Rzeszów - Kolejka nadziemna

Nieukończone projekty komunikacyjne

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: rafik » 20 maja 2020, 17:46

Ole pisze:@kalmar1214
Trasy przygotowane są dwie już od kilku lat i żaden wiadukt ich nie zablokuje, poszukaj kilka stron wcześniej.
Radio Rzeszów robiło sondę uliczną albo TVPRzeszów kilka lat temu jak Bombardier się interesował tą kolejką u nas i jak dobrze pamiętam to wyniki były podobne jak w GW.
Widać że mieszkańcy są nastawieni na takie innowacje, no może tylko stok narciarski by tu się nie sprawdził.

Może to będzie trochę niegrzeczne ale jak któryś z użytkowników napisał głos mieszkańców naszego regionu z ich świadomością dotyczącą ładu przestrzennego, architektury i urbanistyki nie powinien mieć żadnego znaczenia. i tyle w temacie.
rafik
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1065
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: icetruck » 21 maja 2020, 3:40

Gdyby spytać mieszkańców czy chcą żeby zbudowano Disneyland to też zagłosują za. Lepiej mieć niż nie mieć.
Zupełnie innaczej by wyglądały odpowiedzi gdyby ci sami mieszkańcy wiedzieli że "to coś" zbudują na sąsiedniej działce tuż pod ich oknami.

W mieście w którym dobudowa prawoskrętu ciągnie się pół roku i które ma całą walizkę inwestycji widmo, w którym mieszkańcy wszystko blokują (no bo inaczej już dawno byśmy wszystko mieli), temat kolejki (akurat tutaj nie będzie protestów, wręcz przeciwnie :D ) jest conajmniej niepoważny.
Nie wiem jak można traktować poważnie taki debilizm podczas gdy pracujący w strefach przemysłowych pod miastem muszą codziennie jeździć samochodami z powodu braku sensownej komunikacji publicznej.

Ostatnim czego trzeba temu miastu to dodatkowe skomunikowanie najlepiej skomunikowanych obszarów.
icetruck
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 400
Na forum od: 29 maja 2015, 11:33

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: pisul » 21 maja 2020, 4:58

Doniek pisze:Oj Pisul Pisul o mało przez ciebie się kawa nie zakrztusiłem, internetowy sondaż w GW jako reprezentatywny przykład woli społeczeństwa :lol:

Obrazek

To nie całkiem prawda co piszesz. Sondaż w GW Rzeszów fakt nie jest reprezentatywny ale wybory na prezydenta i oddane głosy na pana Ferenca który w tej i poprzedniej kampanii wyborczej mówił że będzie się starał wybudować kolej nadziemną już tak. Dopuszczasz przez myśl że ludzie właśnie Jego wybrali bo chcą zmian i alternatywy dla ruchu drogowego i korków?


_______________________________________________


Wcześniejsze wybory podobnie. Zagłosować na pana Szlachtę który obiecywał zdobycie dotacji w Warszawie na tramwaj i pana Ferenca który obiecywał kolej nadziemną. Nawet wtedy reprezentatywna część mieszkańców zadecydowała kolej nadziemna:


Kolejka nadziemna czy tramwaj? Co wolicie?

Jeżeli prezydentem Rzeszowa nadal będzie Tadeusz Ferenc, mieszkańcy mogą liczyć na innowacje. Podjęte zostaną konkretne działania zmierzającego do powstania kolejki nadziemnej, która miałaby kursować trasą bardzo zbliżoną do trasy linii autobusowej „0”. Gdy natomiast rzeszowianie powierzą funkcję głowy miasta Andrzejowi Szlachcie, mogą liczyć na szybki tramwaj ...


źródło:
https://www.resinet.pl/aktualnosci/rzes ... licie.html
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8562
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: Doniek » 21 maja 2020, 6:50

Ale o czym ty człowieku to do mnie piszesz? Ja się śmieje z tego, że brać jakieś sztuczne sondaże GW za rzetelny głos społeczeństwa to jawna farsa. A skoro wspomniałeś już o jaśnie nam panującym, to prezydent został wybrany bo nikt nie ma tu na tyle odwagi żeby walczyć z betonem.
To co opozycja wystawiła to śmiech na sali. Przyjezdnym może się podobać jego styl rządzenia, tj "nikt wam tyle nie da, ile ja wam obiecam", ale jak ktoś tu sie urodził to wie czego się spodziewać. Podstawowe tematy nie są załatwione, a mysli się o szklanych domach.
Doniek
Maniak
Maniak
 
Posty: 1367
Na forum od: 13 mar 2017, 23:32

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: Nikoś » 21 maja 2020, 20:10

Jaka innowacja :lol: ktoś chce to wcisnąc bo chce zarobić i tyle
Miasto nie może domknąć ringu południowego drogi bo wiecznie komuś żal trawy, a tu pół miasta ot tak się zabetonuje.
Gdzie trzeba przeorać wszystko + wiele terenów prywatnych a tu już łatwo nie będzie, co widać bo po ostatnich protestach w sprawie krzaków przy blokach po róznych osiedlach
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 2326
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: bystry » 21 maja 2020, 22:39

Rzeszów nie jest idealny, w wielu aspektach mógłby działać lepiej ale zdecydowanie wolę takie nowoczesne, odważne wizje niż takie, które niczego nie zmienią.

Konstrukcja na której będzie jeździć kolejka na pewno będzie zauważalna i wpisze sie w krajobraz miasta, ale zauważcie, że nie będzie przebiegać przez rynek ani małą starówkę, tylko będzie przebiegać szerokimi ulicami miasta, myślę, że na Rejtana, Powstanców Warszawy, Batalionów, Witosa, Krakowskiej, czy nawet dalej, w przyszłosci Okulickiego, Wyzwolenia, Armi Krajowej, Lwowskiej nie będzie przeszkadzać.

A efekt-koszt może być niepodważalny. Gdyby w kilka minut bez stania w korkach można przejechać przez całe miasto bez trucia środowiska i emisji smogu to by było coś pięknego.
Przystanki nie muszą być co kawałek, w metrze też nie ma stacji co 500 metrów. A dobrze zaprojektowane stacje i sporo zieleni wzdłuż trasy może ukryć ten beton, myślę, że przy dobrej woli inwestora architekci i projektanci byliby w stanie całkiem przyzwoicie wkomponować tą kolejkę w krajobraz miasta.
bystry
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 918
Na forum od: 24 sty 2016, 11:34

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: Doniek » 22 maja 2020, 6:35

A jaki jest efekt-koszty tej inwestycji? Ktoś to zmierzył, zbadał? Poproszę o dane bo chętnie się zapoznam z przewidywanymi kosztami utrzymania takiej kolejki i o ile wymiernie zmniejszy to korki, zmniejszy emisje spalin itp. ? Nie jestem za nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, ale dla mnie w tej chwili ta kolejka to takie marzenia o wakacjach na Malediwach, kiedy nie ma sie nawet na bilet MPK...
Doniek
Maniak
Maniak
 
Posty: 1367
Na forum od: 13 mar 2017, 23:32

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: bystry » 22 maja 2020, 10:50

Doniek, dzięki podpisaniu listu intencyjnego ktoś to może wreszcie policzy i będziemy wszystko wiedzieli dokładnie.

Dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo (kolejka nie koliduje z ruchem samochodowym) i szybkość (czas przejzadu będzie zdecydowanie, ktrótszy bo nie będzie świateł i korków), dodatkowo kolejka będzie prawdopodobnie elektryczna, a może nawet autobomiczna (co obniży koszty i będzie korzystne dla środowiska, uniknęlibyśmy smogu, który jest charakterystyczny dla wielu duży aglomeracji, jeśli transport się w Rzeszowie nie zmieni, to wraz z rozwojem i my zaczniemy coraz barziej problem smogu odczuwać).

To są dla mnie najważniejsze aspekty tego rozwiązania, które przemawiają za tym, że wydaje się bardzo atrakcyjne. Czekam z niecierpliwością na te wyliczenia.
bystry
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 918
Na forum od: 24 sty 2016, 11:34

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: Nikoś » 22 maja 2020, 15:52

Dostepność dla pasażerów - zapewne będa windy lub inne wspomagacze, ale przystanek nie będzie metr ale z 10 metrów nad ziemią minimum.
Filary do kawałek może i na Powstańców czy Okulickiego jakoś by się zmieściło, ale Piłsudskiego, Rejtana, Dąbrowskiego, Lisa Kuli itd nie ma miejsca. Chyba że w ramach w walki z samochodami zabierze się po 1 pasie i będzie korek aż miło :lol:
Lepiej wspomóc marszałka w jego kolejce i dogęścić przystanki i stworzyć namiastkę SKM-ki
A wpierw to zacząć od ucywilizowania tego co jest, bo bilet z opcją przesiadki dalej nie dostepny .. :lol: a autobus raz na godzinę
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 2326
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: RAMS » 22 maja 2020, 19:35

Jeśli trasa kolejki nie bedzie przebiegać przez Dąbrowskiego, Szopena itp. i o stare miasto zachaczy jedynie w okolicy dworca głównego to zmian w przestrzenii zbyt wielu nie będzie - po prostu kolejny element infrastruktury w ujęciu Powstańców Warszawy, Rejtana itp. Rzeszów ma niewiele historycznej, zwartej zabudowy, większość nowej tkanki miasta to efekt rozrostu miasta, kolejka nie zeszpeci tej przestrzeni, pozytywnie na jakość rownież nie wpłynie, zajmie powierzchnie nad pasem zieleni do którego i tak nie ma dostępu.

Przestrzeń pod filarami(pas zieleni) można również zaaranżwać tworząc np. "autostrade" rowerową.
W kwesti dostępności to napewno najlepiej sprawdzą się dwie windy i klasyczne schody (schody ruchome narażone na warunki atmosferyczne, dość często się psują, co widać na innych obiektach przejść podziemnych, lub dworcowych w naszym klimacie)
np. Dostępność z poziomu +1 galerii Millenium Hall i Galerii Rzeszów za pośrednictwem kładek do projektowanych przystanków - to powinno być jedno z dodatkowych kryteriów przy wyborze lokalizacji przystanków - i może skłoniłoby właścicieli galerii do podjęcia kroków w wsparciu tej inwestycji.

Kiedyś zdarzyło mi się podróżować szybkim i autonomicznym monorailem, naprawdę spoko środek transportu miedzy lotniskiem, a węzłem przesiadjowym metra. (czyli zaprojektowany tam, gdzie jest potrzeba szybkiej komunikacji pasażerów, komunikacja kołowa jest niewydajana, metro za drogie, i nie ma miejsca na nitkę kolejową).

I jeśli mówimy o stałej prędkości rzędu 70-85 km/h to taka kolejka ma sens, i tylko w wariancie dwukierunkowym, zaplanowana w taki sposób by była możliwość rozbudowy o kolejne nitki, lub stworzenie "ringu". Jeśli to będzie jednokierunkowa, powolna zabawka na pokaz to nie wróżę sukcesu, bo większość studentów czy pasażerów wybierze mpk "0", "18" czy inną popularną linie.
Awatar użytkownika
RAMS
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 111
Na forum od: 09 sie 2019, 15:35

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje niezrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości