Arabia Saudyjska The Line - budynek-miasto

Ciekawe budowle i rozwiązania które chętnie byśmy widzieli w Rzeszowe

Arabia Saudyjska The Line - budynek-miasto

Postautor: Kognakus » 14 paź 2022, 10:47

Awatar użytkownika
Kognakus
Administrator
Administrator
 
Posty: 344
Na forum od: 20 cze 2014, 22:05
Lokalizacja: Staromieście

Re: Arabia Saudyjska The Line - budynek-miasto

Postautor: pisul » 08 lis 2022, 4:00

Większość pewnie ludzi myślało że to szaleństwo skończy się tylko na futurystycznych wizualizacjach i nigdy nie zostanie zrealizowane a tu takie kwiatki :o


Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8538
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Arabia Saudyjska The Line - budynek-miasto

Postautor: NietoPterek » 08 lis 2022, 8:42

Ciekawe czy będzie tak jak na wizkach czy inwestor przyoszczędzi?
NietoPterek
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 699
Na forum od: 12 mar 2020, 15:02

Re: Arabia Saudyjska The Line - budynek-miasto

Postautor: pisul » 08 lis 2022, 14:07

Jak Oni rozwiążą problem nasłonecznienia ostatnich najniższych partii budynku? To się nie ma prawa udać jeśli chodzi o zieleń. To nie będzie tak wyglądalo jak na wizualizacjach. Podejrzewam że arabowie mają z racji tego że wychowali się w środowisku pustynnym zerową wiedzę o roślinach, nasłonecznieniu upraw... Sam posadziłem z 250 drzew i krzewów i np. stworzyłem z jałowej ziemi las z własnymi borówkami, grzybami czy wiewiórkami...



U nas kilka lat temu fachowcy mieli podobne problemy:



Na stadionie w Poznaniu, jednej z czterech polskich tzw. aren Euro 2012, nie chce rosnąć trawa. I nic dziwnego.



Obrazek



... „Z tajemniczych powodów na poznańskim stadionie (...) trzeba po raz piąty wymienić murawę”. Jeszcze w 2009 r. Poznań chwalił się hasłem: „A nam już trawa rośnie”. Wyrosły, owszem, trybuny, ale trawa nie ...

... Hubert Wójcik, szef firmy Trawa Sportowa, która ma własną, jedną z największych w Polsce, 200-hektarową plantację trawy pod Kielcami. – W Poznaniu wybudowali wysokie trybuny, zadaszyli je, tak że słońce tam z trudem dociera. Zrobiono co prawdy kliny nawiewowe, cztery tunele, ale to nie gwarantuje wystarczających ruchów powietrza. Będą musieli wymieniać trawę dwa razy w roku ...

... Kiedy przed kilku laty budowali nowy stadion na Wembley, model boiska umieścili w tunelu aerodynamicznym. Wsypali tam proszek ze startych łupinek orzechów i zaobserwowali, że w rogach tego miniboiska nie ma ruchów powietrza. Zaprojektowali więc prześwity w narożnikach stadionu. Zainstalowano też ruchomy dach, żeby na murawę padało więcej światła słonecznego. Jednak Anglicy też nie radzą sobie czasami z trawą, wymieniali ją już kilkanaście razy. Niektóre kluby wydają sporo pieniędzy na jej utrzymanie. System naświetlaczy z lampami ultrafioletowymi jeździ na kółkach wokół boiska Zagłębia Lubin. Lech Poznań doświetlał murawę przed jej ostatnim zerwaniem, ale, jak widać, nie na wiele się to zdało. Instaluje się też wentylatory, żeby wymusić ruch powietrza...

źródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityk ... diony.read
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8538
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Arabia Saudyjska The Line - budynek-miasto

Postautor: lordalucard » 09 lis 2022, 9:28

pisul pisze:Jak Oni rozwiążą problem nasłonecznienia ostatnich najniższych partii budynku? To się nie ma prawa udać jeśli chodzi o zieleń. To nie będzie tak wyglądalo jak na wizualizacjach. Podejrzewam że arabowie mają z racji tego że wychowali się w środowisku pustynnym zerową wiedzę o roślinach, nasłonecznieniu upraw... Sam posadziłem z 250 drzew i krzewów i np. stworzyłem z jałowej ziemi las z własnymi borówkami, grzybami czy wiewiórkami...


Wybaczcie cytowanie poprzedniej wypowiedzi ale... naprawdę? Ja to czytam, to w głowie mam mema "mózg *********". Sądzisz, że przy takiej skali projektu i jego założeń o tym nie pomyśleli, już nie mówiąc o tym że wierzysz, że przy projektowaniu pracowali sami Arabowie...
Mnie bardziej zastanawia ta lustrzana elewacja. Jestem słabo w temacie, ale mnie to zastanawia - na wizualizacji budynek jest od strony gdzie pada cień, ale z drugiej strony? To mega lustro będzie skupiać odbite światło i ciepło. Pamiętam, że kiedyś na jakimś wykładzie prowadzący opowiadał, że była sytuacja w której postawiono nowy budynek właśnie z odbijającą światło elewacją i... w sąsiednim budynku zaczęła topić się stolarka, z powodu właśnie skupienia słońca (to taki przykład do zobrazowania o co mi chodzi).
lordalucard
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 17
Na forum od: 04 sie 2014, 13:55

Re: Arabia Saudyjska The Line - budynek-miasto

Postautor: pisul » 09 lis 2022, 13:46

^^^^^

Tak myślę że nie pomyśleli. Zresztą nawet u nas w Polsce była seria artykułów o tym jak wybudowano u nas banki, budynki uniwersytetu, bibliotek... i zieleń zaprojektowana w środku budynku właśnie przez brak oświetlenia zmarniała i po jednym sezonie nadawała się tylko do wycięcia.


Jeden z wielu przykładów:

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/W- ... 05301.html
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8538
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40


Wróć do Zazdrościmy / Podziwiamy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość