Poszerzenie granic Rzeszowa

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: shaft » 29 kwie 2019, 14:33

Jednak negatywna opinia wojewody na temat zmiany granic Rzeszowa


http://czytajrzeszow.pl/?id=4025&idd=4&poz=ml0

Jednak to tylko plotki były.
shaft
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 72
Na forum od: 04 lis 2014, 11:21

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: pisul » 29 kwie 2019, 16:40

I znowu Leniart przeciwko rozwojowi Rzeszowa?

Zrobiła dokładnie to co z obwodnicą południową. Liczą że za 4 lata przed wyborami na słabą pamięć wyborców? I że PIS będzie przekonywał jak to jego politycy ciężko pracują na rzecz Rzeszowa? :lol: Nie będzie portalu gdzie Wam tego nie przypomnę, zapewniam ;)

Kiedyś w artykule jak pis degraduje miasto w komentarzach pod artykułem był ciekawy wpis. Mowa była o tym że Rzeszów celowo jest marginalizowany bo ma zostać tylko przybudówką Krakowa. A politycy którzy celowo swoimi decyzjami szkodzą miastu tak naprawdę wykonują decyzje góry a sami są tylko spadochroniarzami dla których Rzeszów to tylko kolejny mało istotny etap kariery.

Niby bzdury ale jak się zaczyna sprawdzać kto decyduje w kluczowych sprawach i dlaczego decyzje sprzeczne z interesem miasta zaczyna się to potwierdzać.

- wojewoda podkarpacki Ewa Leniart urodzona w Dylągówce
- marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl w Mielcu
- radny Robert Kultys urodzony w Radomiu
- radny Marcin Fijołek z Lubczy koło Tarnowa
...

Dlatego degradacja trwa i np. siedzibę rzeszowskiego Zakładu Gazownictwa przeniesiono do Jasła! I podobnie chciano zrobić z siedzibą Podkarpackiego Urzędu Celnego i przenieść go z Rzeszowa do Przemyśla.
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: Ole » 30 kwie 2019, 11:40

Jeszcze proponuje aby Rzeszów wchłaniał całe gminy jak Krasne czy Trzebownisko. Czyli przedterminowe wybory i czas na PIS w ratuszu.
Ciekawe ile kłód jeszcze będą rzucać pod nogi.
---- Regulamin Forum Rzeszowskich Inwestycji ----> https://inwestycje-rzeszow.pl/viewtopic.php?f=10&t=766
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 2139
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: bartek86 » 30 kwie 2019, 12:25

proponuje dodatkowo podłączyć do Rzeszowa Łańcut, a czemu nie? będzie 2 zamki :) w ostateczności to zamieńmy całe podkarpackie na jedno wielkie miasto Rzeszów. Jak po bandzie to lepiej od razu idźmy na całość. Prosty przykład to Bzianka. Nie mam nic przeciwko nim, fajnie że są w Rzeszowie, ale w zamian za podłączenie miasto im coś tam obiecało (drogi, chyba szkoła). O ile mnie pamięć nie myli mieszka tam 400 osób !!!!, miasto wydaje tam miliony, a teraz w drugą stroną. Przykład idealny - Osiedle projektant lub okolice Paderewskiego (NG, Apklan, Developres, ST). Na Projektantancie mieszka pewnie koło 15k, co roku powstaje z 15 bloków, osiedlają się sami młodzi, samych małych dzieci co się rodzi będzie pewnie koło 100 co roku. I takie osiedle jest w du*** bo całe osiedle zabetonowane, brak dróg i nie zanosi się prędko na nowe, a pozwolenia nowe ciągle się pojawiają. Drugi przykład to Paderewskiego. Tam za 2-3 lat dojdzie pewnie z 500-800 nowych mieszkańców. Czy przed wydaniem warunków zabudowy ktoś pomyślał w obu miejscach o drogach? raczej nie :) to tylko pokazuje patologie miasta, że chce podłączać odległe wioski, a w samym środku cierpią na tym mieszkańcy. Czemu miasto chce podłączać kolejne wioski? a no podatki - tam gdzie firmy i lotnisko będą gigantyczne podatki dla miasta, ot cała tajemnica.
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: bogdanoo » 30 kwie 2019, 13:40

pisul pisze:- wojewoda podkarpacki Ewa Leniart urodzona w Dylągówce
- marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl w Mielcu
- radny Robert Kultys urodzony w Radomiu
- radny Marcin Fijołek z Lubczy koło Tarnowa
...

Dlatego degradacja trwa i np. siedzibę rzeszowskiego Zakładu Gazownictwa przeniesiono do Jasła! I podobnie chciano zrobić z siedzibą Podkarpackiego Urzędu Celnego i przenieść go z Rzeszowa do Przemyśla.


a w Przemyślu powstał kolejny twór - dość spory
https://nowiny24.pl/w-przemyslu-ma-pows ... 3-14084239
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: PzD91 » 30 kwie 2019, 14:35

Ole pisze:Jeszcze proponuje aby Rzeszów wchłaniał całe gminy jak Krasne czy Trzebownisko. Czyli przedterminowe wybory i czas na PIS w ratuszu.
Ciekawe ile kłód jeszcze będą rzucać pod nogi.

To byłby spory cios dla Rzeszowa, zastój na kolejne 2 dekady. Podatki zamiast iść na utrzymanie osiedli i jakieś faktyczne inwestycje, na które czekają ludzie od lat (inny wątek na tym forum choćby) to pójdą na budowę wiejskich szkół, chodników i rozbudowy wiejskich dróg, kanalizacje itd na które dzisiaj taka gmina Krasne nie ma $$. Do ilu wtedy spadnie zagęszczenie miasta ? do 1000 os/km^2? A przypominam, że w gminie Krasne to połowa ludzi siedzi na jakimś KRUSie jako rolnicy i PITu nie płaci, także miasto do budzetu nic nie dostanie oprócz kosztów.
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: bogdanoo » 31 maja 2019, 9:02

http://czytajrzeszow.pl/?id=4528&idd=4&poz=ml0
Wyniki wyborów, będące dla niektórych osób na pewno zaskoczeniem, otwierają w zupełnie nowy sposób dotychczasową dyskusję o dalszym rozszerzeniu Rzeszowa. To nowe otwarcie może w istotny sposób wzmocnić podrzeszowskie gminy w budowaniu silnej aglomeracji wokół stolicy województwa.

Już kwietniowa decyzja wojewody Ewy Leniart o negatywnym zaopiniowaniu przyłączenia do Rzeszowa kolejnych kilku wiosek pokazywała, że mimo już dwóch pozytywnych opinii wojewody w latach poprzednich, tym razem nie zamierza być ona bezkrytyczna względem pomysłów Tadeusza Ferenca. W kwietniu chyba mało kto zauważył merytoryczny wydźwięk stanowiska wojewody. Niektórzy potraktowali je wręcz jedynie jako wynik przepychanki – wyrwie Ferenc coś od gmin, czy nie wyrwie.

Tymczasem wojewoda postawiła ważny problem. Zwróciła uwagę na to, że okrawane gminy bez zapewnienia im przez miasto odpowiedniej rekompensaty finansowej, choćby za wykonane inwestycje na tych terenach, skazane zostają na regres i problemy, które finalnie odbijają się na życiu zwykłych mieszkańców tych gmin. Wojewoda zasugerowała prezydentowi Rzeszowa, by planując poszerzenie granic szukał raczej porozumienia z gminami, aby ewentualnie połączyć się z którąś z nich w całości.

Tuż przed wyborami wielu polityków PiS zastanawiało się, czy taka chłodno-realistyczna opinia w sprawie poszerzenia nie osłabi pozycji PiS w wyborach europejskich. W kuluarowych dyskusjach w tej partii widać było silny dylemat – czy podjąć decyzję wygodną w odbiorze przez mieszkańców dużego miasta i bez zagłębiania się w szczegóły powiedzieć: tak, kolejny raz jesteśmy za rozszerzeniem Rzeszowa; czy zająć stanowisko wynikające z konkretnej analizy i uzmysłowić: gdzieś musi być kres przyłączania wiosek i że tą granicę trzeba racjonalnie wyznaczyć.

Wojewoda zaryzykowała stanowisko merytoryczne. I co się okazało, czy nastąpiła jakaś burza? Czy środowisko polityczne wojewody straciło na tym w opinii publicznej?

Absolutnie nie. PiS w wyborach z ostatniej niedzieli zdobył w Rzeszowie znacznie większe poparcie niż w ubiegłorocznych wyborach samorządowych, a wojewoda Ewa Leniart wbrew obawom wypracowała bardzo dobry, trzeci wynik na liście Prawa i Sprawiedliwości. Okazuje się, że mieszkańcy Rzeszowa w znacznie mniejszym stopniu żyją emocjonalnie sprawą rozszerzenia Rzeszowa niż chciałby to widzieć rzeszowski ratusz. Owszem, tym tematem mocno żyją, ale podrzeszowskie wioski. Tam, gdzie przedstawicie prezydenta Rzeszowa rozbudzą nadzieje wizją remontów i inwestycji – tam mieszkańcy aż palą się, aby znaleźć się w granicach miasta. Tam, gdzie mieszkańcy nie chcą ponoszenia większych opłat komunalnych, albo mają świadomość osłabiania funkcjonowania gmin poprzez odłączanie wiosek – tam zażarcie bronią obecnych granic. Przy okazji zresztą tworzą się międzyludzkie wrogości i co gorsza, rozkład wspólnoty sąsiedzkiej.

Teraz wśród gminnych samorządowców, ale także w Rzeszowie, słychać coraz więcej opinii, że wynik wyborów jest najlepszym dowodem na to, że w obliczu zantagonizowanej atmosfery dyskusji w sołectwach o przyłączeniu do Rzeszowa, decyzja wojewody była słuszna. Pozwoli ona trochę ochłonąć i zauważyć także realne problemy związane ze zmianą granic.

To chyba oznacza ostateczne zamknięcie pewnego rozdziału. Koniec z chaotycznym przyłączaniem pojedynczych wiosek do miasta i tworzeniem ciągłego konfliktu z gminami. Pozostaje ewentualność przyłączenia którejś z gmin w całości. Wniosek o to władze Rzeszowa zapewne złożą już niedługo, ale decyzja będzie leżała przede wszystkim po stronie gmin. Czy któraś z nich zdecyduje się na włączenie do miasta?

Głogów Małopolski właśnie jest na etapie powiększania własnych granic miasta, więc takiej zgody raczej nie należy oczekiwać.

Krasne już parę razy wypowiadało się w tej sprawie negatywnie i dziś trudno znaleźć przesłanki, aby to się zmieniło.

Trzebownisko i Boguchwała oraz ich mieszkańcy, jak wykazały dotychczasowe konsultacje, są chyba najbardziej zdeterminowani w chęci zachowania swojej odrębności.

Tyczyn jest co prawda miastem małym, choć z historycznymi tradycjami, ale żadne z dotychczasowych analiz nie wskazywały potrzeby rozszerzania Rzeszowa o całość tej gminy aż tak daleko na południe.

Pozostałe gminy jak Lubenia i Świlcza to tereny najbardziej rolnicze z całego obszaru aglomeracyjnego, przyłączenie którejkolwiek z nich do miasta nie wydaje się w ogóle celowe.

Odpowiedzi poszczególnych gmin tak czy inaczej poznamy. Czy jednak nie został na razie wyczerpany zakres terenów możliwych do przyłączenia do Rzeszowa? Proces ten trwał z sukcesem kilkanaście lat i miasto już dwukrotnie powiększyło swoją powierzchnię. Może właśnie przychodzi czas na znalezienie nowych pomysłów i nowych modeli wzrostu dla Rzeszowa i całej aglomeracji?
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: maks » 07 cze 2019, 19:46

Na wczorajszym spotkaniu nie było mediów, dlatego zaproszono je dzisiaj do Ratusza. Przedstawiciele sołectw ponownie przedstawili swoje argumenty za przyłączeniem ich miejscowości do Rzeszowa.


http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... za-na-rzad

audio

https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci ... ac-w-mswia
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3542
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: shaft » 07 cze 2019, 22:01

Walka trwa
Ostatnio zmieniony 11 cze 2019, 10:59 przez shaft, łącznie zmieniany 2 razy
shaft
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 72
Na forum od: 04 lis 2014, 11:21

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: pisul » 08 cze 2019, 1:45

Te kilka zdań wszystko ładnie tłumaczy - dwie pieczenie na jednym ogniu jak w szachach żeby wygrać poświęci swojego "pionka".
Nawet to ma swoją nazwę - gambit ;)


Tadeusz Ferenc wytypował już swojego ewentualnego nowego zastępcę...

To wójt jednej z podrzeszowskich gmin – dowiedział się Rzeszów News. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, po raz kolejny zapewnia, że nie zamierza startować w jesiennych wyborach parlamentarnych.

To zaskakująca wiadomość, że Tadeusz Ferenc znalazł w sąsiedniej gminie kandydata, który miałby zastąpić Marka Ustrobińskiego, zastępcę Ferenca, odpowiedzialnego w mieście za inwestycje ...

Próbujemy się dowiedzieć, który z wójtów “leży” Tadeuszowi Ferencowi. Wybór wydaje się dość oczywisty. To Adam Dziedzic, wójt Świlczy. To jedyny wójt, z którym Ferenc nie jest skonfliktowany na skutek ratuszowej polityki poszerzenia miasta o gminne tereny. Pozostali wójtowie w znacznej mierze są też związani z PiS.

– Nie zaprzeczam, nie potwierdzam – mówi Adam Dziedzic, gdy go zapytaliśmy, czy dostał propozycję zostania wiceprezydentem Rzeszowa. Z gminy Świlcza w 2017 roku do miasta zostało włączone sołectwo Bzianka. Adam Dziedzic był zwolennikiem tego planu.

Dwie pieczenie na jednym ogniu

Tymczasem nawet najbliżsi współpracownicy Tadeusza Ferenca nie wiedzą, że znalazł on już ewentualnego następcę Marka Ustrobińskiego.

– Wójt? Sprytne. Ferenc w ten sposób chce zapewne upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Dla wójta bycie wiceprezydentem stolicy województwa to ogromny awans, a przy okazji Ferenc ułatwi sobie drogę sięgania po kolejne gminne tereny – mówi nam osoba z otoczenia Tadeusza Ferenca.

Jeszcze od innego rozmówcy słyszymy, że typowanie Adama Dziedzica na następcę Marka Ustrobińskiego może być przestrzelone. W tym kontekście pada też nazwisko bezpartyjnego Lesława Kuźniara, wójta Trzebowniska. Tereny tej gminy, a szczególnie lotnisko w Jasionce, od dawna bardzo interesują Tadeusza Ferenca.

We wtorek chcieliśmy porozmawiać z Lesławem Kuźniarem. Był nieosiągalny, przebywa na zagranicznym wyjeździe.

Ale Tadeusz Ferenc jest tak nieprzewidywalny, że stanowisko wiceprezydenta mógł zaproponować nawet komuś, kogo popiera PiS. Dla Ferenca ważniejszy jest interes miasta, a nie legitymacja partyjna – mówi nasz rozmówca z ratusza ...



źródło i całość artykułu: https://rzeszow-news.pl/wybory-do-pe-ta ... -zastepce/
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości