[os. Pobitno] Tunel pod rondem

Informacje o nowych projektach drogowych i komunikacji.

Re: Tunel pod rondem Pobitno

Postautor: jasiop » 07 cze 2019, 7:56

Miasto próbuje drugi raz znaleźć wykonawcę koncepcji tunelu na rondzie Pobitno w Rzeszowie. Czy tym razem się uda?

W czwartek (6 czerwca) ratusz ogłosił drugi przetarg na opracowanie koncepcji. Chętni swoje oferty mogą składać do 10 lipca. Według wstępnych planów tunel ma się zaczynać mniej więcej na al. Armii Krajowej na wysokości wjazdu na parking Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 i kończyć obok bocznej bramy cmentarza Pobitno.

Miasto chciałoby mieć koncepcję do końca tego roku, aby początkiem przyszłego ogłosić przetarg na wykonawcę inwestycji. Sama budowa tunelu powinna potrwać rok. Całość prac, jeśli by się udało, mogłaby się zakończyć już w 2021 roku. Ratusz przewiduje, że za budowę tunelu trzeba będzie zapłacić nawet 100 mln zł.

Poprzednie postępowanie, które rozpoczęto jeszcze w marcu, musiało zostać unieważnione, ponieważ okazało się, że złożone cztery oferty mocno przekraczały możliwości finansowe ratusza. – Nawet w Europie nie ma takich cen – mówił nam tuż po otwarciu ofert Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Rekcja szefa MZD nie dziwiła, bo najniższa oferta warszawskiej firmy WYG International wynosiła 1,4 mln zł, a najwyższa od Mostów Gdańsk oscylowała w granicach 2,4 mln zł. Miasto na koncepcję jest skłonne wydać 350 tysięcy złotych.

O przebudowie ronda Pobitno mówi się już od dawna. W godzinach szczytu są tam niemiłosierne kroki. Codziennie rondo pokonuje około 70 tys. samochodów. Jeszcze pod koniec ub. r. mówiło się o budowie ronda dwupoziomowego. Później okazało się, że lepszy jednak będzie tunel.

https://rzeszow-news.pl/drugie-podejsci ... e-pobitno/
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 768
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Tunel pod rondem Pobitno

Postautor: bogdanoo » 10 cze 2019, 8:50

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... iedzy.html
Miasto szuka firmy, która zajmie się wykonaniem dokumentacji budowy tunelu pod rondem Pobitno. Budowa bezkolizyjnych skrzyżowań w Rzeszowie była jedną z przedwyborczych obietnic prezydenta Tadeusza Ferenca.

Pierwsze podejście do rozstrzygnięcia przetargu na wybór projektanta tunelu pod rondem Pobitno było nieudane. Miasto na to zadanie zabezpieczyło w budżecie 350 tys. zł. Oferty czterech zainteresowanych firm mocno tę kwotę przekroczyły. – Wahały się od ok. 1 mln 400 do trochę ponad 2 mln zł. Przetarg musieliśmy unieważnić. Mamy nadzieję, że projektanta uda się wybrać za drugim razem – mówili rzeszowscy urzędnicy. Kolejny przetarg został właśnie ogłoszony. Czy miasto zdecydowało się na zwiększenie pieniędzy na to zadanie? – Tak, środki zostały zwiększone. Na etapie trwania przetargu nie będziemy informować, ile dokładnie pieniędzy jest zarezerwowane na tę inwestycję – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego rzeszowskiego urzędu miasta. Otwarcie ofert zaplanowano na 10 lipca tego roku.

Jak ma wyglądać ta inwestycja? Pod dzisiejszym rondem Pobitno ma zostać przekopany tunel w kierunku północ-południe. Wjazd do tunelu ma zaczynać się w okolicach skarbca na al. Armii Krajowej, a wyjazd z niego po drugiej stronie ronda, przed skrzyżowaniem z ulicą Morgową. Rondo będzie przebudowane tak, by w przyszłości mogły być w tym miejscu dobudowywane kolejne poziomy.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1189
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Tunel pod rondem Pobitno

Postautor: bystry » 10 cze 2019, 11:40

Bardzo dobrze, że nie podali o ilę zwiększyli kwotę na przetarg. Może teraz sie uda i pojawi się ktoś nowy.
bystry
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 548
Na forum od: 24 sty 2016, 11:34

Re: Tunel pod rondem Pobitno

Postautor: jasiop » 11 cze 2019, 22:50

prorok ze mnie czy co ?

"... Miejscy urzędnicy powtarzają przetarg na dokumentację projektową budowy tunelu pod rondem Pobitno. Tunel miałby powstać pod skrzyżowaniem ul. Lwowskiej z al. Armii Krajowej i al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego i prowadzić ruch na kierunku północ – południe.

Za pierwszym razem oferty firm, które chciały podjąć się przygotowania dokumentacji wielokrotnie przekraczały założone przez ratusz środki. Miasto przeznaczyło na projekt 350 tys. zł, tymczasem firmy zaproponowały kwoty wahające się od ok. 1,4 do aż prawie 2,4 mln zł. Pierwszy przetarg zatem unieważniono. Czy teraz będzie taniej?

W powtarzanym obecnie postępowaniu urzędnicy czekają na oferty projektantów do 10 lipca.
Wydłużono natomiast termin wykonania dokumentacji – teraz to dopiero 31 maja 2020 r., wcześniej miał to być koniec listopada br.

Oczywiście przygotowanie projektu to dopiero pierwszy krok w drodze do budowy tunelu. Kolejnym musi być znalezienie pieniędzy na jego budowę, a będzie to zapewne kwota co najmniej kilkudziesięciu milionów złotych, a następnie ogłoszenie przetargu na przebudowę ronda i dróg dojazdowych. Realnie, powstanie inwestycji to zapewne perspektywa kilku najbliższych lat."

http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=4672 ... &pagebl1=0
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 768
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Tunel pod rondem Pobitno

Postautor: bogdanoo » 12 lip 2019, 16:24

http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=5139 ... &pagebl1=0
Niedawno pisaliśmy o sporych problemach z miejskimi inwestycjami. Potencjalni wykonawcy prac projektowych i budowlanych składają w ogłaszanych przez ratusz przetargach oferty cenowe niekiedy wielokrotnie przewyższające założony przez miasto budżet danej inwestycji.

Podobne problemy pojawiły się w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej tunelu pod rondem Pobitno. Za pierwszym razem zgłosiły się cztery firmy, ale najtańsza z nich wyniosła ponad 1 mln 400 tys. zł, podczas gdy w budżecie założono zaledwie 350 tys. zł. Przetarg zatem unieważniono i powtórzono. Władze miasta na tym jednak nie poprzestały. Wysokie oferty wykonawców skłoniły ratusz także do podniesienia środków zapisanych na wykonanie projektu. Nowa kwota jaką zamierza przeznaczyć na ten cel miasto to 1 mln 450 tys. zł, a więc nieco więcej niż najtańsza z ofert w pierwszym podejściu.

Tym razem zgłosiło się 5 firm. Co ciekawe, najtańszą z ofert, opiewającą na 1 mln 402 tys. zł złożyła firma Mosty Gdańsk, która poprzednio… złożyła ofertę najdroższą – było to ponad 2 mln 373 tys. zł. Kolejna z ofert o wartości 1 mln 630 tys. zł pochodzi od firmy WYG International z Warszawy. Poprzednio to ona złożyła ofertę najtańszą (1 mln 406 tys. zł). Spółka Highway z Gdańska ocenia wartość prac na 1 mln 782 tys. zł (poprzednio nie startowała). Konsorcjum spółek Arcadis z Warszawy i MPRB z Krakowa proponuje kwotę 1 mln 832 tys. zł (poprzednio 1 mln 955 tys. zł). Ostatnia z ofert pochodzi od spółki Mosty Katowice i wynosi 2 mln 693 tys. zł.

Wygląda więc na to, że jeśli nie będzie przeszkód formalnych to wybrana może być najtańsza z ofert, która mieści się teraz w już podwyższonym przez miasto budżecie. Znając jednak różne zawirowania z ostatnich miesięcy (jak rezygnacja wybranego już wykonawcy rewitalizacji parku przy ul. Dąbrowskiego z podpisania umowy) należy zachować umiarkowany optymizm. Zastanawiać musi obniżenie w krótkim czasie przez firmę z Gdańska swojej wyceny o blisko milion zł.

Jeśli jednak dojdzie do podpisania umowy, to jak czytamy w specyfikacji przetargu zadaniem wykonawcy będzie: „opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej na budowę wielopoziomowego skrzyżowania ulic: Lwowskiej, al. Armii Krajowej, al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego (Rondo Pobitno) z odwodnieniem, oświetleniem i przebudową sieci kolidujących oraz uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych (w tym decyzji ZRID). Zakres opracowania obejmuje budowę tunelu w relacji al. Armii Krajowej - al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego o długości zależnej od przyjętego rozwiązania projektowego, przebudowę/rozbudowę istniejącego ronda „Pobitno” celem usprawnienia i poprawy bezpieczeństwa ruchu samochodowego wraz z budową/przebudową: zjazdów, oświetlenia, odwodnienia drogi, przebudową kolidującej infrastruktury technicznej, budową chodników o efektywnej szerokości 2 m oraz ciągów pieszo-rowerowych o szerokości ok. 3,5 m”.

Termin opracowania dokumentacji został wyznaczony przez ratusz na 31 maja 2020 r. Wcześniej urzędnicy zakładali, że ma ona powstać do 30 listopada 2019 r. Tym samym realizacja inwestycji, na której budowę trzeba jeszcze będzie i tak znaleźć pieniądze, przesunie się nieco w czasie.

Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1189
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Tunel pod rondem Pobitno

Postautor: maks » 28 lip 2019, 8:16

Rondo Pobitno jest jednym z najbardziej ruchliwych i niebezpiecznych skrzyżowań w Rzeszowie. Aby to zmienić, drogowcy chcą je przebudować. Najodważniejszy pomysł zakłada budowę tunelu, który miałby przejąć ruchu między alejami Armii Krajowej i Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.


https://nowiny24.pl/droga-w-tunelu-pod- ... 1-14305723
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1979
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Tunel pod rondem Pobitno

Postautor: maks » 04 sie 2019, 12:23

Firma Mosty Gdańskie opracuje kompleksową dokumentację projektową na budowę wielopoziomowego skrzyżowania ulic: Lwowskiej, al. Armii Krajowej, al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego czyli ronda Pobitno.


http://czytajrzeszow.pl/?id=5492&idd=4&poz=ml0
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1979
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Tunel pod rondem Pobitno

Postautor: Kamil43v » 04 sie 2019, 13:04

Ja nie rozumiem dlaczego oni nie zrobią od razu tunelu z dwoma pasami w obie strony. Tam jest na tyle miejsca że w stronę miasta można pociągnąć 4 pasy ruchu w obie strony i na tym odcinku potoki ruchu by się swobodnie przecinały i łączyły. Wiadomo, że byłyby z tym związane większe koszty, ale jak już chcą rozkopywać całe tamte skrzyżowanie to niech już to zrobią tak, żeby nie trzeba było tego później poprawiać kiedy się zaczną robić tam korki w tunelu.

Chcę dodać, że robiłem tą amatorską "wizualizację" :lol: na podstawie screena z map Google i wszystko mi się zmieściło na przestrzeni pomiędzy chodnikami, nigdzie nie przesunąłem chodników względem stanu obecnego a pasy ruchu są odpowiedniej szerokości. (Aha.. no i proszę nie zwracać uwagi na oznaczenia na znakach, bo są już/jeszcze nieaktualne :D )
Załączniki
Zrzut ekranu 2018-12-06 10.44.56.jpg
Zrzut ekranu 2018-12-06 10.44.56.jpg (304.78 KiB) Przeglądany 1542 razy
Kamil43v
Świeżak
 
Posty: 3
Na forum od: 03 wrz 2018, 13:56

Re: Tunel pod rondem Pobitno

Postautor: Nikoś » 04 sie 2019, 14:33

Z jednej strony dobrze bylo by od razu po 2 pasy machnąc, tylko czy na tak krótkim odcinku to ma sens ? Dodał bym do tego jeszcze maksymalne dobudowanie 3 pasa kosztem tego zieleńca na Armii Krajowej i Żołnierzy (w obu kierunkach) to by się bardziej przydało
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 1388
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Tunel pod rondem Pobitno

Postautor: jasiop » 05 sie 2019, 0:39

Kamil43v i Nikoś
Niech zrobią od razu "fafnaście" pasów ... ;-)

Chcecie jeden pas na wlocie "rozdzielać" na dwa w tunelu, to na prawdę konieczne Waszym zdaniem ?
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 768
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości