Wieści z miasta

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: Wieści z miasta

Postautor: maks » 04 lut 2020, 16:44

Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Słocina narzekają na coraz większe problemy komunikacyjne w swojej okolicy. Narzekają przede wszystkim na skrzyżowanie ulic Witolda i Paderewskiego, w rejonie którego powstają kolejne nowe budynki mieszkalne. – Bez jego przebudowy utkniemy w gigantycznym korku – alarmują.


https://nowiny24.pl/coraz-wiecej-aut-na ... 1-14759502
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 2215
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Wieści z miasta

Postautor: riko » 04 lut 2020, 19:31

http://supernowosci24.pl/na-rzeszowskic ... ekundniki/
RZESZÓW. Pierwsze sekundniki zamontowano w mieście na początku 2010 r. w okolicach al. Piłsudskiego. Ich demontaż rozpoczął się cztery lata później.

Sekundniki pokazujące kierowcom, ile mają czasu do zmiany świateł, mogą powrócić na skrzyżowania w Rzeszowie. W Szczecinie zastosowano nowe rozwiązanie polegające na dostosowaniu liczników do miejskiego inteligentnego systemu sterowania ruchem. Na razie pomysł się sprawdza, stąd też w stolicy Podkarpacia chcą obrać podobną drogę.

Równo rok temu informowaliśmy czytelników Super Nowości o prośbach kierowców w sprawie ponownego zainstalowania na rzeszowskich skrzyżowaniach sekundników, które odliczają, ile pozostało czasu do zaświecenia się na tablicy zielonego światła. Dzięki licznikom kierowca stojąc samochodem na czerwonym świetle mógł spokojnie przygotować się do dalszej jazdy.

Rok temu miasto rozkładało ręce, tłumacząc, że długość trwania danego światła zmienia się ze względu na natężenie ruchu, co oznacza że zainstalowanie sekundników na stały czas powodowałoby dezinformacje i pokazywałoby fałszywe dane. Dlatego też ratusz odrzucił pomysł powtórnego wdrożenia systemu. Wówczas wielu kierowców mówiło uszczypliwie, że rzeszowski inteligentny system sterowania ruchem wcale nie jest aż tak inteligentny jak mogłoby się wydawać.

Teraz temat instalacji sekundników w Rzeszowie powraca. Wszystko za sprawą innowacji jaką wprowadzono w Szczecinie. Testowane tam są sekundniki, które miasto podłączyło do sygnalizacji zmiennoczasowej. Dzięki temu, mimo zmian natężenia ruchu sprzęt może odliczać sekundy i funkcjonować sprawnie. – Monitorujemy testy urządzeń w Szczecinie, gdzie sprawdzane jest funkcjonowanie sekundników. Prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury może oznaczać powrót liczników do Rzeszowa – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Jak słyszymy, ratusz wciąż dysponuje starymi urządzeniami odliczającymi czas, które znajdują się w magazynach Miejskiego Zarządu Dróg. W trakcie demontażu sekundników sprzed kilku lat, podjęto decyzję o pozostawieniu urządzeń na wyposażeniu miasta. Możliwe, że po ich weryfikacji i przeprogramowaniu okaże się, że liczniki nadadzą się do użytku.

Kamil Lech


Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 5306
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Wieści z miasta

Postautor: riko » 07 lut 2020, 19:18

http://supernowosci24.pl/ratusz-przejmi ... ski-zamek/
RZESZÓW. Przy ul. Dołowej powstanie nowa siedziba Sądu Okręgowego, a w zamku Lubomirskich – placówka kultury.

Za kilkanaście dni władze miasta Rzeszowa podpiszą porozumienie z Ministerstwem Sprawiedliwości w sprawie budowy Sądu Okręgowego przy ul. Dołowej i przejęcia przez ratusz zamku Lubomirskich. Zamek ma być przeznaczony na placówkę kultury, gdzie będą organizowane koncerty i prawdopodobnie znajdzie się miejsce dla muzeum.

W ub. roku podpisano list intencyjny dotyczący budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego przy ul. Dołowej w Rzeszowie obok już istniejącego Sądu Rejonowego przy ul. Kustronia. Teren o powierzchni 1,09 hektara Ministerstwu Sprawiedliwości pod inwestycję przekazał prezydent Rzeszowa. W zamian Skarb Państwa podarował miastu zamek Lubomirskich, gdzie obecnie mieści się Sąd Okręgowy.

Zanim zostanie podpisane porozumienie, które zaplanowano na koniec lutego, w Rzeszowie spotkają się jeszcze ministerialni urzędnicy i prawnicy z Urzędu Miasta. Ich zadaniem będzie dopracowanie szczegółów tej umowy. Według przygotowanych zapisów, gdy już przy ul. Dołowej powstanie nowy gmach sądu Okręgowego, to zamek Lubomirskich przekazany będzie władzom miasta. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztowała budowa nowej siedziby sądu, bo Ministerstwo Sprawiedliwości nie chce zdradzić kosztów tej inwestycji. Nieoficjalnie mówi się, że będzie to więcej niż 50 mln zł. Wiadomo natomiast, ile na ten cel dołoży się miasto. Ratusz przygotuje na ten cel 20 mln zł.

Budowa Sądu Okręgowego przy ul. Dołowej rozpocznie się najwcześniej dopiero w 2021 r. Jeszcze w bieżącym roku ogłoszony zostanie przetarg na opracowanie dokumentacji. Jej wykonanie potrwa zaś od 12 do 18 miesięcy. Tak więc w przyszłym roku zostanie ogłoszony przetarg na budowlanego wykonawcę sądu. Sama zaś budowa potrwa od dwóch do czterech lat. Tym samym w 2023 roku lub później rozpocznie się adaptacja pomieszczeń w zamku Lubomirskich na potrzeby placówki kultury. W tym celu zostanie powołana Wojewódzka Rada Kultury, która przygotuje koncepcję tego, co znajdzie się w zamku, po przejęciu przez miasto.

Mariusz Andresriko
Moderator
Moderator
 
Posty: 5306
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Wieści z miasta

Postautor: riko » 14 lut 2020, 20:13

https://rzeszow-news.pl/galeria-rzeszow ... z-ruszyly/
Galeria Rzeszów rozpoczęła budowę zewnętrznej windy. Ma ona ułatwić dotarcie do Hotelu Rzeszów i na taras widokowy. Inwestycja ma być gotowa jeszcze przed tegorocznymi wakacjami.

Rada Miasta Rzeszowa 26 lutego 2019 roku zgodziła się tak zmienić miejscowy plan zagospodarowania, by właściciel Galerii Rzeszów mógł m.in. dobudować do swojego obiektu zewnętrzną przeszkloną windę.

Po pół roku później inwestor uznał, że zapisy uchwały przesuwają windę w planie w taki sposób, że nie będzie można z niej wyjść na taras widokowy. – Wnioskowaliśmy przecież o coś zupełnie innego – mówił w sierpniu ub. r. Piotr Bugała, dyrektor ds. infrastruktury w Galerii Rzeszów.

Dlatego inwestor 2 lipca ub. r. złożył do ratusza wniosek o zmianę planu w rejonie Galerii Rzeszów, by dopuszczał budowę windy w nieco innym miejscu oraz zabudowę podcieni. Rada Miasta głosami proprezydenckiego klubu Rozwój Rzeszowa zmiany w miejscowym planie przyjęła 27 sierpnia 2019 roku.

Teraz przyszedł czas na realizację. Na pierwszy ogień poszła budowa zewnętrznej windy. Prace już ruszyły i mają zakończyć się jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. Winda ma być przeszklona i dopasowana wizualnie do bryły budynku.

– Winda udoskonali komunikację w obiekcie. Będzie to dodatkowy sposób dotarcia do recepcji Hotelu Rzeszów, który mieście się przy Galerii Rzeszów – mówi Piotr Bugała. – W skali całego budynku to bardzo mała inwestycja, ale korzystający z hotelu docenią tę modernizację – dodaje.

Budową windy zajmuje się firma Besta.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 5306
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Wieści z miasta

Postautor: maks » 18 lut 2020, 16:24

W tym roku ma się rozpocząć przebudowa kolejnego odcinka ulicy Warszawskiej w Rzeszowie. Miejski Zarząd Dróg lada chwila poszuka wykonawcy poszerzenia drogi w kierunku granicy z gminą Głogów Małopolski.


https://nowiny24.pl/przebudowa-ulicy-wa ... 1-14794210
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 2215
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Wieści z miasta

Postautor: Nikoś » 18 lut 2020, 17:00

Tylko szkoda że nie potrafią/ nie chcą się dogadać i zrobic jeden przetarg na remont całej tej drogi do węzła w Rudnej. Tylko każdy sobie po metrze kopie
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 1583
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Wieści z miasta

Postautor: Steeler » 19 lut 2020, 8:55

^^ Kiedy powiat rzeszowski przygotowywał się do swojej części (między innymi w kontekście otrzymania dofinansowania z RPO), odcinek obecnie miejski miejskim nie był. A że wszystko wskazywało, że miejski będzie, to powiat go nie tykał. A i miasto nie tykało, bo nie był miejski ;)

Opierając się na ogólnodostępnych informacjach, powiat planuje ruszyć z robotami w czerwcu/lipcu tego roku, natomiast miasto miałoby wtedy ogłosić przetarg. Jeżeli ten rozstrzygnie się bez problemów, to pewnie na jesień dołączyliby z robotami, a więc z 3-4 miesięcznym poślizgiem w stosunku do odcinka powiatowego.
Awatar użytkownika
Steeler
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 308
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wieści z miasta

Postautor: on_ » 19 lut 2020, 11:37

Ale rozbudowa część powiatowej już trwa.
Skąd ten termin czerwcowy?
Prace posuwają sie od zjazdu na droge lotniskową, przez ronda Rzeszów Płn po Miłocin.
on_
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 355
Na forum od: 08 sie 2019, 9:28

Re: Wieści z miasta

Postautor: Steeler » 19 lut 2020, 12:26

Jeżdżę tamtędy codziennie i nie widzę żadnych robót na odcinku powiatowym, tj. od węzła Rzeszów Północ do granicy miasta. Jeżeli masz na myśli odcinek od węzła do drogi lotniskowej, to jest to inwestycja GDDKiA i została ona właściwie zakończona (ciągle pozostaje tymczasowe malowanie, ale ruch odbywa się już po dwóch pasach w każdym kierunku).
Awatar użytkownika
Steeler
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 308
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wieści z miasta

Postautor: PzD91 » 19 lut 2020, 17:38

maks pisze:
W tym roku ma się rozpocząć przebudowa kolejnego odcinka ulicy Warszawskiej w Rzeszowie. Miejski Zarząd Dróg lada chwila poszuka wykonawcy poszerzenia drogi w kierunku granicy z gminą Głogów Małopolski.


https://nowiny24.pl/przebudowa-ulicy-wa ... 1-14794210


Szkoda, że "dziennikarz" nie wie, że Zaczernie nie jest w gm. Głogów młp.
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1463
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości