[Rzeszów Główny] Remont stacji

Dyskusja o ukończonych projektach.

Re: [Rzeszów Główny] Remont stacji

Postautor: swiety » 27 maja 2020, 21:13

^^ Dokładnie, trzeba zejść na ziemie. Szkoda, że cała przebudowa nie ma większej skali (głównie chodzi o PKS) i zrobienie wszystkiego za jednym zamachem.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2957
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Rzeszów Główny] Remont stacji

Postautor: krolik » 27 maja 2020, 22:01

ruch jest jaki jest, ale jak zauważył kolega wyzej bedzie kolej aglomeracyjna.. ruch bedzie wiekszy to po 1. po 2 nie wiem jak wy, ale moje osobiste odczucia sa i były takie ze dworzec przed remontem był tak obskurny, paskudny , smierdzacy i zapuszczony, a na dodatek pociagi wiecznie były niepewne czy odjada na czas bez opoznien.. ze osobiscie gdy mialem wazny wyjazd np na lornisko w KRK, wolałem zawsze wybrac inny srodek transportu niz kolej. po 1 bałem sie ze pociag mi sie opozni i nie zdaże na samolot, po 2 jak sobie pomyslalem o tych starcyh pociagach robiacych tuh tuf tuh tub.. i wleczacych sie wolniej niz auto na autostradzie w 21 wieku to zwyczajnie mi sie odechciewało. Moim zdaniem teraz pociagi zaczynaja jezdzic juz nowsze, jedne odrestaurowane, inne całkiem nowe do tego nie obskurny i nie smierdzacy dworzec, wiec teraz gdy bede mial do wyboru dostac sie do krk na lotnisko, z pewnoscia pociag ( o ile popracuja nad punktualnoscia ) bedzie moim pierwszym wyborem... osobiscie znam wielu ludzi ktorzy tak samo do tego podchodza jak ja, wiec domyslam sie ze kolej aglomeracyjna+ nie straszacy wygladem dworzec + nowe i szybsze pociagi sprawia ze ludzi chcacych korzystac z dworca i z polaczen kolejowych moze sie zwiekszyc kto wie moze i 2 krotnie. i co wtedy ? znow robudowa dworca i zwiazane z tym wydawanie po raz kolejny pieniedzy plus utrudnienia spowodowane przez przebudowe nastepne 2 lata ? Nie lepiej zrobic raz, byc moze troche na wyrost poki co ale juz na wiele lat do przodu ?
krolik
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 150
Na forum od: 23 lut 2019, 0:21

Re: [Rzeszów Główny] Remont stacji

Postautor: Steeler » 28 maja 2020, 9:17

Po pierwsze - skoro w czasie budowy 1 i 2 peronu praktycznie cały ruch odbywał się wyłącznie z peronu 3, to dlaczego stacja z trzema pełnymi, wydłużonymi peronami (sześcioma krawędziami peronowymi) miałaby okazać się niewystarczająca?

Po drugie - przed przebudową przepustowość stacji była źle wykorzystywana. Często stał jeden pociąg, podczas gdy spokojnie mogłyby podjechać dwa, a nawet trzy. Podział peronu na sekcje być może przybliża rzeszowską stację do takiej optymalizacji. Z tym też się wiąże skonstruowanie odpowiedniej siatki połączeń - bo cóż z tego, że jest i 10 peronów, jak jeździ 5 par pociągów na dobę?

Po trzecie - dobowa wymiana pasażerska na stacji Rzeszów Główny wynosi - według najświeższych danych - 6 600 osób. Mówisz o dwukrotnym zwiększeniu? Proszę bardzo - 13 200. Ale pójdźmy na całość - niech wzrośnie nawet trzy razy! Na okrągło - 20 000 osób. Porównajmy teraz, która stacja ma taki ruch.

Hmmm.... jest taka. Równiutkie 20 000 - Sopot. Dwa perony! Ale weźmy na przykład Gdańsk Wrzeszcz (15 600). Cztery perony - przy czym dwa z nich są przeznaczone na SKM. Nie muszę chyba mówić, że PKA długo nie osiągnie poziomu SKM, o ile w ogóle to kiedykolwiek nastąpi.

Jest jeszcze Szczecin Główny - 13 900 i cztery perony. Ten przypadek już się zbliża do Twej tezy, ale:
1) Populacja Szczecina vs Rzeszowa: 402 067 vs 196 208
2) Populacja aglomeracji szczecińskiej vs aglomeracji rzeszowskiej: 750 000 vs 365 000

Mamy więc do czynienia z dwukrotnie większym miastem i dwukrotnie większą aglomeracją. Jeżeli kiedykolwiek Rzeszów dogoni Szczecin, to minie tyle lat, że stację i tak trzeba będzie modernizować. I może za te 30 lat dobuduje się ten czwarty peron, który teraz stałby pusty i generował niepotrzebne koszty.
Awatar użytkownika
Steeler
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 460
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Rzeszów Główny] Remont stacji

Postautor: porteño » 06 cze 2020, 14:38

Nie sądzę, że chodziło o czwarty peron, tylko o lepszą wersję tego, co aktualnie powstaje. Wszystko jest takie zwyczajne, proste, banalne. Owszem, wszystkich nas cieszy, że będzie schludniej i dotychczasowa prowizorka pójdzie w niepamięć, jednak ja przynajmniej liczyłem na coś znacznie lepszego, oryginalniejszego, przytulniejszego i nowocześniejszego od tych blaszanych daszków, zimnego, szarego betonu i niezbyt ciekawej architektury pleksowej na peronach. Brak funkcji handlowej czy gastronomicznej tylko potęguje tu poczucie niedosytu.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: [Rzeszów Główny] Remont stacji

Postautor: gustawtrzmiel » 06 cze 2020, 19:12

Jeżeli chodzi o roczną czy dobową obsługę pasażerów, to Rzeszów jest na 40. miejscu, zejdźmy na ziemię, inni mają gorzej, nawet dużo większe miasta.
gustawtrzmiel
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 341
Na forum od: 16 paź 2014, 16:06
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Rzeszów Główny] Remont stacji

Postautor: bystry » 06 cze 2020, 21:09

Nie jest źle, w okolicach dworca dzieje sie dużo i przez najbliższe lata ta część miasta przejdzie metamorfozę adekwatną do zapotrzebowania.

Też liczyłem na coś ambitniejszego ale nie wszystko jeszcze stracone, jeśli miastu udałoby się przejąć tereny dworca PKS to można by ten dworzeć porządnie rozbudować ;)

PKS jest w kiepskiej sytuacji i nie sądzę, żeby to się miało poprawić, przez tyle lat nie umieli tej spólki ogarnąć mając ogormone możliwości w postaci srodków unijnych czy współpracy z miastem i PKP. Jedyne wyjście to przejęcie tych gruntów przez miasto i rozbudowa dworca. Może w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z jakimś deweloperem, który by stworzył biura w tej okolicy i miejsce na drobny handel i gastronomię.
Kolejna galeria na wzór Krakowa się nie przyjmnie w tym miejscu i na to nie liczcie, hotel, biura i pięky miejski zielony plac przed dworcem to moim zdaniem lepszy kierunek.
bystry
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 918
Na forum od: 24 sty 2016, 11:34

Re: [Rzeszów Główny] Remont stacji

Postautor: porteño » 08 cze 2020, 0:27

gustawtrzmiel pisze:Jeżeli chodzi o roczną czy dobową obsługę pasażerów, to Rzeszów jest na 40. miejscu, zejdźmy na ziemię, inni mają gorzej, nawet dużo większe miasta.

To nie znaczy, że mamy się byle czym zachwycać. Na Zachodzie nawet czasem małe wioski potrafią zaskoczyć wyjątkowo pomysłowymi dworcami, niekoniecznie trzeba na nie fortunę wydawać, czasem tylko fajny pomysł wystarczy. Poza tym, jak już ktoś wspomniał, dworzec buduje się pod kolej aglomeracyjną z zamiarem znacznego zwiększenia ruchu pasażerskiego, więc myślenie "teraz jest mało pasażerów, więc nie ma się co wysilać" to takie trochę bezmyślne podejście.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: [Rzeszów Główny] Remont stacji

Postautor: Steeler » 08 cze 2020, 7:47

porteño

Jeśli nie doczytałeś, to założyłem dwu, a nawet niemal trzykrotny wzrost pasażerów. I tenże wzrost (który nie nastąpi nawet po uruchomieniu PKA) nadal nie uzasadnia zwiększenia skali stacji, tj. budowy czwartego peronu.

Masz rację, że ciekawe pomysły nie muszą być ani kosztowne, ani specjalnie trudne do realizacji. Ale my tu nie mówimy o kwestiach wykończeniowych czy architektonicznych, bo większość utyskiwań na modernizację Rzeszowa Głównego dotyczy właśnie skali.

Pytałem niegdyś, zapytam raz jeszcze: czego będzie brakować hipotetycznemu pasażerowi po zrealizowaniu wszystkich inwestycji (oczywiście zakładając, że zostaną zrealizowane w takim kształcie, jak jest to planowane)?
Awatar użytkownika
Steeler
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 460
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Rzeszów Główny] Remont stacji

Postautor: gustawtrzmiel » 08 cze 2020, 12:01

W Dubaju mają lepsze i większe, tego jedynie będzie brakowało, ludzie, wyjeżdżaliście choć raz w życiu poza Rzeszów? Jesteśmy małym, bez żadnych atrakcji dla przyjezdnych miastem. Nasze największe zabytki to stare kolejowe magazyny i mur na stadionie Stali. Każdy by chciał lepszego wykonania, ale co możemy zrobić?
gustawtrzmiel
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 341
Na forum od: 16 paź 2014, 16:06
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Rzeszów Główny] Remont stacji

Postautor: Ole » 09 cze 2020, 12:02

Dubaj Dubajem ale my mieszkamy w Rzeszowie.
Trzy perony to w sam raz na dworzec główny. Na dworcu Zachodnim mamy nawet dwa. Zastanawia mnie jak będzie wyglądało wejście do przejścia podziemnego od strony miasta. Podobno ma być harmonijka jak kiedyś była w starym przejściu.
---- Regulamin Forum Rzeszowskich Inwestycji ----> https://inwestycje-rzeszow.pl/viewtopic.php?f=10&t=766
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 2159
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje zrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości