Strefa płatnego parkowania

Dyskusja o ukończonych projektach.

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: bogdanoo » 06 lis 2018, 9:25

http://czytajrzeszow.pl/?id=1581&idd=4&poz=ml0
Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie działa od stycznia 2016 r. Na jej obszarze jest ponad 2200 miejsc parkingowych i 130 parkomatów. Władze miasta według deklaracji płynących dotąd z ratusza nie zamierzają powiększać obszaru strefy, ani podnosić opłat za parkowanie. Zgodnie z tymi deklaracjami ratusz nie zamierza też tworzyć w Rzeszowie strefy czystego transportu ani śródmiejskiej strefy parkowania, do czego uprawniają miasta powyżej 100 tys. mieszkańców znowelizowane niedawno przepisy ustawowe. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W najbliższych latach kierowców zostawiających samochody w obszarze strefy czekają jednak inne zmiany. Miasto chce skupić się na rozbudowie systemu informacji o wolnych miejscach. Chodzi o zadanie pod nazwą „Rozbudowa systemu SPP w Rzeszowie o system opomiarowania liczby miejsc parkingowych” w ramach projektu „Rozbudowa systemu transportu publicznego w Rzeszowie” realizowanego ze środków unijnych programu Polska Wschodnia.

Teraz w strefie funkcjonuje 12 tablic informujących o wolnych miejscach w strefie. Wyświetlają one ogólne komunikaty o liczbie miejsc typu „DUŻO”, „ŚREDNIO”, „MAŁO” czy „BRAK”. Po zrealizowaniu projektu tablic ma być o 10 więcej i mają wyświetlać szczegółowe informacje o liczbie wolnych miejsc. Według urzędników ma to usprawnić szukanie miejsca do parkowania.

Żeby przekazywanie takich dokładnych informacji było możliwe, w strefie musi pojawić się wspomniany system opomiarowania. Ma go tworzyć 338 kamer zlokalizowanych na 166 słupach oraz 10 tablic zmiennej treści. Ponadto doposażone ma zostać centrum przetwarzania danych, co oznacza m.in. stworzenie systemu detekcji miejsc postojowych. Będzie on analizował obraz z kamer i przetwarzał na informacje o zajętych miejscach. Ma też pojawić się system przekazywania informacji na urządzenia mobilne do kierowców o zajętych lub wolnych miejscach parkingowych. Dodatkowo w centrum nadzoru ma powstać ściana wizyjna obrazująca bieżącą sytuację w strefie płatnego parkowania oraz analizę stanu zajętości miejsc parkingowych.

Budowa systemu ma rozpocząć się na wakacjach przyszłego roku, a zakończyć się w październiku 2020 r. Na razie miasto ogłosiło przetarg na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu dla tego zadania. Powstanie systemu opomiarowania strefy ma kosztować około 9 mln zł. Czy sytem ten rzeczywiście zda egzamin, przekonamy się dopiero w praktyce.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1178
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: Pieczarkowy » 29 mar 2019, 3:30

RZESZÓW. Mieszkańcy miasta chcieliby, aby parkomaty miejskie zostały zamontowane m.in. przy ul. Hetmańskiej, Kochanowskiego, Lenartowicza czy Legionów.

Wielu rzeszowian mieszkających na obszarach nie objętych strefą płatnego parkowania, a bezpośrednio z nią graniczących, ma już dość ciągle zajętych miejsc postojowych przez samochody. Przyjezdni zostawiają pojazdy na wiele godzin i np… udają się do pracy. Problem analizują władze miasta. – Prawdopodobnie zasięg strefy parkowania rozszerzymy – mówi ratusz.

Wprowadzenie strefy płatnego parkowania w Rzeszowie częściowo uporządkowało obszar postojowy w centralnych terenach miasta. Parkomaty spowodowały, że wielu mieszkańców nie ma już problemu ze znalezieniem wolnego miejsca w okolicy swego bloku. Niestety kłopot parkingowy nie zniknął całkowicie. Dobrze o tym wiedzą rzeszowianie mieszkający na obrzeżach strefy, przy których przyjezdni kierowcy codziennie pozostawiają pojazdy. Przykład? Osiedle 1000-lecia. – Przyjeżdżają z terenów podmiejskich, parkują u nas samochody na cały dzień, i idą pieszo do pracy – skarżył się niedawno Mieczysław Doskocz, przewodniczący rady osiedla. Najgorzej mają mieszkańcy przy ul. Sienkiewicza czy Szwoleżerów. Podobny kłopot dotyczy południowej części miasta (ul. Hetmańskiej i Lenartowicza) oraz zachodniej (ul. Chełmońskiego i Legionów).

Problematyczna jest jeszcze jedna kwestia. Wielu kierowców pozostawia samochody w miejscach do tego niewyznaczonych, takich jak chodniki czy trawniki. Naturalnie, opłaty tam nie obowiązują, a służby mundurowe rzadko zwracają uwagę na proceder. W efekcie, od kilku miesięcy miasto przypomina jeden wielki, chaotyczny plac parkingowy.

Zielone światło
Jeśli chodzi o osiedle 1000-lecia to jeszcze w ubiegłym roku przedstawiciele tamtejszej rady wystosowali pismo do władz miasta z prośbą o rozwiązanie problemu. Zaproponowano m.in. rozszerzenie strefy. – Na ten moment wniosek jest rozpatrywany – usłyszeliśmy wówczas w ratuszu. Jak sytuacja wygląda dzisiaj? – Przeprowadzamy kontrolę strefy i po jej zakończeniu, prawdopodobnie przychylimy się do wniosków mieszkańców, aby strefę rozszerzyć – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Chodzi m.in. o osiedle 1000-lecia oraz okolice ul. Hetmańskiej – dodaje. Póki co, nie ma żadnych terminów, lecz sama zapowiedź miasta może być dobrym zwiastunem.


http://supernowosci24.pl/kiedy-rozszerz ... arkowania/
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 791
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: Arrival » 29 mar 2019, 13:49

ZAWSZE ulice przy granicach strefy będą zawalone autami przyjezdnych. Poszerzanie strefy nic nie da (chyba, że na całe miasto co nie byłoby takie głupie.
Wprowadzając strefę trzeba od razu myśleć o P&R przy drogach o największym natężeniu ruchu. Takie obejmowanie strefą co jakiś czas kolejnych ulic nie likwiduje problemu tylko przesuwa je w inne miejsce.
Awatar użytkownika
Arrival
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 522
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: maks » 04 lip 2019, 15:12

Mieszkańcy osiedla 1000-lecia w Rzeszowie nie dają za wygraną i domagają się poszerzenia strefy płatnego parkowania o ich okolicę. Wniosek w tej sprawie złożyli już do ratusza i czekają na odpowiedź.


https://nowiny24.pl/strefa-platnego-par ... 4-14251441
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1940
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: OloB » 04 paź 2019, 8:54

Jeśli to tylko możliwe, podniósłbym jeszcze opłaty do min. 5,- PLN za godzinę.
Równolegle, zgodnie z jednym z wcześniejszych postów, rozpocząłbym projekt parkingów P&R.
OloB
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 313
Na forum od: 01 wrz 2015, 11:12

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: riko » 12 lis 2019, 19:30

http://supernowosci24.pl/inteligentny-m ... 2021-roku/
RZESZÓW. W Strefie Płatnego Parkowania (SPP) pojawią się kamery, czujniki i sieci neuronowe, analizujące całodobowo dane o parkujących pojazdach.

Rzeszów będzie pierwszym polskim miastem, które wprowadzi monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Cała SPP będzie objęta systemem analizującym dane na temat parkujących pojazdów. Informacje na ten temat będą pojawiać się na interaktywnych tablicach oraz w mobilnej aplikacji dla mieszkańców. Kierowcy zastanawiają się, czy tym razem, kolejne elektroniczne rozwiązanie w mieście wreszcie się sprawdzi.

Rozbudową istniejącego dziś systemu zajmie się firma Asseco Data Systems. Dzięki inwestycji upłynniony ma zostać ruch w SPP. Kierowcy szybciej odnajdywać będą wolne miejsca, co z kolei przełoży się na mniej zużytego paliwa, mniejszą emisję spalin i czystsze powietrze. Jak technicznie funkcjonować ma nowe rozwiązanie? W strefie pojawią się kamery, czujniki i sieci neuronowe, które będą całodobowo zbierać i analizować dane o parkujących samochodach. Następnie statystyki i komunikaty będą ukazywać się na interaktywnych tablicach w SPP oraz w udostępnionych mieszkańcom aplikacjach mobilnych. Dziś tablice przedstawiają lakonicznie informacje, które praktycznie nie pomagają kierowcom.

W ostatnich miesiącach wizyjnym monitoringiem zainteresowany był Kraków oraz Wrocław. Obecnie trwa tam program pilotażowy, natomiast Rzeszów będzie pierwszym miastem w Polsce, gdzie rozwiązanie zostanie zastosowane na stałe. – Zbierane dane pozwolą na bieżąco zarządzać i optymalizować funkcjonowanie strefy – ocenia Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Mieszkańcy dopytują jednak, czy nowa inwestycja, za spore pieniądze, nie okaże się nieporozumieniem jak to miało miejsce w przypadku pierwszych tablic elektronicznych? Przypomnijmy, wówczas urządzenia często się psuły, nie wyświetlały komunikatów, niekiedy świeciły zupełnie na biało, a diody się przepalały. – To profesjonalne rozwiązanie, dlatego będzie ono funkcjonować w najwyższych standardach – tłumaczy Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Cena inwestycji to ok. 15 mln zł i będzie gotowa do 2021 r.

Kamil Lech


Obrazek
Android Auto dla Mazdy z roczników w 2014 - 2019 -> CENA 450 PLN
Dodaj Google Maps, Spotify, Tidal, Podcasty, Audiobooki do swojej Mazdy.
Poznaj szczegóły oraz możliwości Android Auto https://cardroid.pl/
Z kodem RIKO 20 PLN zniżki
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 5283
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: Ole » 13 lis 2019, 9:37

Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie obejmie dwa kolejne osiedla: 1000-lecia i Grota-Roweckiego. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.


całość na : https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,3 ... kancy.html
---------
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 1153
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: Arrival » 13 lis 2019, 11:57

Co tam strefa jak można stanąć tuż za znakiem ;). A straż miejska jeszcze będzie się w Twoim imieniu tłumaczyła przed ludźmi. Parodia, odpalcie film:
https://www.korso24.pl/wiadomosci/2132,taka-jest-straz-miejska-w-rzeszowie-interwencja-film
Awatar użytkownika
Arrival
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 522
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: dStan » 13 lis 2019, 15:15

Piękna niewiedza :lol: "Komu zasłania" i "przecież stoi na chodniku". A później zdziwienie że ludzie nie ufają funkcjonariuszom.
dStan
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 423
Na forum od: 30 cze 2014, 14:13

Re: Strefa płatnego parkowania

Postautor: maks » 13 gru 2019, 17:25

SPP ma objąć kilka nowych ulic, a mowa m.in. o ul.: Kochanowskiego, Rycerskiej, Sienkiewicza (os. 1000-lecia) i Hetmańskiej, Lenartowicza, Bulwarowej (os. Grota-Roweckiego).


http://supernowosci24.pl/strefa-parkowa ... i-drozsza/
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1940
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje zrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości