[ul. Witolda] Witolda Park 2x16p 1x11p (ApKlan)

Opinie i komentarze odnośnie pomyślnie zakończonych inwestycji mieszkaniowych

Re: [ul. Witolda] Witolda Park 2x16p 1x11p (ApKlan)

Postautor: lentek91 » 25 sty 2020, 20:10

Każdy rachunek powierniczy jest oddzielnym rachunkiem, a raczej mieszkanie nie kosztowało więcej niż 100k euro, więc środki muszą zostać zwrócone, rachunek powierniczy też nie jest do końca rachunkiem dewelopera (przynajmniej tak mi się wydaje), co oznacza, że do 100k euro jest bezpiecznie
lentek91
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 192
Na forum od: 26 sty 2016, 10:52

Re: [ul. Witolda] Witolda Park 2x16p 1x11p (ApKlan)

Postautor: justynap » 25 sty 2020, 21:00

Witajcie
W kwestii tych rachunków w PBS, w piątek byłam w biurze Dewelopera Apklan. Też byłam zaniepokojona tą sytuacją. W biurze zapewniono, że wszystkie pieniądze na rachunkach powierniczych są niezagrożone i zostały przeniesione do innych banków. Sprawdziłam też jak mi doradzono i w banku otrzymałam informacje, że wszystkie wpłacone środki są niezagrożone. Pozdrawiam.
justynap
Świeżak
 
Posty: 2
Na forum od: 25 sty 2020, 20:54

Re: [ul. Witolda] Witolda Park 2x16p 1x11p (ApKlan)

Postautor: justynap » 25 sty 2020, 21:19

Miki pisze:RESTRUKTURYZACJA PBS a inwestycja Witolda Park

Daje post ponownie pomimo że moderator usunął jako nieistotny-a według mnie bardzo istotny i związany z inwestycją dlatego proszę o nie usuwanie posta przez moderatora przed zapoznaniem się z tematem.

;;Witam Czy orientował się ktoś o wpływie restrukturyzacji PBS na inwestycję Witolda Park?
Apklan w tym banku miał wydzielone konta dla poszczególnych kupujących.;;

Pozdrawiam


Nie prościej zadzwonić lub podejść i dopytać i wtedy coś pisać ??

Przez takie głupie posty rodzina i znajomi wydzwaniają i piszą do mnie co zrobię bo podobno moje pieniądze przepadną. Kupiłeś tam mieszkanie, czy chciałeś zabłysnąć pisząc te bzdury?
justynap
Świeżak
 
Posty: 2
Na forum od: 25 sty 2020, 20:54

Re: [ul. Witolda] Witolda Park 2x16p 1x11p (ApKlan)

Postautor: Alcazar » 25 sty 2020, 21:43

pisul pisze:Przecież nikt nic nie stracił. Po 3 dniach kto miał tam pieniądze dalej może swobodnie dysponować swoimi pieniędzmi. Po co siejesz zamęt?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny w razie upadłości banku wypłaca środki gwarantowane do wysokości ustawowo określonych kwot.

Wysokość gwarancji:

Kwota depozytów nieprzekraczająca równowartości w złotych 100 000 euro(jakieś 420 tyś zł) jest gwarantowana w całości.
Ochronie podlegają imienne depozyty złotowe i walutowe:
osób fizycznych,
osób prawnych, w tym jednostek samorządu terytorialnego,
jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną, szkolnych kas oszczędnościowych i pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.


źródło: https://www.pbsbank.pl/o-banku/tabele-i ... ieczenstwo


Pewnie po staremu 1 postowiec = konkurencja która mąci wodę i stosuje czarny pijar ;)


Czarny pijar to już Apklan sam sobie zapewnił - 1-wszy termin oddania był przewidziany bodajże na październik. Mamy koniec stycznia, a w mglistych zapowiedziach mówi się o marcu/kwietniu. Ja rozumiem, że mogą być opóźnienia, rozumiem, że może nie z ich winy mają problem z podłączeniem niektórych instalacji, ale chyba Apklan nie chodzi w przysłowiowym żółtym swetrze i szaliku, i jako deweloper ma jakieś doświadczenia w tego typu inwestycjach. Ktoś te terminy planuje, i to normalne że, to deweloper odpowiada za wszystkie opóźnienia. Niestety przy tej inwestycji lekki niesmak już się pojawia, choćby ze względu na terminy. I dla wyjaśnienia - nie jestem z konkurencji, ale zakupiłem mieszkanie w tej inwestycji, na które czekam NIECO za długo. Pomijam fakt zakładania kont/subkont w jakimś śmiesznym PBSie, bo to też lekko niepoważne.
Alcazar
Świeżak
 
Posty: 3
Na forum od: 01 sty 2019, 18:39

Re: [ul. Witolda] Witolda Park 2x16p 1x11p (ApKlan)

Postautor: Arrival » 26 sty 2020, 0:22

Znalazłem coś takiego, nie wiem na ile wiarygodne źródło:

Pojawia się zatem pytanie, co stanie się z pieniędzmi zgromadzonymi na mieszkaniowym rachunku powierniczym w przypadku upadłości banku, który rachunek ten prowadził. Odpowiedź na tak postawione pytanie nie napawa optymizmem. Zupełnie jakby ów optymizm udzielił się zbyt mocno ustawodawcy. Co prawda, środki pieniężne wpłacane na rachunek powierniczy dewelopera podobnie, jak każdego innego klienta banku krajowego lub polskiego oddziału instytucji kredytowej z UE objęte są systemem gwarantowania depozytów Bankowego Funduszu Gwarancyjnego [BFG]. Jednakże tworząc ustawę deweloperską nie zastanowiono się nad tym faktem głębiej. Stroną umowy z bankiem jest bowiem deweloper, nie zaś każdy z przyszłych nabywców nieruchomości od dewelopera. Skoro zaś klientem banku jest tylko deweloper, to tylko mu przysługuje roszczenie o wypłatę środków z BFG. I tu pojawia się problem, bowiem kwota gwarantowana określa maksymalną wysokość roszczeń deponenta (w tym przypadku dewelopera) w stosunku do BFG niezależnie od tego, w jakiej wysokości i na ilu rachunkach posiadał środki pieniężne lub z ilu wierzytelności przysługują mu należności w danym banku.

Kwota ta zaś wynosi 100.000 euro, czyli obecnie około 430.000 zł. O ile zatem w przypadku jednostkowego nabywcy lokalu taka gwarancja byłaby w wielu przypadkach wystarczająca, to w przypadku dewelopera jest to kwota wręcz znikoma

Źródło: https://www.pepperhouse.pl/blog/upadlosc-banku-a-rachunek-powierniczy

Edit: Chociaż tu pracowali nad zmianami w 2016: https://forsal.pl/artykuly/921743,upadl ... z-bfg.html
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [ul. Witolda] Witolda Park 2x16p 1x11p (ApKlan)

Postautor: mona » 26 sty 2020, 16:12

Dołączam się do dyskusji, bo też mnie ten temat interesuje, Zastanawia mnie fakt jak to wygląda prawnie do kiedy pieniądze są traktowane jako moje gdy wpłacam na rachunek powierniczy. który mam utworzony przez Developera. Jeżeli jest to rachunek powierniczy otwarty to każdy oddany etap powoduje że moje transze przechodzą na rachunek Developera. Czy są to nadal moje pieniądze objęte moją gwarancją do 100 tysięcy euro, czy wchodzą w 100 tysięcy euro gwarancji dla developera który ma rachunek powierniczy w tymże banku. Co jeżeli nie zdążył ich wydać na budowę. Myślę, ze nie jeden Developer miał w tym Banku ulokowane środki. Współczuję Developerom ale to od nich zależy jak dalej potoczą się losy klientów wobec powyższego przede wszystkim współczuję sobie. Myślę, że każdy klient powinien dostać informację od Developera niezależnie gdzie kupuje mieszkanie jeżeli jest to powiązane z PBS. Zastanawia mnie też fakt czy po podpisaniu umowy developerskiej , Developer możne zmienić rachunek powierniczy na inny Bank? I jak to się powinno odbyć prawnie?
mona
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 33
Na forum od: 21 lis 2019, 18:51

Re: [ul. Witolda] Witolda Park 2x16p 1x11p (ApKlan)

Postautor: pisul » 26 sty 2020, 16:42

Po 2012 roku tak zmieniono prawo że te dziś chroni pieniądze kupujących mieszkania. Zarówno przy rachunku otwartym jak i zamkniętym.

Bez różnicy czy bank będą prowadzić Grobelny z Najmrockim i tak Bankowy Fundusz Gwarancyjny w razie czego zwróci pieniądze do kwoty 100 tys. euro. Więc ludzie mogą spać spokojnie. Większość mieszkań sprzedawanych w RZ poniżej tej kwoty.

W Rzeszowie dużo deweloperów i jeszcze nie raz nie dwa jednopostowiec będzie podkładał swojemu konkurentowi małą różowa świnkę. Tu nie ma przypadków. Gdy 1 postowiec specjalnie zakłada konto na forum i pierwsze 2 posty próbuje połączyć kłopoty banku z jakimś konkretnym deweloperem no to już wiadomo z kim mamy do czynienia.


Na pytania post wyżej ładnie odpowiedział i uspokoił Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich:

https://www.rp.pl/Nieruchomosci-TV/3112 ... banku.html
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8562
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: [ul. Witolda] Witolda Park 2x16p 1x11p (ApKlan)

Postautor: Alcazar » 26 sty 2020, 18:19

1postowiec, 2postowiec itp, itd...Tak się składa, że większość osób nie kupuje 10 mieszkań w roku, i na tego typu fora trafia, kiedy decyduje się na zakup lokalu raz, może dwa w ciągu kilkunastu lat, albo i całego życia. Nie śledzę innych inwestycji, i nie komentuję, bo mnie najzwyczajniej nie interesują, nie ma tu filozofii. Jak ktoś czeka od października, to chyba jest to już dość długo? Wystarczyło przyjąć bufor, dać realny termin ukończenia, a nie rzucić pierwszy lepszy, nieodległy termin, żeby nakręcić sprzedaż. I nie byłoby tematu - mieszkania i tak by się sprzedały, choć nie tak szybko. Nie mniej jednak, to krótkowzroczne myślenie - zapewniam. Ludzie są coraz bardziej świadomi. Ja nie mówię, że to słaba inwestycja, bo generalnie mi się podoba. Ale organizacyjnie ... Należałoby spuścić zasłonę milczenia.

Pozdrawiam, i kończę, bo szkoda czasu na pyskówki, ale warto wziąć sobie do głowy te parę zdań powyżej.
Alcazar
Świeżak
 
Posty: 3
Na forum od: 01 sty 2019, 18:39

Re: [ul. Witolda] Witolda Park 2x16p 1x11p (ApKlan)

Postautor: mona » 26 sty 2020, 19:35

Dziękuję, za odnośnik do artykułu, gdzieś go już widziałam, bo niczym napisałam posta to próbowałam znaleźć odpowiedz na nurtujące mnie pytanie, Nie do końca jednak uzyskałam tam odpowiedź. Powiem tak, często forum czytam, rzadko pytam. Można bardzo dużo z niego dowiedzieć się o inwestycjach, oglądnąć ciekawe zdjęcia rozwoju inwestycji. Zwłaszcza gdy nie mieszka się w Rzeszowie, także bardzo za nie dziękuję. Pytam tylko wtedy, gdy rzeczywiście czuję taką potrzebę dla siebie a nie po to aby siać zamęt. Dlatego postów moich niewiele, zalogowałam się bardzo długo po tym jak z niego korzystałam w celu uzyskania dodatkowych informacji jaką inwestycję kupić. Nie trzeba we wszystkim widzieć podstępu i siania zamętu. Z czego wynika uczulenie na osoby które dają niewiele postów?. Każdy kto wydaje dużo pieniędzy na inwestycje być może dorobek całego życia i wcześniejszych pokoleń ma prawo pytać. Fora też temu służą. Inaczej nie miałyby racji istnienia. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. a Developerom życzę dużych sukcesów, bo przekłada się to również na nasze zadowolenie.
mona
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 33
Na forum od: 21 lis 2019, 18:51

Re: [ul. Witolda] Witolda Park 2x16p 1x11p (ApKlan)

Postautor: Ciekawy » 26 sty 2020, 20:33

Dołączam sie do podziękowań za umieszczanie informacji o inwestycji i zdjęć bo jestem w takiej sytuacji jak poprzedniczka spoza Rzeszowa i tez czekam na odbiór
Ciekawy
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 29
Na forum od: 19 lis 2019, 17:57

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje zrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości