Czyżby to mania wyższości ?

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Czyżby to mania wyższości ?

Postautor: rz2014 » 06 lut 2018, 18:33

Pozdrawiam Wszystkich Rzeszowiaków. Jako Tarnowianin jestem tu gościem, lubiącym Wasze miasto. Spędziłem tu piękne 5 lat studiów na Polibudzie.
Mam do napisania kilka rzeczy, które powodują, że wychodzi z Rzeszowa jednak zaściankowa mentalność. Wiele nadrobiliście w okresie od kiedy staliście się stolica województwa (od 1999) no i wcześniej za COP i kiedy to Stalin postawił kreskę, gdzie będzie wschodnia granica PL. Udało Wam się! Powstały ładne osiedla, drogi, miasto jest estetyczne (głównie od 2006 do nadal). Piękny biurowiec SkyRes oraz centrum sprawiają, że przyjezdni są zaskoczeni rozmachem inwestycji. I dobrze.
macie jednak minusy:
- kompleks Lublina (niepotrzebnie, gdyż i tak to miasto 2 kronie większe, zabytkowe, z bogatsza historią choć go tak naprawdę nie cierpię);
- wszelaki atak na Rzeszów bardzo bierzecie do serca (trochę luzu i humoru, nie wdawania się w dyskusje z często niedowartościowanymi ludźmi);
- folder: cyt "Rzeszów jako jedno z niewielu miast w może poszczycić się trzema zjazdami z autostrady" (to coś wyszło spod pióra wydziału promocji U. Miasta Rzeszowa. Sorki ale to małomiasteczkowe, Kraków ma z 10 zjazdów i nikt nie robi z tego powodu jakiegoś oficjalnego folderu);
- mania wyższości (tak i myślę, że wynika to z faktu iż w niedalekiej przeszłości byliście mniej znaczącym miastem w Polsce a szybki awans miasta uderzył chyba co niektórym na głowę. Jesteście średnim, zadbanym miastem wojewódzkim i tyle. Nie macie konkurencji w promieniu 160 km, jednak te 160 km to niewielkie miasta, może oprócz mojego Tarnowa, choć dawno pozostał w latach 90 XX wieku i nie ma szans konkurować w tej chwili z Rzeszowem);
- obszar PKP i PKS w Rzeszowie (tu nie będę pisać wiele ale to urąga miastu wojewódzkiemu);
- "idea fix" wciągania co nowych wsi w granice administracyjne Rzeszowa (no może jeszcze Miłocin i Pogwizdów Nowy i dajcie sobie już na luz);
- mało dużych zakładów przemysłowych (mam nadzieje, że w końcu Rz-Dworzysko ruszy pełną parą - jeżeli piszemy o mieście)
Ogólnie to fajne, czyste, żyjące, studenckie miasto średniej wielkości. Wojewódzkość dodaje prestiżu miastu. 190 tys. osób i 120 km kw powierzchni sprawia, że jesteście najważniejszym ośrodkiem miejskim w południowo-wschodniej PL. I tak trzymać. Nie ma konkurencji bo wokoło mniejsze miasta.
Popsuć Wam może PiS (poprzez zrównoważony rozwój a nie wspieranie ośrodków wzrostu). Już trochę napsuli Wam (Gazy do Jasła, KAS do Przemyśla, chcą zburzyć mój ulubiony Pomnik). Wygonić PiS z Rady Miasta i Sejmiku a w wyborach w 2018 Prezydent pro-rozwojowy jak i Rada Miasta.
Pozdrawiam i czekam na Wasze posty.
Tarnowianin. A tarnowianie to mieszanina inteligencji i meliniarstwa.
rz2014
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 52
Na forum od: 14 lip 2017, 14:14
Lokalizacja: Tarnów, Brzesko

Re: Czyżby to mania wyższości ?

Postautor: Duszek » 06 lut 2018, 20:27

rz2014 pisze:macie jednak minusy:
- kompleks Lublina (niepotrzebnie, gdyż i tak to miasto 2 kronie większe, zabytkowe, z bogatsza historią choć go tak naprawdę nie cierpię);
- wszelaki atak na Rzeszów bardzo bierzecie do serca (trochę luzu i humoru, nie wdawania się w dyskusje z często niedowartościowanymi ludźmi);
- folder: cyt "Rzeszów jako jedno z niewielu miast w może poszczycić się trzema zjazdami z autostrady" (to coś wyszło spod pióra wydziału promocji U. Miasta Rzeszowa. Sorki ale to małomiasteczkowe, Kraków ma z 10 zjazdów i nikt nie robi z tego powodu jakiegoś oficjalnego folderu);
- mania wyższości (tak i myślę, że wynika to z faktu iż w niedalekiej przeszłości byliście mniej znaczącym miastem w Polsce a szybki awans miasta uderzył chyba co niektórym na głowę. Jesteście średnim, zadbanym miastem wojewódzkim i tyle. Nie macie konkurencji w promieniu 160 km, jednak te 160 km to niewielkie miasta, może oprócz mojego Tarnowa, choć dawno pozostał w latach 90 XX wieku i nie ma szans konkurować w tej chwili z Rzeszowem);
- obszar PKP i PKS w Rzeszowie (tu nie będę pisać wiele ale to urąga miastu wojewódzkiemu);
- "idea fix" wciągania co nowych wsi w granice administracyjne Rzeszowa (no może jeszcze Miłocin i Pogwizdów Nowy i dajcie sobie już na luz);
- mało dużych zakładów przemysłowych (mam nadzieje, że w końcu Rz-Dworzysko ruszy pełną parą - jeżeli piszemy o mieście)
Ogólnie to fajne, czyste, żyjące, studenckie miasto średniej wielkości. Wojewódzkość dodaje prestiżu miastu. 190 tys. osób i 120 km kw powierzchni sprawia, że jesteście najważniejszym ośrodkiem miejskim w południowo-wschodniej PL. I tak trzymać. Nie ma konkurencji bo wokoło mniejsze miasta.
Popsuć Wam może PiS (poprzez zrównoważony rozwój a nie wspieranie ośrodków wzrostu). Już trochę napsuli Wam (Gazy do Jasła, KAS do Przemyśla, chcą zburzyć mój ulubiony Pomnik). Wygonić PiS z Rady Miasta i Sejmiku a w wyborach w 2018 Prezydent pro-rozwojowy jak i Rada Miasta.
Pozdrawiam i czekam na Wasze posty.


- nie ma chyba kompleksu Lublina - są porównania typu lotnisko, drogi, starówka, inwestycje, ale bez kompleksu - Lublin to prawie dwa razy większe miasto pod względem ludności, ale poza tym to temat do dużej dyskusji...
- luz to temat osobisty i nie widzę tu większego problemu, tak jak nie ma podniety w ilościach zjazdów z autostrady :)
- mani wyższości też nie zauważyłem, ale rozwój miasta to chyba czołówka miast Polski (szczególnie przyrost ludności)
- obszar PKP i PKS - potwierdzam - to porażka !
- powiększanie miasta o nowe wsi rzeczywiście jest bez sensu (ew. lotnisko) - 120 km kw. wystarczy nam narazie !
- zakładów/firm jest coraz więcej, szczególnie z branży lotniczej, ale strefa "Dworzysko" jest słabo promowana chyba
- czyste miasto to fakt - brakuje trochę infrastruktury drogowej i bezkolizyjnych skrzyżowań, nawet kosztem fajerwerków typu okrągła kładka, czy fontanna multimedialna
Awatar użytkownika
Duszek
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 548
Na forum od: 18 lip 2014, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czyżby to mania wyższości ?

Postautor: letowniak » 03 mar 2018, 2:58

Cóż w każdym poglądzie jest coś z prawdy. Rzeszów to małe miasto które szybko przeskoczyło do miasta średniego. Ludzie w takim tempie nie zmieniają mentalności w jakim stawiane są nowe wysokościowce... generalnie mieszkańcy są często zaślepieni i bardzo nastawienie na pro Rzeszów, ale to w sumie dobrze ;)
Dla mnie osobiście jeszcze trochę brakuje do takiej pełnej miejskości, są spore braki ale i pewne atuty. Pożyjemy zobaczymy co z tego wyrośnie.
Hardkloc - developer oferujący mieszkania w najwyższej jakości klocach
letowniak
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 374
Na forum od: 21 lip 2014, 1:55


Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości