Rzeszów - statystyki

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: bartek86 » 23 sty 2020, 15:35

Arrival pisze:Przecież z Rzeszowa do Krakowa jest bliżej i szybciej niż z Lublina do Warszawy.

Wiesz wydaje mi się, że stolica to stolica i mimo, że to Kraków, to Wa-wa zawsze będzie miała większe przebicie. Trudno określić, czemu z Rzeszowa do Krakowa nie ucieka 80%, a czemu z Lublina do Wa-wy już tak, jedyne co mi przychodzi do głowy to chyba to, że po prostu Wa-wa to prestiż, duże miasto, stolica Polski, możliwość wybicia się, dla wielu ludzi z Lublina wybór okazuje się prosty, a czemu z Rzeszowa nie idą do Krakowa ? nie wiem (nie znam też danych). Mimo wszystko uważam, że Wa-wa ma większy magnez niż Kraków, w sumie do Wa-wy każdy chce jechać, z północy, południa, z zachodu, wschodu, bo to po prostu stolica, ciężko to wytłumaczyć. Lublin to też miasto akademickie i chyba w sezonie/roku akademickim mieszka ponad 400k ludzi i każdy po studiach chce się wybić, widocznie w Rzeszowie jest taka praca, która powoduje, że większość? cześć? chce zostać, a w Lublinie jest widocznie inaczej, nie ma na to odpowiedzi.

Wracając do sedna rozmowy: nie widzę sensu debatować i porównywać się z taki miastami jak Lublin, Wrocław, Wawa, czy Kraków. Oczywiście możemy szukać wykresów, danych, rankingów itp. ale to jest sztuczne pokazywanie rzeczywistości. Po co gadać o Lublinie, który jest "x" pozycji wyżej w rankingu, dogonienie go zajmie pewnie ponad 50lat (lub nigdy) skoro poniżej Lublina jest kilka miast z którymi owszem możemy się porównywać. Wkurzające na tym forum jest takie porównywanie, szukanie na siłę i pokazywanie, że Lublin i Rzeszów to ten sam poziom. Ciężko utrzymać 320k na dupie, żeby nie migrowali, więc pisanie, że -800 osób co roku przy różnicy 120k zmieni Rzeszów i Lublin powoduje u niektórych pretekst do zadania pytania: kiedy Rzeszów wyminie Lublin jest chory. Kiedyś było badanie, że za "x lat" w Polsce będzie 2 miejscowości z dodatnim wskaźnikiem osób osiedlających się, czy to znaczy, że Rzeszów będzie 2 miastem w Polsce? dogonienie Krakowa, Łodzi zajmie nam pewnie z 500lat, czemu prowadząc statystyki nie porównujemy się do miast z podobną liczbą mieszkańców ???? ogólnie wszystko co jest negatywne w Lublinie jest od razu smarowane na tym forum, jak dowód wyższości Rzeszowa nad Lublinem, a w przypadku gdy jest coś extra w Lublinie, wtedy cisza. Proszę sobie wejść np na skyscrapercity Lublin i poczytać różne wątki, od razu widać, że Lublin to nie Rzeszów.
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: pisul » 23 sty 2020, 20:23

W Krakowie przez obwarzanek i smog statystycznie krócej żyją. Nie wiem czy to dobre miejsce do zamiany miejsca zamieszkania?
No i nie tylko ludzie przenoszą się z Rzeszowa do Krakowa. W drugą stronę też ma to miejsce i nie są to pojedyńcze przypadki. Tego trochę jest.

Artykuł:
Nowi mieszkańcy Rzeszowa. Zobacz, skąd do miasta przyjeżdża najwięcej osób


https://rzeszow.naszemiasto.pl/nowi-mie ... d/50613503
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8563
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: Tomek1991 » 23 sty 2020, 20:57

Nie podoba mi się Kraków jako miejsce do zamieszkania. Smog, zanieczyszczenie, korki, nadmiar turystów, chaotyczna zabudowa (nie jest lepiej niż w Rzeszowie). Z dwóch dużych miast wolałbym już Warszawę.
Tomek1991
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 335
Na forum od: 06 lut 2018, 19:39

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: voy » 28 sty 2020, 22:24

Obrazek

Pełna wersja tutaj, na samym końcu:
http://rcin.org.pl/igipz/Content/81474/ ... -Gorny.pdf

Bliskość granicy z Ukrainą a jednak niska liczba pracowników ze wschodu... Odnoszę wrażenie, że pokazuje to płytkość i niską atrakcyjność rzeszowskiego rynku pracy.
voy
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 95
Na forum od: 31 sie 2014, 17:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: Robson » 30 sty 2020, 12:27

Bliskosc Ukrainy nie ma tutaj znaczenia, co z reszta widac.
Podobnie jak Polacy na emigacji, jak juz jedziesz to wybierasz wieksze aglomeracje, bo wieksza kasa i latwiej o prace.
To samo mysli Ukrainiec, po co ma szukac w Rzeszowie jak 160 km dalej ma Krakow.
Pamietajmy tez ze jeszcze 5-10 lat temu mielismy spore bezrobocie w regionie, rynek pracy dopiero co sie odradza.
Na dzien dzisiejszy wyglada ze jest zrownowazony, podaz pracownikow z regionu jest wystarczajaca (wiele powiatow ciagle z duzym bezrobociem), i obcokrajaocow nie potrzeba tak bardzo jak w Krakowie, Warszawie czy Poznaniu.
Robson
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 75
Na forum od: 15 sty 2018, 15:42

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: pisul » 30 sty 2020, 13:05

Ta mapka Voy-a z 2017 roku ciut nieaktualna. A ilość Ukraińców jest zmienna.
Artykuł i mapka z 2019 roku oparta na danych z telefonów komórkowych (ustawiony język ukraiński) ludzi mieszkających w naszym kraju już to inaczej pokazuje gdzie ich najwięcej:


Obrazek
źródło: https://belsat.eu/pl/news/w-polsce-mies ... martfonow/
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8563
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: Arrival » 30 sty 2020, 16:00

Robson pisze:Bjak juz jedziesz to wybierasz wieksze aglomeracje, bo wieksza kasa i latwiej o prace.
To samo mysli Ukrainiec, po co ma szukac w Rzeszowie jak 160 km dalej ma Krakow.


To też nie jest takie proste. Pamiętaj, że większość osób nie żyje w próżni. Mamy rodziny, interesy, zobowiązania itp. Gdyby nie to to np. ja bym siedział w Hiszpanii, ale nie mogę sobie na to pozwolić. Mam rodziców, którym trzeba pomóc, mam tu jakieś interesy itp.
Ludzie z Ukrainy też nie zawsze mogą sobie pozwolić np. na odwiedziny w swoim kraju raz w roku na święta. A jesli jeździsz/latasz częściej to liczy się każdy kilometr.

No i zostaje jeszcze kwestia kosztów życia. Ja wiem, że każdy ma swój "koszyk inflacyjny" i są pewnie tacy, którym taniej będzie w Warszawie niż w Przemyślu, ale ta różnica nadal istnieje (uśredniając) i im mniej zarabiasz tym jest dla Ciebie ważniejsza. Numbeo nie jest idealne, ale "coś" pokazuje:
https://www.numbeo.com/cost-of-living/c ... Comparison

Ta sama osoba może sobie pozwolić na 18% niższe zarobki jeśli mieszka w Rzeszowie zamiast we Wrocławiu. Jeśli dodatkowo np. jeździ samochodem raz w miesiącu do domu na Ukrainę to pewnie w Rzeszowie może zarabiać jeszcze mniej i dalej mu się to będzie kalkulowało.
Wiadomo, że wysokiej klasy specjalista zarobi dużo więcej we Wrocławiu niż w Rzeszowie. Ale jeśli ktoś chce się podejmować prostych prac to ta różnica już nie jest taka duża i niekoniecznie trzeba uciekać dalej na zachód.
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: PzD91 » 31 sty 2020, 12:34

Mieszkania oddane do użytkowania w Rzeszowie na tle innych miast wojewódzkich. Poprzedni rok był rekordowy, poprzedni rekord z 2016r, został pobity. Mamy pierwszy raz wynik powyżej 3 tys. mieszkań. W Rzeszowie buduje się tyle mieszkań co w ponad 3x większej Łodzi. Jenocześnie więcej niż w większych miastach jak Szczecin, Białystok, Lublin, Toruń, Katowice, Bydgoszcz.

Ciekawosta: W Warszawie przez ostatnie 4 lata wybudowano tyle mieszkań ile łącznie jest w Rzeszowie do tej chwili, czyli ok 85,5 tys.

SUMA - przedstawia wynik za ostatnie 5 lat, ŚREDNIA - analogicznie.
Obrazek
Źródło danych: GUS.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2020, 13:37 przez PzD91, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1592
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: ArekDomin » 31 sty 2020, 13:25

No i właśnie dlatego to musi walnąć. W Rzeszowie niedługo będzie więcej mieszkań na 1000 mieszkańców niż średnia unijna. Kupujcie dalej "na wynajem", będą stać puste :) W życiu nie kupiłbym mieszkania w Rzeszowie (mam 2), kupuję ale w innych miastach. To jest szaleństwo.
ArekDomin
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 241
Na forum od: 17 maja 2019, 21:18

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: lordfisher » 31 sty 2020, 13:37

Czyli masz dwa - żadnego byś nie kupił ale innym bronisz/odradzasz. Pokrętna dość logika ale spoko.
lordfisher
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 346
Na forum od: 01 gru 2019, 9:48

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości