Smog

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Smog

Postautor: Casio » 30 paź 2019, 13:54

@Areen

Cyt. Panią dr Agnieszkę Wypych z Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ:
"W porze jesiennej i zimowej dochodzi do tzw. inwersji termicznych czyli wzrost temperatury powietrza wraz z oddalaniem się od poziomu gruntu powoduje, że na określonej wysokości ponad miastem (od kilkudziesięciu do kilkuset metrów nad poziomem terenu) tworzy się tzw. warstwa hamująca. Powoduje ona osłabienie lub zanik ruchów pionowych, przez co uniemożliwia swobodną wymianę powietrza i sprzyja koncentracji zanieczyszczeń. Występowanie inwersji często spowodowane jest obecnością ośrodka wysokiego ciśnienia, któremu dodatkowo towarzyszą niewielkie prędkości wiatru lub wręcz jego brak, co tym bardziej utrudnia rozpraszanie zanieczyszczeń."
Casio
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 50
Na forum od: 17 lis 2017, 20:13

Re: Smog

Postautor: dStan » 30 paź 2019, 13:56

Zgadzam się ze Steelerem, wyliczynie dotyczące CO2 może są dokładne i prawidłowe, ale wg. wikipedii w składzie smogu wchodzą głównie "dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadza oraz trudno opadające pyły. Występuje głównie w miesiącach od listopada do stycznia podczas inwersji temperatur w umiarkowanej strefie klimatycznej.". I ja rozumiem, że nie jest to u nas tak dużym problemem jak np. w Krakowie, jednak nie można mówić że w ogóle nas nie dotyczy, czy że w Rzeszowie nie ma smogu.
Mieszkałem trochę przy ul. Św. Walentego na Matysówce, codziennie kilka razy przejeżdżałem wzdłuż punktu widokowego przy ul. Rocha i widok podobny do zdjęcia poniżej, nie jest w zimie rzadkością. Wystarczy się przejechać w bezchmurny, zimowy dzień i samemu sprawdzić.
Obrazek
Zdjęcie znalezione w internecie, na stronie dron.rzeszow.pl
dStan
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 501
Na forum od: 30 cze 2014, 14:13

Re: Smog

Postautor: Casio » 30 paź 2019, 14:21

@Steeler

Zgadzam się z Tobą i trochę nie ;)

Nie chciałem rozkładać na czynniki pierwsze pierwiastków znajdujących się w "spalinach" samochodowych tylko zobrazować, że nie tylko sąsiad ma wpływ na zanieczyszczenie powietrza. W przypadku Rzeszowa moim zdaniem spaliny samochodowe mają kluczowe znaczenie w jakości powietrza.

Co do Krakowa.
Rzeszów różni się tym od Krakowa tym, że ma całkiem inną zabudowę. U nas w centrum, dużo mniejszym niż Kraków, mamy bloki z centralnym ogrzewaniem. Kraków i jego centrum pod tym względem jest można powiedzieć "starym miastem" z duża ilością kamienic, dużo większych niż w Rzeszowie, ogrzewanych piecami węglowymi/drzewnymi stąd też efekt zakazu ogrzewania węglem i drewnem jest zauważalny.

Zgodzę się, że na jakość powietrza wpływa sposób opalania w domach węglem i drewnem jednak pozwoliłem się włączyć do dyskusji z tego względu, że osoby które się tu wypowiadają i nie tylko tu, przedstawiają to tak, że jak zobaczą kawałek dymu, to już oznacza, że ktoś pali śmieciami lub byle czym i jest odpowiedzialny za złą jakość powietrza w Rzeszowie. Z tym się nie zgodzę. Ludzie palą legalnie drewnem bądź węglem jeszcze ale powoli się to również u nas zmienia. Zauważać można trend, że mieszkańcy wymieniają stare piece na gazowe, nie wspominając o nowo wybudowanych domach.
Casio
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 50
Na forum od: 17 lis 2017, 20:13

Re: Smog

Postautor: Duszek » 30 paź 2019, 21:43

Wydaje mi się, że zakaz palenia paliwami stałymi w Krakowie daje duże, mierzalne efekty :

Obrazek Obrazek

A swoją droga ciekawe, że w Rzeszowie działają obecnie 3 czujniki smogu, w Kolbuszowej np. ok. 10, a w Mielcu ok. 20...
Awatar użytkownika
Duszek
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 548
Na forum od: 18 lip 2014, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Smog

Postautor: Kacu » 30 paź 2019, 22:29

Rzeszów, godzina 21:

Obrazek

A tutaj zdjęcia z Niepodległości/Twardowskiego:


Obrazek
Obrazek
Obrazek

I nie, nie mam brudnego obiektywu. Mimo że zdjęcia nocne, to widać dobrze. Szkoda, że zdjęcia nie przekażą smrodu jaki roznosi się po okolicy; jak bym siedział na wylocie komina

Dziękuję jednak, że uswiadomiliście mi że smogu w Rzeszowie nie ma, a jedynie "okresowe zadymienie", bo nie ma mgły :lol:
Kacu
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 05 sie 2016, 16:30

Re: Smog

Postautor: jasiop » 30 paź 2019, 22:33

Casio pisze:@Areen

Cyt. Panią dr Agnieszkę Wypych z Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ:
"W porze jesiennej i zimowej dochodzi do tzw. inwersji termicznych czyli wzrost temperatury powietrza wraz z oddalaniem się od poziomu gruntu powoduje, że na określonej wysokości ponad miastem (od kilkudziesięciu do kilkuset metrów nad poziomem terenu) tworzy się tzw. warstwa hamująca.


1 podaj linka do całości
2 inwersja występuje, zgadza się, ale tylko od czasu do czasu ! nie jest to zjawisko regularne, częste i stałe ...
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1440
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Smog

Postautor: Doniek » 31 paź 2019, 8:04

Wczoraj 16:50 widok na Osiedle Wilkowyja / Słocina.
Obrazek
Doniek
Maniak
Maniak
 
Posty: 1355
Na forum od: 13 mar 2017, 23:32

Re: Smog

Postautor: bogdanoo » 31 paź 2019, 10:04

Wczoraj smog był wyczuwalny - około godziny 22.
Sprawdzałem na Airly i byliśmy na czerwono.
Notorycznym problemem Rzeszowa jest zbyt mała liczba urządzeń pomiarowych. Bo w Kolbuszej nawet jest 10, a w Rzeszowie 2...
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Smog

Postautor: Kacu » 01 lis 2019, 1:14

Odczyt z 31.10 z godz. 22:

Obrazek

Całe szczęście, że to nie smog. Aż odetchnąłem pełną piersią.
Kacu
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 05 sie 2016, 16:30

Re: Smog

Postautor: Steeler » 01 lis 2019, 10:19

Widzę, że nie jesteś w stanie pojąć, że zanieczyszczone powietrze nie musi automatycznie powodować zjawiska smogu? Że nikt nie kwestionuje jego złej jakości ani widocznego zapylenia, tylko kwestionuje pewne językowe nadużycie? Przecież to nie jest żadna tajemna wiedza ani spisek, tylko zrozumienie prostych zjawisk fizycznych. Nie lepiej poświęcić nieco czasu na zrozumienie tego niż na daremna ironię?
Awatar użytkownika
Steeler
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 458
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: Rzeszów

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości