Degradacja Rzeszowa

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: Caffe » 03 wrz 2019, 12:27

Kiedyś zbanowano mnie na tym forum za post mówiący o przewietrzaniu miasta i wagi terenów zielonych w kontekście zabudowy brzegu Wisłoka.
Dzisiaj jak czytam post, w którym autor mówi, że przewietrzanie miasta jest wiekowym podejściem i do tego błędnym to normalnie ręce opadają...Mam nadzieje, że autor tych niepoważnych stwierdzeń nie jest architektem...

Rzeszów, jak większość miast walczy ze smogiem. A jak m.in. walczy się ze smogiem? Za pomocą korytarzy powietrznych, czyli pasów wolnej przestrzeni i zieleni, które umożliwiają naturalne przewietrzanie miasta. Strefa zieleni ma niższą temperaturę niż strefa zabudowy i wywołuje się w ten sposób lokalne ruchy powietrza, które powodują jego wymianę.


W Rzeszowie niestety likwiduje się drzewa, bo trzeba ścieżkę rowerową a to znowu drzewa zasłaniają pomnik czy wreszcie trzeba zabudować blokami...
Owszem to wszystko jest potrzebne ale trzeba to robić po zapoznaniu się z istniejącą sytuacją a nie wyciąć co się da...

Konieczne są plany zagospodarowania przestrzennego i co za tym idzie planowanie rozbudowy miasta...
Caffe
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 74
Na forum od: 18 cze 2018, 20:06

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: icetruck » 03 wrz 2019, 14:27

pisul pisze:"Ludzka skala" , "przewietrzanie miast" ... wiek temu było takie podejście do architektury. Oczywiście mylne.

bogdanoo pisze:... Ludzie czują się lepiej tam, gdzie budynki są niższe, gęściej rozmieszczone ...


Wręcz przeciwnie. Każde mniejsze miasto z takimi budynkami = ucieczka mieszkańców do dużych miast.I dlatego z dużych miast ludzie uciekają na przedmieścia... ktoś tu chyba ma nieaktualne dane z tymi migracjami do centrów dużych miast.

Ale i tak lubię posty pisula, bo niejako reprezentuje myślenie ratusza, to pozwala zrozumieć niektóre rzeczy które się wyprawiają w Rzeszowie.
icetruck
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 253
Na forum od: 29 maja 2015, 11:33

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: OloB » 04 wrz 2019, 11:40

pisul pisze:Ten wspomniany w artykule Corbusier urodził się jeszcze w 1887 :lol: świat tak poszedł do przodu, jego pomysły nie wytrzymały próby czasu. Za duże zmiany kulturowe. Dziś przeciętny człowiek inaczej spędza czas wolny i inaczej też chce mieszkać. Rynek to już nie nieutwardzony bazar z bydłem w środku miasta ale bardziej prac eventowy. Nawet patrząc po remoncie ulicy 3Maja w "Okno czasu" zmiana nawierzchni to nie "betonoza za unijne dotacje" tylko zwykła ewolucja i poprawa komfortu.

"Ludzka skala" , "przewietrzanie miast" ... wiek temu było takie podejście do architektury. Oczywiście mylne.

bogdanoo pisze:... Ludzie czują się lepiej tam, gdzie budynki są niższe, gęściej rozmieszczone ...


Wręcz przeciwnie. Każde mniejsze miasto z takimi budynkami = ucieczka mieszkańców do dużych miast.


Ludzie głosują portfelem i wybierają całkiem coś innego niż w tym przydługim artykule:


https://www.forbes.pl/life/travel/chcem ... ry/elf965x


@pisul, czy zadałeś sobie trud przeczytania artykułu ze zrozumieniem??? Idee Carbusier'a są w nim opisane jako negatywny przykład myśli urbanistycznej.

Zastanów się chwilę - współtworzysz forum, które może mieć znaczący wpływ na to, w jaki sposób rozwija się Rzeszów. To, co napisałeś powyżej skłania mnie do wyciągnięcia wniosku, że nie próbujesz w krytyczny sposób ocenić polityki rozwoju miasta wg UM. Są tam pomysły dobre, są też osiągnięcia godne pochwały. Są też duże braki, które wcale nie muszą wynikać ze złej woli ale ze zwykłej niewiedzy, lub braku doświadczenia.
Ograniczone środki, którymi musi rozporządzać UM również nie powinny być usprawiedliwieniem. Lepiej zapytać kogoś mądrzejszego (nawet jeśli to kosztuje), aby później nie przerabiać, przebudowywać, czy ponownie rewitalizować.

Forum to dyskusja i miejsce wymiany pomysłów. Może warto w tę dyskusję zaangażować przedstawicieli UM :?: :idea:
OloB
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 314
Na forum od: 01 wrz 2015, 11:12

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: flyRZE » 08 wrz 2019, 12:37

Tak tylko sobie to tutaj zostawię.
Na Podkarpaciu umiera mniej osób niż w innych polskich województwach. Najniższy wskaźnik umieralności odnotowano w Bieszczadach. Z wojewódzkich miast na pierwszym miejscu (najmniej zgonów) znalazł się Rzeszów

statystyki,Podkarpacie
Dane podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie. W 2017 roku w woj. podkarpackim było 908 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców. Był to najniższy wskaźnik w Polsce. Najwięcej zgonów na 100 tysięcy mieszkańców odnotowano w województwie łódzkim – 1257.

Zabijają nas choroby układu krążenia i nowotwory
Zarówno w Polsce, jak i na Podkarpaciu najczęstszymi przyczynami zgonów były choroby układu krążenia i nowotwory. Na Podkarpaciu w 2017 roku na 100 tysięcy mieszkańców 392 zgony były spowodowane chorobami układu krążenia. Był to czwarty w kolejności (licząc od najniższego) wskaźnik w Polsce. Najmniej zgonów z powodu chorób układu krążenia było w woj. wielkopolskim – 339 na 100 tysięcy ludności, a najwięcej w woj. świętokrzyskim – 559 zgonów.

Nad drugim miejscu, biorąc pod uwagę przyczyny zgonów, znalazły się choroby nowotworowe. Na nowotwory w 2017 roku na Podkarpaciu zmarło 228 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Był to najniższy wskaźnik wśród województw. Najwyższy występował w woj. śląskim – 313 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców.

Na Podkarpaciu, biorąc pod uwagę powiaty ziemskie, najniższa umieralność występowała w powiecie leskim – 848 zgonów na 100 tysięcy ludności, a najwyższa w powiecie lubaczowskim – 1030 zgonów.

Rzeszów z najniższym wskaźnikiem umieralności
W 2017 roku najniższy wskaźnik umieralności spośród stolic poszczególnych województw zanotowano
w Rzeszowie – 769 zgonów na 100 tysięcy ludności.
Dla przykładu w Łodzi, która znalazła się na ostatnim miejscu, wskaźnik ten był niemal dwukrotnie wyższy i wyniósł 1449 zgonów na 100 tysięcy ludności.

Rzeszów miał również najniższy wskaźnik umieralności wśród miast na prawach powiatu w województwie podkarpackim. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Przemyślu – 1102 zgony. W Krośnie zgonów na 100 tysięcy mieszkańców było 869, a w Tarnobrzegu – 859.

źródło: gazeta.pl
flyRZE
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 761
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: maks » 07 lis 2019, 16:43

Większość rzeszowian jest przeciwna zabudowie obszarów zlokalizowanych nad Wisłokiem. – W takich miejscach powinny powstawać tereny rekreacyjne – mówią nasi czytelnicy.


http://supernowosci24.pl/kilkunastopiet ... y-wisloku/
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1950
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: ArekDomin » 19 sty 2020, 18:09

Bielsko-Biała, miasto wielkości Rzeszowa a licząc aglomerację nawet większe. Po raz pierwszy od upadku PRL planowana jest budowa budynku 10-piętrowego (nazywanego tu wieżowcem) wśród innych podobnych wysokością budynków. Mieszkańcy protestują.

https://beskidzka24.pl/bielsko-strach-p ... wiezowcem/

To jest szok jak Rzeszów już strasznie odpłynął od standardów normalnego miasta.
ArekDomin
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 114
Na forum od: 17 maja 2019, 21:18

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: pisul » 19 sty 2020, 19:34

^^^
Rzeszów nie jest normalnym miastem a stolicą Podkarpacia.

Co do zarządzania Bielsko-Białą. Brak inwestycji przez dekadę widać w sondażach w spadku liczebności tego miasta. Nie ma inwestycji, nie ma pracy nie ma mieszkań dla młodych małżeństw, ludzie wyjeżdżają:

Obrazek


Do tego doszedł przyrost naturalny na minusie a w ostatnim roku (2019) znowu im ubyło prawie 300 mieszkańców. Tak się kończy niestety blokowanie inwestycji. Szukaj dalej Arku.
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 4958
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: Tomek1991 » 19 sty 2020, 19:40

Rzeszów - siłą miasta jest słabość regionu. Brak alternatywy dla mieszkańców województwa.
Bielsko-Biała - słabością miasta jest siła regionu. Alternatywa w okolicy - Kraków, aglomeracja śląska.
Tomek1991
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 335
Na forum od: 06 lut 2018, 19:39

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: mejson81 » 19 sty 2020, 20:09

Dokładnie jeszcze 10 lat temu Bielsko biło na głowę Rzeszów pod względem poziomu życia. Główną przyczyną do jego powolnej degradacji była zmiana podziału Administracyjnego i likwidacja województwa bielskiego. Mam tam rodzinę i jeżdżę tam regularnie wiec mam porównanie. Drugim słabym punktem był kiepski prezydent. Ale od około dwóch lat tendencja ta się zmienia jeśli chodzi o prowadzone inwestycje drogowe to Rzeszów wygląda teraz jak ubogi kuzyn. Trzy największe altarie drogowe są modernizowane równocześnie. Ale i tak mistrzostwem tego miasta jest to jak inwestuje w rekreacje. Pod tym względem Rzeszów jest nokautowany. Ferenc powinien się tam przejechać i napatrzyć i od gapić.
mejson81
Świeżak
 
Posty: 4
Na forum od: 16 sty 2020, 11:00

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: pisul » 19 sty 2020, 20:17

Kilka lat temu podobnych artykułów o blokowaniu inwestycji tym panoszącym się deweloperom w Przemyślu było kilkanaście w naszych Nowinach. Tam też mieszkańcy blokowali mieszkaniówkę. Tak sobie myślałem jak się skończy to blokowanie inwestycji deweloperom?
3 kadencję rządził Choma (od 2002 do 2018).

I wystarczyło 3 kadencje do zarżnięcia Przemyśla. Pusta plama inwestycyjna i podobnie jak w Bielsku-Białej nie było mieszkań to mieszkańcy zaczęli szukać szczęścia gdzie indziej. A dziś już za bardzo nie ma komu budować no chyba że Ukraińcom:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 4958
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości