Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Informacje z budowy/remontu.

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Nikoś » 23 lut 2021, 19:33

Dobrze że się nie ugieli i przyjeli ten plan.
Skoro tyle lat było to teraz się obudzili, choć miasto mogło to inaczej rozegrać - odkupić od pks ten dworzec i po kłopocie by było. Fakt koszty ale trzeba patrzeć z perspektywy czasu że to by było bardziej opłacalne.
A tak papier wszystko przyjmie i tyle
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 1601
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Kacu » 24 lut 2021, 11:00

W życiu bym nie podejrzewał radnych PiS o rozsądek w tej kwestii. PO i NiedoRozwój Rzeszowa prezentuje postawę iście dziecinną, niczym obrażony czterolatek w piaskownicy. Jeśli rzeczywiście inwestor jest skłonny zainwestować w nowy dworzec w starym miejscu, to należy wejść w rozmowy z PKSem, który powinien zrealizować swoje zapowiedzi. Pomysł budowy dworca autobusowego od strony Kochanowskiego to ogólnie nie jest zły pomysł (choć ma swoje wady), ale jeśli istnieje szansa na pozostawienie go w dotychczasowej lokalizacja to trzeba z niej skorzystać aby faktycznie można było mówić o Centrum Komunikacyjnym, a nie tylko jego protezie.

Czy więc w perspektywie lat nie ma miejsca na dwa dworce w tej okolicy? Na ten, który już działa i ten, który został zaprojektowany po drugiej stronie torów, w naszym planie? Ten nowy jest pomyślany tak, że nawet jeżeli PKS zostanie na swoim terenie, to i tak będzie potrzebny - mówi Barbara Pujdak, dyrektor Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa.


Tego to nawet szkoda komentować. Nie rozumiem, jaki związek ma taka postawa z rozwojem Rzeszowa, za który odpowiada ta Pani...
Kacu
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 333
Na forum od: 05 sie 2016, 16:30

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Dr Azrael » 25 lut 2021, 10:14

Poprawcie jeśli się mylę, ale czy nie jest tak, że od kilku (a może kilkunastu lat) władze Rzeszowa próbują przebudować i zintegrować tereny obu dworców w centrum miasta, czy nie jest tak, że już jakieś 1-2 lata jest dostępny projekt obecnej przebudowy i wreszcie czy nie jest tak, że już dobre kilka lat miasto toczyło rozmowy z władzami PKS o możliwościach zagospodarowania ich dworca, a PKS zawsze stawał okoniem?

Ja rozumiem, że PKS to oddzielna spółka i nie chce działać na swoją niekorzyść np. sprzedając zbyt tanio miastu swój teren w dogodnym umiejscowieniu, ale jakby nie patrzeć mówimy tutaj o miejscu publicznym, które ma służyć ogółowi naszej społeczności i tej miejskiej i podmiejskiej. Strategia PKSu spowodowała, że w centrum miasta, które powinno być wizytówką Rzeszowa powstała gigantyczna czarna dziura emanująca swoją brzydotą na całą tę okolicę. Czas tam stanął w 1989 roku.

Nagle w przeddzień wprowadzenia planu miejskiego dotyczącego Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego z letargu budzą się przedstawiciele PKS, wyciągając jak królika z kapelusza tajemniczego amerykańskiego inwestora gotowego wyłożyć od tak 100 mln złotych na restaurację ich peerelowskiego reliktu. Tym samym wywracając do góry nogami cały plan władz miasta na ten teren.

Czy to jest realna propozycja PKSu z gotowym (przynajmniej wstępnie) planem jak połączyć plany miasta z nowym pomysłem władz PKS czy tylko wymówka na zasadzie "wicie, rozuminicie, myśmy chcieli zrobić wam piękne centrum komunikacyjne na miarę XXI wieku, ale złe władze Rzeszowa nam na to złośliwie nie pozwoliły niszcząc nasze piękne marzenia. Nie obrażajcie się więc na nas, to nie nasza wina."

Ja wierzę, że wszyscy tam (radni, władze miasta, władze PKS) działają w jak najlepszej wierze, ale wygląda to jak zwyczajny sabotaż. Sabotaż wymierzony w mieszkańców naszego regionu. Nie wiem tylko kto nam bardziej chce zrobić na złość, ale miasto czy jednak PKS...
Dr Azrael
Świeżak
 
Posty: 2
Na forum od: 25 lut 2021, 9:53

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Kacu » 25 lut 2021, 12:30

Tylko że niechęć do współpracy wynikała z braku środków po stronie PKS. Jeśli faktycznie jest inwestor i PKSowi zależy aby realizować tą inwestycję wspólnie z miastem, to niech stają na głowie aby doszło to do skutku. Jak PKS nie przedstawi konkretów, to miasto faktycznie będzie mogło ich kopnąć w tyłek i realizować swój dworzec. Jeśli jest możliwość zbudowania RCK zachowując pierwotne założenia, to obydwie strony powinny do tego dążyć. PKS nie wywiąże się z obietnic? To wtedy będzie powód dla RM aby unosić się honorem i budować własny dworzec.

...No i na pewno nie w takiej formie jak proponuje Biuro Rozwoju Miasta, tj. PKS swój dworzec, a miasto swój. Usługi transportowe powinny być skupione w jednym miejscu, a przypominam o dworcu lokalnym pod wiaduktem śląskim. Trzy dworce to chyba za dużo jak na tak małe miasto.
Kacu
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 333
Na forum od: 05 sie 2016, 16:30

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Dr Azrael » 25 lut 2021, 15:41

Kacu pisze:Tylko że niechęć do współpracy wynikała z braku środków po stronie PKS. Jeśli faktycznie jest inwestor i PKSowi zależy aby realizować tą inwestycję wspólnie z miastem, to niech stają na głowie aby doszło to do skutku.

Wszystko to oczywiście racja tylko, że to chyba nie jest tak że teraz pojawiła się możliwość budowy centrum komunikacyjnego z PKSem więc wygumkujemy z obecnego projektu plany tworzenia nowego dworca, a dorysujemy ołówkiem odnowiony dworzec PKS. Ja kompletnie nie znam się na projektowaniu obiektów architektonicznych, ale obiło mi się o uszy, że takie rzeczy kosztują setki tysięcy złotych. Nowy projekt budowy centrum komunikacji wraz z PKSem wiązałby się chyba z wyrzuceniem do kosza obecnej koncepcji, stworzeniem zupełnie nowej i co za tym idzie z wyrzuceniem do kosza fury pieniędzy które zostały już zainwestowane.

Kacu pisze:No i na pewno nie w takiej formie jak proponuje Biuro Rozwoju Miasta, tj. PKS swój dworzec, a miasto swój. Usługi transportowe powinny być skupione w jednym miejscu, a przypominam o dworcu lokalnym pod wiaduktem śląskim. Trzy dworce to chyba za dużo jak na tak małe miasto.

Tak sobie myślę, że jak PKS dostanie oficjalnie odpowiedź, że władze miasta dziękują za współpracę to im spadnie kamień z serca. Będą mogli powiedzieć "chcieliśmy, ale się nie dało". Skoro w okolicy są już dwa nowe dworce autobusowe, to my sprzedamy nasz stary dworzec PKS temu amerykańskiemu inwestorowi, a on nam w tym miejscu za te 100 mln postawi jakąś galeryjkę handlową czy coś w tym stylu i biznes będzie się kręcił...
Dr Azrael
Świeżak
 
Posty: 2
Na forum od: 25 lut 2021, 9:53

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: bogdanoo » 25 lut 2021, 16:23

http://czytajrzeszow.pl/?id=15813&idd=4&poz=ml0
Czy zdążył się już Pan zapoznać z problematyką miejską?

M.B.: Od kilku lat niemalże codziennie przebywam w Rzeszowie, gdzie pracuję. Czytam też prasę lokalną oraz portale, rozmawiam z ludźmi. W chwili obecnej najpilniejszymi kwestiami są te dotyczące podstawowych spraw związanych z codziennym funkcjonowaniem miasta. Z dużych projektów zapewne istotne będzie podjęcie tematu Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Resovii, który przygotowuje miasto. Zostałem poinformowany, że projekt ten wciąż nie może być zakończony, należy to wyjaśnić. Podobnie przeanalizować muszę sprawę dworca PKS.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1255
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Poprzednia

Wróć do Budowa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości