Ciekawe inwestycje z całego świata - wątek zbiorczy

Ciekawe budowle i rozwiązania które chętnie byśmy widzieli w Rzeszowe

Re: Ciekawe inwestycje z całego świata - wątek zbiorczy

Postautor: abrakadabra » 14 paź 2020, 17:28

Miałem przyjemność bywać w CKK Jordanki i naprawdę klasowy budynek
abrakadabra
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 83
Na forum od: 19 maja 2020, 22:34

Re: Ciekawe inwestycje z całego świata - wątek zbiorczy

Postautor: grawgard » 20 paź 2020, 19:39

NOWY JORK: GIGANTYCZNY WIEŻOWIEC, KTÓRY CZYŚCI POWIETRZE JAK LAS


Mandragora to gigantyczny wieżowiec, który zaprojektowali architekci z pracowni Rescubika. Koncepcyjny projekt zakłada budowę na wyspie Roosevelt w Nowym Jorku.

To śmiała wizja architektów, która stanowi odpowiedź na rosnącą populację Nowego Jorku oraz problem zanieczyszczenia środowiska. Architekci zamiast na przedmieściach, zaprojektowali wieżowiec w centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie Central Parku. Trzeba przyznać, że to nieoczywista, ale atrakcyjna lokalizacja z punktu widzenia przyszłych mieszkańców.

Architekci z pracowni Rescubika proponują budynek o organicznych kształtach. Falująca forma ma przywodzić na myśl życie i naturę. Kontury budynku zainspirowane zostały kształtem mandragory, która może przypominać sylwetkę człowieka.

Budynek został dostosowany do wymagań środowiskowych. Nowy Jork do 2050 r. stanie się miastem o zerowej emisyjności dwutlenku węgla. Wieżowiec zaprojektowano tak, by pochłaniał dwutlenek węgla i szkodliwe substancje. Budynek ma więc działać jak ogromny filtr, poprawiając jakość powietrza w bezpośrednim otoczeniu. Aby to osiągnąć architekci sięgnęli po pasywne ogrzewanie i chłodzenie, naturalne materiały i rośliny. Projekt zakłada posadzenie tutaj 1600 drzew i zielonej powierzchni liczącej kilkaset metrów kwadratowych. Ściany z roślinami będą obejmować wszystkie ze 160 poziomów!

Jeśli koncepcyjny projekt architektów zostanie zrealizowany, gigantyczny wieżowiec w Nowym Jorku będzie najwyższym na świecie.
Załączniki
4.jpg
4.jpg (241.51 KiB) Przeglądany 598 razy
3.jpg
3.jpg (463.24 KiB) Przeglądany 598 razy
1.jpg
1.jpg (415.9 KiB) Przeglądany 598 razy
grawgard
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 88
Na forum od: 22 sty 2020, 16:52

Re: Ciekawe inwestycje z całego świata - wątek zbiorczy

Postautor: foreigner » 30 paź 2020, 2:45

foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 399
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: Ciekawe inwestycje z całego świata - wątek zbiorczy

Postautor: foreigner » 21 lut 2021, 21:01

Pod koniec zeszłego roku zakończyła się trwająca od 2016 (w sumie to od 1975) budowa czegoś co do niedawna zwano szkieletorem.
Firmy będą się już wprowadzać, ale taras widokowy na szczycie otworzy się dopiero w drugiej połowie roku.

Towarzyszące mu budynki są typowym mordorem i już zaczyna się to śmiało wytykać. Cóż, kolejna nowoczesna perełka która budzi krytykę jeszcze zanim ludzie do niej wejdą.

miał zostać ubrany w neomodernistyczny kostium stylowy. Taka estetyka w zamyśle projektanta była nawiązaniem zarazem do lokalnych tradycji międzywojnia, ale kojarzyć może się także z nowojorskim art deco. Wymiary placu przed budynkiem, proporcje poszczególnych części kompleksu przywołują zabudowę wokół Rockeffeler Plaza. W licznych materiałach prasowych pojawiały się zapowiedzi staranie opracowanego detalu i nowoczesnej formy, wzbogacającej strukturę śródmieścia. Nowe wartości estetyczne prezentowane były na wizualizacjach przedstawiających śnieżnobiałe bryły z bogatą artykulacją i tektoniką fasad wykończone szlachetnymi tynkami, rozbudowaną kamieniarką pierwszych pięter i górującą nad wszystkim złotą kopułę Unity Tower.
(...)
Ostatecznie prezentowane nawet na późniejszym etapie wizualizacje i makieta założenia znacznie różnią się od tego, co powstało w centrum Krakowa. Zmieniły się proporcje, podziały i rodzaj okien, bryły spłaszczono i pozbawiono wielu elementów dekoracyjnych, a całość wykończono najprostszymi materiałami. Ostatecznie wyraz architektoniczny kompleksu najbliższy jest stylistycznie socrealizmowi


Ten pan się oczywiście nie zna, to nie socrealizm a nowoczesna architektura. ;) Art deco? przeciez to już było, to kicz robić coś co było. Zdobienia? To dopiero kicz. Materiały? Po co na nie wydawać, przecież tylu fanów zwykłego betonu dookoła. Byleby nie baranek, bo to już ich w oczy niebywale kole. Trzeba być trendy i zrobić wszystko na płasko i na szaro. A i to 'złote' wykończenie na górze to tak nie za mocno, bo kolorki!

Najbardziej rozczarowujące okazuje się jednak to, co pomiędzy budynkami. Zaprojektowane przez ten sam zespół architektów, zdają się nie nadążać za toczącą się od co najmniej dwóch dekad dyskusję o parametrach przyjaznej użytkownikom miejskiej przestrzeni.
(...)
Do miejsca, w którym trudno przebywać, trudno będzie się też dostać. Brakuje powiązań z otaczającą zabudową, a te istniejące mają szereg mankamentów.

Kolejni spece od 'wpisywania budynku w okoliczną zabudowę'.

Plac na terenie Unity Centre od ulicy odgradza droga rowerowa, pas żwiru i zieleni. Nie wyznaczono dojścia do położonego w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku komunikacji publicznej. Główne dojście na reprezentacyjny plac przed „wieżą jedności” jest zresztą poprzedzone monumentalnymi schodami. Wszyscy, którzy ze schodów skorzystać nie mogą, muszą skorzystać z innej, dłuższej drogi.


Rzeczywiście, poniżej te schody.
Mnie osobiście najbardziej nie podoba się to, że wieża jest szara, a okoliczne budynki (ta sama inwestycja) - białe.
Warto też zwrócić uwagę na płyty położone na placu, dla porównania parę wizek.
Oraz fakt, że w projekcie okna w bocznych budynkach były cofnięte w linii poziomej, a ostatecznie są cofnięte w linii pionowej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dobry jest ten uskok po lewej stronie. Heh no miał być to jest!
Obrazek
Obrazek

I ch..j że okna w lewej części i prawej są inne oraz nie wiedzieć czemu na szczycie prawej jest gzyms a na lewej nie :)

https://www.architekturaibiznes.pl/biurowy-wawel-tonie-w-betonie,6609.html
https://gazetakrakowska.pl/najwyzszy-budynek-krakowa-to-byl-kiedys-szkieletor-niemozliwe-zobaczcie-wnetrza-i-widoki-ze-szczytu-unity-tower-zdjecia-11022021/ar/c1-15426697
https://www.hamilton-commercial.pl/biura/wynajem/krakow/grzegorzki/unity-centre---tower,283.html#lg=1&slide=4
https://krakow.naszemiasto.pl/krakow-budowa-unity-tower-ruszy-we-wrzesniu-znamy/ar/c3-4040588
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 399
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: Ciekawe inwestycje z całego świata - wątek zbiorczy

Postautor: Kano » 22 lut 2021, 14:38

Budynek z Krakowa wygląda jak unowocześniony Pałac Kultury i Nauki po ścięciu wierzchołka...
Kano
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 26
Na forum od: 31 mar 2015, 14:17

Re: Ciekawe inwestycje z całego świata - wątek zbiorczy

Postautor: voy » 23 lut 2021, 21:22

Wieża wyszła fenomenalnie, natomiast niższe budynki obok wyglądają, delikatnie mówiąc, zachowawczo.
voy
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 56
Na forum od: 31 sie 2014, 17:13
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia

Wróć do Zazdrościmy / Podziwiamy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości