Dzielnice Rzeszowa

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Dzielnice Rzeszowa

Postautor: kkolodziej » 13 lis 2021, 1:14

Z tego co widziałem, to ten temat był podnoszony przez radę miasta w 2011r, ale nie udało się go przegłosować.
Dokopałem się do proponowanego podziału:
Obrazek
kkolodziej
Świeżak
 
Posty: 4
Na forum od: 10 lis 2021, 19:54

Re: Dzielnice Rzeszowa

Postautor: BamoB » 02 sty 2022, 22:40

W mojej opinii należy podzielić Rzeszów na dzielnice a dzielnice na osiedla. Uważam też, że nie powinniśmy się patrzeć architektonicznie podczas podziału ponieważ zabudowa w naszym mieście jest bardzo nieregularna i niejednolita
BamoB
Świeżak
 
Posty: 2
Na forum od: 02 sty 2022, 22:34

Re: Dzielnice Rzeszowa

Postautor: porteño » 15 sty 2022, 22:48

Pytanko do zorientowanych. Dziś przechadzałem się po okolicach Dąbrowskiego i widziałem wiele wandalskich napisów, jakoby te okolice zwane były "Marakanami". Mieszkałem tam niegdyś prawie 10 lat i nigdy wcześniej takiej nazwy nie słyszałem. Jako oficjalna nazwa jakiejś szerszej dzielnicy administracyjnej Marakany fajnie by brzmiało. Na pewno lepiej niż jakieś obciachowe nazwy typu Wilkowyja, Baranówka, Drabinianka, Pogwizdów, Bzianka czy Budziwój.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: Dzielnice Rzeszowa

Postautor: konradp » 16 sty 2022, 0:55

Jprld albo to bait albo masz niezłe kompleksy. Może od razu z angielska nazwać a Rzeszów zmienić na Reichoff bo końcówki "ów" są obciachowe. Albo na Rzeshiñia, byle bez polskich konotacji...
Awatar użytkownika
konradp
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 748
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

Re: Dzielnice Rzeszowa

Postautor: klamar1214 » 16 sty 2022, 11:30

Marakany- są tu na forum użytkownicy pewnie 60+ i mogliby opowiedzieć genezę tej nazwy? Z tego co ja wiem to byli ludzie tam zamieszkający na początkach tego osiedla co potrafili zęby wstawić nowe.
klamar1214
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 264
Na forum od: 16 lut 2015, 21:53

Re: Dzielnice Rzeszowa

Postautor: porteño » 21 sty 2022, 1:33

konradp pisze:Jprld albo to bait albo masz niezłe kompleksy. Może od razu z angielska nazwać a Rzeszów zmienić na Reichoff bo końcówki "ów" są obciachowe. Albo na Rzeshiñia, byle bez polskich konotacji...

Marakany brzmią jak najbardziej polsko, a przy tym dostojnie. Kompleksów natomiast by każdy dostał, mieszkając na "dzielnicy" o przykładowej nazwie Gnojnica, a tak właśnie poniekąd wiejsko brzmią wymienione przeze mnie "bziankowo-pogwizdowe osiedla". Zresztą (pół) angielskie nazwy typu "Capital Towers", "Korona Village" itp. to dopiero są obciachowe.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: Dzielnice Rzeszowa

Postautor: rafik » 22 sty 2022, 17:25

Może i niektóre nazwy brzmią śmiesznie ale są nazwami historycznymi, bardzo często związane z historią i pierwszymi mieszkańcami danego terenu. Historii się nie rusza. Równie dobrze gdybyś tłumaczył nazwy angielskich czy niemieckich miejscowości, osiedli wyszło by coś podobnego.

Nie ma nic bardziej obciachowego i zalatującego wiochą jak nazywanie bloków czy "osiedli" Prestiżowym, Capital itd.
rafik
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1062
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: Dzielnice Rzeszowa

Postautor: porteño » 23 sty 2022, 16:46

Tak czy inaczej nazewnictwo dzielnic (o ile kiedyś takowe oficjalnie powstaną w miejsce samych osiedli) powinno być ujednolicone i pozbawione jakichś nazw postaci historycznych typu Dąbrowskiego, Grota Roweckiego, Kmity itd. Aż się prosi zastąpić to jakimiś nazwami własnymi, niech już będą nawet te wieśniackie Baranówki i inne, aczkolwiek na pewno jest kilka nazw, które można "przywrócić do życia" po tym jak wyszły z użycia. A czy historii się nie rusza, to dyskusyjna kwestia.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Poprzednia

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości