[ul. Dekerta] Willa Kotowicza

Inwestycje mieszkaniowe które na pewno bądź prawdopodobnie nigdy nie doczekają się realizacji

Re: [ul. Dekerta] Willa Kotowicza

Postautor: OloB » 14 kwie 2016, 12:34

Jak już pisałem, nie mam wiedzy i ambicji aby określać co jest zabytkiem a co nie jest. Jeśli wspomniane wille przy Dekerta oraz kamienice przy PCK są wciągnięte na listę zabytków, to są zabytkami. Czy są?
Zakładając nawet, że są zabytkami, to jakiego rodzaju budynek powinien stanąć na miejscu Willi Kotowicza aby "nawiązać" do tych bardzo prostych w formie budynków:?: Czy budynki przy Dekerta i przy PCK w jakikolwiek sposób nawiązują do Zamku lub do Pałacyku? Wg mnie nie nawiązują. Co więcej uważam, że kamienice przy PCK do urokliwych czy choćby ciekawych nie należą. Potrzeba nawiązywania do wszystkiego co w okolicy zablokuje wszelką inwencję architekta i sprawi, że powstanie jakiś gargamel.

Może więc warto zastanowić się nad projektem, który stanie się wyróżnikiem i estetycznym kontrastem dla tej okolicy. A o nawiązywanie do willi, kamienic itp. bym się nie martwił.
OloB
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 340
Na forum od: 01 wrz 2015, 11:12

Re: [ul. Dekerta] Willa Kotowicza

Postautor: Sindus » 28 kwie 2016, 16:42

Chyba koniec dyskusji w kwesti tej willi.Koleś(właściel) nadal kombinuje jak to wyburzyć.Po co remontowac jak można szybko wyburzyć i zbudować tego kloca...przepraszam-nowoczesny,super budynek.Właściel mógł (po wyburzeniu) zarobić 10 razy tyle.Stop.Oby niebyło pożaru w tej willi jak to się dzieje w Warszawie jak właściciel nie dostał pozwolenia na wyburzenie :lol: http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34 ... eczna.html
Awatar użytkownika
Sindus
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 918
Na forum od: 02 wrz 2015, 9:24
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [ul. Dekerta] Willa Kotowicza

Postautor: jasiop » 29 kwie 2017, 9:48

wkleję całość bo nie wszyscy to widzą:

Właściciel zabytkowej willi Kotowicza, stojącej przy pałacyku Lubomirskich, dwa lata temu przedstawił plany wyburzenia przedwojennego budynku i postawienia w jego miejscu apartamentowca. Nie ustaje w staraniach, by pozbawić ten obiekt ochrony konserwatorskiej. Odwołał się od decyzji o wpisie do rejestru zabytków i ministerstwo właśnie w części ją unieważniło. Ale taka odpowiedź nie spodoba się właścicielowi willi.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Właściciel obiektu, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z najcenniejszych zabytków Rzeszowa – Letniego Pałacyku Lubomirskich, zamiar wyburzenia przedwojennej willi przy ul. Dekerta 4 przedstawił podczas otwartej dla wszystkich prezentacji projektu nowej inwestycji. Plany te nie spotkały się z akceptacją mieszkańców miasta, a wizualizacja sporego budynku mieszkalnego tuż przy fontannie multimedialnej, w dodatku przytłaczającego sąsiedni pałacyk, wywołała gorącą dyskusję.


Padały argumenty za pozostawieniem willi, bo należała ona przed wojną do Jana Stefana Kotowicza, ostatniego dowódcy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, ale nie tylko – mieszkańcy bronili także walorów architektonicznych tego budynku, który na tle dość ubogiej historycznej zabudowy miasta zdaniem wielu wart jest zachowania jako jeden z nielicznych w Rzeszowie przykładów architektury międzywojennej.

Temat zburzenia willi, jak mało który, dotyczący przestrzeni miejskiej poruszył rzeszowską opinię publiczną i zmobilizował do wyrażenia protestu. Na łamach „Wyborczej” o pozostawienie willi apelowali rzeszowscy artyści, architekci i twórcy kultury.

Bitwa wygrana
Grażyna Stojak, ówczesna Podkarpacka Wojewódzka Konserwator Zabytków, przygotowała indywidualny wpis willi do rejestru zabytków a także wpis do rejestru zabytków całego zespołu budowlanego ulicy Dekerta, obejmujący kamienice, skwer im. J. Kotowicza oraz drzewostan.
Willa Palace sp. z o.o., właściciel budynku przy Dekerta 4, odwołał się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Urzędnicy ministerialni odesłali decyzję o wpisie indywidualnym do podkarpackiego konserwatora w celu ponownego rozpatrzenia i wyjaśnienia wątpliwości formalnych. Wszystkie zostały wyjaśnione. Choć właściciel willi złożył już do konserwatora zabytków wniosek o zgodę na wyburzenie willi, to wpis indywidualny do rejestru zabytków zdążył się uprawomocnić. Willa była chroniona.

Nieważność w części decyzji
Willa Palace sp. z o.o. broni jednak nie złożyła, do ministerstwa popłynął również wniosek o unieważnienie decyzji konserwatora zabytków o wpisie zespołu budowlanego ulicy Dekerta z powodu „rażącego naruszenia prawa”. Właściciel willi właśnie otrzymał odpowiedź.
Ministerstwo stwierdziło w niej nieważność decyzji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ale tylko w części wpisującej do rejestru zabytków, jako element zespołu budowlanego przy ul. Dekerta, zabytkowy drzewostan, tj. brzozę, kasztan, trzy cisy, sześć klonów i trzy brzozy, rosnące na skwerze im. J. Kotowicza. Urzędnicy ministerialni uzasadnili, że opiece prawnej mogą podlegać parki, ogrody i inne formy zaprojektowanej zieleni,jako świadectwa minionej epoki i działania człowieka, natomiast poszczególne rośliny, jako element ożywionego krajobrazu, nie mieszczą się w definicji zabytku.

Pozostałe zapisy decyzji zostały pozostawione bez żadnych zmian, a to oznacza, że zabudowa ulicy Dekerta jest chroniona prawnie jako zespół zabudowy, czyli powiązana przestrzennie grupa budynków, wyodrębniona ze względu na formę architektoniczną, styl, funkcję.

Jest szansa na ratunek?
Ochrona willi Kotowicza jest więc nadal podwójna – przez wpis indywidualny i wpis zabudowy ulicy. Ktokolwiek działałby na szkodę tego budynku, poniesie odpowiedzialność karną. Willa od pewnego czasu stoi zupełnie opuszczona.
Od ostatniej decyzji ministerstwa możliwe jest odwołanie i nie wykluczone, że sprawa może się jeszcze ciągnąć, ale jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć – pojawił się inwestor, zainteresowany kupnem zabytkowej willi.
Dzięki nowym nabywcom blask odzyskały już inne zabytki w tej części Rzeszowa: firma Marma Polskie Folie sp. z o.o. pięknie wyremontowała uroczą Willę Pod Sową, mieszczącą się w Al. Pod Kasztanami, a Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie wciąż pracuje nad odrestaurowaniem Pałacyku Lubomirskich, jednego z najpiękniejszych rzeszowskich zabytków.
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 974
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: [ul. Dekerta] Willa Kotowicza

Postautor: Matius » 03 mar 2019, 3:12

Kiedyś byłem zwolennikiem rozbiórki willi i wybudowania na jej miejscu tego ładnego apartamentowca. Lecz z perspektywy lat nauczyłem się, że zabytki trzeba chronić, w dodatku jesteśmy miastem, które nie ma ich zbyt wiele. Willę powinno się wyremontować, zrewitalizować i urządzić w niej jakiś przyjemny lokal, np. kawiarnie lub restaurację. Ten apartamentowiec powinno się wybudować, ale w innym miejscu.
Matius
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 142
Na forum od: 15 lip 2014, 17:48

Re: [ul. Dekerta] Willa Kotowicza

Postautor: tomquat » 03 mar 2019, 13:08

„Się powinno...” ale kto i za co?

Na razie jest to własność prywatna, i w kiepskim stanie. A jak się nic nie zrobi to będzie gorzej.
tomquat
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 24
Na forum od: 03 kwie 2015, 21:05

Re: [ul. Dekerta] Willa Kotowicza

Postautor: virtimus » 20 cze 2019, 15:12

To jeden z najpiękniejszych (i najcichszych) zakątków w mieście.
Stawianie tam apartamentowca to poroniony pomysł. Staną obrzydliwe ogrodzenia i wieżyczki strażnicze...
Z drugiej strony właściciel również ma swoje prawa. Uważam że miasto powinno zaoferować wykupienie zabytku.
Swoją drogą ciekawe w jaki sposób stała się własnością prywatną..
virtimus
Świeżak
 
Posty: 1
Na forum od: 20 cze 2019, 15:05

Re: [ul. Dekerta] Willa Kotowicza

Postautor: maks » 25 sie 2020, 19:24

O planach wyburzenia zabytkowej willi Kotowicza w centrum Rzeszowa pisaliśmy już w 2015 roku. Właściciel budynku chciał w tym miejscu wybudować nowoczesny biurowiec. To się jednak nie udało, bo willa jest chroniona przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jednak we wtorek, 25 sierpnia, temat powrócił na usta rzeszowian. Obok budynku pojawiła się ekipa wyburzeniowa


https://nowiny24.pl/willa-kotowicza-w-r ... 1-15144386

materiał TVP Rzeszów

https://rzeszow.tvp.pl/49557502/nielega ... wstrzymana
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 2516
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: [ul. Dekerta] Willa Kotowicza

Postautor: rafik » 25 sie 2020, 20:30

Bandyterka w akcji. Na jednym ze zdjęć widać że nawet budynek jest otwarty dla meneli, może zapruszą ogień i będzie z głowy... Temat dobrze znany w naszym kraju.
rafik
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 942
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: [ul. Dekerta] Willa Kotowicza

Postautor: maks » 25 lis 2020, 0:56

Zabytkowa willa Kotowicza w Rzeszowie popada w ruinę – alarmują mieszkańcy miasta. W budynku są powybijane okna, otwarte drzwi i nocują w nim osoby bezdomne.


https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci ... da-w-ruine

Zastanowimy się, czy będziemy kupować willę


http://supernowosci24.pl/miasto-kupi-wille-kotowicza/
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 2516
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: [ul. Dekerta] Willa Kotowicza

Postautor: maks » 02 mar 2021, 13:35

odświeżenie tematu

Od kilku miesięcy do dyskusji publicznej regularnie powraca temat wykupienia przez ratusz znajdującej się w centrum Rzeszowa, przy ul. Dekerta, zabytkowej willi Kotowicza.


http://supernowosci24.pl/miasto-powinno ... kotowicza/
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 2516
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje niezrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości