Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: swiety » 08 lip 2019, 8:28

Hehehe co za parodia - nagle tereny zielone się powiększą bo Prezydent tego chce? Chyba, że będzie kazał liczyć każdy kawałek trawnika jako tereny zielone albo co gorsza wpadnie na pomysł przyłączenia całej gminy Głogów Młp. tak żeby miasto powiększyło się spore tereny lasu.

Może zacznijmy planować i budować parki? A nie tylko betonowe osiedla bez przestrzeni zielonej? Za komuny budowano lepsze osiedle niż obecnie.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2942
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: bartek86 » 08 lip 2019, 9:06

świety: 100% racja. Powiększanie miasta nic nie da albo raczej niewiele bo wskaźnik powierzchni się też powiększy pewnie niewiele wzrośnie zieleń. Samo pisanie o tym w taki sposób jest poniżające dla miasta Rzeszowa. Jako, że jestem z Projektanta to napisze jak jest tu na osiedlu, a jest tak: jak coś się buduje to wszystko (każde drzewko) jest niszczone, wszystko od ul. Odrzykońskiej na lewo jest wycięte. Zero drzew, krzaków, wszystko wycięte w pień. Po wybudowaniu bloków nie sadzi się nic !!!!! większość Projektanta to jedna wielka pustynia niestety. Ostatnio jechałem ul. Miłocińską i w okolicy zakrętu z ul. Tarnowską zwrócił na mnie uwagę piękny park lub lasek. Piękne dorodne drzewa, takich miejsc w Rzeszowie brakuje. Tylko, żeby takie coś urosło to pewnie z 30 lat trzeba ;/
świety: budować parki? ok :) tylko ja bym to budował nie jak miasto na parku papieskim, a kazał bym od razu kupić 10.000 drzew i je posadzić, a po 2-3 latach powoli planować układ ścieżek, ławeczek itp.


Lokalizacja: https://www.google.pl/maps/place/Mi%C5% ... 9913?hl=pl
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: Arrival » 08 lip 2019, 12:06

Jak ktoś kojarzy moje wpisy to wie, że ciężko zmusić mnie do narzekania i generalnie wszystko mi się podoba. W Rzeszowie miejsc zielonych mi nie brakuje.
Ale jeśli mówimy o Parku Papieskim to mnie krew zalewa ;). Nie rozumiem jak kawałek trawnika można nazwać parkiem. To co tam zrobiono to jakaś masakra i gdybym był odpowiedzialnym za ten element miasta to sam kazałbym siebie zesłać na wygnanie.

Osoby odpowiedzialne za planowanie takich inwestycji nadal żyją 20-30 lat temu. Jak sobie zobaczycie zdjęcia satelitarne tego parku to od razu widać o co chodzi. Sporo domów budowanych na początku lat 90 ma takie otoczenie. Czyli trawka, kostka brukowa ułożona w kiczowaty wzorek i kilka brzydkich badyli. To jest estetyka i funkcja w rozumieniu takich osób. Dopóki nie ustąpią ze swoich stanowisk dopóty takie "kwiatki" będą miały niestety miejsce.

Podziwiam szczerze osoby, które tam chodzą bo naprawdę nie rozumiem po co. Z tego co widziałem to głownie psiarze się tam spotykają bo mają dużo wolnego terenu i puszczają luzem swoje bestie.
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: Caffe » 15 lip 2019, 20:35

Zielona Warszawa (15%), betonowy Rzeszów (8%)
Tzw. zieleń miejska wspomaga funkcje wypoczynkowe, rekreacyjne, zdrowotne oraz estetyczne. Wpływa na jakość życia i utrzymuje ważną bioróżnorodność w przyrodzie. Z analizy GUS wynika, że największą powierzchnią zieleni miejskiej w obrębie miasta może pochwalić się stolica Wielkopolski. 20 proc. terenu Poznania zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Na drugim miejscu jest Łódź z wynikiem 19 proc. – w tym przypadku to głównie zasługa parków miejskich, które w Łodzi zajmują niemal 6 proc. całej powierzchni miasta. Trzecie miejsce zajmują ex aequo Wrocław i Bydgoszcz, z 18 proc. udziałem zieleni miejskiej.

Kiedyś Rzeszów był na pierwszych pozycjach a teraz...beton.
Caffe
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 74
Na forum od: 18 cze 2018, 20:06

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: pisul » 15 lip 2019, 21:31

^^^
Tyle że to bzdura.
Nie uwzględniono w statystykach ogródków działkowych których u nas pełno które są terenami zielonymi ale nie policzono ich bo nie są ogólnodostępne jak parki.


Było już o tym - viewtopic.php?f=26&t=47&start=500
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: Caffe » 15 lip 2019, 21:44

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w 2025 roku ponad 60% mieszkańców świata będzie mieszkało w aglomeracjach miejskich. Dotyczy to również naszego kraju. Miasta często są zatłoczone, głośne i przegrzane. Szeroko pojęta zieleń miejska (w tym duże kompleksy takie jak parki, miejskie lasy, łąki, zarośla i zieleńce czy też pomniejsze układy drzew i pojedyncze drzewa przy ulicach, bulwarach, na placach zabaw, między budynkami etc.) zmniejsza odczuwanie tych niedogodności przez mieszkańców aglomeracji. Rola zieleni w miastach jest nie do przecenienia.

Jeżeli prowadzi się politykę betonowania wszystkiego co się da nie pomoże stawianie GUS-u do pionu i dorabianie na siłę statystyki.

Już we wcześniejszych postach (np. pisanych przez "swiętego") miałeś Pisul odpowiedź.
Caffe
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 74
Na forum od: 18 cze 2018, 20:06

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: Archis » 15 lip 2019, 22:03

Apropo zieleni miejskiej w naszym mieście chciałbym dodać pewną ciekawostkę, jaką przynajmniej mnie uczono na PRz, na Architekturze. A ciekawostką tą jest ZRÓWNOWAŻONY rozwój współczesnych miast. Uczono mnie, że każde współczesne miasto powinno się cechować takim właśnie rozwojem. A co to znaczy? Przytoczę poniżej fragment artykułu naukowego pt. "Zrównoważony rozwój miasta - wybrane sposoby pojmowania, koncepcje i modele" Prof. UAM, dr hab. Lidii Mierzejewskiej. Podaję tylko definicję, kto będzie chętny ten poszuka więcej informacji.

"Miasto jako jednostka złożona z wielu różnych elementów, pomiędzy którymi występują różnego typu relacje, funkcjonująca na określonym terenie, w określonym otoczeniu, powinno być potraktowane jako dynamiczna, funkcjonalna całość, a zatem jako system, a konkretnie terytorialny system społeczny. Istotą koncepcji terytorialnego systemu społecznego, szczególnie przydatnej w odniesieniu do miasta, jest efektywna kontrola terytorium przez zamieszkującą je ludność, będąca jednocześnie warunkiem koniecznym prowadzenia zrównoważonego rozwoju."

Ja przez to rozumiem, że nie samym betonem człowiek żyje. Miasto jako jednostka jest dla mieszkańców i dla nich powinno się rozwijać. Miasto bez zieleni funkcjonować nie będzie. Miasto zabetonowane, zatkane korkami, duszne, bez oddechu funkcjonować nie będzie, a przynajmniej nie tak jak powinno. Przecież budować można mądrze, z poszanowaniem natury, tak żeby nie tylko Deweloperzy skorzystali... W dobie "intensywnych zmian pogodowych" z trwogą widzę, że w naszym Kraju nigdzie nie patrzy się na zrównoważony rozwój tkanki miejskiej. Dla większości włodarzy coś takiego jak "eco-friendly city" to wręcz absurd. Nie powinno tak być. 

Osobiście uważam, że koniecznością jest rozwijać tereny rekreacyjne równocześnie z nową zabudową. Cieszę się, że udało się obronić wiekowe drzewo, bo to ono produkuje nam tlen. Szkoda, że wpadamy tak słabo w rankingach ale wierzę, że jest jeszcze szansa na poprawę... 

Zobaczcie jak to jest u naszych sąsiadów zza zachodniej granicy. Dla tych co nie chcą oglądać info, że 45% powierzchni Berlina stanowi zieleń miejska URZĄDZONA, bardzo ładnie pokazana w załączonym poniżej odcinku. 
https://player.pl/programy-online/nowa- ... 1E39,84098

Gdzie w 2007r. stosunek ten wynosił jedynie 11%. 
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... 87604.html

Treść postu zmieniona gdyż użycie określenia "globalne ocieplenie" dla szanownego moderatora Pisula jest fikcją i zasługuje na usunięcie po raz 5.
Awatar użytkownika
Archis
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 66
Na forum od: 21 gru 2015, 11:10

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: Meme » 15 lip 2019, 23:00

Pisul, nawet jeśli "nie uwzględniono ogródków działkowych", to właściwie dlaczego w ogóle miałby ktoś je uwzględniać? O właśnie, sam już na to odpowiedziałeś, bo nie są ogólnodostępne dla mieszkańców. Przecież w terenach zielonych w mieście chodzi właśnie o to, żeby służyły mieszkańcom, przede wszystkim do wypoczynku, odetchnienia czy po prostu podziwiania. Wydajesz się być szczerze zatroskany o dobro i dobrobyt mieszkańców naszego miasta, więc dziwi mnie Twój opór przed jakąkolwiek krytyką polityki władz miasta, a tutaj ewidentnie widać i słychać głos mieszkańców, którzy są z takiego stanu rzeczy niezadowoleni. W innym temacie, dotyczącym poszerzenia Rzeszowa tak chętnie podsuwasz różne sondaże, w których to "mieszkańcy" chcą przyłączenia. Tutaj ewidentnie widać, że mieszkańcy oczekują więcej zieleni w mieście - czy nadal będziesz szedł w zaparte i wmawiał ludziom, że mają przecież ogródki działkowe, na które mogą popatrzeć z ulicy (widząc tylko żywopłot) czy może jednak będziesz lobbował za tym, by rozwijać miasto w sposób bardziej zrównoważony, który uwzględni także potrzebę zieleni? Co Ci szkodzi?
Meme
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 258
Na forum od: 03 sie 2014, 13:16
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: Robson » 16 lip 2019, 8:59

Zgadzam sie z Toba Meme. Niejednokrotnie slyszalem juz glosy "a po co w Rzeszowie parki, po co tereny zielone, wystarczy wyjechac 20 min z centrum i jest sie na wsi". Zgadza sie, ale to troche odwracanie kota ogonem. Miasto spelnia rozne formy, ma tez umozliwiac wypoczynek.
Pochodze z Rzeszowa, aktualnie od XX lat mieszkam w Oslo. Porownalem w tej samej skali Oslo i Rzeszow.
Jak widac parki w Oslo sa 'dojrzale'. Praktycznie z kazdej dzielnicy w centrum mamy dostep do duzego, parku gdzie mozna naprawde odpoczac, pojsc na spacer czy pobiegac. W tym kierunku powinno isc Rzeszow. Ogrodki dzialkowe? Serio ;-) Chyba kazdemu zalezy na tym zeby miasto dalej sie rozwijalo. Za 10-20 lat potrzeby mieszkancow beda zuplenie inne, jeszcze 20 lat temu wystarczylo mieszkanie z balkonem 1.5m2...
Jak teraz nie pomyslimy o miejscach zielonych, to zostana zabudowane, zabetonowene, a miasto dlugofalowo na tym straci.
rze.jpg
rze.jpg (405.57 KiB) Przeglądany 4039 razy

oslo.jpg
oslo.jpg (505.56 KiB) Przeglądany 4039 razy
Robson
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 75
Na forum od: 15 sty 2018, 15:42

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: Caffe » 16 lip 2019, 10:01

Jest ciepło, a będzie jeszcze cieplej. Temperatura w miastach wzrasta, do czego przyczynia się między innymi rezygnacja z zielonych terenów w przestrzeni miejskiej. Tymczasem w erze upałów zieleń w miastach potrzebna jest bardziej niż kiedykolwiek. Zjawisko podwyższającej się temperatury w miejskiej zabudowie związane jest między innymi z utwardzonymi – betonowymi i asfaltowymi powierzchniami. Pochłaniają one więcej promieniowania słonecznego i mają tendencję do szybszego przegrzewania się – nagrzewają się mury, chodniki i jezdnie. Jednym ze sposobów na uczynienie miasta przyjaznym dla mieszkańców jest więc inwestowanie w zieloną infrastrukturę. Zieleń współcześnie określana jest często mianem „zielonej infrastruktury” miasta, ponieważ dokładnie tak jak infrastruktura techniczna, pełni bardzo istotną rolę dla poprawy warunków życia w mieście, podnosząc jego komfort. Ale zieleń pełni także funkcję klimatyczną, bowiem duże powierzchnie terenów zieleni wysokiej, parkowej, a także lasy miejskie ograniczają efekt „miejskiej wyspy ciepła”, który bywa szczególnie uciążliwy w trakcie letnich upałów. Wówczas różnica temperatur między centrami miast, gdzie tej zieleni jest stosunkowo mało, a przedmieściami, gdzie jest jej więcej, może dochodzić nawet do 4 stopni C – czytamy w serwisie Nauka w Polsce PAP. Zielone alejki, trawniki i przepuszczalne parkingi i chodniki w przeciwieństwie do betonu umożliwiają przepływ powietrza i wody, zmniejszając przy tym problemy z odpływem. Dzięki zmniejszonemu zatrzymywaniu wody i parowaniu posiadają również właściwości chłodzące. Kluczowe dla przyszłości są również drzewa – będące jednym z głównym elementów zielonej infrastruktury. Stanowią one nie tylko schronienie przed promieniami słonecznymi, ale także ochładzają miasta. Drzewa produkują tlen, obniżają temperaturę, nawilżają i oczyszczają powietrze, a także ułatwiają retencjonowanie wody. Pozytywnie wpływają też na nasze samopoczucie.
Zieleń w miastach sprawia, że są one nie tylko zdrowsze i bezpieczniejsze. Są także znacznie przyjaźniejsze i stanowią lepsze miejsce do życia.

Co się dzieje, że w Rzeszowie trzeba walczyć o każde drzewo.
Caffe
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 74
Na forum od: 18 cze 2018, 20:06

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości