[ul. Sikorskiego/Podkarpacka] Obwodnica Południowa

Informacje o nowych projektach drogowych i komunikacji.

Re: Obwodnica Południowa (z mostem naz zalewem)

Postautor: pisul » 31 gru 2018, 14:03

Hola hola. Deweloperzy napędzają gospodarkę. Nie będzie inwestycji a prezydent będzie blokował wydawanie pozwoleń to skończy się to jak w Przemyślu że miasto zacznie się wyludniać a w witrynach sklepów kartki likwidacja.

Narzekasz na Ferenca? Ferenc ma już lata. Przyjdzie następny to zobaczysz jak to się skończy. PIS już pokazał przedsmak do czego jest zdolny gdyby dorwał się do władzy, przypomnę słowa pana Buczaka kandydata pisu na prezydenta:


Obrazek
fot.Artur Gernand


który się zadeklarował:

... Ja zobowiązuję się, że po wygraniu wyborów w Rzeszowie warunki zabudowy na inwestycje będą wydawane według innych zasad.
Będą uwzględniały sąsiedztwo, opinię mieszkańców ...


źródło cytatu: http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... z-pis.html


Zdajecie sobie sprawę z konsekwencji?

Oprotestowanych było 26 inwestycji czyli jeśli kierował by się "opinią mieszkańców" w dwa lata zarżnąłby mieszkaniówkę w Rzeszowie bo u nas mieszkańcy przeciwni wszystkiemu. Wzrosłoby bezrobocie, spadła sprzedaż materiałów budowlanych i wykończeniowych, upadłyby sklepy meblowe ludzie za pracą by wyjechali ... przykro to mówić ale gdy ktoś tak się nieroztropnie wypowiada o inwestycjach ma zerowe pojęcie o ekonomii.
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 4947
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Obwodnica Południowa (z mostem naz zalewem)

Postautor: Frodo907 » 31 gru 2018, 23:11

A takie pytanie. Ile z tych inwestycji było trzymanych w tajemnicy?
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Obwodnica Południowa (z mostem naz zalewem)

Postautor: kornik » 02 sty 2019, 11:38

pisul pisze:Hola hola. Deweloperzy napędzają gospodarkę.

Toś powiedział. Gospodarkę napędzają ludzie tu mieszkający i przyjeżdżający, wraz ich umiejętnościami i talentami, oraz firmy wykorzystujące ich siłę roboczą. Deweloperzy tylko żerują na tym, że trzeba mieć dach nad głową. Jak napędzają gospodarkę można się było chociażby przekonać w 2007 roku.
kornik
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 87
Na forum od: 12 sty 2018, 12:09

Re: Obwodnica Południowa (z mostem naz zalewem)

Postautor: Pieczarkowy » 07 sty 2019, 3:14

Ratusz nie rezygnuje z obwodnicy południowej. Dopracowuje projekt trasy, pracuje nad decyzją środowiskową i w połowie roku chce wystąpić o zezwolenie na realizacji inwestycji. Wojewoda podkarpacki zachęca do dalszej dyskusji.

Nowy rok, stary temat, ale wciąż gorący i spędzający sen z powiek miejskim urzędnikom. O co chodzi? O obwodnice południową. Inwestycja zakładała budowę 6-kilometrowej drogi od ul. Podkarpackiej do al. Sikorskiego, która biegłaby przez osiedla Zwięczyca, Budziwój i Biała oraz budowę kilometrowego mostu, który przecinałbym rzeszowski zalew na wysokości tzw. Ptasiej Wyspy.

Realizację tak zaplanowanej drogi oszacowano na około 450 mln zł. Od samego początku wiadomo było, że tak potężnej inwestycji ratusz sam nie udźwignie, więc zaczęto szukać możliwości dofinansowania. Te znalazły się w funduszach Unii Europejskiej – miasto mogło pozyskać 277 mln zł. Pieniądze te jednak przepadły, ponieważ Ewa Leniart (PiS), wojewoda podkarpacki, nie wydała zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Unijne dofinansowanie przepadło. Początkiem 2018 roku wojewoda Leniart wraz ze starostą rzeszowskim Józefem Jodłowskim (PiS) zaproponowała swój wariant drogi, który miałaby biec przez Rzeszów, Boguchwałę i Tyczyn. W planach było, aby wojewoda i prezydent wspólnie przygotowali najbardziej optymalny wariant przebiegu obwodnicy. Współpraca trwała do końca lutego. Na drugim spotkaniu ją zerwano.

Pod koniec czerwca 2018 z kolei wiceprezydent Marek Ustrobiński przywiózł z Warszawy analizy departamentu strategii i rozwoju w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, które jasno wskazały, że pierwotny plan ratusza na budowę obwodnicy południowej jest najlepszy i należy go jak najszybciej zrealizować.

Prezydent Tadeusz Ferenc natomiast zdeklarował, że z budowy drogi nie zrezygnuje licząc, że pieniądze na inwestycję znajdą się na koniec unijnej perspektywy finansowej. Tak było np. w przypadku mostu Mazowieckiego, czy al. Sikorskiego.

Mamy rok 2019 – co dalej stanie się z tą jedną z największych inwestycji, o której realizację tak zabiega ratusz? Wiceprezydent Marek Ustrobiński mówi, że miasto “odświeża” projekt budowy obwodnic.

Odświeżony projekt obwodnicy południowej zakłada budowę nie wysokiego mostu wantowego, takiego, jak most Mazowieckiego, ale zwykłego belkowego. Niska przeprawa nie będzie przeszkadzała ptakom w wędrówce.

Ponadto, droga ma być integralną częścią sieci drogowej już istniejącej. Ma łączyć się i odciążyć ulice Jana Pawła, Budziwojską, Senatorską. – W sumie powstanie 17 km ulic, po których będzie prowadzona komunikacja publiczna – zapowiada Marek Ustrobiński.

Droga południowa nie ma być też stricte obwodnicą, ponieważ będzie można z niej zjechać na praktycznie wszystkie ulice np. Podkarpacka, Jana Pawła II, Sikorskiego, które będą znajdować się w jej pobliżu i skrzyżowaniu.

O budowie obwodnicy ostatnio rozmawiano w programie Grzegorza Boratyna „Konkrety i opinie” w TVP Rzeszów. Gościem byli m.in. wspomniany już Marek Ustrobiński oraz wojewoda Ewa Leniart. Ustrobiński właśnie w tym programie mówił o tym, co w tej chwili robi ratusz w sprawie obwodnicy.

– To oznacza, że prezydent rezygnuje z tych standardów, które miały być pierwotnie? Będzie to zwykła droga wewnętrzna w mieście, dwupasmowa bez trzymetrowego nasypu i innych uwarunkowań, które przewidziane są do tego standardu dróg? – dziwiła się wojewoda Leniart.

Wiceprezydent Rzeszowa zapewnił, że miasto nie rezygnuje z tzw. standardów drogowych, które przysługują obwodnicom. – Drogę południową wzbogacimy o element komunikacji publicznej i lepsze powiązanie z siecią drogową miasta. Chodzi o to, aby ruch upłynnić i powodować, aby rozkładał się na wiele ulic, a nie koncentrował się tylko na głównych przebiegach – wyjaśnił Marek Ustrobiński.

Celem budowy obwodnicy południowej jest m.in. odciążenie wiecznie zakorkowanej al. Powstańców Warszawy, a w dłuższej perspektywie chodzi o połączenie tej części miasta z ul. Lwowską, a dalej autostradą A4 tak, aby powstał „podwójny pierścień”.

Władze miasta pracują w tej chwili nad wydaniem nowej decyzji środowiskowej. – Chcemy, aby prace zakończyły się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2019 – zapowiada wiceprezydent Ustrobiński. Oznacza to, że na wakacjach ratusz planuje wystąpić do wojewody o zezwolenie na realizację inwestycji.

To nie daje jednak gwarancji, że tym razem uda się miasto załatwić wszystkie formalności i ogłosić przetarg na wybór wykonawcy obwodnicy. Ewa Leniart apeluje, by ratusz ponownie pochylił się nad jej wariantem budowy drogi. – Przebieg trasy przez środek osiedla mieszkaniowego, gdzie w całości powstało nowe zabudowanie, nie jest najlepszym rozwiązaniem. To źródło konfliktów, którego chciałabym uniknąć – mówiła Ewa Leniart.

Marek Ustrobiński odpowiada: – Przy rozbudowie ul. Podkarpackiej dużo więcej budynków wyburzyliśmy, niż planowane jest na budowie drogi tzw. południowej i odbyło się to w atmosferze spokoju i normalnej rozmowy.

Koncepcja ratusza na obwodnicę południową zakłada wyburzenie 45 budynków, z czego, jak twierdzą miejscy urzędnicy, 6 to domy już zamieszkałe, 5 to domy w trakcie budowy, a pozostałe obiekty są gospodarcze.

Koncepcja wojewody ma zakładać wyburzenie 4 budynków, w tym dwóch mieszkalnych. Ale to tyko teoria, ponieważ ta opcja nie ma opracowanego projektu. Według miejskich urzędników po jego przygotowaniu okazałaby się, że do wyburzenia byłyby nie dwa domy, a 39.

A co z pieniędzmi? – Idealnie byłoby, gdyby udało nam się uzyskać, co najmniej 70 proc. dofinansowania – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Na ten moment jednak nic nie jest pewne – dodaje. Budowa obwodnicy południowej jest zaplanowana na lata 2019-2021.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl


https://rzeszow-news.pl/co-dalej-z-obwo ... da-zmiany/
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 791
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: Obwodnica Południowa (z mostem naz zalewem)

Postautor: Nikoś » 07 sty 2019, 11:47

Z jednej strony dobrze że miasto odeszło od typowego charakteru obwodnicy, a będzie to bardziej trasa tranzytowa. Oby tylko nie została ozdobiona na każdej krzyżówce światłami,
A wojewoda niech nie kładzie kolejnych problemów przed tą drogą, tylko pomoże w jej realizacji. Bo wszyscy narzekają na korki na Powstańców i wszyscy wiedzą że pomocą jest Trasa południowa ale nie zawsze coś
Liczę że miasto będzie konsekwentne w działaniach i p. Prezydent nie odpuści tematu, tym bardziej że rok wyborczy i można wiele ugrac :D
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 1317
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Obwodnica Południowa (z mostem naz zalewem)

Postautor: bogdanoo » 07 sty 2019, 14:08

Droga niezwykle potrzebna i bardzo dobrze że ma przebiegać jako droga z wieloma zjazdami (nie kilkoma).
Cieszy fakt, dalszych planów rozbudowy (w sensie, że wspominają już o tym władze) do Lwowskiej, bo ta część z kolei bardzo odciążyłaby Słocinę.
Dlatego teraz, kiedy Matysówka już jest w Rzeszowie warto by władze JUŻ zajęły się tematem.
btw. szkoda że obwodnica nie będzie z pylonem :cry: ale wygląd w tym wypadku ma drugorzędne znaczenie ;)
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1178
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Obwodnica Południowa (z mostem naz zalewem)

Postautor: JanzRzeszowa » 08 sty 2019, 11:39

Może Leniartowa wreszcie nie będzie działać przeciwko i obwodnica powstanie.
Z drugiej strony jak popatrzę na obwodnice budowane w tej chwili w innych miastach, to rzeszowska wielokrotność zjazdów/wjazdów bedzie narzucała i tak sygnalizację świetlną w kilku miejscach. To traci trochę sens.

I jeszcze jedna sprawa, a propos - tranzytu. Odcinek obwodnicowy s-19 Rz Zachód - Kielanówka juz dawno otwarty, a TiRy nadal jeżdżą przez miasto.
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Obwodnica Południowa (z mostem naz zalewem)

Postautor: Nikoś » 08 sty 2019, 12:23

JanzRzeszowa pisze:Z drugiej strony jak popatrzę na obwodnice budowane w tej chwili w innych miastach, to rzeszowska wielokrotność zjazdów/wjazdów bedzie narzucała i tak sygnalizację świetlną w kilku miejscach. To traci trochę sens.
Ale to nie będzie typowa obwodnica, ale trasa tranzytowa. Fakt jak udekorują to światłami to efekt będzie taki sam jak na Rejtana czy Powstańców
JanzRzeszowa pisze:Odcinek obwodnicowy s-19 Rz Zachód - Kielanówka juz dawno otwarty, a TiRy nadal jeżdżą przez miasto.
Gro jedzie na pamieć, a dwa oznakowanie jest nie wszędzie poprawione i kieruje na nowy odcinek.
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 1317
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Obwodnica Południowa (z mostem naz zalewem)

Postautor: a1chemik » 08 sty 2019, 16:04

JanzRzeszowa pisze:Z drugiej strony jak popatrzę na obwodnice budowane w tej chwili w innych miastach, to rzeszowska wielokrotność zjazdów/wjazdów bedzie narzucała i tak sygnalizację świetlną w kilku miejscach. To traci trochę sens.

I jeszcze jedna sprawa, a propos - tranzytu. Odcinek obwodnicowy s-19 Rz Zachód - Kielanówka juz dawno otwarty, a TiRy nadal jeżdżą przez miasto.Niby moze być to tak że przez światła będzie tam mało płynnie na skrzyżowaniach, ale bedzie to alternatywa dla mieszkańców Budziwoja czy Tyczyna w kategorii dojazdu do różnych części miasta.

Co do Tirów w mieście to weź pod uwagę że w Rzeszowie wiele z nich ma punkty zrzutu lub załadowcze a co powoduje konieczność jeżdżenia po mieście.
a1chemik
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 106
Na forum od: 29 cze 2018, 14:46

Re: Obwodnica Południowa (z mostem naz zalewem)

Postautor: looky » 08 sty 2019, 17:31

Ktoś się orientuje czy trasa leci ostatnim znanym przebiegiem, a tylko mają dorobić zjazdy i zmienić projekt mostu, czy może nastąpiła korekta/przesunięcie o 100 m w tą czy w tamtą?
looky
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 99
Na forum od: 02 sie 2014, 13:01
Lokalizacja: Rzeszów, 1000-lecia

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości