Odbiór Techniczny - Na co zwrócić uwagę?

Wszystko co niezwiązane z istniejącymi już tematami, czyli o wszystkim i niczym

Odbiór Techniczny - Na co zwrócić uwagę?

Postautor: Ten_Fajny » 17 sie 2016, 19:29

Witajcie
Przeszukałem forum i nie znalazłem takiego tematu stąd postanowiłem go stworzyć. Wiem wiem niektórzy mogą zarzucić że na ten temat może powiedzieć dużo "wujek google", lecz zaryzykuje i podyskutujmy. Końcem sierpnia czeka mnie takowa rzecz właśnie jak i zapewne wiele osób na tym forum.

I tutaj pada pytanie do osób co już coś takiego "przeżyły" :mrgreen:
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym. Ile czasu poświęcić. Czemu dokładnie się przyjrzeć. Co przetestować?
Liczę na wypowiedzi z Waszego doświadczenia a nie wklejone z wujka googla. Jeżeli ktoś ma jakąś ciekawą historię związaną z odbiorem technicznym i ma czas opisać to miło by było.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji ;)
"Kto buduje - pracuje także dla swych dzieci, kto buduje dobrze - pracuje również dla swych wnuków, ale kto tworzy - pracuje dla wszystkich przyszłych pokoleń."
Awatar użytkownika
Ten_Fajny
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 23
Na forum od: 09 lip 2016, 9:00
Lokalizacja: Staroniwa

Re: Odbiór Techniczny - Na co zwrócić uwagę?

Postautor: grande1970 » 09 gru 2016, 19:08

ale kotlet:)
grande1970
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 136
Na forum od: 17 sie 2016, 17:19

Re: Odbiór Techniczny - Na co zwrócić uwagę?

Postautor: kokobi » 11 sty 2017, 17:05

Ten_Fajny pisze:I tutaj pada pytanie do osób co już coś takiego "przeżyły" :mrgreen:
... Na co zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym. Ile czasu poświęcić. Czemu dokładnie się przyjrzeć. Co przetestować? ...


W moim zyciu kupowalem 3 razy mieszkania. Na podstawie wlasnego doswiadczenia moge powiedziec, ze nalezy sprawdzic doslownie wszystko a przynajmniej jak najwiecej w stosunku do zgodnosci z podpisana umowa, bo jest to w naszym interesie. Im bardziej bedziemy skrupulatni/dokladni, tym wiecej zostanie nam potem kasy w kieszeni. Usterki/zaniedbania mozna rowniez zglaszac w okresie gwarancyjnym. Jezeli sami nie jestesmy wtajemniczeni w sprawach technicznych, to dobrze jest miec przy odbiorze kogos z takimi kwalifikacjami, najchetniej inspektora/kirownika budowy/budowlanca.

Do glownych elementow kontrolnych przy odbiorze technicznym mieszkania od developera jest m.i. zgodnosc planow mieszkania/umowy ze stanem faktycznym, wizualny spacer po mieszkaniu, metraz zgodny z umowa, wszelkiego rodzaju instalacje np kablowe (TV/elektryczna), sanitarna, gazowa, grzewcza, wentylacyjna/kominkowa, okna/drzwi/szczelnosc, parapety, balkon/taras/plytki ceramiczne.
Waznym elementem kontrolnym, jest sprawdzenie jakosci wykonania robot budowlanych (wysokosc scian/piony/katy proste, podlogi/poziomy/spady) i uzytych materialow zgodnie z zawarta umowa.

Nie zapominajmy o kluczach do wszystkich drzwi/licznikow/skrzynki pocztowej/piwnicy/komorce/garazu/wspolnych pomieszczen oraz inspekcji ich przy odbiorze technicznym. Nie oszczedzajmy na czasie przy odbiorze technicznym a zaoszczedzimy w pozniejszym terminie nerwy, frustracje i kase 8-)
Awatar użytkownika
kokobi
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 126
Na forum od: 17 lut 2016, 10:31

Re: Odbiór Techniczny - Na co zwrócić uwagę?

Postautor: pan inspektor » 11 mar 2017, 23:39

Na początek witam wszystkich, bo to mój pierwszy post na tym forum:))

Jeśli chodzi o temat wątku, to z rzeczy tutaj niewymienionych, zachęcam do zwracania uwagi na zgodność mieszkania z prawem budowlanym a w szczególności z tzw. warunkami technicznymi. Jak się patrzy na wiele rzeszowskich realizacji to włos się jeży na głowie i nóż w kieszeni otwiera..i nie chodzi tu o względy estetyczne.
Przede wszystkim nagminnie łamane są paragrafy dotyczące dostępu światła słonecznego. To w sumie pewnie nie tyle wina dewelopera co niedouczonych lub olewających projektantów, ale deweloper za to odpowiada. Całkiem sporo rzeszowskich architektów do obowiązujących przepisów podchodzi z pewna taka nieśmiałością:)) choć nie tylko rzeszowskich, bo ostatnio pojawiają się u nas tez Krakusi, którym stosowanie przepisów tez wychodzi średnio na jeża. Linijkę słońca musi wam zrobić specjalista ale niektóre rzeczy można sprawdzić samemu - jeśli kupiłeś mieszkanie, które ma okna jedynie od północy (ciężko uwierzyć ale się takie zdarzają u nas) to na 100% możesz dochodzić swoich praw. Podobnie wielkość okien... przyklad pierwszy z brzegu, deweloper, który dumnie ogłasza wszem i wobec, że sprowadza do Rzeszowa "architekturę światowego formatu". Pokój 30m2, dwa okna 80x200, czyli 3,2m2, przy wymaganych 3,75.. przykłady można mnożyć.

Kolejna sprawa - odległość miejsc postojowych od okien. Min.7m. A jak to wyglada w praktyce?

Mniej oczywiste dla laika rzeczy to np. akustyka. Zarówno między sąsiadami jak i korytarzem. Sciana niby spełnia parametry ale wykuto w niej skrzynki i gniazdka i już po parametrach:) Samemu się tego nie sprawdzi i w Rzeszowie póki co nikt na to uwagi nie zwraca ale np w Wawie są już wyspecjalizowane firmy, które pomagają klientom dochodzic swoich praw przez co poziom mieszkaniowki jest zdecydowanie wyższy. Wiem, bo kilka lat robiłem dla takiej kancelarii różne analizy.
pan inspektor
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 12
Na forum od: 11 mar 2017, 22:53


Wróć do Hyde Park

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości