[Al. Sikorskiego] Przebudowa

Dyskusja o ukończonych projektach.

[Al. Sikorskiego] Przebudowa

Postautor: Marudka » 04 lip 2014, 10:17

23 stycznia 2014
Remont aleji Sikorskiego.

Projekt jest już gotowy, czekamy na wydanie tzw. zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Ponieważ będziemy musieli zająć część prywatnych działek, zdecydowaliśmy się skorzystać ze specustawy, która pozwala nam przejąć tereny bez względu na ewentualne protesty. To przyspieszy termin rozpoczęcia robót – mówi Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Al. Sikorskiego to jedna z najdłuższych ulic w mieście. Zaczyna się w rejonie skrzyżowania z al. Powstańców Warszawy, Rejtana i Armii Krajowej, prowadzi aż do granicy miasta z gminą Tyczyn. Przebudowana jest tylko na odcinku od południowej obwodnicy, do skrzyżowania z ul. Robotniczą i Strażacką. W tej części ma dwie nitki, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dalej to tylko jedna jezdnia i chodnik.

Szacowana na ponad 25-30 mln zł inwestycja będzie polegała na budowie drugiej jezdni. W tegorocznym budżecie miasta na realizację inwestycji zarezerwowano 15,5 mln zł. Resztę miasto chce pozyskać z Unii Europejskiej. Urzędnicy liczą m.in. na pieniądze z puli oszczędności, jakie miasta polski wschodniej poczyniły na potężnych programach transportowych.

W Rzeszowie wartość wszystkich zawartych w nim inwestycji to ponad 415 mln zł. Np. 80 mln zł to koszt zakupu nowych autobusów dla MPK, a ponad 60 mln zł pochłonie przebudowa al. Wyzwolenia.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /140129888
Awatar użytkownika
Marudka
Moderator
Moderator
 
Posty: 46
Na forum od: 21 cze 2014, 11:56
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Al. Sikorskiego] Przebudowa

Postautor: Marudka » 04 lip 2014, 10:20

3 lipiec 2014

Remont Sikorskiego wstrzymany, przez protesty mieszkańców
Mieszkańcy al. Sikorskiego w Rzeszowie oprotestowali lokalizację zatoczek autobusowych. Prezydent przychylił się do ich żądań i zlecił ponowną analizę dokumentacji.

Przebudowa al. Sikorskiego miała się rozpocząć w tym roku. Miasto zaplanowało, że obejmie ona odcinek od ul. Robotniczej do granicy z Tyczynem. Ta spora inwestycja miała poszerzyć drogę wylotową z Rzeszowa do czterech pasów ruchu. Dodatkowo miały zostać stworzone, z jednej strony ciąg pieszo-rowerowy, a z drugiej nowa ścieżka rowerowa.
Dokumentacja trafiła nawet do wojewody, który miał wydać zgodę na rozpoczęcie inwestycji. Niestety, mieszkańcom al. Sikorskiego nie spodobała się lokalizacja trzech z dziesięciu zatoczek autobusowych. I zgłosili protest.
- Prezydent nie będzie walczyć z mieszkańcami i przychylił się do ich prośby, by skierować dokumentację inwestycję do korekty. Uznał, że przystanki trzeba poprzesuwać, skoro mają utrudniać życie mieszkańcom – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Opóźnienie to wina mostu
Radna Rzeszowa Marta Niewczas przekonuje, że zatoczki autobusowe, to tylko temat zastępczy.
- Prezydent nie ma odwagi powiedzieć ludziom, że pieniądze na przebudowę Sikorskiego poszły na nowy most [łączący ul. Rzecha z Lubelską - red.]. Ten most tak naprawdę w tej chwili nie jest potrzebny mieszkańcom, bo nie rozwiązuje problemów komunikacyjnych Rzeszowa – przekonuje Niewczas.
- Będzie potrzebny za 20 lat, ale jeśli nie będziemy inwestować pieniędzy w naszą strefę ekonomiczną na Dworzysku, to chyba jedynie po to, by mieszkańcy mogli wyjechać do Anglii w poszukiwaniu pracy – dodaje radna.
Marta Niewczas uważa, że przygotowując tak duże inwestycje jak most, trzeba jasno mieszkańcom powiedzieć, że będą musieli zrezygnować z innych rzeczy.
- A teraz wygląda na to, że stawia się nas pod ścianą, bo akurat teraz są środki z Unii Europejskiej i bez względu na wszystko musimy zgodzić się na tę inwestycję. Na ostatniej sesji jasno nam powiedziano, że z Unii jest 90 mln zł, ale miasto musi dodatkowe 90 mln znaleźć. Dlatego w tym roku zabrano 60 mln, m.in. z dywidendy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie i z 20 inwestycji w mieście, takich jak np. al Sikorskiego – przekonuje radna.

Sensu nie widzieli
Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, twierdzi, że wcale nie ukrywał, że pieniądze na budowę mostu idą m.in. z przebudowy al. Sikorskiego. – Mieszkańcy już długo protestowali w sprawie zatoczek i wiedzieliśmy, że inwestycja zostanie przesunięta. Nie widziałem więc sensu, by trzymać pieniądze w budżecie, skoro i tak zostałaby przesunięta w czasie – przekonuje dyrektor Magdoń. – Obecna dokumentacja trafiła do uzupełnienia. Muszą powstać nowe mapy, rysunki i plansze. Korekta ma uwzględnić propozycje mieszkańców al. Sikorskiego.
Nie wiadomo, ile będzie kosztować korekta. Magdoń mówi, że prowadzone są obecnie negocjacje z firmą. Stara dokumentacja kosztowała ok. 400 tys. zł. Projektant ma wskazać nową lokalizację trzech problematycznych zatoczek.
Przebudowa Sikorskiego ruszy najwcześniej pod koniec 2015 r. Miasto będzie się również starało o dofinansowanie unijne na tę inwestycję.

http://rzeszow-news.pl/remont-sikorskie ... eszkancow/
Awatar użytkownika
Marudka
Moderator
Moderator
 
Posty: 46
Na forum od: 21 cze 2014, 11:56
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Al. Sikorskiego] Przebudowa

Postautor: DarekP » 05 sie 2014, 13:39

Z powyższego tekstu wynika, że nie rezygnują z 4 pasmowej ulicy, zmiany obejmą tylko zatoki. Szkoda.
DarekP
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 42
Na forum od: 05 sie 2014, 13:27

Re: [Al. Sikorskiego] Przebudowa

Postautor: pisul » 24 sty 2015, 0:01

W tym tygodniu rada miasta przyjęła budżet na 2015 rok. Aż 40 proc., czyli blisko 540 mln zł pochłoną inwestycje. Co będzie się budować?
...Trzeba się szykować na utrudnienia na Sikorskiego...W tym roku przebudowywana będzie ulica Sikorskiego na odcinku od Robotniczej do granic miasta. Droga ma zostać poszerzona do czterech pasów ruchu, z jednej jej strony wybudowana ma zostać ścieżka rowerowa, z drugiej - ciąg pieszo-rowerowy. Roboty na al. Sikorskiego mogą pochłonąć ponad 30 mln zł, ale być może nie całą tę kwotę trzeba będzie wyłożyć z kasy miasta, bo urzędnicy będą wnioskować o środki europejskie.


Obrazek
fot.GW

Zródło: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/56,34962,17301881,Na_co_miasto_wyda_w_tym_roku_nasze_pieniadze_.html

Czyli to już jest pewne. Na spotkaniu z mieszkańcami prezydent mówił że również dokończony zostanie ten kawałek chodnika i ścieżki rowerowej na Strażackiej(na zdjęciu na prawo)
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 6095
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: [Al. Sikorskiego] Przebudowa

Postautor: swiety » 24 sty 2015, 2:18

^^ Jak dla mnie ta inwestycja nie była priorytetowa, w kolejce czeka sporo ważniejszych i znacznie usprawniających ruch w mieście (połączenie Rejtana z Ciepłowniczą, łącznik Okulickiego-Warszawska, połączenie Lubelskiej-Warszawskiej, Rozbudowa Maczka/mostu itp.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2448
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: [Al. Sikorskiego] Przebudowa

Postautor: pisul » 24 sty 2015, 12:41

Jest jedna nieścisłość. Rok temu gdy miasto miało problem z mieszkańcami którzy nie chcieli mieć zatoczek przystanków na wprost domów i chcieli zmian w planach miasto mówiło o remoncie tylko kawałka tej drogi (do ul. Malowniczej) a teraz w newsie podane " od Robotniczej do granic miasta" co by wskazywała duża kwota 30 mln zł.
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 6095
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: [Al. Sikorskiego] Przebudowa

Postautor: swiety » 24 sty 2015, 13:40

^^ Zawsze była mowa o przebudowie całego odcinka i zawsze była taka duża kwota.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2448
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: [Al. Sikorskiego] Przebudowa

Postautor: iamRZE » 24 sty 2015, 13:48

W informacjach o przebudowie odcinek podzielony jest na 2 etapy:
- 1km od Robotniczej do Malowniczej
- 2.3km od Malowniczej do granic miasta
Spowodowane jest to przyłączeniem Białej w 2009.
W październiku 2014 Prezydent Rzeszowa i Zarząd Województwa podpisali porozumienie, dzięki któremu województwo zarządza ok 150m drogi przed rz. Strug. Jest to spowodowane przygotowywaniem projektu dalszej rozbudowy tej drogi wraz z budową mostu. Przygotowywany projekt obejmuje ok. 700m, czyli do skrzyżowania z Orkana (okolice biedronki)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
iamRZE
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 351
Na forum od: 15 lip 2014, 12:56

Re: [Al. Sikorskiego] Przebudowa

Postautor: jasiop » 25 sty 2015, 0:18

Czy MZD robił analizy czy symulacje innego rozwiązania ? Np. droga 2x1 + lewoskręty - czyli tak jak DK19 przez Boguchwałę ?
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 960
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: [Al. Sikorskiego] Przebudowa

Postautor: pisul » 27 sty 2015, 0:21

Jednak start będzie na wiosne tylko jednego mniejszego kawałka a nie całości.

...Chodzi o przebudowę blisko kilometra drogi: od skrzyżowania z ul. Robotniczą do skrzyżowania z ul. Malowniczą. Droga zostanie poszerzona do czterech pasów ruchu, wybudowane zostanie odwodnienie, pojawią się nowe latarnie. Z jednej strony alei powstanie chodnik, z drugiej ciąg pieszo-rowerowy - wylicza Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. Miasto jest już gotowe do ogłoszenia przetargu, dokumentacja jest kompletna, wydane zostało pozwolenie na realizację tej inwestycji. - Czekamy tylko na informację o przyznaniu pieniędzy - mówią urzędnicy.

Przetarg na wybór wykonawcy planowany jest w lutym, rozstrzygnięcie - w marcu. W kwietniu rozpoczęłyby się prace, zakończenie planowane jest na jesień. Szacunkowy koszt tej inwestycji to ok. 14 mln zł. Będzie to pierwszy etap prac przy kontynuacji przebudowy al. Sikorskiego (odcinek od skrzyżowania z Armii Krajowej do ul. Robotniczej został przebudowany kilka lat temu). Kolejny etap to około dwukilometrowy odcinek od skrzyżowania z Malowniczą do granic miasta. - To zadanie jest wpisane do budżetu miasta. I jest przygotowywane. Chodzi głównie o wprowadzenie do dokumentacji zmian dotyczących lokalizacji zatoczek autobusowych. Chcemy, aby ta inwestycja była realizowana z pieniędzy z nowej perspektywy. Mamy nadzieję, że uda się nam pozyskać środki i po zakończeniu prac na pierwszym odcinku od razu rozpoczniemy je na drugim - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa...


Zródło - http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,17313242,Uda_sie_przebudowac_Sikorskiego_za_pieniadze_ze_starej.html

Ten 2 etap już z pozwoleniem które można sobie przeczytać w Biuletynie Informacj Publicznych

Obrazek

http://bip.erzeszow.pl/ogloszenia-wykazy-zawiadomienia-komunikaty/aktualne/19089,obwieszczenie.html
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 6095
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Następna

Wróć do Inwestycje zrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości