Budowa 2 torów rowerowych - Pumptrack

Ścieżki rowerowe, rowery miejskie, aktualności dotyczące rowerzystów itp.

Budowa 2 torów rowerowych - Pumptrack

Postautor: pisul » 14 paź 2021, 16:18

W Rzeszowie planowana jest budowa 2 torów rowerowych typu pumptrack.


...(pierwszy) Pumptrack powstanie na terenie rekreacyjnym przy ul. Starzyńskiego – obok powstałego w ubiegłym roku boiska.

Tor o długości około 90 metrów będzie się składał z garbów, tak zwanych „hopek” i profilowanych zakrętów, pozwalających na różnorodne ewolucje dla rowerzystów w każdym wieku. Obiekt będzie wyposażony w elementy małej architektury tj. ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

Inwestycja realizowana będzie w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Na ten cel zarezerwowano 200 tys. złotych.
Pumptrack przy ul. Starzyńskiego, nie będzie jedynym tego typu obiektem w Rzeszowie.

Drugi powstanie na bulwarach, niedaleko Stadionu Miejskiego. Jest już w opracowaniu dokumentacja projektowa, jednak z racji tego, że pumptrack będzie się znajdował na terenach zalewowych, konieczne jest pozwolenie wodno-prawne. A to wydłuży procedury i ta inwestycja ruszy później niż budowa pumptracka przy ul. Starzyńskiego.

Pumptrack na bulwarach ma powstać na 2 tys. metrów kwadratowych i ma się składać z dwóch torów z przeszkodami – jeden będzie dla dorosłych, drugi dla dzieci. Inwestycja również jest realizowana w ramach RBO i ma kosztować milion złotych. Przetarg na realizację będzie ogłaszany po opracowaniu dokumentacji projektowej.
źródło: https://www.resinet.pl/aktualnosci/rzes ... track.html


Pokłosiem decyzji o powstaniu takich obiektów był nieszczęśliwy wypadek w 2018 roku rowerzysty na dzikim dirtparku: https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,3 ... elnie.html

Później o potrzebie takiego obiektu pisali rowerzyści i media:
https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,3 ... ejski.html


Tydzień temu pojawił się zarys jednego z planowanych pumtracków tego obok Stadionu Miejskiego:


ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 6621
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Budowa 2 torów rowerowych - Pumptrack

Postautor: pisul » 20 paź 2021, 4:45

Informacja odnośnie budowy pierwszego pumtracku:


Jeszcze w tym roku powstanie pumptrack przy ulicy Starzyńskiego na rzeszowskim osiedlu Baranówka. Miasto dołoży dodatkowe pieniądze, by nie opóźniać wyboru wykonawcy.
Pumptrack to specjalnie przygotowany niewielki tor łączący jazdę jednośladem i wszechstronny trening. Zbudowany jest on z szybkich zakrętów i muld. Wyrabia on u użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję.

Pumptrack na osiedlu Baranówka przy ulicy Starzyńskiego na terenie rekreacyjnym, obok powstałego w ubiegłym roku boiska, jest jednym z dwóch takich obiektów, które w najbliższym czasie powstaną w Rzeszowie. Drugi zaplanowano na bulwarach.

Ten na Baranówce jest najbardziej zaawansowany w procedurach administracyjnych. W zasadzie wszystko jest gotowe, pozostało już tylko wybrać wykonawcę i wziąć się do roboty. Do ogłoszonego wiosną przetargu zgłosiła się tylko jedna firma.

Miasto miało dylemat, bo oferta firmy wynosiła 232 470 zł. Nieznacznie, bo o około 20 tys. zł, przekraczała kwotę, jaką miasto miało zarezerwowaną w budżecie na inwestycję. Ratusz stanął przed dylematem: przetarg unieważnić, czy dołożyć brakujące pieniądze.

Wybrano drugą opcję. – Dzięki temu udało się rozstrzygnąć przetarg i wybrać wykonawcę, który tor przy ul. Starzyńskiego wybuduje. Ta inwestycja będzie kosztowała 246 tys. zł – poinformował Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Tor będzie miał 88 m długości. Jego całkowita powierzchnia wyniesie 513 m kw. Szerokość toru jezdnego to 170 cm. Jeszcze w tym miesiącu ma być podpisana umowa z wykonawcą. Pumptrack ma powstać w ciągu czterech najbliższych miesięcy.

Jak wynika z wcześniejszych zapowiedzi ratusza, tor będzie się składał z tzw. hopek i profilowanych zakrętów, pozwalających na różnorodne ewolucje dla rowerzystów w każdym wieku. Obiekt będzie wyposażony też w ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci...

źródło: https://rzeszow-news.pl/pumptrack-na-ba ... pieniadze/
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 6621
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Budowa 2 torów rowerowych - Pumptrack

Postautor: pisul » 12 lis 2021, 13:23

Budowa pumptracka przy ul. Starzyńskiego jest już na finiszu

ObrazekAutor: UM Kętrzyn


Jeszcze w tym roku, o ile oczywiście dopisze pogoda, zapaleni rowerzyści z Rzeszowa będą mogli korzystać z pumptracka przy ulicy Starzyńskiego. Ten ma być gotowy pod koniec tego miesiąca. Przypomnijmy, że to nie jedyny tor dla rowerzystów, który powstaje w naszym mieście. Drugi znajdzie się na rzeszowskich Bulwarach...

źródlo: https://www.eska.pl/rzeszow/rzeszow-bud ... -geyg.html
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 6621
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40


Wróć do Infrastruktura rowerowa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość