Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Pomysły na ulepszenie transportu, MPK i ogólnie kwestii komunikacyjnych w Rzeszowie

Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: maks » 18 gru 2017, 16:51

"W Rzeszowie brakuje parkingów wielopiętrowych. Zwłaszcza w miejscach, gdzie zmasowana jest bardzo dużo samochodów. Tak jest przy klinice na ul. Lwowskiej, Podpromiu, czy ścisłym centrum" - pisze do "Wyborczej"


http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/56,3 ... glada.html
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 2932
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: foreigner » 18 mar 2018, 0:50

Tarnów od 2015 dysponuje trzypoziomowym parkingiem Park & Ride przy dworcu PKP na 340 aut. Teraz planuje następny, na 188 aut, zdobyto na niego dofiannsowanie unijne.
http://www.gazetakrakowska.pl/motofakty/a/w-tarnowie-powstanie-nowy-parking-typu-parkride,12627472/

Również w Kielcach od 2015 działa pierwszy P&R. W 2017 odbyły się tam konsultacje społeczne w sprawie budowy nowego, na 350 aut. Miasto miało w planach budowę w sumie kilku.
http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/w ... ,11811148/

W zeszłym roku Lublin przeprowadził przetarg na zaprojektowanie 7 parkingów P&R. Całe przedsięwzięcie ma pochłonąć 50 mln, z czego Unia da 35. Przy każdym parkingu mają być stanowiska Lubelskiego Roweru Miejskiego.
http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/coraz-blizej-park-and-ride-w-lublinie,11988253/

W tym roku powstanie też P&R w Krośnie we współpracy z władzami województwa i pobliskich miejscowości.
https://rzeszow.onet.pl/podkarpackie-21-nowych-autobusow-trafi-do-miejskiego-obszaru-funkcjonalnego-krosno/3cw43l9

Parkingi P&R powstaną też w gminach wokół Rzeszowa, a to za sprawą projektu przygotowanego ostatnio przez Związek Gmin "Podkarpacka Komunikacja Samochodawa". P&R przewidziano w Boguchwale, Chmielniku, Czudcu.
http://rzeszow-news.pl/bedzie-54-nowych-autobusow-mks-powstana-tez-sciezki-rowerowe-chodniki-przystanki/

Nie widzę żadnych informacji o Park & Ride w Rzeszowie. Tymczasem za dwa lata ma ruszyć podkarpacka kolej aglomeracyjna. Parkingi P&R są typowym elementem takich kolei i powstają w nawet niewielkich miejscowościach do których dociera taka kolej. Ale to przede wszystkim centrum aglomeracji powinno takie parkingi posiadać. Oczywiście Kraków, Wrocław mają takich parkingów wiele jako stolice małopolskiej kolei aglomeracyjnej i wrocławskiej kolei aglomeracyjnej. Tymczasem Rzeszów wydaje się nie zauważać tematu, mimo, że aspiruje do bycia w gronie metropolii.
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 443
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: bogdanoo » 18 mar 2018, 14:16

wydaje mi się, że gdzieś tutaj na forum widziałem tutaj jakąś informacje czy dyskusje krótka na temat właśnie P&R w Rzeszowie, ale nie pamiętam gdzie to było :/
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1300
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: porteño » 18 mar 2018, 14:30

Park & Ride? Co to znowu za głupota? A mawiają, że Polacy nie gęsi...
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 961
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: bogdanoo » 10 paź 2018, 21:17

Obrazek
Obrazek
Obrazek
http://czytajrzeszow.pl/?id=1262&idd=4&poz=ml0
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Rzeszowa – Wojciech Buczak podczas środowej konferencji prasowej zaprezentował kolejny ciekawy pomysł. Tym razem chodzi o projekt „Parking P-Plus” związany z budową na terenie miasta wielopoziomowych parkingów, które poza swoim głównym przeznaczeniem mogłyby również spełniać inne, dodatkowe, ważne funkcje społeczne.

Konferencja odbyła się przy ul. Piastów, na której obecnie ewidentnie brakuje miejsc parkingowych. Wiele samochodów jest tu parkowanych na chodnikach często uniemożliwiając poruszanie się pieszym.


Poseł Wojciech Buczak
Fot. Karol Woliński
- W Rzeszowie są duże problemy jeżeli chodzi o parkowanie samochodów, szczególnie na takich osiedlach, jak to, na którym się znajdujemy. Tego typu ulice są zatłoczone, przez co problem z przejazdem może mieć na przykład straż pożarna. Rozwiązaniem na tego typu problemy, na tym osiedlu ale również na innych, jest budowa nowych wielopoziomowych parkingów, które będą mnożyć powierzchnię obecnie zajmowaną przez parkingi samochodowe. Na tym osiedlu parking ma 85 miejsc. Gdyby zbudować w tym miejscu parking wielopoziomowy, to ich liczba mogłaby wzrosnąć do 250 miejsc, a w przypadku większej liczby kondygnacji tych miejsc byłoby jeszcze więcej - tłumaczy kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa.

Poseł Wojciech Buczak zdradził również, jakie inne funkcje taki obiekt mógłby spełniać.

- Taki obiekt musi być akceptowany przez mieszkańców i zostać zaprojektowany w taki sposób aby nie szpecił okolicy. Podkreślam również wielofunkcyjność takiego parkingu. Będzie tam możliwość stworzenia zielonego rynku, na którym byłaby możliwość sprzedawania świeżych owoców czy warzyw, ponadto można stworzyć dom dla seniora, świetlicę dla młodzieży czy klub modelarski. Ważne jest to, że przed ewentualną budową należałoby się zapytać mieszkańców, o to co powinno się w tym obiekcie znaleźć. Chcemy aby te parkingi wypełniały wiele funkcji i były przyjazne dla osiedli i dla miasta - twierdzi Wojciech Buczak.

Parkingi mogłyby być odpowiednio wkomponowane w naturalne otoczenie i na zewnątrz przykryte roślinnością.

O inicjatywie „Parking P-Plus” opowiedział również Henryk Sobolewski – architekt z Rzeszowa, który jest twórcą projektu parkingu wielopoziomowego przy ul. Piastów. Zgodnie z koncepcją przedstawioną na konferencji, projekt jest uniwersalny i takie same lub zbliżone parkingi mogłyby powstawać w różnych częściach miasta. Jak powiedział architekt, parkingi mogłyby mieć kilka kondygnacji nadziemnych oraz jedną, dwie kondygnacje podziemne. Tu jako przykład dał Paryż, gdzie spotkał się z parkowaniem na czwartym poziomie poniżej Sekwany.

- Garaże wielopoziomowe, to nie jest fikcja tylko realna rzeczywistość, ziemi mamy coraz mniej, a samochodów coraz więcej. Garaże wielopoziomowe są rzeczą niezbędną i należy w nie inwestować. Nie są to rzeczy zbyt drogie, ponieważ są budowane z elementów odlewanych z betonu architektonicznego naturalnego - uważa Sobolewski.


Architekt Henryk Sobolewski, twórca projektu parkingu przy ul. Piastów
Fot. Karol Woliński
Henryk Sobolewski przedstawił również, w jaki sposób Rzeszów powinien walczyć z nadmiarem samochodów w mieście.

- Moja koncepcja opiera się na 3 aspektach. Pierwszy z ich to parkingi wielopoziomowe na obrzeżach miasta czyli na zewnętrznych ulicach Rzeszowa, dzięki którym osoby przyjeżdżające do Rzeszowa, mogłyby zostawić samochód na przedmieściach, a do centrum dostać się bezpłatną komunikacją miejską. Drugi aspekt, to tak zwane koła czyli budowanie garaży wzdłuż linii 0 komunikacji miejskiej, co rozładowałoby ruch w centrum. Trzeci aspekt to właśnie takie garaże na osiedlach. Teraz osiedla zamieniają się w autokomisy, funkcje osiedla została zatracona przez nadmiar samochodów, taki garaż poza możliwością zaparkowania, może spełniać funkcje społeczne czy rekreacyjne dla lokalnych mieszkańców - twierdzi architekt, który jest twórcą projektu parkingu wielopoziomowego przy ulicy Piastów.

Jak powiedział Wojciech Buczak, inicjatorem budowy takich parkingów powinno być miasto. Natomiast w zależności od konkretnej lokalizacji i własności gruntów można budować je w ramach partnerstwa z podmiotami prywatnymi czy np. spółdzielniami mieszkaniowymi.


BTW. jakby na dachach stworzyli np. boiska sportowe (w przypadku parkingów osiedlowych, było by to bardzo dobre rozwiązanie).
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1300
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: Nikoś » 10 paź 2018, 21:54

Tylko ciekawe gdzie np. na Piastów on chce to wcisnąć to raz, a dwa mieszkańcy na pewno się ucieszą że im zamiast trawnika hala garażowa wyrasta. Wielkie zapowiedzi z których nic nie wyjdzie.
Parkingi jak już to tak ale podziemne a nie naziemne eh
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 1937
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: bogdanoo » 10 paź 2018, 22:15

Na Piastów, tak jak mówił - w miejscu obecnego parkingu.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1300
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: bogdanoo » 20 gru 2018, 10:13

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... enach.html
W budżecie Rzeszowa są pierwsze pieniądze na wielopoziomowy parking, który powstanie przy odkrytych basenach przy ul. Pułaskiego. Koszt budowy parkingu miasto szacuje na ponad 4,5 mln zł.

Pomysł wybudowania wielopoziomowego parkingu przy ul. Pułaskiego w Rzeszowie pojawił się przy okazji gruntownej modernizacji odkrytych basenów Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zgłosili go radni Platformy Obywatelskiej. – Jeszcze przed otwarciem tych basenów wiedzieliśmy, że z parkowaniem przy nich będzie kłopot. Bezpłatny parking przed kompleksem jest niewielki, obok są tylko miejsca postojowe dla mieszkańców bloków. Kolejny bezpłatny parking znajduje się przy hali na Podpromiu. Wiedzieliśmy, że będzie problem, bo na te baseny będą przyjeżdżać ludzie z całego województwa, często z dziećmi. I raczej niewielu będzie zainteresowanych wędrówką z Podpromia na ul. Pułaskiego, często z basenowym wyposażeniem, materacami, piłkami itp. – mówi Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu PO w Radzie Miasta Rzeszowa.

Parking przy basenach ROSiRParking przy basenach ROSiR GRZEGORZ BUKAŁA
Rekordy na przebudowanych basenach

Przebudowa basenów ROSiR-u trwała ponad dwa lata i kosztowała ponad 17 mln zł. Gruntownie zmodernizowany kompleks wyposażony w rozmaite wodne atrakcje do użytku został oddany 1 czerwca tego roku. Ta inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę. W ub. latach baseny przy Pułaskiego w sezonie odwiedzało średnio trochę ponad 20 tys. ludzi. W tym roku w ciągu trzech miesięcy przyszło blisko 120 tys. osób. – I to pomimo tego, że lipiec był deszczowy – podkreśla Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
Z parkowaniem przy basenach był problem

Zdarzało się nawet, że nierozważni kierowcy pozostawiali pojazdy w parku sąsiadującym z basenami. – A mieszkańcy bloków przy Pułaskiego wywalczyli szlabany, by korzystający z basenów nie wjeżdżali pod ich bloki. Parking wielopoziomowy jest niezbędny. Dlatego też cieszymy się, że w miejskiej kasie zapisane jest 100 tys. zł z przeznaczeniem na opracowanie dokumentacji takiej inwestycji – mówi Jolanta Kaźmierczak. Parking wielopoziomowy ma powstać przed wejściem na baseny od strony ul. Pułaskiego. – Są różne pomysły, jak ten parking miałby wyglądać. Może to być jedna kondygnacja podziemna i jedna na poziomie gruntu, może też być jedna dodatkowa nadziemna. O tym powinni zadecydować projektanci – uważa radna Platformy, która dodaje, że w wieloletniej prognozie finansowej miasta na lata 2020-21 na budowę wielopoziomowego parkingu zapisane jest 4,5 mln zł.
Wejście na basen prosto z parkingu?

– Na początku przyszłego roku zlecimy opracowanie koncepcji, która odpowie na kilka pytań związanych z tą przyszłą inwestycją. Przede wszystkim chcemy wiedzieć, ile kondygnacji ma mieć przyszły parking oraz to, jakie rozwiązania komunikacyjne trzeba będzie wprowadzić w rejonie basenów. Ponadto trzeba się także zastanowić, czy nie warto zastosować takiego rozwiązania, że z tego przyszłego parkingu wchodziłoby się bezpośrednio na baseny. W takim wypadku w budynku parkingu musiałoby się znaleźć także miejsce na kasy. Przyszły rok to czas na opracowanie wielowariantowej koncepcji i wybór najlepszej oraz przygotowanie dokumentacji projektowej. Kolejne dwa to sama budowa – mówi rzecznik Chłodnicki.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1300
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: Tomek1991 » 20 gru 2018, 12:29

Dobry pomysł. Mam nadzieję, że nie będzie calkowicie bezpłatny.
Tomek1991
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 335
Na forum od: 06 lut 2018, 19:39

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: Nikoś » 20 gru 2018, 14:56

Raczej mało wątpliwe aby był za darmo, bo jednak dookoła strefa płatna więc tu by było na full a problem z parkowaniem dalej był by nie rozwiązany. Nawet te 2 złote za godzinę to nie jest dużo, ale jest za to gdzie postawić
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 1937
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Następna

Wróć do Propozycje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości