ponieważ w planach władz miasta jest również budowa wielopiętrowego parkingu przy Hali Podpromie. Ta inwestycja miała początkowo być powiązana z rozbudową samego Podpromia. Jak wiadomo temat rozbudowy hali upadł, a przekaz ze strony ratusza w sprawie budowy parkingu się zmieniał. Najpierw koncepcja budowy parkingu była brana pod uwagę, później ratusz wstrzymywał się z decyzją w tej sprawie. Wszystko wskazuje jednak na to, że teraz władze Rzeszowa dają zielone światło budowie parkingu przy hali Podpromie.

- Mamy w planach budowę obok Podpromia jeszcze większego obiektu, czynnego przez cały tydzień, który obsłużyłby gości hali, ale również osoby chcące zaparkować w pobliżu centrum miasta i bulwarów - zapowiedział wiceprezydent Rzeszowa.

Obie inwestycje dotyczące budowy parkingów wielopoziomowych zostały zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2023.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1189
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: jasiop » 19 sty 2020, 16:38

"... Do 2023 roku w Rzeszowie mają zostać wybudowane dwa wielopoziomowe parkingi.
Jeden z nich miałby powstać przy Rzeszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, drugi przy Hali Podpromie."

Zakład że w zakładanym terminie nie powstaną obydwa ?
A szanse, że do 2022 ziści się choć ten jeden na ul. Pułaskiego obstawiam ledwo na 20 %.
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 773
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: maks » 12 mar 2020, 0:38

W ubiegłym roku było głośno o budowie dwóch parkingów wielopoziomowych w mieście. Na dziś sprawa inwestycji ucichła.


http://supernowosci24.pl/co-z-budowa-pa ... w-miescie/
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1987
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: on_ » 12 mar 2020, 11:34

I kolejny temat o bajdurzeniu miejskich urzędników, bez realnie podjętych działań w celu jego realizacji
on_
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 107
Na forum od: 08 sie 2019, 9:28

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: ma_k » 13 kwie 2020, 18:15

Może to i lepiej, że na razie temat ucichł. Zgadzam się z p. Danielem Kunyszem, że dodatkowe parkingi przyczynią się do dodatkowego zakorkowania miasta. Zasada jest prosta – im więcej miejsc parkingowych tym ludzie chętniej wybierają samochód jako środek transportu, im więcej samochodów tym większe korki. Podobnie jest z infrastrukturą – im lepsze drogi tym chętniej wybieramy samochód = więcej samochodów, większe korki.
Projekt parkingu na Piastów wygląda sensownie – jeśli chodzi o samochody, to jest tam po prostu burdel – ulice są zawalone samochodami, nie da się przejść i na dodatek brzydko. Jest tylko jeden problem - po co parking na 250 miejsc skoro do tej pory było 85? Znowu – więcej miejsc, więcej samochodów, większe korki. Z pewnością istnieją pilniejsze potrzeby niż budowa dodatkowych miejsc postojowych – pamiętajmy, że to my płacimy za te wszystkie inwestycje w podatkach.
Parking na ul. Pułaskiego – znowu – po co taki duży? Więcej miejsc, więcej samochodów, większe korki. Zamiast budować nadwyżkę miejsc postojowych lepiej wykorzystać te pieniądze na np. rozbudowę infrastruktury rowerowej, która jest znacznie tańsza a parkingi rowerowe zajmują dużo mniej miejsca. Ponadto rower to najszybszy i najtańszy środek transportu w mieście. Budowa parkingu z bezpośrednim przejściem do basenu do gwóźdź do trumny życia w mieście. Ludzie nie będą musieli wychodzić z budynku – ulica będzie pusta jak teraz – podczas epidemia – chyba niezbyt optymistyczna perspektywa.
Parking na Dworaka to klasyczny przykład problemu z parkowaniem. Brakuje miejsc – robi się większy parking i oczywiście dalej brakuje miejsc bo więcej osób przyjeżdża samochodami. I pomimo, wydanych kolejnych, naszych zapłaconych w podatkach milionów problem wcale nie znika.
Praktycznie jedynym sposobem rozwiązania problemu z parkowaniem jest po prostu nie parkowanie, czyli np. przesiadka na rower który jest dla mieszkańca miasta tańszy, szybszy i zdrowszy a dla miasta duży tańszy – tańsze są drogi rowerowe, tańsze parkingi i to wszystko zajmuje kilkanaście razy mniej miejsca.
Zachęcam do czytania książek na temat miasta np.”Miasto szczęśliwe” albo „Być jak Kopenhaga”.
ma_k
Świeżak
 
Posty: 4
Na forum od: 03 maja 2018, 10:47
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: jasiop » 13 kwie 2020, 18:53

"... Projekt parkingu na Piastów wygląda sensownie "
Koszt pozyskania jednego ddodatkowego miejsca jeśli dobrze liczę to ponad 120 tys zł !!!

"... Parking na Dworaka to klasyczny przykład problemu z parkowaniem. "
Ale tylko w dzień targowy ...
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 773
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Poprzednia

Wróć do Propozycje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości