Smog

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Smog

Postautor: WoJa » 29 paź 2019, 20:02

https://airly.eu/pl/smog-definicja-skutki-i-przyczyny
Oraz Wiki
Smog – zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Dymu z ogniska nie można nazywać zjawiskiem atmosferycznym ani smogiem.
W Rzeszowie nie ma smogu.
WJ
WoJa
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 455
Na forum od: 01 gru 2016, 12:05

Re: Smog

Postautor: Duszek » 29 paź 2019, 20:09

Mam taką propozycję jako autor wątku – proszę o przesyłanie na priv lub w jako post w wątku lokalizacji miejsc w Rzeszowie, gdzie nie ma czym oddychać, dym jest gryzący, ciemny, gdzie jest podejrzenie, że ktoś pali jakimś syfem (śmieci, stare meble, węgiel niskiej jakości itp.). Ja stworzę listę takich miejsc i będę ją aktualizował i publikował na bieżąco. Nie podawajmy konkretnych adresów tylko np. okolice skrzyżowania ul….. i ul……, ulica ….. w pobliżu….. Być może odpowiednie służby np. Straż Miejska skorzysta z naszej ”ściągi”.
Ostatnio zmieniony 29 paź 2019, 20:24 przez Duszek, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Duszek
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 551
Na forum od: 18 lip 2014, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Smog

Postautor: Doniek » 29 paź 2019, 20:12

WoJa nazywaj to jak chcesz, ale połacie dymu z ognisk nie są czymś normalnym, szczególnie w mieście wojewódzkim. Ja wiem, że nie jest to nic nowego i ten "zapach" kojarzy mi się z jesienią i zimą, ale nie jest to ostatecznie normalne żeby w Rzeszowie w XXI w., mieście które aspiruje do metropolii paliły się ogniska.
Doniek
Maniak
Maniak
 
Posty: 1370
Na forum od: 13 mar 2017, 23:32

Re: Smog

Postautor: littlemonster00 » 29 paź 2019, 23:15

@WoJa dodałeś definicje i nie umiałeś jej nawet poprawnie zrozumieć
littlemonster00
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 392
Na forum od: 31 gru 2017, 16:49

Re: Smog

Postautor: WoJa » 29 paź 2019, 23:38

Ja podałem konkrety ty personalne wycieczki. Oświeć mnie zatem.
WJ
WoJa
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 455
Na forum od: 01 gru 2016, 12:05

Re: Smog

Postautor: Kacu » 30 paź 2019, 7:17

Smog – zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Dymu z ogniska nie można nazywać zjawiskiem atmosferycznym ani smogiem.

Czego ty tutaj nie rozumiesz? :lol: Sam sobie zaprzeczasz, skoro dym z ogniska to nie dym, to niby co? Aromaterapia?

Żeby zaprzeczać istnieniu smogu w Rzeszowie to trzeba być wyjątkowym ignorantem, albo zaklinać rzeczywistość i nie dopuszczać do siebie faktów. No ale parafrazując miłościwie nam panującego, smog to oznaka tego że miasto się rozwija :lol: To nic, że po dłuższej chwili na zewnątrz człowiek kaszle jakby wypalił na raz paczkę szlugów. Smogu nie ma, bo tak stwierdził WoJa na forum :lol:
Kacu
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 541
Na forum od: 05 sie 2016, 16:30

Re: Smog

Postautor: WoJa » 30 paź 2019, 8:06

Znakomicie zignorowałeś niewygodne dla tezy fragmenty definicji :-),
Mgły - słowo klucz. Czego nie rozumiesz? Samo zanieczyszczenie powietrza to nie smog. Wymaga jeszcze mgły i specyficznego układu warstw powietrza i braku wiatru. Jest zjawiskiem, a nie zadymieniem.

Jeszcze raz powtórzę w Rzeszowie jest zadymienie, zanieczyszczenie ale nie SMOG. Przestańcie nadużywać określeń. W obecnych czasach wszystko się niestety wyolbrzymia, bo się medialnie lepiej sprzedaje..
WJ
WoJa
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 455
Na forum od: 01 gru 2016, 12:05

Re: Smog

Postautor: Casio » 30 paź 2019, 10:49

Zgadza się WoJa. Obecnie sporo młodych ludzi na podstawie zdjęć wydaje ocenę. Zauważą tylko kawałek dymu z komina i już uważają, że ktoś śmieciami pali, pampersy, butelki itp. Zgodzę się, że to zjawisko może istnieć ale naprawdę w bardzo biednych domach, gdzie ludzie ledwo starcza na życie ale obecnie takich domów w samym mieście pewnie na palcach by policzył. Problem zanieczyszczenia powietrza, to problem związany ze spalinami samochodowymi i jest on najbardziej odczuwalny kiedy jest mgła, gęste powietrze i brak wiatru.

Poniżej przedstawię uproszczone wyliczenia tylko dla zobrazowania skali i uświadomienia, że nie do końca problemem są sąsiedzi. Z góry również proszę o nie czepianie się szczegółowo do przyjętych średnich wartości. Bo mój samochód emituje 110 g/km, a ja rocznie przejeżdżam mniej/więcej km, ciężarówki, autobus, stary diesel itp. Darujmy sobie to :)

Średnio silnik spalinowy w sam. osobowym emituje ok. 120 g/km CO2. Zakładając, że rocznie robimy ok. 10 000 km, to emisja CO2 z jednego samochodu w skali roku wynosi ok. 1200kg/rok CO2. Co dziennie do miasta wjeżdża ok 150 tyś. samochodów spoza Rzeszowa, a liczba aut zarejestrowanych w Rzeszowie to ok. 130 tyś. szt. To daje nam sumę ok. 280 tyś. samochód. Niech po mieście porusza się ok. 250 tyś sam. dziennie co daje na ładną sumę ok. 300 000 000 kg/rok CO2.

a teraz dom :)
ok. 120 m2 powierzchni, budynek zaizolowany.
Emisja CO2 z domu ogrzewanego średnie wartości CO2:
Gazem - 3 725 kg/rok
Olej opałowy - 4 233 kg/rok
Węgiel - 8 400 kg/rok

To teraz niech każdy sam sobie odpowie, co może być powodem takiego powietrza w Rzeszowie, dom sąsiada? Czy może jednak samochód, którym jeżdżę do pracy...

Ostatnio czytałem, że ktoś narzekał na to, że w Rzeszowie cały czas wieje...

Jeszcze raz podkreślam, że przedstawione wyliczenia mają charakter poglądowy.

źródło:
https://spidersweb.pl/autoblog/mniej-di ... iecej-co2/
https://plus.nowiny24.pl/liczba-samocho ... 4-14456061
https://rzeszow.naszemiasto.pl/niespraw ... c4-5198219
http://vaillant-partner.pl/kalkulatory- ... czyszczen/
Casio
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 50
Na forum od: 17 lis 2017, 20:13

Re: Smog

Postautor: Casio » 30 paź 2019, 11:02

Areen pisze:Z tym zdjęcie to istotnie, dużo więcej dymu niż samego zamglenia bo było dosyć niewielkie w tamtym dniu.
Reasumując - czyli jak pojawi się mgła i jest zanieczyszczenie to wciąż w Rzeszowie nie ma smogu?


W takich dniach występuje to zjawisko jednak nie wyolbrzymiałbym tego zjawiska, aż tak jak to się robi w mediach. Bo jest modnie mówić o smogu, bo nakręca to biznes, itp. Ktoś mocno lobbuje i jest za tym, aby straszyć społeczeństwo smogiem i ma z tego zyski. W Rzeszowie ogólnie mamy czyste powietrze, ze względu na to, że występuje dużo dni wietrznych.
Casio
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 50
Na forum od: 17 lis 2017, 20:13

Re: Smog

Postautor: Steeler » 30 paź 2019, 13:19

@Casio

Przedstawiłeś bardzo dokładne wyliczenia dotyczące emisji CO2, głównego winowajcy efektu cieplarnianego. Jednakże dyskusja w tym wątku dotyczy jakości powietrza w strefie niskiej emisji (do 40 metrów). Owszem, dwutlenek węgla ma w tejże swój udział, ale nie kluczowy. Niską emisją "budują" przede wszystkim zanieczyszczenia pochodzące ze spalania paliw stałych, w szczególności z nieefektywnego spalania. Dlatego wcale nie trzeba się skupiać na niewielkim odsetku ubogich gospodarstw domowych, gdzie pali się "byle czym". Tyczy się to również domów opalanych dobrej jakości węglem kamiennym, a szczególnie opalanych w nieprawidłowy sposób.

Ruch kołowy? Owszem, ma wpływ na niską emisję, ale głównie przez wzbudzanie zalegających na ulicach pyłów (w tym tych wytworzonych przez środki lokomocji, tj. pyły ze startych opon czy klocków hamulcowych).

Reasumując - na złą jakość powietrza w Rzeszowie większy wpływ ma nieekologicznie ogrzewany dom sąsiada niż samochód wiozący tego sąsiada do pracy. Wystarczy spojrzeć na przykład centrum Krakowa, gdzie zauważalnie podniosła się jakość powietrza po stopniowym wprowadzaniu zakazu ogrzewania węglem i drewnem, a nie eliminacji ruchu samochodowego. Nie zmienia to faktu, że ów ruch odpowiada w dużej mierze za zwiększanie efektu cieplarnianego, z którym należy walczyć.

I na koniec podpisuję się pod słowami kilku userów - smog =/= niska emisja. W Rzeszowie może być smog, ale nie każde zadymienie jest smogiem. Smog jest zjawiskiem, a nie problemem - problemem jest niska emisja, którą smog - paradoksalnie, na szczęście - dobitnie uwidacznia.
Awatar użytkownika
Steeler
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 460
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: Rzeszów

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości