[ul. Podpromie] Rozbudowa hali "Podpromie"

Plany, marzenia, niespełnione obietnice...

Re: [ul. Podpromie] Rozbudowa hali "Podpromie"

Postautor: bogdanoo » 21 mar 2018, 22:34

^^
bardzo dobra miejscówka, a biorąc pod uwagę to, że jest tam planowane Centrum Nauki + Szkoła Muzyczna można by to spójnie estetycznie zaplanować z centrum lekkoatletycznym
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1178
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: [ul. Podpromie] Rozbudowa hali "Podpromie"

Postautor: riko » 05 kwie 2018, 15:43

http://supernowosci24.pl/miasto-powinno ... -sportowa/
RZESZÓW. Radny z obozu prezydenta Rzeszowa uważa, że…

Władze miasta chcą przebudować halę Podpromie, tak żeby zawody sportowe mogło obejrzeć 7 tys. widzów. Inwestycja ma być gotowa do końca przyszłego roku. Jednak, zdaniem radnego Witolda Walawendra, lepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie nowej hali na obrzeżach miasta. Argumentuje to tym, że według potencjalnych wykonawców hali nie udałoby się przebudować do końca 2019 r. Trudno byłoby bowiem wykonywać roboty przy jednoczesnym rozgrywaniu meczów siatkarskich.

Ratusz do przebudowy hali przystępuje już od kilku lat. Gotowa jest już dokumentacja projektowa. Koszt takiej inwestycji to 41 mln zł. Władze miasta chcą, żeby budynek był bardziej pojemny i zamiast 4,3 tys. osób, miałby pomieścić o blisko 3 tys. widzów więcej.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Witold Walawender, radny z proprezydenckiego klubu Rozwoju Rzeszowa, złożył wniosek o powstrzymanie przebudowy hali Podpromie. Przekonuje, że lepiej byłoby wybudować nową halę na obrzeżach miasta. Powołuje się też na rozmowy z działaczami sportowymi i firmami zainteresowanymi realizacją tej inwestycji. Ich przedstawiciele uważają, że przebudowa hali w istniejących warunkach nie ma sensu.

- Wykonawcy obawiają się, że będą mieli zbyt mało czasu na przebudowę hali, bo tylko do końca przyszłego roku – mówi Witold Walawender, przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta. – Hala nie byłaby wyłączona i podczas robót odbywałyby się mecze siatkarskie. Firmy nie wyobrażają sobie, żeby w takich warunkach można było przebudowywać halę.

Jednym z atutów budowy nowej hali w innym miejscu byłoby powstanie dużej liczby miejsc postojowych na parkingu.

Władze miasta nie zrezygnują z przebudowy hali, mimo że pierwszy przetarg nie udał się. Dążą do ogłoszenia kolejnego. – Drugi przetarg będzie przeprowadzony po wprowadzeniu zmian w projekcie, zaproponowanych przez firmy – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. – Możliwe, że w połowie kwietnia ogłoszony zostanie drugi przetarg na przebudowę hali.

Mariusz Andres


Obrazek
Android Auto dla Mazdy z roczników w 2014 - 2019 -> CENA 450 PLN
Dodaj Google Maps, Spotify, Tidal, Podcasty, Audiobooki do swojej Mazdy.
Poznaj szczegóły oraz możliwości Android Auto https://cardroid.pl/
Z kodem RIKO 20 PLN zniżki
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 5283
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [ul. Podpromie] Rozbudowa hali "Podpromie"

Postautor: Boss » 05 kwie 2018, 22:38

http://rzeszow-news.pl/zamkna-podpromie-na-czas-remontu-kluby-protestuja-to-katastrofa-dla-siatkowki/

Po tym, jak miasto Rzeszów ogłosiło jeszcze w 2017 roku pierwszy przetarg na przebudowę Podpromia i żadna firma się nie zgłosiła, ratusz podjął decyzję o przeprowadzeniu dialogu technicznego. Jego celem było zbadanie potrzeb potencjalnych wykonawców oraz sprawdzenie, co może sprawiać im największy kłopot. Takie rozmowy miasto prowadziło przez cały marzec z pięcioma firmami: Budimex, Inżynieria Rzeszów, Mosty Łódź, Eversport oraz Invest Biuro.

Z przeprowadzonych rozmów wysnuto dwa ważne stanowiska. Pierwsze – firmy wskazywały, aby nowy przetarg odbył się w formule „zaprojektuj-wybuduj”, a nie jak dotychczas – „wybuduj”.

– Firmy zasugerowały taką formułę przetargu, aby nieco zmodyfikować nasz projekt, co ułatwiłoby im pracę. Chodzi tu o kwestie związane z technologią wykonania rozbudowy hali. Ogólne założenia projektu nie zmieniłyby się – twierdzi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Kolejna kwestia, to sprawa całkowitego wyłączenia hali z użytkowania w trakcie jej remontu. Gdyby oczekiwania firm miasto spełniło, to w przeciągu 1,5 roku halę udałoby się przebudować. Jeśli jednak ratusz postawiłby na swoim i nie dopuściłby do całkowitego zamknięcia Podpromia, wówczas prace budowlane mogłyby się wydłużyć.

Miasto kolejny przetarg na rozbudowę hali planuje ogłosić w połowie kwietnia. W jakiej formule i czy przy zgodzie na całkowite wyłączenie Podpromia z użytkowania w trakcie remontu – jeszcze nie wiadomo. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, decyzję ma podjąć w przyszłym tygodniu.

Asseco Resovia: Jesteśmy zaskoczeni

Pytane tylko, czy wcielenie w życie życzeń potencjalnych wykonawców jest w ogóle do spełnienia. Na Podpromiu swoje mecze rozgrywają dwie drużyny siatkarskie: Asseco Resovia i Developres Rzeszów. Gdy pytamy działaczy sportowych o ewentualne zamknięcie hali na co najmniej 1,5 roku, odpowiedzi nie pozostawiają złudzeń.

Dla Bartosza Górskiego, prezesa Asseco Resovii, taka opcja oznaczałaby tylko jedno – przeprowadzkę klubu poza miasto, bo w Rzeszowie nie ma podobnego obiektu, który spełniłby oczekiwania siatkarzy i kibiców. – Jestem zaskoczony, że w ogóle pojawiła się taka propozycja. Z tego co wiem, to był to kluczowy warunek, aby taka inwestycja mogła być przeprowadzona– przypomina Górski.

– Obecnie jesteśmy na etapie budowania drużyny na przyszły sezon i podejmujemy zobowiązania, również finansowe, które jako profesjonalny klub jesteśmy zobowiązani respektować. Nie wyobrażam sobie zatem takiej sytuacji, że obie drużyny zostałyby pozbawione możliwości rozgrywania swoich spotkań na Podpromiu. Taka decyzja mogłaby mieć katastrofalne skutki w postaci spadku zainteresowania kibiców i sponsorów oraz utrzymania pozycji Rzeszowa jako ważnego ośrodka siatkarskiego w kraju – dodaje Bartosz Górski.

Jeśli klub zostałby zmuszony do przeprowadzki, to najbliższy obiekt, który spełniłby oczekiwania Resovii, znajduje się w Krośnie. Liczy on 2,6 tys. miejsc na widowni, czyli o połowę mniej niż Podpromie (4,3 tys.). Z czysto matematycznych wyliczeń takie rozwiązanie dla klubu oznaczałoby straty, chociażby dlatego, że w 2017 roku na mecze sprzedano samych karnetów 3 tysiące.

Co więcej, podczas meczów siatkarzom towarzyszy średnio 3,6 tys. kibiców. Na topowych meczach, jak np. na tym, który rzeszowska drużyna rozegrała 4 lutego z PGE Bełchatów, hala była wypełniona po brzegi.

Developres: To nie do przyjęcia

W podobnym tonie co Bartosz Górski wypowiada się Wiesław Kozieł, wiceprezes Developresu. – Całkowite zamknięcie Podpromia to katastrofa dla siatkówki – mówi Kozieł. Wskazuje on, że na mecze pucharowe nadawałaby się inna rzeszowska hala – przy V LO przy ul. Hetmańskiej. Tam w październiku ub. r. odbył się mecz rzeszowskich siatkarek z Izraelem, który rozpoczynał sezon w Orlen Lidze.

Niemniej jednak, Wiesław Kozieł uważa, iż takie rozwiązanie na dłuższą metę nie wchodzi w grę ze względu na funkcjonowanie szkoły. – Treningi siatkarek zakłócałyby pracę szkoły. W V LO kształci się młodzież w klasach sportowych, która potrzebuje korzystać ze swojej hali – mówi Kozieł. – Scenariusz całkowitego zamknięcia Podpromia wydaje się więc nie do przyjęcia – dodaje.

Plan rozbudowy Podpromia przewiduje m.in. rozebranie części istniejącego budynku hali, powiększenie do 6,9 tys. miejsc dla kibiców, powstanie strefy VIP, restauracji, sklepu kibica oraz specjalnej strefa dla dziennikarzy. Mają być też nowe pomieszczenia biurowe, sala konferencyjna, siłownia, a także odnowa biologiczna dla zawodników.

Radny: Wybudujmy nową halę

Problemy z wyborem wykonawcy rozbudowy Podpromia sprawiły, że pojawiły się głosy powątpiewające w sens inwestycji. Witold Walawender, radny Rozwoju Rzeszowa, uważa, że zamiast powiększać stary obiekt, lepiej wybudować nowy. Zdaniem Walawendra modernizacja hali rodzi zbyt dużo pytań i obaw.

– Po pierwsze, potencjalni wykonawcy obawiają się, że miasto wyznaczyło stosunkowo krótki termin realizacji inwestycji [koniec 2019 roku – przyp. red.], a po drugie – warunki, że na hali podczas rozbudowy mają się odbywać mecze – wylicza Witold Walawender.

– Kolejna kwestia to pieniądze – miasto założyło, że na rozbudowę hali wyda 41 mln zł. Dziś modernizację takiego obiektu specjaliści szacują nawet na 70 mln zł. Za takie pieniądze można byłoby wybudować nowy obiekt, co wydaje się lepszym rozwiązaniem – uważa Walawender.

I wskazuje, że nowa hala mogłaby powstać np. na działkach przy ul. Wyspiańskiego, które miasto odzyskało niedawno od Res-Vity.

A co w takim układzie stałoby się z halą na Podpromiu? – W Rzeszowie jest tak dużo młodzieżowych klubów sportowych, które mają problem z bazą treningową, że na pewno Podpromie udałoby się zagospodarować bez problemu w inny sposób – twierdzi Witold Walawender.

Ratusz zapewnia, że z planu rozbudowy Podpromia, póki co, nie rezygnuje.O tym co jest napisane w artykule pisałem dokładnie pół roku temu we wrześniu

Teraz tak naprawdę jesteśmy już w lepszej sytuacji bo zacznie się rozmowa na argumenty techniczne w relacji Miasto-Wykonawca- Kluby sportowe
Szkoda bo zmarnowaliśmy 6 miesięcy.

Ja powiem tak, budowanie nowej hali możemy sobie odpuścić, jest to temat rzeka, poziomu sportowego nowa hala nie podniesie, Bruce Springsteen raczej nie zaśpiewa w Rzeszowie, a może ;)
Jak słyszę argument że za 70 mln można zbudować nowy duży obiekt sportowy/koncertowy na poziomie np. nowej hali Gliwice to ręce opadają.
Na nowy obiekt na poziome europejskim przy dzisiejszych kosztach trzeba 350-400 mln minimum
Trzeba dogadać się z Resovią, Developresem że niestety ale trzeba grać w Krośnie.
Przetarg wygrywa dobry wykonawca pracują 16h na dobę i mają na to 12 miesięcy max, Czas szybko leci i mamy nową hale
Pozdrawiam Marcin
www.pbase.com/fotogrzebyk
Awatar użytkownika
Boss
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 160
Na forum od: 30 cze 2014, 22:31
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [ul. Podpromie] Rozbudowa hali "Podpromie"

Postautor: MaciekContii » 06 kwie 2018, 7:38

Po co ta rozbudowa? Już nie mówię o sensie budowy nowej hali.
Pytam się czy nie można przeznaczyć tych 40 mln zł na nowy basen kryty 50 metrowy z niecką do skoków do wody? Z dofinansowaniem udało by się to zrobić bez problemu. A tak wydaje się kasę na drużynę, która gra coraz gorzej od dwóch lat.
mam nadzieję, że nic nie wyjdzie z tej inwestycji i wyrzucania w kolejny poroniony pomysł kupy kasy podatników.
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: [ul. Podpromie] Rozbudowa hali "Podpromie"

Postautor: Nikoś » 06 kwie 2018, 16:59

MaciekContii pisze:Po co ta rozbudowa? Już nie mówię o sensie budowy nowej hali.
A choćby po to aby miasto miało szanse na jakiś lepszy mecz nie tylko w siatce, może jakiś mniejszy koncert ?
MaciekContii pisze:Pytam się czy nie można przeznaczyć tych 40 mln zł na nowy basen kryty 50 metrowy z niecką do skoków do wody? Z dofinansowaniem udało by się to zrobić bez problemu. A tak wydaje się kasę na drużynę, która gra coraz gorzej od dwóch lat.
Ale z hali korzystają nie tylko siatkarze, chcesz aby lepiej grali ? dołoż kasy na zawodników i będzie super.
MaciekContii pisze:mam nadzieję, że nic nie wyjdzie z tej inwestycji i wyrzucania w kolejny poroniony pomysł kupy kasy podatników.
a potem narzekanie bo na każdą większe impreze trzeba jechać do krakowa/ katowic/ łodzi/ inne
Miasto jest jakie jest i ta hala na te 8tys to jest ciężar który udźwignie, Podpromie też może zostać wykorzystane jako hala rezerwowa i tyle.
A tak miasto nie ma nic ani stadionu ani hali na poziomie - a może wzorem miasta we Francji obiekt wielofunkcyjny hm

A z tej rozbudowy to też czuje że nic nie wyjdzie dopóki miasto nie odpuści tematu remont i jednoczesne granie, bo nikt nie będzie ryzykował gdyby coś się stało.
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 1327
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: [ul. Podpromie] Rozbudowa hali "Podpromie"

Postautor: Boss » 06 kwie 2018, 22:01

MaciekContii pisze:Po co ta rozbudowa? Już nie mówię o sensie budowy nowej hali.
A tak wydaje się kasę na drużynę, która gra coraz gorzej od dwóch lat.


Maciek - trzeba Podpromie przebudować - to jest najlepsze rozwiązanie dla tej hali. Projektanci z Poznani naprawdę się do tematu przyłożyli
Będziemy mieli fajną halę do siatkówki z trybunami blisko boiska, z dużo lepszą akustyką, z bardzo dobrym kątem ułożenia trybun do boiska, dołożą klimatyzację, poprawi się strefa dla kibiców, restauracja, bary, nowe toalety, windy, oświetlenie.
Teraz piłka po stronie miasta, warunki w przetargu muszą być tak postawione by nastąpiło rozstrzygnięcie jeszcze przed wakacjami - najlepiej na przełomie maja/czerwca wykonawca musi wejść na halę i zrobić najcięższe prace wyburzeniowe do jesieni - jak wygra firma z odpowiednim doświadczeniem to w grudniu mamy całą nową bryłę hali od strony północnej i południowej. Potem to już z górki i w kwietniu można zagrać "play offy" już w nowej hali, runda zasadnicza październik-kwiecień to i tak nuda ;)
Pozdrawiam Marcin
www.pbase.com/fotogrzebyk
Awatar użytkownika
Boss
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 160
Na forum od: 30 cze 2014, 22:31
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [ul. Podpromie] Rozbudowa hali "Podpromie"

Postautor: Nikoś » 07 kwie 2018, 13:21

Boss pisze:Maciek - trzeba Podpromie przebudować - to jest najlepsze rozwiązanie dla tej hali.
chyba najgorsze z możliwych
Boss pisze: Projektanci z Poznani naprawdę się do tematu przyłożyli
Będziemy mieli fajną halę do siatkówki z trybunami blisko boiska, z dużo lepszą akustyką, z bardzo dobrym kątem ułożenia trybun do boiska, dołożą klimatyzację, poprawi się strefa dla kibiców, restauracja, bary, nowe toalety, windy, oświetlenie.
tylko że mając 7k pojemności możemy spokojnie zapomnieć o meczach naszej kadry siatkarzy, czy innych dyscyplin halowych, no chyba że na poziomie młodziki/ juniory to może tak. Aby się liczyć trzeba te 10k minimum i tyle.
Boss pisze:Teraz piłka po stronie miasta, warunki w przetargu muszą być tak postawione by nastąpiło rozstrzygnięcie jeszcze przed wakacjami - najlepiej na przełomie maja/czerwca wykonawca musi wejść na halę i zrobić najcięższe prace wyburzeniowe do jesieni - jak wygra firma z odpowiednim doświadczeniem to w grudniu mamy całą nową bryłę hali od strony północnej i południowej. Potem to już z górki i w kwietniu można zagrać "play offy" już w nowej hali, runda zasadnicza październik-kwiecień to i tak nuda ;)

wpierw to miasto musi znaleźć kasę aby dołożyć do przetargu brakujących kilka mln, a wyburzenia to tez nie takie raz dwa, po za tym zawsze modernizacja jest droższa od budowy od podstaw. Do tego ile "niespodzianek" wychodzi
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 1327
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: [ul. Podpromie] Rozbudowa hali "Podpromie"

Postautor: maks » 10 kwie 2018, 15:28

Chociaż w zakończonym niedawno postępowaniu przetargowym potencjalni wykonawcy zadali urzędnikom ponad sto pytań na temat zakresu przebudowy, ostatecznie żaden z nich nie zdecydował się złożyć oferty


http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzesz ... ,28303465/
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1948
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: [ul. Podpromie] Rozbudowa hali "Podpromie"

Postautor: Adamerio » 10 kwie 2018, 21:20

Rozbudowa nie ma najmniejszego sensu - lokalizacja i skomunikowanie - średnie, o godzinach szczytu nie wspomnę. Już teraz - na zewnątrz jest tam ciasno, a co dopiero po przebudowie..

Lepszą opcją jest budowa nowej - wielofunkcyjnej hali.
Awatar użytkownika
Adamerio
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 454
Na forum od: 30 sie 2016, 11:06
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [ul. Podpromie] Rozbudowa hali "Podpromie"

Postautor: swiety » 10 kwie 2018, 21:46

^^ Tylko czy Rzeszów stać na budowę nowej hali o pojemności około 8000-10 000 ? Koszt budowy takiej hali to minimum 150-200 mln (w przypadku mniejszej hali na 6-7 tys) przy opcji około 10 000 kwota może dojść do 300 mln zł.

Czy budowa takiej hali ma sens? Moim zdaniem Rzeszów nie ma szans na organizacje większych imprez (okazjonalnie jakiś mecz reprezentacji czy mniej liczący się turniej/zawody). O koncertach gwiazd światowego formatu można zapomnieć, trzeba jeździć do Krakowa. Rzeszów i podkarpackie to jednak mały i zbyt biedny ośrodek. Ciężko widzę wypełnienie hali 13 000 osób na koncert gdzie cena biletów zaczyna się od 250 zł a kończy na 600.

Co zrobić ze starą halą po wybudowaniu nowej? Utrzymanie takiej nowej hali kosztuje rocznie 4-6 mln zł. Moim zdaniem trzeba zmodernizować to co jest, rozbudować parking, zrobić nowe zjazdy/wyjazdy na most zamkowy.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2153
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje niezrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość