Metrobus i tramwaj sposobem na korki

Pomysły na ulepszenie transportu, MPK i ogólnie kwestii komunikacyjnych w Rzeszowie

Re: Metrobus i tramwaj sposobem na korki

Postautor: Ole » 09 sie 2022, 20:58

Zatem moje pytanie jest takie:
Jaka jest średnia prędkość autobusu miejskiego w Rzeszowie bo będzie miarodajne czy jest sens myśleć o alternatywnych metodach typu tramwaj czy kolejka.
---- Regulamin Forum Rzeszowskich Inwestycji ----> https://inwestycje-rzeszow.pl/viewtopic.php?f=10&t=766
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 2139
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Metrobus i tramwaj sposobem na korki

Postautor: jasiop » 09 sie 2022, 23:45

Średnie prędkości można dośc prosto i szybko oszacować na podstawie rozkładu jazdy
Oczywiście będą to dość przyblizone wartości ...
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1440
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Metrobus i tramwaj sposobem na korki

Postautor: areen » 10 sie 2022, 9:08

Z tego wszystkiego postanowiłem sobie zrobić tramwaj w cities i zobaczyć jakby to w naszym mieście zmieścić ;)
Obrazek
areen
Świeżak
 
Posty: 1
Na forum od: 24 maja 2022, 12:11

Re: Metrobus i tramwaj sposobem na korki

Postautor: Kacu » 10 sie 2022, 10:04

Zdaje się, że to Twoje dzieło widziałem kiedyś na reddicie ;) Z chęcią zobaczę więcej, myślę, że inni użytkownicy forum również. Może założysz nowy wątek na forum, w którym zaprezentujesz wirtualny Rzeszów w swoimi wykonaniu?
Kacu
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 05 sie 2016, 16:30

Re: Metrobus i tramwaj sposobem na korki

Postautor: cybermysz » 11 sie 2022, 0:09

Ilu kierowców przesiądzie się na tramwaj? Obecnie nie ma takich korków, żeby ludzie porzucili samochody. Wybiegając w przyszłość, możemy mieć ulice zakorkowane jak w Krakowie, jednak odsetek mieszkańców, którzy przesiądą się na komunikację miejską, wciąż będzie niewielki.

Tramwaje mają sens tylko wtedy, kiedy będą jeździć do sąsiednich miejscowości, podobnie jak w konurbacji katowickiej. Tam mając do wyboru tramwaj i autobus, idę na tramwaj, bo mam pewność, że zaraz coś przyjedzie, czym dojadę do celu i nie wywiezie mnie nie wiadomo gdzie. Ale nie w Krakowie. Może to wynika z tego, że w Katowicach jest tylko kilka kierunków wzdłuż głównych ulic, a w Krakowie znacznie więcej. Natomiast z punktu widzenia kierowcy z powodu sieci tramwajowej nie jest trudniej poruszać się po mieście - nawet jak nie ma sygnalizacji, to trzeba pamiętać o tramwajach.

W katowickich tramwajach w końcu jest klimatyzacja i znacznie czyściej. Kilka lat temu była tragedia.

A może powinniśmy pójść w innym kierunku zamiast kopiować rozwiązania z innych miast?

Jeśli prawdziwe jest stwierdzenie, że ludzie i tak nie przesiądą się na komunikację miejską, to czy chcemy na siłę ich tam wpychać?

Jeszcze jeden powód, że to nie zadziała. Dziś młodzi dostają przekaz "hajs, ziółko i szybkie samochody" i prawie każdy student ma auto.

Kilka stron temu wymieniłem podstawy programu, ale przypomnę:

1. Ograniczenie mobilności ludzi - czyli samowystarczalne 5-minutowe osiedla, praca zdalna, załatwianie spraw online

2. Miasto przyjazne pieszym i rowerzystom - spójna sieć dróg rowerowych, bezpieczne rowerownie, chodniki i ścieżki rowerowe odseparowane od ulic (jak na rzeszowskich bulwarach), deptaki (ale z drzewami), parkingi rowerowe (wzorowy przykład to Millenium Hall)

3. Transport indywidualny jako uzupełnienie komunikacji miejskiej - czyli m.in. urządzenia transportu osobistego - zamiast walczyć z tymi pojazdami, to może to jakoś ucywilizujmy, połączmy z kartą miejską, wszystkie opcje transportu dostępne z 1 aplikacji

Są kraje, w których rower jest traktowany jako pełnoprawny środek transportu, a rowerzyści mile widziani. I są też postkomunistyczne kraje, gdzie rowerzystów przegania się z kropidłem i większość miejsc jest nieprzyjazna rowerzystom. "Dorośnij, kup samochód".
cybermysz
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 371
Na forum od: 16 cze 2019, 15:43

Re: Metrobus i tramwaj sposobem na korki

Postautor: niewierze » 11 sie 2022, 19:47

0,7% się przesiądzie, ludzie na Podkarpaciu są wykluczeni transportowo przez to przywiązani do samochodów. Widać to w weekend w galeriach jakby mogli to do nich wjechali. Najlepszym rozwiązaniem byłaby kolej aglomeracyjna i parkingi obok nich, ale to marzenia ściętej głowy.
Pyk, pyk, pyk, jako tako i fajrant
Awatar użytkownika
niewierze
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 49
Na forum od: 21 lip 2022, 21:38

Re: Metrobus i tramwaj sposobem na korki

Postautor: Patryk M » 22 wrz 2022, 5:58

Rzeszów będzie się starał o unijne pieniądze na budowę linii tramwajowej!

Około 45 mln euro – tyle na początek może otrzymać Rzeszów, gdy ruszy z planem budowy linii tramwajowej. – Startujemy! – zapowiada prezydent Konrad Fijołek. Miasto dostanie wsparcie rządu. Warunek? Dobre przygotowanie.

https://rzeszow-news.pl/rzeszow-bedzie- ... amwajowej/
Patryk M
Maniak
Maniak
 
Posty: 2414
Na forum od: 27 kwie 2021, 20:02

Re: Metrobus i tramwaj sposobem na korki

Postautor: Nikoś » 22 wrz 2022, 6:33

50mln Euro po obecnym kursie jakies 250mln pln, może byc cięzko za to wybudować siec + zakup taboru
I na start najlepiej by było zrobić trasę po obecnej linii tzw. Koła
No miasto może się wykazac teraz i super że wreszcie zrezygnowano z latajacych dywanow i innych podniebnych srodkow transportu
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 2322
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Metrobus i tramwaj sposobem na korki

Postautor: Doniek » 22 wrz 2022, 6:56

A koło co będzie robiło? Po to nakupowali autobusów żeby na siebie zarabiały a dublowanie tras MPKa jest bez sensu. Specjalista od architektury linii tramwajowych nie jestem, ale z tego co kojarzę większość tras jest projektowana na zasadzie linii przecinających miasto.
Doniek
Maniak
Maniak
 
Posty: 1355
Na forum od: 13 mar 2017, 23:32

Re: Metrobus i tramwaj sposobem na korki

Postautor: Tukam » 22 wrz 2022, 10:41

Inicjatywa dobra ale naprawdę powinna zostać poprzedzona bardzo dobrymi badaniami. Już kilka razy zastanawiałem się, czy miasto ma zamiar ogłosić coś w rodzaju konkursu na przygotowanie badań nad nową siatką połączeń przy wykorzystaniu wyłącznie tego co mamy teraz + opcje na 1. zwiększenie liczby autobusów 2. dodanie transportu szynowego
Tukam
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 323
Na forum od: 07 lut 2021, 14:47

PoprzedniaNastępna

Wróć do Propozycje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości