Rzeszów - statystyki

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: rz2014 » 27 lip 2022, 7:02

PzD91 pisze: Spadek liczby mieszkańców, mamy dane "na wczoraj", prawie 200 mniej w pół roku, także słabo:
Liczba mieszkańców - ok. 196 637 osoby (stan na 30 czerwca 2022 r.) ...

Duszek pisze:... Liczba mieszkańców - ok. 196 812 osoby (stan na 31.12.2021 r.) ...



Tego roku już niewiele zostało. Wszystko wygląda na to że Fijołkowi jeden rok wystarczył żeby i to zarżnąć.[/quote]

BŁĄD
OPIERAJĄC SIĘ NA NAJNOWSZYCH DANYCH GUS:

Rzeszów zamieszkuje 198 609 mieszkańców (dane GUS wg stanu na dzień 31.12.2021) / BANK DANYCH LOKALNYCH GUS
Rzeszów jest 15. miastem Polski pod względem liczby ludności[5].
Dane te sa zbieżne z wikipedią: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzesz%C3%B3w

ŹRÓDŁO: https://bdl.stat.gov.pl/bdl/dane/teryt/tablica#
podstr. nr 4
Tarnowianin. A tarnowianie to mieszanina inteligencji i meliniarstwa.
rz2014
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 52
Na forum od: 14 lip 2017, 14:14
Lokalizacja: Tarnów, Brzesko

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: rz2014 » 27 lip 2022, 7:15

Czyli Rzeszów ma 198 609 mieszkańców (wzrost o 133 mieszkańców w odniesieniu do 30.06.2021 a 31.12.2021). Danych za 2022 GUS jeszcze nie przedstawił.
a np. Tarnów z którego pochodzę ma już tylko 105 922 (spadek, jak zwykle :)
Liczba mieszkańców Rzeszowa wzrasta a Tarnowa i większości miast spada. Można to sprawdzić na stronie Banku Danych Lokalnych GUS (które sa najwiarygodniejszym źródłem informacji i np. Wikipedia się do niego odnosi. Sam jestem wikipedystą i dlatego tez zareagowałem na błędne dane w poprzednim poście.
Pozdrawiam serdecznie
Tarnowianin. A tarnowianie to mieszanina inteligencji i meliniarstwa.
rz2014
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 52
Na forum od: 14 lip 2017, 14:14
Lokalizacja: Tarnów, Brzesko

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: rz2014 » 27 lip 2022, 7:26

paripadou pisze:Przeciętny Rzeszowianin nie jest tak zafiksowany jak Ty, by uciekać z miasta ze względu na to kto aktualnie jest prezydentem.


Uważam, że Rzeszów jest miastem z bardzo dużym potencjałem i nie widzę sensu aby z niego uciekać. Sam studiowałem na Polibudzie w Rzeszowie lecz ponad 20 lat temu i dziś jak przyjeżdżam na kilka dni do Rzeszowa to widzę tyle zmian na plus i to na każdym kroku. W 2000 roku to było smutne miasto bez większych perspektyw a teraz to nieporównywalnie inne. Zmiana kolosalna.
Z Tarnowa to się zgodzę aby uciekać (bo to syf i mogiła jeszcze z nowoodsłonietym pomnikiem kaczora naprzeciw dworca PKP, który dla tarnowa był i jest niemal jedynym miejscem godnym uwagi :)
.... Ale nie z Rzeszowa. Super miasto jak dla mnie i jakbym miał okazję zamieszkać w Rzeszowie to bym to zrobił bez wahania.
Tarnowianin. A tarnowianie to mieszanina inteligencji i meliniarstwa.
rz2014
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 52
Na forum od: 14 lip 2017, 14:14
Lokalizacja: Tarnów, Brzesko

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: rz2014 » 27 lip 2022, 7:34

PzD91 pisze:
Duszek pisze:Minimalna różnica:
Liczba mieszkańców - ok. 196 812 osoby (stan na 31.12.2021 r.)

https://www.erzeszow.pl/pl/41-miasto-rz ... html#tresc

Spadek liczby mieszkańców, mamy dane "na wczoraj", prawie 200 mniej w pół roku, także słabo:
Liczba mieszkańców - ok. 196 637 osoby (stan na 30 czerwca 2022 r.)

https://erzeszow.pl/pl/41-miasto-rzeszo ... yczne.html


DANE URZĘDU MIASTA nie są brane pod uwagę przy przeprowadzaniu analiz (jest stosowana inna metodologia).
Zawsze bierzemy pod uwagę dane GUS (są nieco później ale to w oparciu o nie przeprowadza się wszelakie analizy statystyczne.
Stan na 31.12.2021 to dla miasta Rzeszów 198 609 mieszkańców (GUS)
Tarnowianin. A tarnowianie to mieszanina inteligencji i meliniarstwa.
rz2014
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 52
Na forum od: 14 lip 2017, 14:14
Lokalizacja: Tarnów, Brzesko

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: PzD91 » 27 lip 2022, 22:16

^^
Dane GUS rozbiegają się z danymi UM, a nie wiem czy zauważyłeś to, że od chyba 5 lat podaje dane UM i one są punktem odniesienia czy mamy spadek czy wzrost.
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: rz2014 » 30 lip 2022, 14:18

PzD91 pisze:^^
Dane GUS rozbiegają się z danymi UM, a nie wiem czy zauważyłeś to, że od chyba 5 lat podaje dane UM i one są punktem odniesienia czy mamy spadek czy wzrost.


Tak, rozbiegają się. Lecz punktem odniesienia zawsze powinny być dane GUS (Głównego Urzędu Statystycznego). Pomiędzy danymi GUS publikowanymi zawsze 2 razy w roku (na 30.06 i 31.12) powinna być zbieżność. A jeżeli takiej nie ma to musi być zastosowana różna metodologia liczenia. UM może stosować tzw. zasadę adresu zamieszkania danej osoby a nie zameldowania (a to ma znaczenie).
Jako , ze jestem wikipedystą - to mamy wytyczne, że bazujemy na danych GUS (choć w ramach edycji wiele użytkowników na potęgę tam wrzuca dane z Urzędów Gmin czy Miast) przez co nie ma ujednolicenia danych.

Adres zameldowania: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adres_zam ... 0adnotacja.

Miejsce zamieszkania: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miejsce_zamieszkania

Sam zauważyłem, że rożne sa dane UM Rzeszów a GUS z korzyścią dla danych GUS (przynajmniej w tym roku). Poprzednio było odwrotnie. Trzeba by było zadzwonić do Ewidencji ludności w Rzeszowie jaka metodologie stosują.
Biora w UM na pewno pod uwagę:
zameldowanie na pobyt stały
zameldowanie na pobyt czasowy do 3 miesięcy
zgłoszenie wyjazdu za granicę na czas dłuższy niż 6 miesięcy oraz powrotu zza granicy
wymeldowanie z każdego z wyżej wymienionych rodzajów meldunku.

Ja sam w Wikipedii odnoszę sie tylko do danych GUS opublikowanych ostatnio - a więc na 31.12.2021. Rzeszów w takim przypadku ma 198 609 mieszkańców.
Pozdrawiam serdecznie i gdyby Pan miał dostęp do metodologii stosowanych przez UM Rzeszów to prosiłbym o przesłanie jej.
rz2014
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 52
Na forum od: 14 lip 2017, 14:14
Lokalizacja: Tarnów, Brzesko

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: rz2014 » 30 lip 2022, 14:26

PzD91 pisze:^^
Dane GUS rozbiegają się z danymi UM, a nie wiem czy zauważyłeś to, że od chyba 5 lat podaje dane UM i one są punktem odniesienia czy mamy spadek czy wzrost.


A dodam jeszcze , że obowiązek meldunkowy miał zostać zniesiony. Jednak nie został. Wynikałoby z tego faktu wiele problemow (np. przy wyborach czy zapisów dzieci do przedszkoli, szkół, etc).
Analizując nasz temat to wg danych GUS miasto Rzeszów odnotował r/r wzrost (nieznaczny ale wzrost).
Proszę jeszcze zauważyć, ze wszelakie poważne zestawienia są wykonywane na postawie danych GUS.
Tarnowianin. A tarnowianie to mieszanina inteligencji i meliniarstwa.
rz2014
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 52
Na forum od: 14 lip 2017, 14:14
Lokalizacja: Tarnów, Brzesko

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: porteño » 31 lip 2022, 14:41

A jaką metodologię stosuje GUS?
Ja od zawsze byłem i jestem zameldowany w Rzeszowie, choć z Polski wyjechałem w 2008 roku, więc meldunek to bardzo mylące kryterium.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: PanKrzychu » 04 sie 2022, 0:05

Unia Metropolli Polskich opublikowała update swojego raportu na temat rzeczywistej ludności Polski z wyszczególnieniem Ukraińców. Metodologia sie nie zmieniła - geotrapping plus PESELe dla najmłodszych. Według nowego raportu estymowana populacja w maju i w czerwcu była jeszcze większa, chociaż w czerwcu mniejsza od tej w maju.

Wiadomo, ten sposób liczenia jak i same jego wyniki są kontrowersyjne, ale gdyby kogoś interesowało, to łapcie linki:

Artykuł, krótkie omówienie na stronie UMP:
https://metropolie.pl/artykul/34-mln-ukraincow-w-polsce-nowy-raport-unii-metropolii-polskich

Pełny raport (po angielsku, nie znalazłem polskiej wersji):
https://metropolie.pl/fileadmin/news/2022/07/Urban_hospitality_update.pdf
PanKrzychu
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 172
Na forum od: 07 paź 2021, 0:57

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: rz2014 » 05 sie 2022, 17:16

porteño pisze:A jaką metodologię stosuje GUS?
Ja od zawsze byłem i jestem zameldowany w Rzeszowie, choć z Polski wyjechałem w 2008 roku, więc meldunek to bardzo mylące kryterium.


Metogologia GUS (żródło: https://demografia.stat.gov.pl/BazaDemo ... Intro.aspx)
- na dzień 31.12.2021 - będzie zawierała dane o liczbie i strukturze ludności według stanu na dzień 31.12.2021 r., bazujących na wynikach NSP’2021.
Główny Urząd Statystyczny informuje, że dane dotyczące liczby i struktury ludności oraz współczynników demograficznych:
- dla 2015 roku przy opracowaniu bilansu ludności według stanu w dniu 31.12.2015 r. uwzględniono dane z zakresu migracji zagranicznych (imigrację i emigrację) dotyczącą 2014 roku. Przyczyną rezygnacji z danych za 2015 rok jest niedostateczna ich jakość (brak kompletności) i dlatego dane o migracjach zagranicznych za 2015 rok nie będą prezentowane. Jednocześnie informujemy, że dane o małżeństwach, urodzeniach żywych, zgonach oraz migracjach wewnętrznych (napływ i odpływ) dotyczą 2015 roku.
- od 2011 roku są opracowywane przy uwzględnieniu wyników NSP’2011.
- dla roku 2010 są prezentowane w dwóch wersjach, tj. jako opracowanie uwzględniające wyniki NSP’2002 oraz przy uwzględnieniu wyników NSP’2011. Do numerów tablic, w których dane są prezentowane w dwóch wersjach dodano sufiks „-NSP2011”;
- dla lat 2002-2009 opracowane przy uwzględnieniu wyników NSP’2002;

Dodam, że ja również byłem w UK w roku 2013 i także "wisiałem" jako osoba zameldowana w mieście X w Polsce. Dopóki nie złoży się stosownego dokumentu o zdjęcie z ewidencji mieszkańców, to taka osoba bedzie mieszkać w mieście X chociaż de facto w niej nie mieszka.

Tak, meldunek to mylące kryterium dlatego wg mnie wiążące powinno byc miejsce zamieszkania wskazane np. do rozliczenia PIT w Urzędzie Skarbowym. Pamiętam jak raz mieli naliczyć oplaty za śmieci wszystkim osobom zameldowanym w pewnej miejscowości- wówczas w przeciągu miesiąca nastąpił gwałtowny wzrost wymeldowań z danej miejscowości i spadek ich zameldowanych mieszkańców. Powinni raz na zawsze ujednolicić zasady liczenia mieszkańców. Wg mnie to właśnie dane do Urzędu Skarbowego były by najbardziej miarodajne (choć one i tak dotyczą stanu na dzień 31 grudnia). A emeryci - pod taki adres gdzie wpływa emerytura. Ponadto teraz US ma możliwość sprawdzenia operacji na rachunku bankowym więc także adresu pod jaki dany obywatel podał bankowi będzie znany również Urzędowi Skarbowemu.

Proszę zauważyć rozbieżność danych dot. miasta Rzeszów wg metodologii UM a GUS (różnica nie tak znaczna ale jest). Dodatkowo w Rzeszowie nadano Ukraińcom numery pesel i jak ich teraz liczyć? Czy ujmować w ogólnej ilości mieszkańców? Bo jak tak, to Rzeszów z obcokrajowcami (Ukr.) od kwietnia ma ponad 300 tysięcy mieszkańców.
Tarnowianin. A tarnowianie to mieszanina inteligencji i meliniarstwa.
rz2014
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 52
Na forum od: 14 lip 2017, 14:14
Lokalizacja: Tarnów, Brzesko

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości