Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Informacje o nowych projektach drogowych i komunikacji.

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Kristoff » 04 maja 2015, 19:51

Temat znany większości z bubli wyborczych itp., ale gdyby na to spojrzeć z innej strony, a mianowicie:

Pierwotnie takie centrum komunikacyjne zakłada stworzenie ogromnego kompleksu, który umożliwiałby praktycznie wszystkim środkom komunikacji publicznej, a także prywatnym przewoźnikom ujednolicenie pod względem terytorialnym (wszystko w jednym miejscu) - OKEJ.

Zakładając, że Rzeszów nie jest wielką metropolią, ani nawet miastem, które swoją wielkością na tle innych miast znacznie by się wyróżniało to można by utopijne plany niektórych polityków i urzędników ograniczyć do potrzebnego minimum:
- PKP odpada - dworzec PKP nie jest zbytnio oblegany, taki wystarczy jak na rzeszowskie potrzeby
- MPK odpada - mają swój świat, swoje buspasy, swój RIST i swoje kredki
- PKS, MKS, prywatni przewoźnicy (Marcel, Neobus, PolskiBus, lokalne firmy transportowe etc.) - JAK NAJBARDZIEJ (pozytywny skutek: "odzyskanie" terenów przy Europie II i pod wiaduktem śląskim celem ich zagospodarowania w inny niż dotychczasowy sposób)

Miejsce: wystarczyłby teren obecnego dworca PKS + tereny położone bezpośrednio za nim

Budynek? Nie wiem co by się dobrze komponowało z obecną zabudową, ale wiem na pewno, że motyw przewodni: szkło. Jedyny element, który bym wprowadził to zieleń dookoła budynku, chodniki, ławki, tablice multimedialne z informacjami o Rzeszowie, zdjęcia z rzeszowskimi atrakcjami turystycznymi, rozrywkowymi i nie tylko, zero galerii, minimum sklepów (kiosk, szybka gastronomia etc.), obowiązkowy parking na dachu.

Moim zdaniem to byłoby optymalne rozwiązanie dla dwustutysięcznego, dobrze rozwijającego się miasta :) Co Wy na to? :)
Awatar użytkownika
Kristoff
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 242
Na forum od: 01 lip 2014, 22:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne?

Postautor: Ole » 05 maja 2015, 9:09

Były chyba na starym forum jakieś wstępne wizualizacje tego obiektu. Może ktoś je gdzieś ma to by wrzucił na dobrą dyskusję.
---------
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 1203
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: swiety » 23 cze 2015, 14:23

Pod całym teren obowiązkowo parking podziemny, a najlepiej ulica też schowana pod ziemie a cały teren przed obecnym dworcem pkp/pks jako plac/deptak (kiedyś ktoś przedstawiał takie coś na starym forum).

Dworce PKP i PKS w Rzeszowie pod jednym dachem?

Rzeszowscy radni na trwającej właśnie sesji dyskutują na temat przebudowy okolic dworców PKP i PKS. Ma tu powstać centrum komunikacyjne.

- To bezsprzecznie jeden z najważniejszych projektów miasta na najbliższe lata. Chcemy go zrealizować w rozdaniu unijnych pieniędzy do 2020 roku. Szczegóły dogadujemy już z marszałkiem i właścicielami terenów w tej okolicy, między innymi z PKP, PKS i PSK. Wstępny wniosek o dofinansowanie inwestycji już złożyliśmy - mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Ma być estetycznie i funkcjonalnie
Okolica rzeszowskich dworców PKP i PKS to jedno z najbrzydszych miejsc w mieście. Poza drobnymi remontami od lat nie było tu żadnych inwestycji, które poprawiłyby wygląd budynków i placów. Kolej i PKS ograniczyły się jedynie do odświeżenia swoich elewacji i wypowiedzenia umów najmu terenu sprzedawcom, właścicielom kiosków i budek z zapiekankami. Większość z nich została już zlikwidowana.

Docelowo teren od torów kolejowych po ulice Grottgera, Grunwaldzką i plac Kilińskiego ma być jednak przebudowany zgodnie z założeniami planu zagospodarowania “Rzeszowskie centrum komunikacyjne”. Miejscy urbaniści założyli w nim stworzenie miejsca, w którym będą się spotykać różne formy transportu pasażerskiego oraz handel i usługi.

- Niestety, chociaż to dla miasta priorytetowa inwestycja, niewiele słyszymy o jej realizacji. Tymczasem obskurny dworzec PKS straszy mieszkańców i turystów, a za jego okolicę trzeba się wstydzić. Dodatkowo autobusy są porozrzucane po całym mieście. Chcemy, aby jak najprędzej projekt doczekał się realizacji. To musi być wizytówka miasta, na miarę stolicy regionu - mówi Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu PO w Radzie Miasta Rzeszowa.

Na jej wniosek urzędnicy przedstawią podczas dzisiejszej sesji stan przygotowań do budowy. Wiceprezydent Ustrobiński nie chce zdradzać szczegółów, ale przekonuje, że rozmowy są zaawansowane.

- To długotrwały proces, bo do uzgodnienia z partnerami jest mnóstwo spraw. Chcemy być tak przygotowani, aby według jednego, wspólnego projektu kazdy zbudował swoją część tego kompleksu - mówi Marek Ustrobiński. Potwierdza, że wśród pomysłów jest m.in. budowa tunelu dla samochodów, który ma połączyć ul. Asnyka i Kochanowskiego.

Wszystko pod jednym dachem
Jak będzie wyglądać nowe centrum komunikacyjne? Jedną z koncepcji przygotował architekt Krzysztof Mikołajczyk, absolwent Politechniki Rzeszowskiej. Jego pomysł zakłada budowę jednego kompleksu mieszczącego pod swoim dachem oba dworce i część handlową oraz parking.

Budynek ma dostęp do przystanku nadziemnej kolejki, która z kolei ma być uzupełnieniem komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Dla wygody podróżnych Poszczególne segmenty są połączone ruchomymi schodami i windami. W ratuszu koncepcja młodego architekta się podoba.\

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /150629920
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2188
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Ole » 23 cze 2015, 14:48

Żeby się tylko tak nie rozpędzili i nie zapomnieli oznaczyć gdzie co będzie :lol:
Projekt ciekawy, szkoda że nie ma jakiejś statycznej mapki.


Edit:

ok znalazłem więcej zdjęć i opis:

http://www.transport-publiczny.pl/mobil ... 46341.html
---------
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 1203
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: gustawtrzmiel » 23 cze 2015, 18:28

Fajne,ja bym tylko jeszcze gdzieś wcisnął okrągłą kładkę i może kilka słupów więcej, bo te trzysta czterdzieści siedem to chyba za mało ;)
gustawtrzmiel
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 119
Na forum od: 16 paź 2014, 16:06
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Kristoff » 23 cze 2015, 18:58

O gustach się nie dyskutuje, ale po co od razu te złośliwości? :) Koncepcja jak każda inna - kwestia dopracowania. Pewnie powstanie jeszcze wiele. Póki co pozytywną rzeczą jest zainteresowanie tematem ze strony władz. Chociaż z drugiej strony: nareszcie, w końcu ktoś pomyślał. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
Kristoff
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 242
Na forum od: 01 lip 2014, 22:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Glover » 24 cze 2015, 11:13

Oby tylko nie zapomniano w tym wszystkim o podróżnych tak jak na dworcu PKP w Poznaniu gdzie dobudowano nową część i przepływ ludzi odbywa się teraz pomiędzy stara częścią i teoretycznie nową ale skomunikowanie tych części jest źle rozwiązane i na dodatek źle oznaczone co prowadzi do tego że podróżni gubią się bo nie mogą ogarnąć co gdzie jest. Ktoś kto wchodzi do takiego dworca z bagażami głównym wejściem powinien widzieć logiczny układ komunikacyjny aby nie popadać w stres że nie zdąży na pociąg czy autobus jak zacznie szukać po tych wszystkich halach odpowiedniej kasy biletowej. Trzeba pamiętać że starsi ludzie również korzystają z dworców i to musi być dla nich do ogarnięcia wyobraźnią i żeby też nie musieli się nachodzić z tobołami. Ja wiem że to jest trudne do wykonania ale tak musi być!!!
Pamiętam jak na lotnisku we Frankfurcie mieliśmy przesiadkę i 40 minut do odlotu kolejnego samolotu. Okazało się że bramkę odlotową mamy dokładnie po drugiej stronie lotniska. Z jęzorem na brodzie targaliśmy walizy przeciskając się przez dzikie tłumy przy kolejnych bramkach i dobiegliśmy na koniec odprawy :evil: Kto był na tym lotnisku to wie jaki to olbrzym, nie przesadzę jak powiem że musieliśmy pokonać pewnie ponad kilometr.

Cała sztuka aby zbudować coś nowoczesnego w formie i przyjaznego dla kogoś kto tam wchodzi pierwszy raz.
Glover
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 87
Na forum od: 24 lis 2014, 13:03
Lokalizacja: Słocina

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Kristoff » 06 lip 2015, 23:59

Tak apropos RCK:

Kolejna duża inwestycja do 2023 roku. Będzie Podmiejska Kolej Aglomeracyjna

RZESZÓW. Podczas sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego zgromadzeni przedstawiciele regionu pozytywnie odnieśli się do tematu stworzenia Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Wyrażono zgodę na przygotowanie studium wykonalności koncepcji. Szacuje się, że ta ważna dla Podkarpacia inwestycja zostanie zrealizowana do 2023 roku.

Projekt ma polegać na budowie systemu komunikacji kolejowej, który będzie skoncentrowany wokół Rzeszowa. Dzięki dogodnym połączeniom, mieszkańcy spoza stolicy województwa będą mieli łatwy i szybki dojazd do stolicy Podkarpacia. Są plany, aby w to duże przedsięwzięcie, jakim jest stworzenie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej włączyły się samorząd województwa podkarpackiego, PKP PLK oraz miasto.

Póki co koszty samej koncepcji studium wykonalności wyceniono na mniej więcej milion złotych. Ogółem inwestycja w całości może sięgnąć sumy nawet powyżej 300 mln zł. Wdrożenie projektu wiązałoby się z koniecznością zakupu odpowiedniego taboru, przygotowania infrastruktury i modernizacji wybranych tras, budową nowych przystanków oraz dworca intermodalnego.


źródło: http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzeszow/kolejna-duza-inwestycja-do-2023-roku-bedzie-podmiejska-kolej-aglomeracyjna.html

Powoli zaczyna się to nam łączyć w jedną całość. Czyżby na podkarpaciu, w stolicy innowacji szykowano się na największa inwestycję w historii Rzeszowa? Na 100% ma to związek z Rzeszowskim Centrum Komunikacyjnym, o którym zrobiło się dosyć głośno niespełna kilkanaście dni temu.
Awatar użytkownika
Kristoff
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 242
Na forum od: 01 lip 2014, 22:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: sigmaa » 07 lip 2015, 21:52

Jeżeli faktycznie miałoby do tego dojść, to jestem ciekaw czy ktoś wreszcie w ratuszu zauważy jak bardzo marnuje się infrastruktura kolejowa w naszym mieście (patrz. przystanek na Załężu, który jest w szczerym polu, praktycznie na granicy z Krasnem, zamiast na przykład, przy nieczynnym przejeździe kolejowym przy ul. Załęskiej). Swoją drogą, wie ktoś ile kosztuje zrobienie takiego najbardziej prymitywnego przystanku kolejowego, takiego typu peron, rozkład jazdy i jakaś betonowa ścieżka? W ostatnich latach praktycznie wszystkie kolejowy "wyloty" z Rzeszowa były remontowane, szkoda że wtedy tego nie zrobiono.
sigmaa
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 47
Na forum od: 15 lip 2014, 14:24

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: PzD91 » 08 lip 2015, 0:27

sigmaa pisze:Swoją drogą, wie ktoś ile kosztuje zrobienie takiego najbardziej prymitywnego przystanku kolejowego, takiego typu peron, rozkład jazdy i jakaś betonowa ścieżka? W ostatnich latach praktycznie wszystkie kolejowy "wyloty" z Rzeszowa były remontowane, szkoda że wtedy tego nie zrobiono.

Co najmniej milion
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1423
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Następna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość