Urbanistyka i architektura w Rzeszowie

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Urbanistyka i architektura w Rzeszowie

Postautor: pixeolo » 20 lut 2020, 14:20

WoJa, przytoczyłem tylko 3 obrazki, Krier napisał kilka książek, więc to tylko fragment jego twórczości.

Mam przekonanie, że kwestia wysokości nie byłaby problemem w Rzeszowie gdyby była... zaplanowana. Nie wysokość powoduje konflikty, tylko lokalizacja i niewiedza/brak pewności co do dalszych lokalizacji.

Problemem jest też przeznaczenie wysokich budynków. O ile przeznaczenie biurowe ma sens ekonomiczny i społeczny o tyle w przypadku wysokich budynków mieszkalnych (z wyłączeniem ultra-drogich apartamentowców w stolicach świata*) wysoka mieszkaniówka szybko się degraduje.

Tak wygląda finansowe city:
Obrazek

A tak mieszkaniówka:

Obrazek

Ktoś chciałby zamieszkać w Łuckiej? Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce swego czasu, ząb czasu nadgryzł go boleśnie. Podobny los czeka rzeszowskie "hapartamentowce" za 20 lat.

Oczywiście, problem gęstości zaludnienia jest problemem natury ekologicznej i wyzwaniem ale może zostać rozwiązany poprzez skoordynowane działanie gmin i powiatów. Samo miasto nie poradzi sobie z tym. To jest problem globalny w skali kraju.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2020, 15:49 przez pixeolo, łącznie zmieniany 1 raz
pixeolo
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 407
Na forum od: 10 lip 2014, 17:00

Re: Urbanistyka i architektura w Rzeszowie

Postautor: parawan » 20 lut 2020, 14:59

ten watek nie ma niestety sensu. nikt nikogo tu nie przekona.

mieszkam kilkanascie lat w rzeszowie od czasu powrotu ze studiow. na poczatku sie ludzilem, ze ciezka praca u podstaw sie cos zmieni, ze ludzie zobacza i zrozumieja, ze idzie nowe, ze sa tu ludzie mlodzi, ktorym sie cos chce.

niestety tak sie nie stalo, jest tylko gorzej. a zle decyzje zostana w miescie juz na zawsze.

tak jak napisal ArekDomin, rzeczy, ktore w tego typu wielkosci miescie powinny zaistniec niestety nie maja miejsca. to sie tyczy wielu obszarow, nie tylko architektury i urbanistyki.

ile propagandy typu ROZWUJ i INNOWATSJA by nie bylo, to dalej tak bedzie. widac, to rowniez na przykladzie polityki lokalnej - ta wymaga radykalnej zmiany (przy czym, nie chcialbym tu deprecjonowac poczatkow funkcjonowania aktualnej wladzy). niestety nie ma nikogo, kto by sie tego realnie podjal.
parawan
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 341
Na forum od: 12 mar 2015, 17:42

Re: Urbanistyka i architektura w Rzeszowie

Postautor: WoJa » 20 lut 2020, 15:28

To nie jest tak jak piszesz. Ja np. także jestem zwolennikiem planowania, zauważam braki w naszym mieście dotyczące parków, kultury, rozrywki/zajęcia dla mieszkańców. W wielu punktach zgadzam się z osobami krytykującymi naszą władzę. Ale nie zgadzam się z poglądem, że wysokie budynki to samo zło i stawianiu w jednym rzędzie fanów wysokiej zabudowy z fanami chaosu.

Z drugiej strony nie możemy się łudzić, że w całym mieście powstaną tylko super przemyślane osiedla, z zielenią, świetnymi materiałami i innymi dodatkami. Nie ma na to odpowiedniej ilości ludzi z odpowiednimi pieniędzmi, aby to kupić. I nie zgodzę się z nikim kto twierdzi, że nie można mieszać ekonomii do tego co i jak się w mieście buduje.

Co do przekonywania. Tak mnie nie przekonasz, że miasto musi mieć niską zabudowę, bo tylko wtedy jest dobrze. Dla mnie dobrze to też wysoko. I nie jest to kwestia tego, co jakiś autorytet napisał, czy kwestia edukacji, tylko kwestia tego co mi się w mieście (jako ogólnik) podoba, a co nie.
WJ
WoJa
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 453
Na forum od: 01 gru 2016, 12:05

Re: Urbanistyka i architektura w Rzeszowie

Postautor: pixeolo » 20 lut 2020, 15:50

WoJa, doedytowałem post nieco.

Nie ma na to odpowiedniej ilości ludzi z odpowiednimi pieniędzmi, aby to kupić.


-Na jakiej podstawie twierdzisz, że niezaplanowane osiedle jest droższe od chaotycznie zabudowanego?
- W jaki sposób zaplanowanie osiedli miałoby wpływ na cenę np. metra kwadratowego w SkyResie (żaden budynek nie pasuje do sąsiada) czy połączonych jednym planem zagospodarowania Paderewskiego Park, Dzielnicą Parkową i Witolda Parkiem (żadne z tych osiedli nie pasuje do sąsiadów).
- Kto poniesie koszty utrzymania dodatkowej infrastruktury w chaotycznie zaprojektowanym mieście, tj. utrudnionej komunikacji (pieszej, zbiorowej), przeciążonego układu drogowego, dodatkowej kanalizacji
- Kto poniesie koszty w przypadku zalania/podtopienia miasta spowodowanego nadmiernym zabetonowaniem, pomniejszoną przez wycinki retencją
- Kto poniesie koszty za straty zdrowotne i społeczne spowodowane zabudowaniem korytarzy powietrznych, brakiem miejsc wypoczynku, rekreacji, urbanistyką uniemożliwiającą powstawanie relatywnie zdrowych relacji i zjawisk miejskich?

Sugerujesz tezę, że budowanie w mieście w którym istnieje masterplan jest drogie, tymczasem jest dokładnie NA ODWRÓT. Nie bardzo rozumiem na jakiej podstawie snujesz swoje "obliczenia".
pixeolo
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 407
Na forum od: 10 lip 2014, 17:00

Re: Urbanistyka i architektura w Rzeszowie

Postautor: klamar1214 » 20 lut 2020, 16:31

Dzięki za temat koledzy. Zobaczcie stare rzeszowskie osiedla za tzw komuny fajny przykład Kmity,Andersa 1000-lecia było to planowane w taki czy inny sposób. W miarę możliwości są bloki ale i miejsce na domki się znalazło- Wita Stwosza, Zwierzyniecka, Piękna. Bloki na Okulickiego jak ładnie na góreczce równo. Krakowska Południe nawet Nowe Miasto z przestrzenią między szafami. Dąbrowskiego, Piastów, Hetmańska nawet nie wspomnę. Google maps i popatrzcie na Drabiniankę i Budziwój.Developres na Zawiszy coś skleił i Gromskiego a tak to bida. No ale budowa ma się budować :D
klamar1214
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 264
Na forum od: 16 lut 2015, 21:53

Re: Urbanistyka i architektura w Rzeszowie

Postautor: parawan » 20 lut 2020, 19:31

Gromskiego akurat powstaje wedlug MPZP, ktore powstalo chyba jeszcze w latach 2000cznych albo i 90tych. Z inicjatywy spoldzielni
parawan
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 341
Na forum od: 12 mar 2015, 17:42

Re: Urbanistyka i architektura w Rzeszowie

Postautor: pixeolo » 20 lut 2020, 21:31

Stawiam, że mieszkania na Gromskiego będą za 20 lat więcej warte niż w SkyResie.
pixeolo
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 407
Na forum od: 10 lip 2014, 17:00

Re: Urbanistyka i architektura w Rzeszowie

Postautor: jasiop » 20 lut 2020, 21:34

dla porównania dwa "mini osiedla" które dzieli około 10-12 lat świetlnych ;-)
Załączniki
hartbex i cegielniania.jpg
hartbex i cegielniania.jpg (343.24 KiB) Przeglądany 3465 razy
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1440
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Urbanistyka i architektura w Rzeszowie

Postautor: klamar1214 » 20 lut 2020, 22:30

Pixelo ja to droższe rozumiem. Na Słocinie gdyby się dogadali każdy by zarobił np.60-70 %z tego co zarobią i miałbyś piękne spójne osiedle. Ale to jest byznes i każdy ciśnie maxa. Musieli by pokryć tzw.straty wyższymi cenami za M2. A że miasto nie przeszkadza a wręcz zachęca do takiego budowania no to będziemy mieć takie osiedla.
P.S. Ja już za niedługo będę bronił niepodległości osciennej gminy :D abym nie miał wieżowca za płotem.
klamar1214
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 264
Na forum od: 16 lut 2015, 21:53

Re: Urbanistyka i architektura w Rzeszowie

Postautor: pixeolo » 20 lut 2020, 23:40

Dlaczego mieliby zarobić mniej? Chodzi tylko o to by zbudować spójny fragment miasta a nie 3 OSOBNE osiedla. W którym momencie powstaje strata inwestora, nie rozumiem??
pixeolo
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 407
Na forum od: 10 lip 2014, 17:00

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości