Zakaz handlu w niedziele ? Co o tym sądzicie :)

Wszystko co niezwiązane z istniejącymi już tematami, czyli o wszystkim i niczym

Re: Zakaz handlu w niedziele ? Co o tym sądzicie :)

Postautor: maks » 03 kwie 2023, 15:51

Chorwacki rząd chce wprowadzenia zakazu handlu w niedziele w swoim kraju. Co interesujące, większość Chorwatów popiera ten pomysł. W Polsce zakaz handlu w sklepach wielkopowierzchniowych w większości niedziel w roku (jednym z nielicznych wyjątków będzie ta niedziela) obowiązuje już kilka lat. Część Polaków to popiera, ale nie brak i takich, którzy uważają go za po prostu idiotyczny. Poznajmy argumenty obu stron i sami oceńmy, które nas przekonują.


https://supernowosci24.pl/a-gdyby-tak-w ... stauracje/
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3542
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Zakaz handlu w niedziele ? Co o tym sądzicie :)

Postautor: Tukam » 05 kwie 2023, 9:21

Jak dla mnie bardzo słaby pomysł. Po pierwsze idea, kóra miała pomóc małym przedsiębiorcom, pogrzebała małe sklepy (zamknięcia liczone w tysiącach) a po drugie znam wiele osób, dla których praca w galerii była źródłem dofinansowania na przeżycie na studiach. Za co w tym momencie biedniejsi studenci mają żyć, jeśli na tygodniu nie ma czasu pracować? Kina i stacje benzynowe mają dużo mniejszą pojemność jeśli chodzi o rynek pracy.
Tukam
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 323
Na forum od: 07 lut 2021, 14:47

Re: Zakaz handlu w niedziele ? Co o tym sądzicie :)

Postautor: maks » 16 kwie 2023, 18:18

Opinie gości TVP Rzeszów na w/w temat

https://rzeszow.tvp.pl/68779615/niedziele-handlowe
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3542
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Zakaz handlu w niedziele ? Co o tym sądzicie :)

Postautor: Arrival » 17 kwie 2023, 11:26

Tukam pisze:Po pierwsze idea, kóra miała pomóc małym przedsiębiorcom, pogrzebała małe sklepy


To nigdy nie miała być idea, która miała pomóc małym przedsiębiorcom. To jest idea idealnie wymyślona przez pis, żeby ugrać dla siebie jak najwięcej na wielu frontach. Ich tłumaczenia to parodia. Tyle wielkich słów o tym jaka to praca w niedziele zła, ale pomagają w pozbyciu się jej tylko jednej wąskiej grupie pracowników. Cała reszta już nie ma rodzin i nie chce do kościółka? ;).

Co i jak pis zaplanował/ugrał?
1. Ugrał deal z solidarnością, wielkim związkiem zawodowym.
2. Ugrał deal z radiem maryja i rydzykowcami - https://www.youtube.com/watch?v=RIrLS8BN3wk polecam zobaczyć sobie ten jakże ciekawy wywiad i pomyśleć kto na tym filmie jest Prezydentem blisko 40 milionowego kraju, a kto księdzem i dlaczego wygląda jakby to ten pierwszy płaszczył się i tłumaczył przed tym drugim.
3. Ugrał ogromny wzrost przychodów dla marketów przy stacjach benzynowych jednocześnie przejmując pełną kontrolę nad największą siecią stacji w Polsce.
4. Kombinował z ugrywaniem deali dla poczty polskiej z tym, żeby inne sklepy jej płaciły haracz w zamian za bycie placówką pocztową (pocztę pis kontroluje). Nie wyszło bo się firmy zaczęły dogadywać z innymi operatorami/kurierami, więc się pis wycofał z tematu.
5. Ugrał dużo dla rydzyka i kolegów z żabki plus łasi się na tę sieć https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artyk ... wi-polityk więc robi im dobrze jak może.

Zakaz handlu w niedziele jest decyzją czysto biznesową i polityczną. Nie ma nic wspólnego z dobrem ludzi, z bozią czy z instytucją rodziny.

Cel był dokładnie taki, żeby rozwalić małe sklepy na rzecz orlenu/żabki i dopiec zagranicznym sieciom bo elektorat przyklaśnie.
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakaz handlu w niedziele ? Co o tym sądzicie :)

Postautor: pisul » 17 kwie 2023, 18:04

Może warto poczytać jakich argumentów używają mieszkańcy Chorwacji i dlaczego Oni chcą ograniczenia w handlu w niedzielę u siebie?


Chorwacja zakaże handlu w niedzielę? Obywatele zabrali głos. Ponad 70 proc. obywateli Chorwacji popiera plan wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę.

Większość respondentów podkreśliło, że "niedziela jest dniem dla rodziny, nie zakupów" - podała telewizja HRT...

... Niemal 20 proc. zwolenników zakazu uważa, że "w sklepach w większości pracują kobiety, które nie mogą się przez to poświęcić rodzinie".

Na trzecim miejscu podkreślono, że "pracownicy sklepów zarabiają za mało, by wymagać od nich pracy w niedzielę "
...

źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Chorwa ... 09798.html


Jak to wytłumaczysz? Tam nie ma przecież Pisu? Nie ma Kaczyńskiego nie ma Rydzyka nie ma Orlenu.
Jak myślisz dlaczego mieszkańcy Chorwacji kierują się dobrem rodzin a nie interesem zagranicznych sieci handlowych?
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Zakaz handlu w niedziele ? Co o tym sądzicie :)

Postautor: Arrival » 17 kwie 2023, 21:46

Nie znam sytuacji w Chorwacji więc nie będę się na ten temat wypowiadać.
Ale jeśli ktoś mówi o tym, żeby rodzinie było dobrze i ciśnie na zakaz handlu, ale jednocześnie nie interesują go inne grupy zawodowe to zapewne coś tam jest nie tak. Jest mnóstwo zawodów o które nikt sie nie upomina, a które normalnie pracują w niedziele. Oni nie mają rodzin? Nie chcą mieć wolnej niedzieli?

Poza tym taki cytat:
"w sklepach w większości pracują kobiety, które nie mogą się przez to poświęcić rodzinie"

Wygląda na płacz chorwackich chłopów, że w niedziele nie mogą schabowego zjeść bo żona w pracy.

Ja nie twierdzę, że praca w niedzielę jest dla każdego dobra. Wierzę, że są osoby, którym zakaz zrobił dobrze i są z niego zadowolone. Jednocześnie uważam, że to jest czysty populizm bo wszystkie hasła, którymi był on promowany nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Albo uważamy, że to "czas dla rodziny", "czas do kościoła" czy inne takie i zamykamy co niedziele wszystko oprócz infrastruktury krytycznej albo nie róbmy sobie jaj ze społeczeństwa. Bo póki co obraz tego zakazu jest taki: https://streamable.com/ra8085
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakaz handlu w niedziele ? Co o tym sądzicie :)

Postautor: Tukam » 17 kwie 2023, 22:45

Po pierwsze: pracownicy kin, basenów, restauracji czy obsługa infrstruktury turystycznej to też ludzie, też w wieku rozrodczym. Pójdźmy więc zgodnie w myśl zasady, każdemu równo, każdemu gó*no i zamknijmy się wszyscy w domach w niedzielę.
Po drugie: sam przez 2 lata studiów zaocznych weekend w weekend powtarzałem schemat: wyjście z pracy w piątek po południu, szybkie pakowanie i wyjazd do miasta gdzie studiowałem, 2,5 dnia tam na miejscu i powrót do domu w niedzielę przy zamkniętych sklepach. W zimie robiłem sobie zakupy w sobotę i trzymałem w bagażniku bo zimno. W lecie, w poniedziałek jadłem suchy prowiant bo rzeczy w lodówce świeże niestety nie ustały od czwartku wieczór.
Po trzecie: jak już pisałem wcześniej, wielu moich znajomych studentów po wprowadzeniu zakazu straciło możliwość DOBROWOLNEJ pracy w niedziele i dorobienia sobie w trakcie studiów.
Po czwarte: kilka miesięcy temu Pani kasjerka w Stokrotce na moim osiedlu w Rzeszowie narzekała, że przez ten zakaz siedzą w środy do 2-3 w nocy i robią wymianę asortymentu, co wcześniej robili jak ludzie w dzień na weekendzie przy mniejszym ruchu.
Ot i taka pomoc w wykonaniu naszego rządu. Jak zwykle z resztą.
Nie twierdzę, że handel w niedzielę ma same plusy, ale wprowadzenie ludzkich ograniczeń np. w godzinach pracy sklepów lub określające minimalne wynagrodzenia za taką pracę byłyby zdecydowanie lepszym kompromisem.
Tukam
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 323
Na forum od: 07 lut 2021, 14:47

Re: Zakaz handlu w niedziele ? Co o tym sądzicie :)

Postautor: Tomek86 » 20 kwie 2023, 23:56

Tu nie ma wiele o czym dyskutować, zakaz handlu w niedzielę jest dobry dla tych którzy z tego korzystają i niedobry dla całej reszty.

Pominę fakt który już był wspomniany, że jest szereg zawodów które pracują w niedzielę i nie mówię tu o służbach czy pracownikach elkektrowni czy wodociągów.

I ogólnie to jest trochę hipokryzja bo głównym argumentem jesto to, żeby pracownicy sklepów mieli czas na spędzenie go z rodziną. A jak w takim razie wygląda spędzanie tego czasu? Ano:

- wyjście do kina (tam pracują ludzie w niedzielę)
- wyjście do restauracji, cukierni itd - j/w
- wyjście do róznych parków rozryzwki, basenów, parków trampolin itd
- stacje benzynowe które teraz to w sumie też prawie małe markety
- a może wypad na wypoczynek i korzystanie z hotelu - tam teżpracują ludzie

Można tak bez końca. Ale tak czysto z bardzo subiektywnego punktu widzenia to niedziela to idealny dzień na zakupy. I nie jeśli chodzi o zakupy spożywcze bo te faktycznie można ogarnąć szybko i w ciągu tygodnia. Ale jak się szuka np mebli, albo pod kątem remontu i chce się na spokojnie przejrzeć różne projekty i oferty to wymaga czasu i taka niedziela jest w sam raz bo nawet w sobotę to ma się z reguły inne obowiązku tzw "koło domu".

No i ostateczny argument, że każda praca moją specyfikę. Ja 11 lat pracowałem w branży eventowej i nie było mnie w domu w soboty i niedzieli przez większość roku. Czasami się lądowało na tzw końcu świata i właśnie lokalny sklep pozwalał coś kupić do jedzenia po 70 godzinach pracy. Ale to nie będzie argument, tylko chodzi mi o to, że każdy jeśli się decyduje na daną pracę to raczej wie z czym się wiąże więc albo mu pasuje albo nie.

A jeśli chodzi o referenda to powiedzmy, że zapytamy czy chcemy obwodnicy południowej w Rzeszowie i będzie pewnie pod 100%, że tak

A jak zapytamy czy pasuje przebieg no to będzie tak jak było realnie. Więc punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i od tego są władze aby te nastroje i oczekiwania sprowadzać do kompromisu a aktualna władza patrzy tylko na to co im słupki w sondażach podnosi i ma w dupie, że nawet prawie połowa Polaków jest przeciwna ich decyzjom, z tym się w ogóle nie liczą i mówią - wygrajcie se wbory.
Tomek86
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 78
Na forum od: 29 paź 2019, 15:35

Re: Zakaz handlu w niedziele ? Co o tym sądzicie :)

Postautor: praca magisterska » 10 maja 2023, 10:06

Dzień dobry,
Szukam osób, które byłyby chętne podzielić się ze mną swoją opinią na temat zakazu handlu w niedzielę. Wywiady przeprowadzam na potrzebyb pracy magisterskiej. Wywiad trwałby około 30 minut i byłby w 100% anonimowy. Chętnych zapraszam do komentowania lub wysłania mi wiadomości na:
praca.magisterska@onet.eu
Byłabym naprawdę bardzo wdzięczna za pomoc!
praca magisterska
Świeżak
 
Posty: 1
Na forum od: 10 maja 2023, 10:04

Re: Zakaz handlu w niedziele ? Co o tym sądzicie :)

Postautor: pisul » 11 maja 2023, 23:21

"każdy powinien robić co uważa, powinna być dowolność" Tak się tłumaczą ludzie zatrzymani za bigamię :lol:

W Polsce mainstreamowe media głównie z kapitalem niemieckim piszą o "zakazie" handlu w niedzielę a to bzdury. W rzeczywistości jest to tylko zwykle ograniczenie w handlu w niedzielę i tylko dla sklepów wielkopowierzchniowych.
Dalej możesz swój interes swoją działalność prowadzić do porzygu w każdą niedzielę nawet w Boże Narodzenie czy Wielkanoc pod warunkiem że za kasą staniesz sam lub członkowie Twojej rodziny.
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

PoprzedniaNastępna

Wróć do Hyde Park

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości