Rzeszów a inne miasta ...

Ciekawe budowle i rozwiązania które chętnie byśmy widzieli w Rzeszowe

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: montasito » 08 mar 2019, 13:24

Czy pokazują..? W tym artykule jest podana tylko wartość inwestycji. Nie ma żadnych szczegółów... Wiadomo jakiej wielkości ma być hala? Na ile miejsc? Do jakich dyscyplin sportowych będzie przystosowana?
Awatar użytkownika
montasito
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 79
Na forum od: 14 cze 2018, 9:51
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: swiety » 13 mar 2019, 12:11

Już nie chodzi o pojemność. Zapewne hala będzie prezentowała lepszy poziom niż nasz gargamel przy Hetmanskiej - jedna z najgorszych hal w Polsce (wizualnie).
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2185
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: bogdanoo » 15 mar 2019, 11:58

Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1189
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: Tomek1991 » 20 mar 2019, 17:37

Rewitalizacja Parku Ludowego w Lublinie
Rusza rewitalizacja Parku Ludowego. Projekt zakłada utworzenie zagłębia aktywnego wypoczynku, dającego szerokie możliwości rekreacji dla różnych grup wiekowych. Rewitalizacja obejmie kompleksowe zagospodarowanie zieleni, powstanie ogrodów i ścieżek dydaktycznych, placów zabaw, siłowni i tras spacerowych, również dla biegaczy oraz rowerzystów. Miasto właśnie przekazało teren pod budowę wyłonionej w ramach przetargu firmie Budimex. Planowany termin zakończenia rewitalizacji to 30 września 2020 roku.

Park w nowym kształcie wpisze się w proces porządkowania przestrzeni tej części miasta, rozpoczęty modernizacją ul. Krochmalnej i kontynuowany budową Areny Lublin, basenu olimpijskiego z Aquaparkiem i przebudowanym stadionem lekkoatletycznym. Rewitalizacja Parku Ludowego jest elementem procesu zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy.

- Po rewitalizacji Ogrodu Saskiego, Placu Litewskiego oraz Parku przy ul. Zawilcowej rozpoczynamy prace nad odnową kolejnego dużego kompleksu zieleni w mieście. Jest to inwestycja od wielu lat wyczekiwana przez mieszkańców miasta. Już w przyszłym roku, ponad 23-hektarowy Park Ludowy zyska nowe funkcje, umożliwiające komfortowe spędzanie wolnego czasu i rekreację w centrum miasta. Cieszę się, że czwarta próba wyłonienia wykonawcy zakończyła się sukcesem, dzięki czemu dziś symbolicznie przekazujemy mu teren i czekamy na zakończenie prac do września przyszłego roku - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Całkowity koszt prac kompleksowej rewitalizacji Parku Ludowego to ponad 34 mln zł, z czego 15 mln zł to środki europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt rewitalizacji Parku Ludowego powstał na podstawie koncepcji społecznej i we współpracy z jej autorami. Jeszcze na etapie prac projektowych wstępna wizja została zaprezentowana mieszkańcom i przekazana do konsultacji. Rewitalizacja obejmie kompleksowe zagospodarowanie zieleni, powstaną dydaktyczne ogrody: roślin wodnych i wodny oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze. Strefa wypoczynku obejmie m.in. place zabaw, place do ćwiczeń i siłownie. Stworzona zostanie przestrzeń publiczna do spacerów, jazdy na rowerze i aktywnego spędzania czasu. Planowana jest przystań kajakowa i nowa kładka łącząca park z bulwarem po drugiej stronie rzeki, jako dwupoziomowe asymetryczne wejście z funkcją tarasu widokowego dla pieszych i rowerzystów. Projekt przewiduje utworzenie wybiegów dla psów.

Projekt zakłada 11 wejść do parku: 5 od al. Piłsudskiego, 2 od rzeki Bystrzycy, 2 od ul. Stadionowej i po jednym od strony terenu Targów Lublin oraz od ul. Lubelskiego Lipca'80.

Alejki asfaltowe zaspokoją potrzeby różnych grup użytkowników, także osób poruszających się na wózkach, rowerzystów czy rolkarzy. Wokół parku została zaprojektowana trasa o długości 2 km jako przestrzeń dedykowana osobom chcącym aktywnie użytkować park.

Kładka pieszo-rowerowa jest obiektem o charakterze użytkowo-rekreacyjnym. Składa się z dwóch elementów: pomostu dolnego przeprowadzającego ciąg pieszy oraz pomostu (łuku) górnego tworzącego całościowo element rekreacyjno-widokowy. Nawierzchnia zostanie wykonana z drewna.

Edukacja w Parku Ludowym

Ogród wodny: w miejscu istniejącego amfiteatru przewidziano dydaktyczny ogród wodny w formie amfiteatru z trybunami i niecką, wraz z towarzyszącymi pomieszczeniami technicznymi i infrastrukturą. W skarpie, pod fragmentem widowni, zlokalizowano zespół pomieszczeń technicznych z urządzeniami przeznaczonymi do obsługi niecki. Ogród będzie zaopatrzony w system uzdatniania wody pracujący w obiegu zamkniętym. Atrakcje wodne składają się z jedenastu obrazów wodnych działających niezależnie, wytwarzanych przez dysze wodne wbudowane w niecce ogrodu.

Dydaktyczny ogród roślin wodnych: obsadzony zostanie krajowymi roślinami wodnymi (w tym gatunkami chronionymi w Polsce), a elementy przyrodniczej informacji wizualnej pozwolą na zapoznanie się z roślinami wodnymi i przywodnymi rosnącymi na całym odcinku rzeki Bystrzycy. Otaczająca ogród zieleń uzupełniona zostanie o elementy małej architektury i uczyni z ogrodu wodnego również miejsce dla osób poszukujących wyciszenia.

Dydaktyczna ścieżka procesów przemijania: zlokalizowana w okolicy dydaktycznego ogrodu wodnego, składająca się z elementów roślin stanowiących eksponaty w różnym stadium życia (młode sadzonki drzew, drzewa powalone, pnie, głazy itp.) oraz elementów skalnych. Element tej ścieżki stanowić będą tzw. obiekty przyrodnicze - wyeksponowane pnie drzew o wysokiej wartości siedliskowej dla owadów, ptaków i nietoperzy.

Ścieżki dydaktyczne:

Trawiasta - o powierzchni ok. 6 tys. m2, z nasadzeniami wielu gatunków i odmian traw tolerujących i lubiących tereny podmokłe i okresowo zalewane. Elementem towarzyszącym ścieżce są zamontowane edukacyjne tablice interaktywne z opisem roślinności znajdującej się na terenie parku;
Akustyczna - została zaprojektowana dla zwiększenia doznań sensorycznych, integracji osób znajdujących się w parku, w tym z niepełnosprawnościami. Na ścieżce znajduje się 11 przystanków z jednym lub kilkoma dostrojonymi instrumentami muzycznymi;
Filozoficzna - jest elementem towarzyszącym alejkom i składa się ze specjalnie zaprojektowanych mebli granitowych, na których umieszczone zostały słowa kojarzone ze starożytnymi myślicielami i filozofami. Meble pełnią funkcję siedzisk, stanowią także element umożliwiający jazdę na rolkach i deskorolkach;
Rekreacja w każdym wieku

Strefę aktywnego wypoczynku tworzą dwa place zabaw i siłownie zewnętrzne, w tym plac do ćwiczeń fitness oraz plac do ćwiczeń street workout.

Teren I placu zabaw wyznaczono w pobliżu wejścia do parku od strony al. Piłsudskiego, na planie nieregularnym, obłym, współgra z projektowanymi ciągami pieszymi oraz istniejącą roślinnością. Poprzez zróżnicowanie nawierzchni wyznaczono w przestrzeni trzy strefy -w części wschodniej placu, na nawierzchni piaskowej otoczonej drewnianą palisadą zaprojektowano przestrzeń dla dzieci najmłodszych w wieku 1-4 lat. Na takiej samej nawierzchni, w części zachodniej, wyznaczono przestrzeń dla dzieci starszych w wieku 3-7 lat. W obu strefach zaprojektowano dostosowane do wieku użytkowników urządzenia zabawowe takie jak domki, huśtawki czy urządzenia kołyszące. Przestrzenie te rozdzielono pasem dwukolorowej nawierzchni syntetycznej wyznaczającym zaprojektowaną, również z myślą o dzieciach z niepełnosprawnościami, strefę gier i zabaw sensorycznych. Do dyspozycji dzieci będą też: liczydło, gra memory, piaskownica,oraz huśtawka typu bocianie gniazdo.

Teren II placu zabaw wyznaczono w północno-zachodniej części parku, pomiędzy al. Piłsudskiego, a główną aleją parku, na planie nieregularnym pomiędzy istniejącymi drzewami. Plac zabaw przeznaczony jest dla dzieci starszych - od 7 roku życia. Na wyposażenie placu składają się: konstrukcja do wspinania z drewnianych belek, tor sprawnościowy, dyski do balansowania i skakania, huśtawki i trampoliny. Pomiędzy drzewami zaprojektowano platformy, połączone mostkami linowymi, tworzące swego rodzaju labirynt. Platformy rozbudowane będą o dodatkowe atrakcje, takie jak linki, czy podesty do wspinania oraz zjeżdżalnie. Za pomocą nawierzchni żwirowej wyznaczono ścieżki łączące plac zabaw z projektowaną alejką parkową.

Strefa siłowni plenerowych to siłownie zewnętrzne podzielone na trzy strefy przeznaczone dla różnych grup uczestników tj. siłownia, plac do ćwiczeń street-workout oraz plac do ćwiczeń fitness. Urządzenia dobrano w taki sposób, aby bezpiecznie mogła korzystać z nich także młodzież od 14 roku życia, osoby starsze czy z niepełnosprawnościami.

Przestrzeń do gry w boule znajdzie się w strefie wypoczynku, niedaleko ścieżki trawiastej. Przestrzeń do gry w boule jest wydzieloną nawierzchnią żwirową o równej powierzchni o wymiarach 15x4 metry. Projekt przewiduje umieszczenie trzech wydzielonych przestrzeni.

Zespół linariów to różnego rodzaju konstrukcje linowe przeznaczone do wspinaczki, zaprojektowane dla uatrakcyjnienia przestrzeni z myślą o dzieciach i młodzieży. Strefa składa się z sześciu zróżnicowanych wizualnie oraz pod względem poziomu trudności zestawów urządzeń liniowych.

Naturalne ścieżki rowerowe

dla dzieci - ścieżka zwiera trzy zakręty po 2-3 przeszkody typu mulda na każdej prostej. Projektowana długość toru to 50 metrów;
ścieżka dla średnio zaawansowanych - tor o długości 200 metrów, zawiera do 9 zakrętów oraz 30 przeszkód typu mulda w zróżnicowanej wysokości (od 40-60 cm wysokości) i nagromadzeniu na każdej prostej
ścieżka dla zaawansowanych - tor zawiera 4 zakręty, 40 przeszkód typu mulda (40-60 cm wysokości) oraz dwie przeszkody typu jump box (80-120cm). Projektowana długość toru to ok 200 metrów.
Ptaki i zwierzęta

Wyjątkowe wyposażenie w Parku Ludowym pojawi się także dla ptaków i owadów. W Parku zamontowanych zostanie blisko 100 budek lęgowych dla rożnych gatunków ptaków, w tym m.in. sikor, wróbli, szpaków, pełzaczy, muchołówek, pleszek czy kawek. Na terenie zostanie zamontowanych 30 budek dedykowanych nietoperzom oraz 30 budek dla owadów, czyli parkowych "uli" dla dzikich pszczół.

W Parku pojawią się także wybiegi dla psów, które wyposażone będą w kosze na psie nieczystości ale także tzw. psie toalety. W całym projektowanym parku nie przewiduje się ogrodzeń, wyjątek stanowią wybiegi. Płot ma pełnić funkcję wspomagającą dla żywopłotu, dopóki nie osiągnie on wymaganych rozmiarów.

Dodatkowo, przy placach wejściowych parku znajdą się 3 biblioteki parkowe, które będą mieć formę miejskich regałów książkowych. W parku znajdą się także pomieszczenia sanitarne, w tym toalety.

https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/pa ... 133,1.html


Jak tam renowacja rzeszowskich "parków" ?
Tomek1991
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 335
Na forum od: 06 lut 2018, 19:39

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: bogdanoo » 24 maja 2019, 9:29

http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,24817 ... zenie.html
23 maja 2019 roku, po trwających ponad trzy lata pracach budowlanych otwarto Galerię Młociny - trzecie co do wielkości centrum handlowe w Warszawie. Inwestorami są spółki EPP i Echo Investment. Galeria mieści się tuż przy węźle Młociny – w sąsiedztwie metra, licznych linii tramwajowych i autobusów miejskich, podmiejskich i krajowych, stacji rowerowej oraz parkingu P&R. Projekt architektoniczny powstał w dwóch pracowniach – Kuryłowicz & Associates oraz Chapman Taylor.
Od zewnątrz ogromna galeria ( 225 000 m kw. powierzchni całkowitej) utrzymana jest w jednorodnej, szarej kolorystyce, a bryła została rozbita poprzez przesunięcie względem siebie wyższych kondygnacji. Nie zabrakło też dużych przeszkleń czy miejsc na logotypy najemców - te jednak, aby zapobiec reklamowemu chaosowi, są ujednolicone kolorystycznie i materiałowo.

Obrazek
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1189
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: yogi123 » 29 maja 2019, 13:30

Trochę ciekawych statystyk motoryzacyjnych i jak Rzeszów wypada na tle innych.
Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla zmotoryzowanych
Specjaliści z Yanosika i Oponeo sprawdzili, które miasta w Polsce są najbardziej przyjazne dla kierowców. Pod lupę wzięli: możliwości parkowania, średnie prędkości jazdy, ceny paliw, koszty wymiany opon i polis OC, a także liczbę kolizji. Okazało się, że mniejsze miasta wypadły lepiej od największych aglomeracji

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/ak ... q#slajd-12
yogi123
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 216
Na forum od: 06 sie 2016, 11:42

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: darek_lezajsk » 08 cze 2019, 9:13

Rzeszów na tle innych polskich miast - Raport o metropoliach PwC 2019

62494952_309001170042637_3381754869734965248_n.jpg
62494952_309001170042637_3381754869734965248_n.jpg (74.89 KiB) Przeglądany 2087 razy
darek_lezajsk
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 48
Na forum od: 17 gru 2018, 13:54

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: flyRZE » 08 cze 2019, 15:14

To jeszcze cytat:

Patrząc na rozwój wszystkich analizowanych Kapitałów w ciągu ostatnich 4 lat, Kraków dokonał największego skoku spośród 12 miast. Także pod względem wzrostu PKB, Kraków znajduje się w czołówce zestawienia, za Wrocławiem, Rzeszowem i Warszawą.

Bartosz Jasiołek, partner w PwC, lider krakowskiego biura firmy
flyRZE
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 782
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: bogdanoo » 08 cze 2019, 22:27

No ładnie ładnie,
myślę że gdyby powstało u nas więcej biurowców wyższej klasy to ranking byłby jeszcze lepszy.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1189
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: yogi123 » 19 cze 2019, 12:19

Tychy brzeg Jeziora Paprocańskiego. Doczekamy się kiedyś czegoś podobnego i u nas?
yogi123
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 216
Na forum od: 06 sie 2016, 11:42

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zazdrościmy / Podziwiamy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości