Rzeszów vs. Warszawa

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Rzeszów vs. Warszawa

Postautor: harpun » 13 lis 2018, 23:47

No nie jakieś tam, cyrkulacja powietrza jest istotna. Dlatego najlepszy model miasta w Polsce to Warszawa. Ktoś nie lubi wieżowców? Niech się nie gapi do góry, tylko patrzy pod nogi.
harpun
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 369
Na forum od: 05 sie 2014, 22:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Rzeszów vs. Warszawa

Postautor: porteño » 14 lis 2018, 14:32

W każdym mieście jest cyrkulacja powietrza, a Warszawa to żaden model. Groch z kapustą - stara zabudowa chaotycznie pomieszana z wieżowcami. Zero jakiegokolwiek ładu i składu. Nie ma to jak Kraków czy Wrocław.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 780
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: Rzeszów vs. Warszawa

Postautor: harpun » 15 lis 2018, 21:49

Kiedy Kraków budowano to nawet w najczarniejszych snach nie pojawiały się obecne problemy miast - węgiel, spaliny, kominy etecera.. teraz nie ma się co lansować zabytkowymi klimatami tylko czas pomyśleć poważnie o przyszłej urbanistyce pod kontem oczyszczania otoczenia w którym żyjemy

Referat na ten temat i co to jest m.in. pionowy profil prędkości wiatrów:
https://prezi.com/5rltwf3ujtsk/cyrkulac ... h-struktu/
harpun
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 369
Na forum od: 05 sie 2014, 22:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Rzeszów vs. Warszawa

Postautor: porteño » 17 lis 2018, 13:49

Oczyszczać można też inaczej, z zachowaniem zabytkowego charakteru śródmieścia, jak choćby w Amsterdamie, Kopenhadze, Sztokholmie czy innych miastach uważanych za czyste, a jednak bez drapaczy chmur w centrum.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 780
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: Rzeszów vs. Warszawa

Postautor: foreigner » 18 lis 2018, 17:52

@harpun,

Przeczytałem całą tą prezentację, myślę, że trochę upraszczasz sprawę.
Dokument nigdzie nie promuje wysokiej zabudowy, zaleca jedynie 'zróżnicowaną wysokościowo strukturę urbanistyczną'.
Podane są tam przykłady wysokiej zabudowy w skali makro (Hong Kong) i pojedynczych wysokich budynków (Łódź), gdzie kształty tej wysokiej zabudowy nie były idealne i powodowały negatywne zjawiska. W obu przypadkach problem sprowadzał się bardziej do kształtów budynków, niż do ich wysokości. Tak więc to jest nie tylko kwestia tego czy budynki dla Warszawy i Rzeszowa będą wysokie, ale przede wszystkim czy będą odpowiednio zaprojektowane pod kątem cyrkulacji.

Upraszczasz też sprawę jadąc po Krakowie, a wychwalając Warszawę. Po pierwsze, popatrz na mapkę prędkości powietrza w zimie (kiedy zanieczyszczenia są największe). Kraków jest w obszarze najbardziej statycznego powietrza w Polsce, i to ma głównie znaczenie. Co niby mają krakusi zrobić ? Postawić towera na rynku albo dobudować co drugiej zabytkowej kamienicy kilka pięter, aby poprawić cyrkulację przez zróżnicowaną zabudowę ? Jaki to ma sens, jeśli 20-30% dni w roku mają bezwietrznych, a przez 50% prędkość wiatru nie przekracza 2 m/s, podczas gdy 2,5 m/s uznaje się za minimalną wartość pozwalającą przewietrzyć miasto ?
zima.jpg
zima.jpg (70.87 KiB) Przeglądany 2265 razy


Poza tym, gdyby nawet zrobili sobie w centrum wysoką zabudowę, to naraziliby się na powstanie w mieście zjawiska bryzy miejskiej. Taka bryza może być niebezpieczna dla miast mających zakłady przemysłowe na obrzeżach, bo zanieczyszczenia mogą być zasysane do centrum. Kraków jest takim przypadkiem, ma hutę:
http://www.mojeopinie.pl/klimat_miast_a_jakosc_zycia_mieszkancow,3,1224170378
Obrazek

Warszawa ma też tą przewagę nad Krakowem, że po wojnie stworzono tam całkiem nowe centrum miasta, oddalone od ciasnej zabudowy starego miasta. Poza tym istotne są też tereny zielone, które nagrzewają się wolniej niż budynki i ulice, przez co powstaje różnica ciśnień i cyrkulacja. Kraków nie wypada tutaj tak źle mając Błonia, Planty i inne tereny zielone blisko centrum, a Majchrowski zapowiedział skupienie się w tej kadencji na terenach zielonych i jakości życia. W centrum Warszawy nie jest za dużo zieleni, a będzie jej jeszcze mniej, jak zabudują w końcu Plac Defilad. Ale ważniejsze jest to, że Warszawiacy zabudowują sobie kliny napowietrzające centrum, co pokazuje, że wcale nie mają, jak twierdzisz, tak świetnego podejścia do kwestii jakości powietrza:
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,21383472,rozdrapywanie-zielonych-korytarzy.html
Obrazek

Kwestie czystości powietrza to przede wszystkim czynniki geograficzne i oczywiście niska emisja, diesle itd. Dlatego przewietrzanie miasta i modelowanie przepływu powietrza zabudową, choć ważne, mogą być tylko środkami uzupełniającymi. Tymczasem na tym forum czystość powietrza sprowadza się najczęściej do wysokości budynków oraz zabudowy brzegów Wisłoka.

Sam jestem, za wysoką zabudową w Rzeszowie, ale narzucanie jej argumentami o przewietrzaniu przypomina mi konkurs na budynek naszego Urzędu Miasta i wymóg wysokości budynku podyktowany... potrzebą umieszczenia na dachu nadajników Resmana :lol:

Tutaj jeszcze krótkie opracowanie o przewietrzaniu miasta:
https://ahk.pl/fileadmin/AHK_Polen/user_upload/09_Anita_Bokwa.pdf
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 392
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: Rzeszów vs. Warszawa

Postautor: harpun » 21 lis 2018, 17:51

Krakusi i inne miasta nie powinni nic budować w centrum do wys. 30 metrów (gdzie siła wiatru jest najsłabsza) - czyli defakto dopasowywać się do zabudowy i uszczelniać zabudowę blokując ruch powietrza. Miasta mają się rozwijać tak by nie dusić centra miast, tylko wyprowadzić zabudowę wysoką i rozproszoną (aż napisałem tłustym bo jeszcze mnie ktoś posądzi o skupiska drapaczy chmur) poza centrum z zachowaniem poprawnej urbanistyki, tworząc ciągi zabudowy wzdłuż naturalnych i sztucznych kanałów przewietrzania, tworząc kaniony które mają za zadanie zwiększać prędkości wiatru. (Kanał naturalny to pastwiska (Błonia krakowskie), rzeki. Sztuczne to drogi i szerokie aleje oraz szlaki kolejowe). Referat nie ma promować urbanistyki tylko przedstawić warunki miejskie.
harpun
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 369
Na forum od: 05 sie 2014, 22:00
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: karolki1989 i 2 gości