Strona 1 z 1

Kącik historyczny

Post: 20 sty 2019, 18:11
autor: cherubin
Aleksander Saloni "Lud rzeszowski":
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=121286&from=publication
Opis etnograficzny podrzeszowskich wsi, które teraz są dzielnicami miasta. Bardzo ciekawa lektura. z 1908 r. dostępna cyfrowo.
str. 273-568.

Re: Kącik historyczny

Post: 09 mar 2019, 11:33
autor: bogdanoo
http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... owany.html
Dąbrowskiego, Piastów i Na Skarpie to trzy rzeszowskie osiedla, na których można się uczyć historii polskiej architektury mieszkaniowej XX w. - twierdzi architekt Rafał Mazur, adiunkt na Politechnice Rzeszowskiej, autor książki "Dobra kontynuacja", poświęconej tym osiedlom

Rozmowa z Rafałem Mazurem*, autorem książki „Dobra kontynuacja”
Agata Kulczycka: Rzeszów jeśli chodzi o architekturę nie ma specjalnie się czym pochwalić.

Rafał Mazur: – Nie zgodzę się z tym. Rzeszowianie nie doceniają tego, co mają. Budynek Filharmonii Podkarpackiej został zaprojektowany przez najlepszych architektów tworzących w Polsce w tamtym okresie, grupę Tygrysów: Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego. Mamy też budynki zaprojektowane przez Tylmana z Gameren, czołowego architekta działającego w Polsce w XVII w. To Letni Pałac Lubomirskich, ten sam architekt jest autorem przebudowy rzeszowskiego zamku. Po prostu tego nie doceniamy. Może nie mamy starego, dużego miasta, bo Rzeszów kiedyś był małym miastem, ale Rzeszów jest miastem modernistycznym i jest tu dużo ciekawej modernistycznej architektury.

Swoją najnowszą książkę „Dobra kontynuacja” poświęcił pan trzem rzeszowskim osiedlom: Dąbrowskiego, Piastów i Na Skarpie. Co skłoniło pana do zainteresowania się tym fragmentem Rzeszowa?


Nie mam już dostępu do całości, jakby ktoś miał to fajnie :)