Strefa płatnego parkowania

Dyskusja o ukończonych projektach.

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: bogdanoo » 06 lis 2018, 9:25

http://czytajrzeszow.pl/?id=1581&idd=4&poz=ml0
Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie działa od stycznia 2016 r. Na jej obszarze jest ponad 2200 miejsc parkingowych i 130 parkomatów. Władze miasta według deklaracji płynących dotąd z ratusza nie zamierzają powiększać obszaru strefy, ani podnosić opłat za parkowanie. Zgodnie z tymi deklaracjami ratusz nie zamierza też tworzyć w Rzeszowie strefy czystego transportu ani śródmiejskiej strefy parkowania, do czego uprawniają miasta powyżej 100 tys. mieszkańców znowelizowane niedawno przepisy ustawowe. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W najbliższych latach kierowców zostawiających samochody w obszarze strefy czekają jednak inne zmiany. Miasto chce skupić się na rozbudowie systemu informacji o wolnych miejscach. Chodzi o zadanie pod nazwą „Rozbudowa systemu SPP w Rzeszowie o system opomiarowania liczby miejsc parkingowych” w ramach projektu „Rozbudowa systemu transportu publicznego w Rzeszowie” realizowanego ze środków unijnych programu Polska Wschodnia.

Teraz w strefie funkcjonuje 12 tablic informujących o wolnych miejscach w strefie. Wyświetlają one ogólne komunikaty o liczbie miejsc typu „DUŻO”, „ŚREDNIO”, „MAŁO” czy „BRAK”. Po zrealizowaniu projektu tablic ma być o 10 więcej i mają wyświetlać szczegółowe informacje o liczbie wolnych miejsc. Według urzędników ma to usprawnić szukanie miejsca do parkowania.

Żeby przekazywanie takich dokładnych informacji było możliwe, w strefie musi pojawić się wspomniany system opomiarowania. Ma go tworzyć 338 kamer zlokalizowanych na 166 słupach oraz 10 tablic zmiennej treści. Ponadto doposażone ma zostać centrum przetwarzania danych, co oznacza m.in. stworzenie systemu detekcji miejsc postojowych. Będzie on analizował obraz z kamer i przetwarzał na informacje o zajętych miejscach. Ma też pojawić się system przekazywania informacji na urządzenia mobilne do kierowców o zajętych lub wolnych miejscach parkingowych. Dodatkowo w centrum nadzoru ma powstać ściana wizyjna obrazująca bieżącą sytuację w strefie płatnego parkowania oraz analizę stanu zajętości miejsc parkingowych.

Budowa systemu ma rozpocząć się na wakacjach przyszłego roku, a zakończyć się w październiku 2020 r. Na razie miasto ogłosiło przetarg na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu dla tego zadania. Powstanie systemu opomiarowania strefy ma kosztować około 9 mln zł. Czy sytem ten rzeczywiście zda egzamin, przekonamy się dopiero w praktyce.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1137
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: Pieczarkowy » 29 mar 2019, 3:30

RZESZÓW. Mieszkańcy miasta chcieliby, aby parkomaty miejskie zostały zamontowane m.in. przy ul. Hetmańskiej, Kochanowskiego, Lenartowicza czy Legionów.

Wielu rzeszowian mieszkających na obszarach nie objętych strefą płatnego parkowania, a bezpośrednio z nią graniczących, ma już dość ciągle zajętych miejsc postojowych przez samochody. Przyjezdni zostawiają pojazdy na wiele godzin i np… udają się do pracy. Problem analizują władze miasta. – Prawdopodobnie zasięg strefy parkowania rozszerzymy – mówi ratusz.

Wprowadzenie strefy płatnego parkowania w Rzeszowie częściowo uporządkowało obszar postojowy w centralnych terenach miasta. Parkomaty spowodowały, że wielu mieszkańców nie ma już problemu ze znalezieniem wolnego miejsca w okolicy swego bloku. Niestety kłopot parkingowy nie zniknął całkowicie. Dobrze o tym wiedzą rzeszowianie mieszkający na obrzeżach strefy, przy których przyjezdni kierowcy codziennie pozostawiają pojazdy. Przykład? Osiedle 1000-lecia. – Przyjeżdżają z terenów podmiejskich, parkują u nas samochody na cały dzień, i idą pieszo do pracy – skarżył się niedawno Mieczysław Doskocz, przewodniczący rady osiedla. Najgorzej mają mieszkańcy przy ul. Sienkiewicza czy Szwoleżerów. Podobny kłopot dotyczy południowej części miasta (ul. Hetmańskiej i Lenartowicza) oraz zachodniej (ul. Chełmońskiego i Legionów).

Problematyczna jest jeszcze jedna kwestia. Wielu kierowców pozostawia samochody w miejscach do tego niewyznaczonych, takich jak chodniki czy trawniki. Naturalnie, opłaty tam nie obowiązują, a służby mundurowe rzadko zwracają uwagę na proceder. W efekcie, od kilku miesięcy miasto przypomina jeden wielki, chaotyczny plac parkingowy.

Zielone światło
Jeśli chodzi o osiedle 1000-lecia to jeszcze w ubiegłym roku przedstawiciele tamtejszej rady wystosowali pismo do władz miasta z prośbą o rozwiązanie problemu. Zaproponowano m.in. rozszerzenie strefy. – Na ten moment wniosek jest rozpatrywany – usłyszeliśmy wówczas w ratuszu. Jak sytuacja wygląda dzisiaj? – Przeprowadzamy kontrolę strefy i po jej zakończeniu, prawdopodobnie przychylimy się do wniosków mieszkańców, aby strefę rozszerzyć – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Chodzi m.in. o osiedle 1000-lecia oraz okolice ul. Hetmańskiej – dodaje. Póki co, nie ma żadnych terminów, lecz sama zapowiedź miasta może być dobrym zwiastunem.


http://supernowosci24.pl/kiedy-rozszerz ... arkowania/
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 755
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: Arrival » 29 mar 2019, 13:49

ZAWSZE ulice przy granicach strefy będą zawalone autami przyjezdnych. Poszerzanie strefy nic nie da (chyba, że na całe miasto co nie byłoby takie głupie.
Wprowadzając strefę trzeba od razu myśleć o P&R przy drogach o największym natężeniu ruchu. Takie obejmowanie strefą co jakiś czas kolejnych ulic nie likwiduje problemu tylko przesuwa je w inne miejsce.
Awatar użytkownika
Arrival
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 429
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: maks » 04 lip 2019, 15:12

Mieszkańcy osiedla 1000-lecia w Rzeszowie nie dają za wygraną i domagają się poszerzenia strefy płatnego parkowania o ich okolicę. Wniosek w tej sprawie złożyli już do ratusza i czekają na odpowiedź.


https://nowiny24.pl/strefa-platnego-par ... 4-14251441
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1776
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: OloB » 04 paź 2019, 8:54

Jeśli to tylko możliwe, podniósłbym jeszcze opłaty do min. 5,- PLN za godzinę.
Równolegle, zgodnie z jednym z wcześniejszych postów, rozpocząłbym projekt parkingów P&R.
OloB
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 289
Na forum od: 01 wrz 2015, 11:12

Poprzednia

Wróć do Inwestycje zrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości