Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Wszystko co dotyczy Jasionki, lotniska i strefy

Re: [ul. Graniczna] Nova Graniczna (Developres)

Postautor: bartek86 » 25 mar 2020, 23:10

Nie jestem ekonomistą, ale:
1. nikt nie wie co będzie jutro, nie wiemy czy to potrwa kilka dni, czy kilkanaście, słyszałem że to może i pół roku trwać, mówią już że piłka nożna w 2020 jest skończona, IO przełożone na 2021, Euro 2020 przełożone
2. każdy z nas "sra" w gacie, bo się martwi o pracę, im dłużej czekamy tym większe ryzyko zwolnienia, więc kto normalny zaryzykuje kredyt na 200k, czy 300k, albo i nawet 500k, a za 1-2 miesiące straci prace
3. racjonalnie to teraz każdy będzie trzymał gotówkę i nie w głowie będzie mu mieszkanie, a utrzymanie rodziny, trzymanie kasy na wypadek gdyby się okazało że straci prace, wtedy ta gotówka może poratować bezrobotnych pewnie nawet do 12 miesięcy
4. zakup mieszkania jutro? jak ich ominie ten kryzys, być może obniżka pensji to przecież nie polecą od razu do dewelopera tylko odpowiedzialni poczekają 1-2lata żeby mieć pewność, że znów czują grunt pod nogami i dopiero wtedy wrócą
5. według szacunków prace może stracić nawet 3mln ludzi
6. nawet jak to minie do np. 31.03 to przecież świat i Polska nie będzie już takie same tzn. od 01.04 ludzie nie rzucą się na loty do Grecji, czy Włoch, ludzie nie zaczną od razu wykupywać wycieczek, nie zaczną z dnia na dzień codziennie wychodzić na rynek i wydawać na piwo, pizzę itp., tylko stopniowo będą się oswajać do nowej rzeczywistości
7. duże firmy zatrudniające ponad 200 osób jak im państwo nie pomoże dostaną mocno po dupie, może nie będzie zwolnień, ale dużo stracą i zawieszą podwyżki na rok albo i dwa, a jednocześnie wszystko wokół będzie drożej, więc każdy będzie ciut biedniejszy
8. jeśli zgodnie z obietnicami rząd znów od 01.01.2021 da podwyżkę pensji minimalnej, a co za tym idzie zwiększy się pewnie i zus to firmy które ledwo co przeżyją dziś od 1.01.2021 znów będą zarżnięte, dodatkowo wszystkie produkty i usługi pójdą w górę, a pracodawcy nie będą chętni do podwyżek, żeby odbić sobie to co teraz z dnia na dzień tracą

W skrócie nic już nie będzie takie same, każdy normalny zacznie liczyć gotówkę i mądrze ją wydawać, a deweloperzy mogą zaklinać rzeczywistość, ale wg mnie wiele osób przejrzy na oczy i nie będzie się pakować w kredyt zaraz po kryzysie tylko poczeka, dużo osób zrezygnuje i raczej już nie będziemy kupować dziur w ziemi tylko czekać aż do końca inwestycji i dopiero wtedy kupować, a to przełoży się na pewno na spadek cen za m2, oczywiście deweloperzy mają swoje sztuczki, promocje itp, więc sądzę, że cena spadnie może 3-5%, max. 10% w perspektywie 2-3lat, wszystko zależy od tego jak zwykły Kowalski zareaguje i kiedy znów poczuje się bezpiecznie po kryzysie w sensie ile mu zajmie czas na odbudowę pewności siebie i swojej pozycji, zatem mieszkania spadną max. 300-500zł za m2, wątpię że zniżka dojdzie do 1000zł - nierealne.
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Postautor: ArekDomin » 26 mar 2020, 13:51

Czy pisul zapoznał się m.in. z wyliczeniami KIG które mówią o 1,28 mln ludzi którzy w najbliższym czasie stracą pracę? Albo apelu producentów branży meblarskiej o pomoc? Może zrozumie że to nie tylko chwilowy kryzys gastronomiczno-hotelarski.
ArekDomin
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 241
Na forum od: 17 maja 2019, 21:18

Re: [ul. Graniczna] Nova Graniczna (Developres)

Postautor: Gaya » 26 mar 2020, 14:32

Wow co tu robi na tym forum tylu znawców Polskiej i światowej ekonomii - raczej powinni co niektórzy prowadzić poważne debaty telewizyjne. Według mnie takie gdybanie to równie dobrze można pójść do cyganki żeby nam z fusów powróżyła.
Gaya
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 59
Na forum od: 16 sie 2019, 16:28

Re: [ul. Graniczna] Nova Graniczna (Developres)

Postautor: on_ » 26 mar 2020, 15:43

Nie rozumiem takich wpisów jak forumowiczki (Gaya albo _pisul)
Tu naprawdę nie trzeba wielkiej filozofii albo niewiadoma jak obszernej wiedzy ekonomicznej aby zauważyć ze nie dzieje się dobrze i będzie to miało duże reperkusje w kontekście również rynku nieruchomości. Bo wypowiedzi o 3 milionowej rzeszy nowych bezrobotnych i kilku procentowej recesji zamiast szacowanego końcem zeszłego roku wzrostu polskiego PKB nie są byle kogo ale prezesa polskiej izby biznesu, a ten chyba wie co mówi i powinien stanowić jakiś autorytet w tego typu tematyce.
on_
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 564
Na forum od: 08 sie 2019, 9:28

Re: [ul. Graniczna] Nova Graniczna (Developres)

Postautor: krolik » 26 mar 2020, 15:44

Gaya pisze:Wow co tu robi na tym forum tylu znawców Polskiej i światowej ekonomii - raczej powinni co niektórzy prowadzić poważne debaty telewizyjne. Według mnie takie gdybanie to równie dobrze można pójść do cyganki żeby nam z fusów powróżyła.

Ja zapoczatkowałem tą dyskusje, i wyraznie zaznaczyłem ze jesli ktos sie zna, i ma wieksza wiedze niz ja niech sie wypowie i moze mi podpowie bo jestem w kropce. Napisałem tez ze jesli ktos sie nie zna, nie ma pojecia a jedynie cos mu sie wydaje niech sobie daruje.. dlatego podtrzymuje moje pytanie i prośbe o sensowne wypowiedzi ludzi ktorzy maja pojecie. ci co nie maja niech sie nie wypowiadaja
krolik
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 143
Na forum od: 23 lut 2019, 0:21

Re: [ul. Graniczna] Nova Graniczna (Developres)

Postautor: PzD91 » 26 mar 2020, 15:51

^^
Widzisz @Gaya, każdy kto choć ma odrobinę wiedzy historyczno-ekonomicznej i myśli to domyśla się co będzie w sytuacji, gdy gospodarka Polska i światową zaciągneła na maxa hamulec. A to sięstało. Każda rozumna jednostka rozumie, że jeśli firmy straciły klientów, zlecenia itd na miesiąc czy na dwa to część firm poleci, zbankrutuje i zostaną zamknięte po prsotu, to oznacza wzrost bezrobocia, czyli mniejszy popyt na mieszkania. Ukraińcy już wyjechali. W Warszawie ceny mieszkań na wynajem spadły już 10-25 %. Kolejna sprawa to osunięcie się złotówki do globalnych walut. Jeśli sytuacja się nei zmieni to NBP będzie musiało podnieść stopy, może nawet do 5-10 %, żeby globalny kapitał wrócił i złotówka umocniła się.
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [ul. Graniczna] Nova Graniczna (Developres)

Postautor: bartek86 » 26 mar 2020, 15:57

a co napisałem nie tak? owszem może podałem źle szacunki, ogólnie złe cyfry, ale czy ty twierdzisz, że za 2-3-4 tygodnie wirus zniknie i wszyscy zaczną żyć normalnie? dziś ludzie przechodzą test i część go obleje, a część jak uratuje swój tyłek będzie bardziej już myślała o zabezpieczeniu siebie i rodziny na życie, sorry ale nie wierzę, że klienci jak nigdy nic wrócą z tekstem: dzień dobry deweloperze, kryzys minął możemy już kupować mieszkanie, ja piszę tylko o rodzinach co myśli o mieszkaniu,a nie o ludziach co kupują na inwestycje. Kryzys trwa już 2-4tygodnie, doliczmy jeszcze 2-4 i może koniec i pytanie Gaya:
- co z małymi firmami np Pani z galerii co sprzedaje kolczyki, czy ona wytrzyma jeszcze, powiedzmy, że wytrzyma i to znaczy, że za 2-4 tygodnie znów będzie mieć tylu klientów ile trzeba? nie sądzą, wydaje mi się, że będzie systematycznie ich odzyskiwała o ile da radę finansowo
- co będzie z biurami podróży? czy za 2-4 tygodnie rzucimy się na wycieczki? nie wydaje mi się
- co ze sklepami np odzieżowymi, przecież nie sprzedają teraz, czy myślisz, że 100% ludzi znów się rzuci na zakupy? jakiś procent na pewno odpadnie

naprawdę nie wiem co piszę głupiego? ok, może nie będzie to 3mln, może będzie 0,5mln, może nie będzie to 500zł zniżki, a 50zł ale sama sytuacja odbije się na myśleniu wszystkich, tak nie jestem ekonomistą, ale to się czuje i widzi wokół, czy wy naprawdę myślicie, że Państwo da x zł i będzie super jakby się nic nie wydarzyło ??? każdy kolejny dzień zawieszenia powoduje wg mnie ogromne szkody dla wielu osób w Polsce, dodam, że to moja własna prywatna opinia.
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: [ul. Graniczna] Nova Graniczna (Developres)

Postautor: bartek86 » 26 mar 2020, 16:22

Jak się inni wypowiadali to było ok :) wiecie co to może od razu dajcie mi bana i wyrzućcie mnie i problem z głowy. Forum przeszło na własność deweloperów i trzeba ich pieścić, wygłaszać piękne przemówienia chwalące itp., a ja jestem po złej stronie, zatem usuńcie mnie. Jak ktoś pisze prawdę to już jest myślicielem albo ekonomistą :) niech będzie. Pozdrawiam
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: [ul. Graniczna] Nova Graniczna (Developres)

Postautor: pixeolo » 26 mar 2020, 18:20

Drodzy, kryzys nie nadchodzi, on już jest. Firmy zaczynają zwalniać pracowników, spadają pensje. Nie od kiedyś, nie od za pół roku. To się dzieje już. W związku ze wszelkimi danymi, które spływają nie potrzeba szklanej kuli, żeby wywróżyć zawirowania na i tak przegrzanym rynku nieruchomosci. Mając na uwadze co nadejdzie, to najgorszy moment na zakup mieszkania w ostatniej dekadzie. Młodszym użytkownikom forum polecam poszukać nieco informacji na temat kryzysu i upadłości deweloperów 12 lat temu. Na szczęście wiele się zmieniło w kwestiach zabezpieczeń od tamtego czasu ale mimo wszystko - kupowanie dziury w ziemii to obecnie gra w rosyjską ruletkę. Jeśli miałbym pewne finansowanie na najbliższe lata, szukałbym gotowego mieszkania i negocjował upust.
pixeolo
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 407
Na forum od: 10 lip 2014, 17:00

Re: Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Postautor: pixeolo » 26 mar 2020, 18:23

W stanach w ubiegłym tygodniu ponad 3 miliony osób zgłosiło się po raz pierwszy po zasiłek dla bezrobotnych. 3 miliony. W tydzień.
pixeolo
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 407
Na forum od: 10 lip 2014, 17:00

PoprzedniaNastępna

Wróć do Jasionka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości