Wieści z miasta

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: Wieści z miasta

Postautor: ekonomista » 04 wrz 2021, 22:22

pisul pisze:Zrobiłem zestawienie na forum około 15 polskich miast. Jakie kwoty i za co dokładnie musiały zapłacić. Zebranie tych danych zajęło mi kilka h. Wszystko ładnie opisane. Jak masz czas w weekend możesz sprawdzić w historii moich postów ;)

Straszyłeś już odszkodowaniami w Rzeszowie. Zainteresuj się więc ile z tych tematów już się zakończyło z niekorzyścią dla deweloperów!!!
Także nie strasz nie strasz
ekonomista
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 01 sie 2017, 21:01

Re: Wieści z miasta

Postautor: pisul » 04 wrz 2021, 22:51

Ferenca spotkała krytyka gdy miasto na iluminację świąteczno/noworoczną wydało milion złotych. Wyobrażacie sobie co by się działo gdyby poprzez działania nowego prezydenta trzeba było zapłacić deweloperom kilkadziesiąt milionów odszkodowań? To byłby lincz w mediach.

To nie tylko ja straszę:

...
Pierwszym składnikiem odszkodowań byłaby oczywiście wartość działek ...

... Koszt gruntów to jednak tylko niewielka część odszkodowań, które inwestorzy żądaliby od miasta w przypadku uchwalenia planu miejscowego w całości pod zieleń. Przygotowanie na tych obszarach inwestycji, trwające od kilku lat, miało też inne koszty. Dla większości z omawianych terenów opracowane są już bowiem projekty budowlane oraz poprzedzające je ekspertyzy, badania i decyzje środowiskowe wraz ze żmudną procedurą administracyjną ich uzgadniania. Całkowity koszt tych opracowań dla kilku obszarów inwestycyjnych to co najmniej 10 milionów złotych.

Jeden z inwestorów zwrócił nam dodatkowo uwagę, że przy fiasku planów inwestycyjnych ktoś będzie musiał pokryć także koszty związane z karami za zerwanie umów z generalnymi wykonawcami, którzy już prowadzą przygotowania do realizacji niektórych budów. Konieczność tak wczesnego przygotowania inwestycji ma wynikać z „szalejącego” rynku materiałów budowlanych i wymogu wcześniejszego uzgodnienia dostaw. Zastrzegamy, że w tym wypadku jest nam szczególnie trudno zweryfikować podane nam kwoty i mogą być one wyolbrzymione. Z naszych rozmów wynika, że mogą one sięgać kolejnych kilkunastu milionów złotych.

Jest jednak jeszcze jedna, najpoważniejsza składowa roszczeń odszkodowawczych, która mogłaby być poważnym kłopotem dla miasta. Napomknął o tym ogólnikowo sam prezydent Fijołek przy omawianiu w czwartek „komplikacji sytuacji” związanych z uchwaleniem planu.
W grę wchodzą roszczenia inwestorów za utracone zaplanowane zyski. To standardowe postępowanie odszkodowawcze, gdy realizacja czyichś rozpoczętych planów inwestycyjnych zostanie uniemożliwiona przez jednostronną decyzję strony pozwanej.

Jak wycenić te utracone korzyści? Inwestorzy zapewne będą chcieli je maksymalizować i po prostu podadzą utracony zysk ze sprzedaży lokali. Z naszych wyliczeń wynika, że na całości terenów inwestycyjnych przy ul. Podwisłocze planowano w sumie wybudowanie znacznie powyżej 1 tysiąca mieszkań o ogólnej powierzchni ok. 80 tys. metrów kwadratowych. Przyjmijmy ostrożnie, że w Rzeszowie ze sprzedaży każdego metra kwadratowego mieszkania inwestor ma od 1000 do 1400 złotych zysku. Całkowity dochód ze wszystkich inwestycji mógłby zatem zamknąć się w kwotach od 80 do 112 milionów złotych. Jest mało prawdopodobne, aby zasądzone odszkodowania za utracone korzyści w 100 procentach przychyliły się do takiej właśnie wyceny. I w tym przypadku możemy jednak już się zorientować o skali kosztów, które miasto musi brać pod uwagę.

Przedstawione powyżej teoretyczne roszczenia po zsumowaniu wynoszą więc około 190 milionów złotych. Nawet jeśli władze Rzeszowa realnie zmuszone byłyby zaspokoić je tylko w części, to i tak kwota możliwych odszkodowań od miasta w wysokości około 100 milionów złotych może robić wrażenie. Nic dziwnego, że mamy do czynienia, jak to eufemistycznie ujął prezydent Fijołek, z „komplikacją sytuacji”...
źródło: http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=1877 ... 1_mobile=0


Miasto ma miliard długów(1,1 mld) , Fiołek publicznie pod swoim nazwiskiem kazał się "J****" rządowi więc żadnych pieniędzy od tego rządu nie otrzyma. Ferenc budował drogi mosty szkoły a Fiołek max donice postawi na chodniku czy zamknie jakąś ulicę dla aut...
Za niecałe 2 lata kolejne wybory w Rzeszowie. Opozycja zjadłaby na śniadanie Fiołka gdyby sądy kazały płacić jakiekolwiek kary. Dlatego do reelekcji będą sprawy z MPZ przeciągane a potem gdy już będzie sprawował 2 kadencję(po zmianie prawa wprowadzono ograniczenie do dwu kadencyjność) nowy prezydent już nic nie będzie mógł stracić i zrobi co należy. A ja obiecuję zdjęcia z grodzenia działki i pierwszych prac ziemnych na Spacerowej za 2 lata.
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Wieści z miasta

Postautor: ekonomista » 05 wrz 2021, 9:05

Przestań już z tymi śmiesznymi odszkodowaniami. OD lat mieszkańcy mówią, że miasto wydaje WZ niezgodnie z prawem, to samo mówią prawnicy, to samo mówi SKO i to już głośno, żeby miasto sobie dało z tym spokój. A jeden Pisul będzie pisał, że wszystko jest w porządku. Człowieku ty jesteś płaskoziemcem! Sprawa jest prosta z prawnego punkty widzenia a ty dalej swoje.
A zdjęcia oczywiście zrobisz (choć coś chyba bardziej na 2018 wcześniej liczyłeś), ale jak będzie wszystko zgodnie z prawem. Nikt tutaj nie blokuje zabudowy i każdy wie, że taka powstanie. Ale musi to być ZGODNIE Z PRAWEM. To nie republika bananowa.
ekonomista
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 01 sie 2017, 21:01

Re: Wieści z miasta

Postautor: jasiop » 05 wrz 2021, 10:40

pisul
".. Miasta musiały zapłacić odszkodowania idące w mln zł "

po raz trzeci ...
- A konkretnie i precyzyjnie jakież to miasta i jakie kwoty ?
Nie chodzi mi o jakieś "spekulacje" czy też domniewywania ...

Ładnie proszę o dane np dla jednego miasta /z największą zapłaconą kwotą/
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1440
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Wieści z miasta

Postautor: maks » 06 wrz 2021, 0:42

Trwają ostatnie prace nad aplikacją, dzięki której mieszkańcy Rzeszowa będą mieli wpływ usprawnianie warunków życia i funkcjonowanie miasta. Zdaniem ratusza to duży krok w kierunku smart city.


https://www.rzeszow112.pl/wiadomosci/44 ... e-rzeszowa
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3542
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Wieści z miasta

Postautor: lordfisher » 07 wrz 2021, 10:10

https://nowiny24.pl/rzeszow-dla-dewelop ... VA-83EwUBk

„Nowa architektura będzie w charakterze zielonym, nasycona drzewami i roślinami” – zapewniają inwestorzy.... HAHAHAAHAH Dawno się tak nie uśmiałem ; )
lordfisher
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 337
Na forum od: 01 gru 2019, 9:48

Re: Wieści z miasta

Postautor: maks » 15 wrz 2021, 23:07

Część ul. Jagiellońskiej stała się deptakiem. Nie wszystkim się to spodobało.


http://czytajrzeszow.pl/?id=19623&idd=4&poz=ml0
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3542
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Wieści z miasta

Postautor: jasiop » 16 wrz 2021, 15:48

pisul pisze:Zrobiłem zestawienie na forum około 15 polskich miast. Jakie kwoty i za co dokładnie musiały zapłacić. Zebranie tych danych zajęło mi kilka h. Wszystko ładnie opisane. Jak masz czas w weekend możesz sprawdzić w historii moich postów ;)

Przejrzałem trochę te wpisy, natrałem jedynie na szacunki kwot jakie niektóre miasta mogą w przyszłości !!! stracić na ewentualne pozwy i odszkodowania.

pisul -
".. Miasta musiały zapłacić odszkodowania idące w mln zł "

kolejny raz
- A konkretnie i precyzyjnie jakież to miasta i jakie kwoty ? przynamniej dwie miejscowości
Nie chodzi mi o jakieś "spekulacje" czy też domniewywania ...
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1440
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Wieści z miasta

Postautor: maks » 23 wrz 2021, 15:24

Rzeszowscy radni w kwietniu tego roku podjęli uchwałę wyrażającą zgodę na zakup przez miasto terenu starej parowozowni niedaleko dworca Rzeszów Główny. Ratusz poczynił już kroki w tym kierunku wysyłając do jednego z właścicieli działki, PKP S.A., zapytania o chęć sprzedaży. Jak słyszymy, klimat rozmów był pozytywny, jednak na rozwinięcie trzeba będzie "trochę" poczekać.


https://rzeszow.naszemiasto.pl/stara-pa ... c1-8463681
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3542
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Wieści z miasta

Postautor: maks » 05 paź 2021, 22:27

W Rzeszowie istnieje kilka miejsc, które dawno temu okazały się być inwestycyjnym niewypałem. Jednym z nich jest targowisko przy ul. Wyspiańskiego.


https://supernowosci24.pl/martwe-targow ... ianskiego/
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3542
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości