[ul. Podwisłocze/Kopisto] Apartamenty Zamkowe II (Hartbex)

Opinie i komentarze odnośnie pomyślnie zakończonych inwestycji mieszkaniowych

[ul. Podwisłocze/Kopisto] Apartamenty Zamkowe II (Hartbex)

Postautor: Kognakus » 22 wrz 2014, 15:04

Obrazek
Obrazek

To nie koniec wieżowców nad Wisłokiem

Po Mirosławie Misiołku i Piotrze Kawalcu również trzeci Inwestor chce budować wysokie wieżowce obok Mostu Zamkowego. Być może już niedługo most ten ze wszystkich stron będzie otoczony wysokimi budynkami.

Tereny nad Wisłokiem przy Moście Zamkowym budzą apetyty coraz liczniejszych inwestorów. Kilka lat temu swoją inwestycję Capital Towers rozpoczął Mirosław Misiołek. Po drugiej stronie rzeki na Olszynkach budowę wysokich budynków przygotowuje firma Piotra Kawalca. Ale to nie koniec. Zanosi się na to, że również po południowej stronie mostu tuż przy rzece wyrosną wysokie budynki. Właściciel tych terenów dysponuje wydaną nie tak dawno przez prezydenta miasta decyzją o warunkach zabudowy, na mocy której może tu wybudować 10-kondygnacyjny budynek o wysokości do 34 metrów.

Działka pod planowaną inwestycję leży tuż przy trasie zamkowej i dochodzi bezpośrednio do rzeki. Jej kształt zwęża się w kierunku ulicy Podwisłocze, dlatego najwygodniejszym do zabudowy pozostaje najszerszy jej fragment przy skarpie Wisłoka. Dodatkowym utrudnieniem w lokalizacji budynku jest także skarpa nadbrzeżna, która w tym miejscu nieregularnie „wrzyna” się w działkę Inwestora.

Wstępna koncepcja wykonania budynku, która była podstawą do wydania przez prezydenta decyzji o warunkach zabudowy, przewiduje powstanie budynku 10-kondygnacyjnego o nieregularnym kształcie dostosowanym do zarysu skarpy Wisłoka. Na parterze budynku mają mieścić się pomieszczenia handlowo-usługowe, natomiast na pozostałych 9 kondygnacjach – mieszkania. Przewidziany jest też garaż podziemny pod budynkiem. Całkowita długość budynku ma wynieść około 65 metrów, a więc wielkościowo odpowiada on blokowi mieszkalnemu o 4 klatkach.

Poważnym problemem inwestycji może być dojazd do niej. Działka nie ma istniejącego wygodnego wjazdu i powstanie takiego z uwagi na duży ruch na trasie zamkowej jest raczej niemożliwy. Koncepcja przewiduje wybudowanie od strony Mostu Zamkowego jedynie jednokierunkowej zatoczki z możliwością zjazdu na prawoskręt. Wyjazd z działki przewidywany jest natomiast dopiero od strony ulicy Podwisłocze. Ma on być usytuowany prawie w obrębie skrzyżowania tej ulicy z ul. Kopisto także jako jednokierunkowy i tylko na prawoskręt.

Jednak jeszcze poważniejszym problemem jest sama lokalizacja budynku. Z załączonego powyżej zdjęcia widać, że jego wybudowanie tak blisko trasy zamkowej przysłoni od strony ulicy Kopisto część panoramy miasta z Zamkiem Lubomirskich. Jednocześnie działka, którą dysponuje inwestor jest na tyle wąska, że brak jest możliwości odsunięcia planowanego budynku bardziej od ulicy. Ogólnikowy wymóg zawarty w decyzji o warunkach zabudowy, że „należy tak skomponować bryłę budynku aby korzystnie podnieść walory przestrzenne i wyeksponować panoramę miasta” jest nieweryfikowalny i przez swoją subiektywność niemożliwy do wyegzekwowania od Inwestora. Poza tym wymóg taki nie zaprzeczy samemu faktowi przesłaniania tej panoramy, skoro 10-kondygnacyjna inwestycja uzyskała już akceptację w warunkach zabudowy.

Podsumowując podstawowe informacje dostępne na temat planowanej inwestycji za dyskusyjne można uznać przede wszystkim jej lokalizację i możliwy wpływ na wygląd miasta. Pojawiające się od dłuższego czasu w Rzeszowie opinie o braku kontroli planistycznej zabudowy śródmieścia znajdują w przypadku opisanej inwestycji duże potwierdzenie. Most Zamkowy i panorama starego miasta od strony prawego brzegu Wisłoka jest jednym z charakterystycznych wizerunków Rzeszowa. Dążenie do intensywnej zabudowy okolic mostu i trasy zamkowej wysokimi budynkami na pewno bezpowrotnie zmieni ten wizerunek. Dlatego mocno dziwi, że zabudowa w tak ważnym miejscu dopuszczana jest przez władze miasta z pominięciem planowania przestrzennego a jedynie w oparciu o warunki zabudowy, które są bardzo liberalnym narzędziem prawnym przy realizacji inwestycji. Skutkiem lekceważenia przez rządzących tego problemu okolica Mostu Zamkowego będzie zapewne w przyszłości przypominać dzielnicę różnorodnych i niekoniecznie pasujących do otoczenia wieżowców. Pytanie tylko, czy to dobre miejsce na taką dzielnicę?


http://twinn.pl/?idd=2&poz=&rok=2014&page=0&id=1064&idd=6&poz=ml0
Awatar użytkownika
Kognakus
Administrator
Administrator
 
Posty: 344
Na forum od: 20 cze 2014, 22:05
Lokalizacja: Staromieście

Re: [Podwisłocze/Kopisto] Wieżowiec (10p)

Postautor: flyRZE » 22 wrz 2014, 16:38

Przestańmy pisać o dziewięciu piętrach, że to wieżowiec :).
flyRZE
Maniak
Maniak
 
Posty: 1282
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: [Podwisłocze/Kopisto] Wieżowiec (10p)

Postautor: Matius » 22 wrz 2014, 17:27

Może jak wybudują ten budynek wezmą się za zagospodarowanie działki najbliżej ulicy, na której stoi pomnik Nepomucena. Tam widziałbym o wiele wyższy wieżowiec od swojego planowanego sąsiada, np. wysokości 32 - piętrowego wieżowca na Olszynkach lub 25 - piętrowego wieżowca Capital Towers lub nawet wyższego, np. jakiegoś 40 piętrowca ;) W ogóle działki przy ul. Podwisłocze powinny zniknąć, a teren powinien być podniesiony do poziomu tejże ulicy tak jak przy Moście Zamkowym. I jakby te założenia zostały spełnione to cały teren mógłby być zabudowany takimi kompleksami jak Capital Towers lub Olszynki Park.
Matius
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 142
Na forum od: 15 lip 2014, 17:48

Re: [Podwisłocze/Kopisto] Wieżowiec (10p)

Postautor: flyRZE » 22 wrz 2014, 19:06

Inwestorzy czyhają na nadbrzeże Wisłoka. Trzy nowe wnioski
MAGDALENA MACH
22.09.2014 , aktualizacja: 22.09.2014 18:47
A A A Drukuj
Kolejny teren tuż nad Wisłokiem staje w centrum zainteresowania inwestorów. Tym razem chodzi o działkę tuż przy moście Zamkowym. Powstaną tam bloki mieszkalne czy myjnia samochodowa? No i co na to sąsiad - św. Nepomucen?
Do Wydziału Architektury Urzędu Miasta Rzeszowa wpłynęły trzy wnioski o wydanie warunków zabudowy na działce położonej nad rzeką, tuż przy moście Zamkowym od strony Nowego Miasta.

- Wnioski dotyczą trzech inwestycji: kompleksu mieszkalnego do ośmiu kondygnacji, myjni samochodowej i rozbudowy budynku, który już stoi przy ul. Podwisłocze - informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Na dokument wnioskodawcy będą musieli poczekać do dwóch miesięcy. - Wydanie warunków to dopiero początek. Wnioskodawcy poznają oczekiwania miasta wobec inwestycji na tym terenie. Dopiero wtedy będą mogli rozpocząć starania o wydanie pozwolenia na budowę - mówi.

Jakie warunki postawi wnioskodawcom miasto? - Z pewnością dotyczyć będą wysokości budynków i ich charakteru - na razie bardzo ogólnie odpowiada rzecznik.

Już dziś jedno jest pewne: na brzegu rzeki wyrośnie kolejny budynek. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że będzie wysoki, bo deweloperowi stawianie niskich się nie opłaca, a miasto nie ma kompletnie nic przeciwko budowaniu wysokościowców na samym brzegu Wisłoka. Chętnie wydało pozwolenia na budowę dwóch wież po przeciwnej stronie ulicy. Na razie stanęła tylko jedna, niższa.

Bez problemu też miasto zgodziło się na budowę dwóch wysokościowców po drugiej stronie rzeki, na terenie Olszynek.

Cały tekst: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... z3E46Djmcu
gazeta.pl

No genialnie myjnia w tak reprezentacyjnym miejscu to super sprawa.....
flyRZE
Maniak
Maniak
 
Posty: 1282
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: [Podwisłocze/Kopisto] Wieżowiec (10p)

Postautor: pisul » 22 wrz 2014, 21:11

Zarys działki jest inny w artykule niż realnie. Działka ciągnie się aż do ulicy więc nie będzie problemów z dojazdem jak piszą w newsie. Zaczynają zwozić płyty betonowe pod tymczasowy dojazd więc budowa staje się pomalutku faktem. Ale to dobrze bo będzie co focić :)

Obrazek
Zródło: mapy.geoportal.gov.pl

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To będzie widok gdy w panoramie miasta pojawi się most 110m , Olszynki park 120m , kolejne budynki Capital Towers i te planowane troszke niższe ale długie na ponad 60 metrów. Dobrze ze reaktywowano forum. Zakupiłem nowy aparat i nie zawaham się go użyć :D
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8280
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: [Podwisłocze/Kopisto] Wieżowiec (10p)

Postautor: flyRZE » 22 wrz 2014, 21:19

a obok myjnia fakt czad :)
flyRZE
Maniak
Maniak
 
Posty: 1282
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: [Podwisłocze/Kopisto] Wieżowiec (10p)

Postautor: Meme » 23 wrz 2014, 12:16

Widzę, że wieżowce przesłaniają urzędnikom (jak i niektórym forumowiczom) całkowicie poczucie estetyki i dbałość o ład przestrzenny miasta. W ogóle wyburzmy ten zamek, tam powinien stanąć 200-metrowy wieżowiec.
Meme
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 248
Na forum od: 03 sie 2014, 13:16
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Podwisłocze/Kopisto] Wieżowiec (10p)

Postautor: Matius » 23 wrz 2014, 16:53

Meme pisze:Widzę, że wieżowce przesłaniają urzędnikom (jak i niektórym forumowiczom) całkowicie poczucie estetyki i dbałość o ład przestrzenny miasta. W ogóle wyburzmy ten zamek, tam powinien stanąć 200-metrowy wieżowiec.


Następny, który wolałby sralnik i nieużytki w centrum, bo dla niego ważniejszy tym razem jest widok na Zameczek......
Jak można chcieć wsi w centrum miasta to ja kompletnie nie rozumiem... Jak chcesz widoku na Zamek to sobie kup widokówkę albo zrób zdjęcie i powieś nad łóżkiem, a nie pisz jakichś totalnych bzdur. A jeśli chodzi o estetykę miasta, to mam rozumieć, że dla ciebie estetyczniejsze są dzikie działki i sralniki niż cywilizowane, ładne architektonicznie budynki? :shock: Jeśli tak to nawet tego nie skomentuję...
Matius
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 142
Na forum od: 15 lip 2014, 17:48

Re: [Podwisłocze/Kopisto] Wieżowiec (10p)

Postautor: porteño » 23 wrz 2014, 17:11

Meme pisze:Widzę, że wieżowce przesłaniają urzędnikom (jak i niektórym forumowiczom) całkowicie poczucie estetyki i dbałość o ład przestrzenny miasta. W ogóle wyburzmy ten zamek, tam powinien stanąć 200-metrowy wieżowiec.

Nareszcie jakiś mądry głos w sprawie bezpardonowej destrukcji obszarów zielonych.
Może pójdźmy za przykładem Mediolanu i przykryjmy jeszcze rzekę, żeby na niej więcej wieżowców dostawić?

Inwestorowi życzę, aby Wisłok go notorycznie zalewał w trakcie budowy.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1014
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: [Podwisłocze/Kopisto] Wieżowiec (10p)

Postautor: Meme » 23 wrz 2014, 17:24

Matius, wolałbym raczej MPZP, który nie dość, że pozwoliłby na racjonalną zabudowę, to nie dopuściłby także "sralników" jak to określiłeś. Poza tym w obecnym stanie jakoś wsi tam nie widzę. Drugie 'poza tym' to to, że już teraz w Rzeszowie jest mało większych parków (nie zieleni, bo tej dużo), w których można swobodnie odpocząć (a zabieranie Olszynek pod wieżowce sytuacji nie polepsza). Co do zasłaniania zamku, owszem, chciałbym mieć widok na zamek. I jeszcze jedno: zabudowa akurat nad Wisłokiem jest mocno pomylona, niedługo nie zostanie nam już żaden korytarz powietrzny i będziemy mieli drugi Kraków (przez ponad 200 dni w roku normy powietrza przekroczone, przez większość tych dni o 200%).
Meme
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 248
Na forum od: 03 sie 2014, 13:16
Lokalizacja: Rzeszów

Następna

Wróć do Inwestycje zrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości