Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Wszystko co niezwiązane z istniejącymi już tematami, czyli o wszystkim i niczym

Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Postautor: Roland » 22 wrz 2016, 8:43

Jaki rodzaj ogrzewania polecacie do domu jednorodzinnego? Planuję budowę na wiosnę i już staram się ogarnąć wszystkie koszty. Do tej pory stosowałem zwykłe ogrzewanie CO. Myślałem, żeby tym razem zainwestować w jakiś lepszy kocioł np. z podajnikiem automatycznym, żeby trochę mniej czasu poświęcać na obsługę. Do tego jakiś lepszy materiał np. węgiel orzech od dobrego dostawcy np. mysłowickiego SmartTrans. Myślę, że w ten sposób takie ogrzewanie byłoby wydajne i w sumie niedrogie jeżeli chodzi o koszty.

Dom planuję z dwoma kondygnacjami, powierzchnia 150m2.
Awatar użytkownika
Roland
Świeżak
 
Posty: 4
Na forum od: 22 wrz 2016, 8:30
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Postautor: Kristoff » 23 wrz 2016, 8:56

1. Piec dwufunkcyjny + czujniki na wysokości 1 metra, gdy temperatura spadnie poniżej np. 20 stopni wtedy się załącza i dogrzewa do temperatury przez nas wybranej
2. kominek zwykły (bez tzw. płaszcza wodnego) + rozprowadzenie po domu rurek z wywietrznikami (zainstalowane w suficie - uprzedzając pytania: nie, nie brudzi, gdy leci ciepłe powietrze) - teraz zimy nie są takie mroźne, więc przez całą zimę można ogrzać dom nawet kominkiem, a piec załącza się tylko, gdy potrzeba ciepłej wody + ma spory zapas w zbiorniku (ponad 100 litrów) i też działa na zasadzie dogrzewania i uzupełniania.

Ekonomiczne i nie aż tak drogie rozwiązanie. Może i nie jest zbyt oryginalne, ale spełnia swoją funkcję bardzo dobrze :)

Jest jeszcze opcja z takimi jakby klimatyzatorami (nie wiem jak to się dokładnie nazywa), ale działającymi odwrotnie niż zwykły klimatyzator, czyli nie chłodzi powietrza tylko je ogrzewa. W Polsce drogie - koszt sprzętu bez instalacji ok. 40 tys., ale można sprowadzić np. dobre używki z Niemiec i śmiga aż miło, a koszty ogrzewania minimalne - znajomy ma i chwali.
Awatar użytkownika
Kristoff
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 255
Na forum od: 01 lip 2014, 22:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Postautor: maks » 05 paź 2016, 17:36

Roland pisze:Jaki rodzaj ogrzewania polecacie do domu jednorodzinnego? Planuję budowę na wiosnę i już staram się ogarnąć wszystkie koszty. Do tej pory stosowałem zwykłe ogrzewanie CO. Myślałem, żeby tym razem zainwestować w jakiś lepszy kocioł np. z podajnikiem automatycznym, żeby trochę mniej czasu poświęcać na obsługę. Do tego jakiś lepszy materiał np. węgiel orzech od dobrego dostawcy np. mysłowickiego SmartTrans. Myślę, że w ten sposób takie ogrzewanie byłoby wydajne i w sumie niedrogie jeżeli chodzi o koszty.

Dom planuję z dwoma kondygnacjami, powierzchnia 150m2.


piec gazowy Vaillant z regulatorem temperatury + bojler na wodę ok 200 litrów + kominek + ogrzewanie podłogowe

będzie ciepło zobaczysz ;)
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3542
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Postautor: Kristoff » 05 paź 2016, 18:45

O chłopie, jak na dom 150m2 w zupełności wystarczy bojler 120 litrów.
Awatar użytkownika
Kristoff
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 255
Na forum od: 01 lip 2014, 22:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Postautor: klamar1214 » 05 paź 2016, 20:06

bojler to chyba na ilość mieszkańców a nie m2 ?
klamar1214
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 264
Na forum od: 16 lut 2015, 21:53

Re: Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Postautor: Kristoff » 07 paź 2016, 10:32

Masz rację, tak czy inaczej na 3-4 osobową rodzinę spokojnie 100-120 litrów wystarcza w zupełności ;)
Awatar użytkownika
Kristoff
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 255
Na forum od: 01 lip 2014, 22:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Postautor: Awesome » 19 kwie 2017, 10:14

A według mnie najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na coś całkowicie nowego. U mnie w domu sprawdził się system Feelco, który jest ogrzewaniem nadmuchowym nowej generacji. Jest to coś rzadko spotykanego, ale dzięki temu nasz dom będzie innowacyjny i jedyny w swoim rodzaju. Feelco pozwala na bardzo szybkie ogrzanie całego naszego wnętrza, co będzie istotne w okresie zimowym. Jednak również i w lecie będziemy mogli cieszyć się odpowiednią temperaturą, a wszystko to za sprawą klimatyzacji. Jeśli chodzi o koszty użytkowania to są one o wiele niższe niż wspomniany wcześniej węgiel, więc jest to kolejny plus.
Awesome
Świeżak
 
Posty: 1
Na forum od: 11 kwie 2017, 9:06
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Postautor: tirion3 » 27 kwie 2017, 12:24

A ja zostaję przy tradycyjnym ogrzewaniu kominkowym. 3 lata temu trafiłem na promocję kominka, a pół roku później na świetnie wykonane drzwiczki kominkowe od - koszta są o wiele mniejsze niż ogrzewanie gazowe. Naprawdę warto pomyśleć o kominku bo i klimat nawet lepszy ;)
tirion3
Świeżak
 
Posty: 4
Na forum od: 27 kwie 2017, 12:09

Re: Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Postautor: me0wn » 08 cze 2017, 15:37

Jak do domu jednorodzinnego to panele słoneczne. Sami mamy i jesteśmy bardzo zadowoleni z ich wydajności, a także z kosztów zakupu i montażu. Plus dla nas dość ważne było, że akurat panele które zamawialiśmy były wykonane z porządnej jakości materiałów. Sprawdź na oze-biomar ceny mają naprawde w porządku i sąbardzo rzetelną firmą.
me0wn
Świeżak
 
Posty: 1
Na forum od: 08 cze 2017, 15:34

Re: Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Postautor: mariusz77 » 15 wrz 2017, 16:50

U nas na tą chwilę rządzi kominek. Temat, który widzę krąży dosyć intensywnie w sieci ostatnimi czasy, także chyba warto mu się przyjrzeć to ogrzewanie za pomocą pompy ciepła. Pompa ciepła LG Split HU091/HN0914 ma podobno całkiem ciekawy design no ale nie o design tutaj chodzi tylko o funkcjonalność. Radzę Ci zatem przeszukać temat, przewertować Lg-ika czy inne firmy i dobrać coś dla siebie.
mariusz77
Świeżak
 
Posty: 3
Na forum od: 13 wrz 2017, 11:14

Następna

Wróć do Hyde Park

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości