Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne /Remont budynku dworca PKP

Informacje z budowy/remontu.

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: konradp » 24 lip 2022, 12:41

No jest złym przykładem bo dworzec we Wrocławiu w mniej więcej takiej formie jakiej jest teraz stoi od początku. Po drodze nie dokonano tak radykalnej przebudowy na nowy styl jak w Rzeszowie.
Oda samego początku była mowa o nawiązaniu do lat 60tych, jakich detali historycznych oczekiwałeś ?
Sebastian Pitoń błagam xD

- Osobiście nie jestem zwolennikiem neo-historyzmu, ale w tej kategorii przygotowaną przez Sebastiana Pitonia propozycję trzeba oczywiście uznać za wysokiej klasy – zrecenzował pracę architekta prof. Politechniki Łódzkiej Bartosz M. Walczak.

W kategorii udawanych makiet jest to bardzo dobra udawana makieta. Nie zrozumiałeś przekazu.
No i nie oceniał wizualizacji tylko projekt, to nie oznacza to samo. Tak na przyszłość.
Awatar użytkownika
konradp
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 780
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: trOlliwer » 24 lip 2022, 13:15

No i tak i nie bo jest jedynym (correct me if I’m wrong) przykładem na to ze da się odtworzyć zabytkowy dworzec, a przynajmniej jego część.

,,Jak przekonują PKP, inwestycja sprawi, że dworzec Rzeszów Główny odzyska jednolity, modernistyczny charakter, który został zmieniony od czasów jego przebudowy w latach 60. XX wieku przez historyzujące nawiązania do XIX-wiecznych początków obiektu, które wprowadzono w trakcie przebudowy w 2008 r.’’
Beg a pardon, źle zrozumiałem zdanie.

No niby Pitoń ja wiem, ale jednak godna podziwu wizualizacje stworzył. Plus yet again correct me if im wrong, ale nie ma projektu-tj. dokumentacji, a sama wizualizacja, w artykule sens zdania wskazuje na wizualizacje nazwana mianem ,,projektu’’.
Awatar użytkownika
trOlliwer
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 54
Na forum od: 30 kwie 2022, 13:43
Lokalizacja: Rzeszów/Kielce

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Nikoś » 24 lip 2022, 13:50

Cóż ten dworzec będzie idealnie pasować do sąsiedniego dworca autobusowego. Takie powiatowe centrum komunikacji :lol:
Architektura też jest wazna, ale ja cały czas szukam info i planów czy będzie normalne przejście z hali do tunelu.
Skoro to i tak nie będzie powrót do tego co było w sensie elewacji itd. to było to zburzyć i zbudować nowoczesny budynek na miare 21 wieku dla miasta wojewódzkiego. Bo tak wyjdzie coś nijakiego
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 2334
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: trOlliwer » 24 lip 2022, 14:49

Może jeszcze wygramy plebiscyt na poślednie remonty skoro już budynek poczty i hotel Polonia są w podobnym ,,stylu" xD
Awatar użytkownika
trOlliwer
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 54
Na forum od: 30 kwie 2022, 13:43
Lokalizacja: Rzeszów/Kielce

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: konradp » 24 lip 2022, 22:46

Nikoś pisze:Cóż ten dworzec będzie idealnie pasować do sąsiedniego dworca autobusowego. Takie powiatowe centrum komunikacji :lol:
Architektura też jest wazna, ale ja cały czas szukam info i planów czy będzie normalne przejście z hali do tunelu.
Skoro to i tak nie będzie powrót do tego co było w sensie elewacji itd. to było to zburzyć i zbudować nowoczesny budynek na miare 21 wieku dla miasta wojewódzkiego. Bo tak wyjdzie coś nijakiego


Niby będzie przejście. Ale trochę długie :D .Załączam screen. Tam gdzie się on ucina to dalej jest wciąż korytarz z toaletami na lewo i potem znowu schody do hallu.
Pełne rysunki tutaj do pobrania. Po pobraniu katalog o nazwie "załącznik nr6".

https://bip.erzeszow.pl/static/img/k02/CZ/Filip/2020/RCK/PFU%20Dworzec.zip
Załączniki
schody_do_morii.jpg
schody_do_morii.jpg (349.18 KiB) Przeglądany 1505 razy
Awatar użytkownika
konradp
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 780
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: mariusz5 » 26 lip 2022, 15:49

Wina komuszego konserwatora bo jakby zarządził inny styl niż "komuno wróć" to by było. A mogli nic przy budynku nie dłubać i może w przyszłości jakby ktoś go zastąpił to by modernizacja była jak należy. Niestety to jest dziejowa porażka bo świadomość ludzi się zmienia, coraz więcej ludzi jeździ pociągami, mamy coraz lepszą siatkę połączeń, kolej aglomeracyjną, i w kolei dzisiaj liczy się design, infrastruktura musi być reprezentacyjna i designerska żeby kolej stała się fajniejsza niż jazda autem. Przez lata był utrwalony komuszy image kolei na stacji, tak gdy nareszcie się tam coś zmieniło (choć komuszy konserwator musiał swoje trzy grosze dorzucić z betonową harmonijką), to znów kolejna szansa zaprzepaszczona z porządnym liftingiem dworca. Już w grajdołach się bardziej zwraca uwagę na design i powstają fajne dworce na które chce się patrzeć, a tu miasto wojewódzkie 200tys. mieszkańców i taki pasztet. Do czego to zmierza. I my chcemy konkurować z rozwiniętymi państwami? Ja za granicą w mieście 6500 mieszkańców widziałem dworce nieporównywalne z tym tu.
mariusz5
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 44
Na forum od: 07 cze 2020, 12:14

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: krolik » 26 lip 2022, 16:47

mariusz5 pisze:Wina komuszego konserwatora bo jakby zarządził inny styl niż "komuno wróć" to by było. A mogli nic przy budynku nie dłubać i może w przyszłości jakby ktoś go zastąpił to by modernizacja była jak należy. Niestety to jest dziejowa porażka bo świadomość ludzi się zmienia, coraz więcej ludzi jeździ pociągami, mamy coraz lepszą siatkę połączeń, kolej aglomeracyjną, i w kolei dzisiaj liczy się design, infrastruktura musi być reprezentacyjna i designerska żeby kolej stała się fajniejsza niż jazda autem. Przez lata był utrwalony komuszy image kolei na stacji, tak gdy nareszcie się tam coś zmieniło (choć komuszy konserwator musiał swoje trzy grosze dorzucić z betonową harmonijką), to znów kolejna szansa zaprzepaszczona z porządnym liftingiem dworca. Już w grajdołach się bardziej zwraca uwagę na design i powstają fajne dworce na które chce się patrzeć, a tu miasto wojewódzkie 200tys. mieszkańców i taki pasztet. Do czego to zmierza. I my chcemy konkurować z rozwiniętymi państwami? Ja za granicą w mieście 6500 mieszkańców widziałem dworce nieporównywalne z tym tu.


Podpisuje sie obiema rekami pod tym co napisałes. onserwator jest do wypierdolenia w trybie dyscyplinarnym natychmiast na zbity pysk ! . mam nadzieje ze ktos sie zajmie tym zjebem i zamiast obecnie zajmowanego stanowiska niedlugo bedzie zajmowal odpowiednie dla siebie czyli rozmiatacz gnoju na łace. To juz nie 1 jego ;; popis ;; te paskudne budo-rudery w okolicy dworca to tez jego decyzja... a moznaby to zburzyc i zagospodarowac ten wstretny , odrazajacy plac
krolik
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 150
Na forum od: 23 lut 2019, 0:21

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: gustawtrzmiel » 26 lip 2022, 20:43

Skoro na "bogato" remontują ten zabytek to może saturator też postawią, najlepszy taki ze szklanką na łańcuchu :lol: Komuno wróć!;)
gustawtrzmiel
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 342
Na forum od: 16 paź 2014, 16:06
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: PanKrzychu » 27 lip 2022, 1:36

konradp pisze:Ale wiesz, że jest to MODERNIZACJA ? W latach 60 przebudowano dworzec w stylu modernistycznym, zmieniła się szata wierzchnia.
W tej formie przetrwał do teraz po drodze zdobywając pomarańczowe nowotwory. Teraz chciano przywrócić oryginalny look z lat 60tych ale nawet to im się nie udało, nawet rzekłbym będzie gorzej ( gorsze materiały i odpuszczenie detali )...


Dobrze wiem, że to se ne vrati, i nie o to mi chodziło. Zastanawiałem się tylko, gdzie tu niby nawiązania, bo żadnych nie widać. Ale to mój błąd, bo przeczytałem, że chcą nawiązać do historycznego wyglądu, a nie doczytałem, że z lat 60.
Może to jest modernizacja dworca, ale nie w wyglądzie. Ani tu nic nowoczesnego, współczesnego, ani chociaż lepszego od tego, co jest.
Chyba wszyscy się zgadzamy - jest to kolejna zmiana wyglądu na gorsze. Niczym remont po taniości, niegodny miasta wojewódzkiego.
PanKrzychu
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 186
Na forum od: 07 paź 2021, 0:57

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Duszek » 27 lip 2022, 8:24

Przez większość mieszkańców miasta (w tym przeze mnie) oczekiwany był chyba powrót do wyglądu budynku dworca PKP z początków XX wieku - niestety nie będziemy mieli tego. Styl modernistyczny ma swoje uroki i jest to mimo wszystko krok w dobrym kierunku, szczególnie, że usunięte będą łuki nad wejściem głównym oraz stylizowana attyka z elektronicznym zegarem. Modernistycznego charakteru budynkowi ma też podobno dodać stolarka stylizowana okienna i drzwiowa stylizowana na lata 60. XX wieku i renowacja elewacji wykonana z granitu i piaskowca.
Najbardziej niepokoi jednak w wizualizacjach to o czym pisze @konradp:

konradp pisze:Sygnalizowałem wcześniej we wpisach, że część elewacji z piaskowca będzie zastąpiona tynkiem a nie nowym piaskowcem albo inną okładziną. Będzie to naprawdę źle wyglądało i nie przystoi miastu wojewódzkiemu aby miał bieda dworzec. Jeżeli w oryginalnej wersji był piaskowiec to dlaczego teraz z niego rezygnujemy ? Po drugie zastanawia kolorystyka. Dlaczego piaskowy tynk ? Jeśli mamy się trzymać oryginału to powinien być tynk kontrastowy grafitowy i w tych miejscach grafitowa stolarka.
Smaczku do elewacji dodałby emblemat który widniał jeszcze za PRL. Konserwator tego nie wymusił. Czcionka Arial i logo PKP na wizualizacji to jest jakaś kpina.


W internecie można tez znaleźć wersję, że będzie to szary tynk, ale jednak tynk co jest wg mnie nieporozumieniem...
Awatar użytkownika
Duszek
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 552
Na forum od: 18 lip 2014, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów

PoprzedniaNastępna

Wróć do Budowa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości