[os. Zalesie] Strefa rekreacyjna (park, ZOO)

Plany, marzenia, niespełnione obietnice...

[os. Zalesie] Strefa rekreacyjna (park, ZOO)

Postautor: Marudka » 23 cze 2014, 12:31

RzeNews | 05-06-2014
Miejscy urzędnicy robią kolejny krok, by w Rzeszowie powstała strefa rekreacyjna z elementami mini ZOO. Z udziałem mieszkańców rozpoczęły się konsultacje społeczne.

Obrazek
Fot. ZOO w Zamościu. Na zdjęciu makak wanderu

- Chcemy zapytać mieszkańców, co powinna zawierać taka strefa rekreacyjna – wyjaśnia dr Anna Miarecka, koordynator projektu z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. – Zebranie opinii jest dla nas niezwykle istotne, bo to mieszkańcy będą w przyszłości korzystać z tego miejsca.
Ogólne założenia projektowanej strefy rekreacji po raz pierwszy zostały przedstawione mieszkańcom 29 maja. Na Zalesiu w okolicach ul. Robotniczej miasto posiada bowiem 14 ha ziemi. Teren jest zróżnicowany – od pagórków, po równiny. Miasto planuje tam postawić elementy rekreacyjne całoroczne. W zimie mógłby tam działać np. profesjonalny tor saneczkowy, a latem tor biegowy, place zabaw czy boiska. Dodatkowo mogłoby tam powstać centrum dydaktyczne, taki mini Kopernik, w którym znajdowałoby się niewielkie planetarium lub budynek doświadczalny z energią odnawialną.
Dodatkową atrakcją, elementem uatrakcyjniającym strefę, miałoby być mini ZOO. Ogród zoologiczny miałby zająć tylko niewielką część powierzchni. – Na razie tworzymy założenia koncepcyjne tego miejsca. Chcemy skonsultować z mieszkańcami np., jakie zwierzęta widzieliby na tym terenie. Myślimy o wolierach dla zwierząt kopytnych, np. reniferów, ptaków i małp – np. makaków japońskich. Jednak zależy nam nie tylko na opinii dotyczącej mini ZOO. Chcemy tam stworzyć również miejsce wypoczynku dla osób starszych i niepełnosprawnych. Chodzi nam o to, by mieszkańcy Rzeszowa kompleksowo podeszli do tematu, popatrzyli na tę inwestycję z perspektywy całego regionu, całego Podkarpacia – dodaje dr Miarecka.
Konsultacje społeczne są jednym z elementów projektu. Dodatkowo przeprowadzane są ankiety, nie tylko na podstawie opinii mieszkańców miasta, ale również odwiedzających stolicę Podkarpacia turystów.
Pieniądze na inwestycję miałyby pochodzić z funduszy unijnych z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013, do którego trzy miasta – Zamość, Łuck i Rzeszów – zgłosiły wspólny projekt. Rzeszów z tego programu pozyskał ok. 200 tys. zł na opracowanie koncepcji. Miasto też jest skłonne zainwestować własne pieniądze, a wydział finansowy już analizuje, skąd wziąć na to fundusze.
redakcja@rzeszow-news.pl

http://rzeszow-news.pl/w-rzeszowie-ma-p ... tuj-o-tym/
Awatar użytkownika
Marudka
Moderator
Moderator
 
Posty: 46
Na forum od: 21 cze 2014, 11:56
Lokalizacja: Rzeszów

Re: W Rzeszowie ma powstać mini ZOO. Rozpoczęły się konsulta

Postautor: pisul » 30 cze 2014, 22:55

Z informacji przedstawionych przez BD Center, która przeprowadziła badania eksperckie wśród rzeszowian i turystów odwiedzających miasto wynika, że wśród oczekiwań potencjalnych użytkowników strefy rekreacji z elementami zoo są np.: oranżeria z motylami, ptaki (bażanty, sowy, jastrzębie), małpy (np. makaki japońskie), kolekcje drzew z różnych stron świata oraz oranżeria z roślinami storczykowatymi.


zrodlo:http://supernowosci24.pl/zoo-w-rzeszowie/
Mieszkancy nie chca zwierzat duzych i halasliwych.
Ale może tak lepiej?

Jedno dobre ze ludzie zdecydowali sie na makkaki a nie bonobo! To byłby czad zaprosic dziewczyne do zoo ;) gdy za plotem małpy bonobo.
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8745
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: W Rzeszowie ma powstać mini ZOO. Rozpoczęły się konsulta

Postautor: Marudka » 01 lip 2014, 16:19

Ja wolałabym jakieś mniejsze dzikie kotki, albo lemury ;)
Awatar użytkownika
Marudka
Moderator
Moderator
 
Posty: 46
Na forum od: 21 cze 2014, 11:56
Lokalizacja: Rzeszów

Re: W Rzeszowie ma powstać mini ZOO. Rozpoczęły się konsulta

Postautor: pisul » 11 lip 2014, 2:50

08-07-2014

Co powstanie w strefie rekreacyjnej na Zalesiu? Konsultacje zakończone

...WB Center przebadała 1500 osób w różnym wieku m.in. na rzeszowskich osiedlach, czy uczelniach. 85 proc. wyników się pokrywa. Ludzie młodsi i starsi chcą tego samego – strefa ma być miejscem wypoczynku dla całych rodzin.
- To bardzo ważne i na to wskazują też konsultacje eksperckie. Powinniśmy iść w kierunku sportowym i edukacyjnym, interaktywnym, wykorzystując wspaniałą rzeźbę terenu i zalesienie planowanej strefy. Chcemy, by było to miejsce wypoczynku dla całych rodzin i każdej osoby bez względu na jej wiek – wyjaśnia dr Miarecka.
- Wiemy już, że w strefie powstanie na pewno tor saneczkowy i narciarski (biegówki) oraz mini ZOO. Obecnie analizujemy, co miałoby się w nim znaleźć. Mieszkańcy chcieliby i żyrafę, i słonia, ale z drugiej strony mówili też o woilerach z ptakami, czy zwierzętami domowymi. Wszystkiego nie da się zrobić ze względu na utrzymanie i zarządzanie takim ośrodkiem. Dodatkowo 1,7 ha terenu, na którym ma powstać strefa, w jakimś stopniu również nas ogranicza. To jasno wynika z konsultacji z ekspertami z innych ogrodów zoologicznych.
Do 15 października miasto czeka na dwa projekty architektoniczne strefy, które mają uwzględnić wyniki konsultacji...


zrodlo:http://rzeszow-news.pl/co-powstanie-w-strefie-rekreacyjnej-na-zalesiu/
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8745
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: W Rzeszowie ma powstać mini ZOO. Rozpoczęły się konsulta

Postautor: Ole » 11 lip 2014, 11:05

A gdzie jest ta niby strefa? mógłby ktoś zaznaczyć to na jakieś mapce?
---- Regulamin Forum Rzeszowskich Inwestycji ----> https://inwestycje-rzeszow.pl/viewtopic.php?f=10&t=766
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 2208
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: W Rzeszowie ma powstać mini ZOO. Rozpoczęły się konsulta

Postautor: porteño » 24 lip 2014, 18:09

Też mnie zastanawia, w którym miejscu Zalesia planują tworzyć zoo. Uważam ponadto, iż te pagórkowate tereny powinny być jednocześnie w pewnym stopniu atrakcją dla zwiedzających, wszak kryją kilka znakomitych zakątków, gdzie platformy widokowe aż się proszą.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: W Rzeszowie ma powstać mini ZOO. Rozpoczęły się konsulta

Postautor: flyRZE » 22 cze 2015, 23:56

Zapowiada się ciekawie:

- Skończymy budowę parku Papieskiego i przed nami kolejne wyzwania, realizacja kolejnych marzeń takich jak ta strefa rekreacyjna na Zalesiu. Jest to jak najbardziej realne i będziemy chcieli to zrobić - mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Koncepcja strefy jest już gotowa. Pieniądze na nią udało się miastu zdobyć z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013, do którego trzy miasta: Zamość, Łuck i Rzeszów zgłosiły wspólny projekt. Łuck i Zamość z tego programu zdobyły pieniądze na uatrakcyjnienie swoich ogrodów zoologicznych, Rzeszów na ?Koncepcję strefy rekreacji z elementami ogrodu zoologicznego?.

Na strefę rekreacji miasto ma już zarezerwowane tereny. To 24-hekratowa działka w rejonie al. Sikorskiego, Robotniczej i Spacerowej. - Przygotowanie koncepcji poprzedzone zostało badaniami i konsultacjami z mieszkańcami Rzeszowa, wywiadami z ekspertami - podkreśla Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Co złoży się na strefę? - Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i wynikami badań strefa jest podzielona na: strefę edukacyjną, zabaw edukacyjno-eksperymentalnych, ruchu i sportów zimowych, ogrodu botanicznego, strefę ogrodu zoologicznego, strefę gier i zabaw i strefę wypoczynku biernego - wylicza Wąsowicz-Duch. Strefa rekreacji została zaplanowana tak, aby mogła funkcjonować w okresie letnim i zimowym.

gazeta.pl

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
flyRZE
Maniak
Maniak
 
Posty: 1369
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: W Rzeszowie ma powstać mini ZOO. Rozpoczęły się konsulta

Postautor: KZYH » 08 lip 2015, 18:27

RZESZÓW. Od dawna przedstawiciele Ratusza dyskutują na temat stworzenia na terenie stolicy Podkarpacia Innowacyjnego Parku Nauki i Rekreacji, który ma być największą strefą rekreacyjną w okolicy.

Wczoraj miała miejsce XIII Sesja Rady Miasta Rzeszowa, w trakcie której poruszono kwestię opracowania planu zagospodarowania przestrzennego powierzchni kilkudziesięciu hektarów na obszarze Zalesia. Zgromadzeni głosowali na „tak”, co przybliża inwestycję do realizacji. Projekt pozwoliłby na utworzenie idealnego miejsca dla całych rodzin. Poza tym, ściągnąłby do miasta turystów. Koszt koncepcji parku szacowany jest mniej więcej na 100 mln zł. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja powstanie w 2020 r. Pierwsze roboty nad nową strefą rekreacji miałyby się rozpocząć w 2017 r. Podjęte zostaną kroki o uzyskanie dofinansowania unijnego.

Co byłoby "w ofercie" parku? Różności będzie tak dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Już jakiś czas temu mówiono o wydzieleniu kilku głównych stref – edukacyjnej, gier i zabaw, biernego wypoczynku i sportowej. Dodatkowo przewidziano także miejsce na ogród botaniczny, mini zoo czy ogród doświadczeń. Atrakcją dla odwiedzających park miałyby być także tor saneczkowy, wyciągi narciarskie, oranżeria i motylarnia oraz obiekt do przeprowadzania warsztatów dla dzieci i młodzieży. Charakter planowanych zajęć byłby typowo dydaktyczny. Najmłodsi mogliby uczestniczyć w rozmaitych eksperymentach. Co do ogrodu zoologicznego, póki co brak szczegółów. Nie ustalono jeszcze, jakie zwierzęta miałyby się znaleźć w mini zoo.


tekst z "RESinet.pl (8.07.2015)
http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzeszow/bedzie-mini-zoo-wyciagi-tor-saneczkowy-i-motylarnia-radni-za.html
Awatar użytkownika
KZYH
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 155
Na forum od: 30 lip 2014, 0:36

Re: [os. Zalesie] Strefa rekreacyjna (park, ZOO)

Postautor: swiety » 24 wrz 2015, 12:12

Nie wiem czy miejsce jest odpowiednie, to będą kolejne tereny rekreacyjne w tym rejonie (park papieski), jeszcze bardziej oddalone od miasta.
Takie coś mogło/może powstać razem z parkiem papieskim, miejsca nie brakuje.

Strefa rekreacji z mini zoo ma powstać na Zalesiu w Rzeszowie

Koncepcja budowy strefy zostanie zaprezentowana w piątek. Autorzy pracowali nad nią wykorzystując podpowiedzi mieszkańców Rzeszowa.

- Najwięcej, aż 93,5 procent ankietowanych wskazało potrzebę budowy placu zabaw dla niepełnosprawnych dzieci. Zgodnie z oczekiwaniami ma tu powstać także symulator lotów, duża ścianka wspinaczkowa na wolnym powietrzu, elementy związane z robotyką, budową maszyn a także kino polowe - wylicza Aleksandra Wąsowicz - Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Siedem stref

Wśród zaplanowanych stref są m.in. część edukacyjna, zbaw edukacyjno-eksperymentalnych, strefa ruchu i sportów zimowych, ogród botaniczny, ogród zoologiczny, a także strefa gier i zabaw oraz wypoczynku biernego. Każdą z nich zaplanowano tak, aby nadawały się do korzystania zarówno latem, jak i zimą. W strefie sportowej planowane są m.in. tor saneczkowy, ścieżki biegowe i rowerowe oraz trasy narciarskie: dwie z wyciągami orczykowymi, o długości ok. 200 m oraz 100 m i jeden wyciąg taśmowy o długości ok. 95 m. Z kolei w ogrodzie doświadczeń będzie można samodzielne przeprowadzać eksperymenty związane z fizyką, techniką i obserwować ich efekty. Docelowo to miejsce ma służyć także do organizacji pikniku wiedzy w Rzeszowie.

Restauracja z tarasem

Ważną częścią strefy rekreacji ma być park nauki, który zostanie podzielony na kilka stref tematycznych - m.in. technikę ( lotnictwo) i energię odnawialną. Planuje się tu budowę budynku pasywnego, pozwalającego w pełni wykorzystać energię odnawialną. Zielony dach ma pozwolić wtopić się mu w otoczenie. Najwyższa część budynku została zaprojektowana jako całoroczna restauracja z tarasem widokowym na panoramę parku oraz miasto. Autorzy koncepcji chcą, aby ta część nowych terenów służyła młodzieży szkolnej do ciekawych lekcji tematycznych, praktycznych warsztatów z techniki, przyrody i chemii.

Małpy, ptaki i jelenie

Zapytani o część zoologiczną mieszkańcy wskazali, że chętnie widzieliby tu małpy, ptaki i jelenie. - W ciągu dwóch lat chcemy przygotować projekt, a budowę planujemy zakończyć do 2022 roku - mówi dyr. Wąsowicz-Duch.

Rada Miasta Rzeszowa zleciła już planistom opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic alei Sikorskiego, gdzie strefa ma powstać. Dokument określający kierunki zagospodarowania działek obejmie ponad 40 hektarów. Aby plan urzędników można było zrealizować, potrzebne są jednak potężne pieniądze, bo koszt budowy całej strefy szacuje się na ok. 100 mln zł. Tymczasem w rozdaniu unijnych pieniędzy na lata 2014-2020 nie ma na razie programów, pod które strefę można by podpiąć.

Dlatego miasto chce realizować inwestycję w etapach. - Na początek chcielibyśmy zbudować ogród botaniczny, którego częścią byłaby motylarnia - mówi Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Pieniądze na ten cel mają pochodzić z puli przeznaczonej na inwestycje realizowane wspólnie z sąsiednimi gminami, w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzesz ... ,id,t.html
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2977
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [os. Zalesie] Strefa rekreacyjna (park, ZOO)

Postautor: Pieczarkowy » 24 wrz 2015, 17:54

Też jestem zdania, że miejsce nie jest odpowiednie - zbyt daleko od centrum. Jednak lepiej żeby powstało to na Zalesiu niż nie powstało w ogóle. Osobiście narzekał nie będę - wręcz przeciwnie, cieszę się, że powstaje coś innego niż nowe osiedle (tak samo np. z parkiem papieskim)... a na zalesie można dojechać praktycznie z całego miasta autobusem nr 18 czy 19.
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 969
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Następna

Wróć do Inwestycje niezrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości