Prezydent Ferenc - porażki i sukcesy

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Prezydent Ferenc - porażki i sukcesy

Postautor: MaciekContii » 16 lip 2018, 8:29

Zbliżają się wybory i T. Ferenc ma zamiar kandydować. Fakt, na razie nie ma sensownych konkurentów i zapewne wygra, ale warto pochylić się nad jego kadencjami w sensie osiągnięć i wielkich klap. Wszytko związane oczywiście z Rzeszowem, którym zarządza 12 lat.
Proponuję dopisywać, choć dubluje to niektóre posty, ale warto to mieć w jednym miejscu przed decyzją o wyborze na następną kadencję. Moim zdaniem idealizacja osoby Ferenca poszła tak daleko, że już nie potrafimy obiektywnie oceniać jego działań. Niestety, konkurencji są jeszcze słabsi zapewne:

Sukcesy:
1.Most Mazowieckiego
2.Przebudowa Wyzwolenia i Przyrwy
3.Modernizacja - Warszawska, Lubelska (w tym sensie te 3 pkt spinają cz. północną Rzeszowa i ją ucywilizowały)
4. Łącznik z 19 (zarówno pd jak i płn)

Klapy:
1. zalew i otoczenie, zabudowa, brak pogłębienia, brak terenów zielonych i wody do rekreacji mieszkańców
2.dworzec PKS, PKP, centrum śmierdzi i wygląda jak 100 lat temu
3. wyrzucenie w błoto kilkunastu milionów w tzw park papieski
4. rozdawanie terenów miejskich: kościół przy Rejtana, szkoła Pijarów, Karowa, etc.
5. brak obw południowej i całościowego ringu Rzeszowa (także spóźnione przebicie do: Krakowska-Warszawska-Lubelska)
6. brak basenu 50 m i niecki do skoków, brak aquaparku
7. brak muzeum techniki
8. brak nowego funkcjonalnego budynku UM i porażka z garażami
9. brak właczenia strategicznych dla gospodarki Rz terenów północnych (Trzebownisko) a włączanie nikomu niepotrzebnych terenów bziankopodobnych
10. Oddanie Pomnika z działką na której stoi bernardynom (jakby nie można było wyodrębnić kawałka)
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Ferenc_wybory_porażki i sukcesy

Postautor: littlemonster00 » 16 lip 2018, 11:29

Mi przeszkadza, że nie realizuje się naprawdę nowoczesnej architektury, nie powstają nowoczesne place z ciekawych materiałów i zorganizowaną zielenią. O planie zagospodarowania to fakt, szkoda gadać, tak samo jak o komunikacji miejskiej, której rozkłady i częstotliwość nadal kuleje.
littlemonster00
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 192
Na forum od: 31 gru 2017, 16:49

Re: Ferenc_wybory_porażki i sukcesy

Postautor: bogdanoo » 16 lip 2018, 11:51

wydaje mi się, że lepszą formą postu byłoby przedstawienie obu sylwetek (nie liczę tutaj kandydata z Kukiza) kandydatów. Myślę, że samo przewietrzenie ratusza byłoby jak najbardziej na miejscu, ale niestety nie mamy alternatywy dla Ferenca tj. młodszego, z werwą i nowoczesnym spojrzeniem na prezencję miasta i jego rozwój.

http://czytajrzeszow.pl/?id=245&idd=4&poz=ml0
Termin przeprowadzenia wyborów samorządowych jeszcze nawet nie został ogłoszony, a partie polityczne w praktyce już prowadzą zmagania przedwyborcze. Tak jest w Warszawie, gdzie do swoich propozycji przekonują Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki. Tak jest także w Rzeszowie, gdzie będą kandydowali Tadeusz Ferenc (SLD / Rozwój Rzeszowa) i Wojciech Buczak (PiS). Wszystkie ich ostatnie wystąpienia, czy ktoś tego chce, czy nie, są już przygotowywane i oceniane pod kątem zwycięstwa w najbliższych wyborach. Teraz zapewne nastąpi krótka przerwa, bo 15 lipca na dobre rozpoczyna się sezon urlopowy. To dobry moment, żeby podsumować pierwsze kilka tygodni starć.

Sprytny ruch z obwodnica południową

Jedną z pierwszych wizerunkowych rozgrywek o przychylność wyborców była próba wytłumaczenia, kto jest winny niepowodzenia budowy obwodnicy południowej. Starcie to jak dotąd raczej wygrywa Ferenc, mimo iż tak naprawdę ma niewiele argumentów po swojej stronie. Doskonale za to komunikuje się z mediami.

Obiektywnie patrząc, to prezydent był odpowiedzialny za skompletowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania dofinansowania inwestycji. Kiedy mu się to nie udało, ogłosił publicznie, że ze względu na różne niesprzyjające strony obwodnica nie dostanie dofinansowania i nie będzie budowana. Przedstawił jako poszkodowanych tak siebie jak i miasto. Sprytnie przejął inicjatywę, narzucił swoją narrację i do tej pory wielu rzeszowian sądzi, że to rząd PiS zabrał miastu pieniądze. Mimo iż do rządu ze strony miasta nawet nie wpłynął wniosek o przyznanie tych pieniędzy.

Jedyną korzyść, jaką wyniósł kandydat PiS Wojciech Buczak z dyskusji o obwodnicy, było zdecydowane stanięcie po stronie mieszkańców osiedli Biała, Budziwój i Zwięczyca, aby skorygować trasę przebiegu obwodnicy na działki mniej zabudowane.

Awantura o obcokrajowców

Spór o obcokrajowców okazał się natomiast klęską Ferenca. Najpierw w ubiegłym roku przyłączył się on do inicjatywy polityków PO akceptującej napływ emigrantów do Polski. Już wtedy Ferenc stał się obiektem niespotykanych kpin i krytyki w Rzeszowie. W ubiegłym miesiącu podjął nową decyzję o darmowych przejazdach autobusami dla studentów obcokrajowców. Znowu przeciw Ferencowi wystąpili nie tylko miejscowi studenci i opinia publiczna, ale także wiele głosów z całej Polski.

Buczak i radni PiS od samego początku sprzeciwili się darmowym przejazdom. W atmosferze ogólnopolskiego skandalu na sesji nadzwyczajnej rady miasta zmusili radnych Ferenca i PO do anulowania pomysłu prezydenta. Doprowadzenie do zagłosowania pro-prezydenckich radnych za uchwałą PiS było znakiem, jak bardzo ludzie Ferenca odczuli niezadowolenie społeczne i jednocześnie, jak bardzo zyskała na tym kandydatura Buczaka.

Stosunek betonu do zieleni

Jeszcze parę lat temu intensywność ruchu budowlanego w mieście działała tylko na korzyść obecnego prezydenta. Jednak dyskusyjność lokalizacji wielu z nowych inwestycji stała się już tak duża, że mieszkańcy coraz częściej są niezadowoleni z metody „budować gdzie popadnie”. Mimo to nawet zbliżające się wybory nie skłaniają Ferenca do rewizji stanowiska. Wiele na tym traci.

Nastroje mieszkańców dobrze odczytują natomiast Wojciech Buczak i radni PiS. Z jednej strony wspierają deweloperów tam, gdzie jest to zasadne, a w skrajnych przypadkach, kiedy inwestycja potrafi wzburzyć całe osiedle, stają po stronie mieszkańców. Wsparcie na sesjach dla radnych PiS wyrażane przez mieszkańców takich osiedli jak Zalesie, Drabinianka i innych pokazała, że również kandydat PiS może liczyć na ich poparcie.

Smród w kampanii

Jednym z większych błędów prezydenta Ferenca było wydanie decyzji pozwalającej na zwiększenie produkcji w Zakładach Mięsnych „Resdrob” na os. 1000-Lecia. Zwłaszcza, że uciążliwość zapachowa tych zakładów była znana od dawna. Wywołało to zrozumiałe i gwałtowne oburzenie mieszkańców.

Dla PiS było to niemalże jak prezent. Prezydent próbował co prawda zrzucić odpowiedzialność na urzędników wojewódzkich, ale mówiąc delikatnie nie wypadł przekonująco, bo przybyli na sesję rady miasta mieszkańcy dosłownie wyśmiali go. PiS znowu mógł zebrać punkty poparcia, bo oczywiście znowu stanął po stronie mieszkańców.

Kto słucha mieszkańców, a kto kpi

Z wyjątkiem niezbyt skutecznego medialnie rozegrania sprawy obwodnicy, jak do tej pory Buczak i jego ekipa nie popełnili większych błędów. Nie poświęcają zbyt wiele czasu na krytykę Ferenca, ale główny wysiłek kierują na podpowiadanie ciekawych rozwiązań dla miasta. Nowy park nad Zalewem, większa sieć żłobków i przedszkoli, kompleksowy remont zapadniętych studzienek kanalizacyjnych na ulicach, tematyczne place zabaw, zaadoptowanie willi Kotowicza dla celów kultury, itd.

To może drobne pomysły, ale jest ich cała lista. Proponując je regularnie PiS i Buczak pokazują wyborcom, że słuchają potrzeb mieszkańców. To takimi drobnymi sprawami tworzącymi całościowy wizerunek wygrywa się wybory. „Mieszkańców trzeba słuchać” – zdają się mówić politycy PiS.

W obliczu tej metody prowadzenia kampanii, Tadeusz Ferenc i jego radni zostali zupełnie w tyle. Mogą jedynie odpowiadać na propozycje Buczaka, albo tłumaczyć się z braku pomysłów. W ostatnim czasie prezydent miasta mógł zabłysnąć przed mieszkańcami jedynie przy otwieraniu wyremontowanych basenów ROSIR.

Najgorsze, że ratusz popełnia kolejny błąd, bo zaczął kpić z zaangażowania działaczy PiS. „Najpierw zróbcie coś, aby szpital marszałka działał sprawnie i leczył ludzi, a nie podpowiadajcie głupie uchwały” – grzmiał do PiSu Ferenc ostatnio w ratuszu, nawiązując do protestu absencyjnego pielęgniarek w szpitalu wojewódzkim. Już następne dni pokazały, jak nierozsądna jest taka taktyka. Pielęgniarki szpitala miejskiego właśnie wtedy również zaczęły masowo iść na zwolnienia.

Na wojnę z marszałkiem PiS

Przykładem na pogubienie się prezydenta i jego radnych jest sprawa pomnika Piłsudskiego. Przez ponad rok nikt nie widział problemu, że budową tego pomnika miasto uczci 100-lecie Niepodległości Polski. Nagle na 4 miesiące przez uroczystościami pro-prezydenccy radni postanowili storpedować projekt. Jednym z powodów miało być to, że marszałek jest jakoby bohaterem tylko jednego środowiska. Nie sposób takiego działania widzieć inaczej, jak wizerunkowy samobój. Prezydent w końcu zdystansował się od swoich radnych, ale może być już za późno. Jeśli pomnika nie uda się wybudować do października, to obciąży to właśnie Ferenca. Nietrudno zgadnąć, że w sprawie pomnika PiS znowu znalazł wspólny język z dużą częścią opinii publicznej i znowu zebrał punkty.

Pierwsza runda budowania wizerunku przed wyborami wypada więc zaskakująco słabo dla prezydenta Ferenca. I choć nadal wielu postrzega go jako faworyta wyborów, to Wojciech Buczak pierwsza rundę wygrywa wizerunkowo i staje się coraz silniejszą i niezwykle atrakcyjną alternatywą dla wyborców.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1179
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Ferenc_wybory_porażki i sukcesy

Postautor: MaciekContii » 16 lip 2018, 13:52

Dobry, analityczny artykuł.

Prawdopodobnie będzie tak, że wyborcy nie będą glosować "za" kimś, tylko (jak to Polacy lubią) "przeciwko".
A w związku z wydarzeniami ogólnopolskimi może to być jedyna nadzieja Ferenca, bo jest spoza obozu władzy.
Coraz bardziej widać jak władza pisowska nie radzi sobie z "dużymi" problemami i zajmuje się martyrologią, niż problemami mieszkańców Rzeszowa (casus wojewodziny/obwodnica/ czy marszałka (kamór bez pozwolenia na 1050lecie w centralnym miejscu Rz/)

Nie zgadzam się, jakoby Buczak punktował Ferenca. jego pomysły są po prostu głupie i nietrafione. Nic nie wnoszą. Jednak Ferenc nie powinien oddawać mu pola jak chce wygrać bo może być jak z zadufanym Komorowskim i nikomu nieznanym wówczas Dudą.

Ostatnio na początku spotkania z Gospodarzem, była prezentacja w postaci stu kilkudziesięciu slajdów o dokonaniach i zamierzeniach UM.
Po pierwsze- nikt nie robi tak długich i nudnych prezentacji
po drugie-to stara i obgrana prezentacja

Jaki marketing i PR(cudowny rzecznik) UM taka będzie i "wygrana"...
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Ferenc_wybory_porażki i sukcesy

Postautor: Szymek_Rz » 30 lip 2018, 16:16

Dla przypomnienia i przestrogi, jak PiS obiecywało gruszki na wierzbie w Rzeszowie.
http://www.nowiny24.pl/archiwum/art/579 ... ,id,t.html
Szymek_Rz
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 139
Na forum od: 11 lis 2015, 18:00

Re: Ferenc_wybory_porażki i sukcesy

Postautor: MaciekContii » 01 sie 2018, 6:59

Jedni warci drugich. Kupa dyletantów i demagogów.
Ale takich wybieramy, bo co wybory ulegamy...
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Ferenc_wybory_porażki i sukcesy

Postautor: Doniek » 01 sie 2018, 7:56

Zastanawia mnie jedna kwestia, czy nie ma innych kandydatów? Nie ma młodszych ludzi, nie karierowiczów, bez przeszłości partyjnej, z świeżym spojrzeniem na miasto i problemy mieszkańców?
Doniek
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 513
Na forum od: 13 mar 2017, 23:32

Re: Ferenc_wybory_porażki i sukcesy

Postautor: MaciekContii » 02 sie 2018, 8:36

Są, ale zawsze jest problem rozpoznawalności takich kandydatów i finansowania kampanii.

Uczciwi, sensowni ludzie z zacięciem społecznym zazwyczaj nie mają pieniędzy i koło się zamyka.

Jestem cwaniakiem(bo albo mam kasę lub jestem partyjny) - mam kasę - mam kasę to jestem także rozpoznawalny (lub odwrotnie) - startuję bo mam jedno i drugie - wygrywam - jestem jeszcze większym cwaniakiem ...
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Ferenc_wybory_porażki i sukcesy

Postautor: Adamerio » 02 sie 2018, 10:54

Do klap:
11. "Remont" ul. 3maja :lol:

Co do parku papieskiego nie zgodzę się że są to pieniądze wyrzucone w błoto - drzewa nie rosną od tak z dnia na dzień i owszem aktualnie świeci pustkami bo nie ma miejsc zacienionych. Myślę że ta sytuacja zmieni się w przeciągu 10 lat^^

Dworzec kolejowy i cała okolica(parking przed/kładka) nie jest czasem własnością PKP, który w całości będzie odpowiadał za remont, który ma ruszyć bodajże pod koniec roku?
Awatar użytkownika
Adamerio
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 456
Na forum od: 30 sie 2016, 11:06
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ferenc_wybory_porażki i sukcesy

Postautor: Arrival » 02 sie 2018, 11:07

MaciekContii pisze:Uczciwi, sensowni ludzie z zacięciem społecznym zazwyczaj nie mają pieniędzy i koło się zamyka.


Zarządzanie miastem ma być jak zarządzanie firmą. M.in. trzeba mieć zacięcie do pozyskiwania kapitału na różne rzeczy, a nie tylko wydawania pieniędzy podatnika. Jeśli ktoś jest społecznikiem, ale nie jest w stanie zebrać sponsorów na swoją kampanię to z całym szacunkiem - nie nadaje się po prostu do polityki na wyższym poziomie.
Bycie prezydentem to nie jest tylko decydowanie czy milion damy na szkołę, na park czy na nowy chodnik.

Zebranie pieniędzy na kampanię to tak naprawdę pierwszy, chyba najłatwiejszy test czy ktoś się nadaje na wyższe stanowisko.
Awatar użytkownika
Arrival
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 524
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Następna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: pixeolo i 2 gości