[ul. Solidarności] Osiedle Architektów (ARCH-Dom)

Nowe inwestycje mieszkaniowe będące obecnie w budowie na terenie Rzeszowa i okolic.

Nowe mieszkania w Rzeszowie i najbliższej okolicy, informacje, fotorelacje.

Re: [ul. Solidarności] Osiedle Architektów (ARCH-Dom)

Nowe mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: tsida » 23 sty 2024, 22:37

Ostatnia nowelizacja ustawy deweloperskiej z dnia 16 lipca 2023 zmieniła terminy wpłat dokonywanych przez Nabywców lokali. Deweloperzy realizujący inwestycje na jej podstawie są zobowiązani do informowania Klienta o zakończeniu etapu i konieczności dokonania wpłaty. Nie ma już obowiązku przelewania środków mimo opóźnienia na budowie. Harmonogram w umowach deweloperskich jest konstruowany w taki sposób, że przy datach płatności transz są zapisy "nie wcześniej niż". A wpłata czy to środków własnych czy uruchomienie kredytu odbywa się po pisemnym zawiadomieniu przez Dewelopera o zakończeniu etapu. Natomiast dotyczy to umów deweloperskich zawartych po wejściu zmian w życie, których treść powinna być do nich dostosowana.
tsida
Świeżak
 
Posty: 1
Na forum od: 03 wrz 2023, 18:23

Re: [ul. Solidarności] Osiedle Architektów (ARCH-Dom)

Nowe mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: czo » 23 sty 2024, 23:59

Oni chyba się spieszyli żeby umowy podpisać według starych przepisów :)
czo
Świeżak
 
Posty: 9
Na forum od: 05 paź 2020, 13:14

Re: [ul. Solidarności] Osiedle Architektów (ARCH-Dom)

Nowe mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: Fifka » 24 sty 2024, 9:45

tsida pisze:Ostatnia nowelizacja ustawy deweloperskiej z dnia 16 lipca 2023 zmieniła terminy wpłat dokonywanych przez Nabywców lokali. Deweloperzy realizujący inwestycje na jej podstawie są zobowiązani do informowania Klienta o zakończeniu etapu i konieczności dokonania wpłaty. Nie ma już obowiązku przelewania środków mimo opóźnienia na budowie. Harmonogram w umowach deweloperskich jest konstruowany w taki sposób, że przy datach płatności transz są zapisy "nie wcześniej niż". A wpłata czy to środków własnych czy uruchomienie kredytu odbywa się po pisemnym zawiadomieniu przez Dewelopera o zakończeniu etapu. Natomiast dotyczy to umów deweloperskich zawartych po wejściu zmian w życie, których treść powinna być do nich dostosowana.

Czy umowy deweloperskie podpisane w październiku 2023 roku są objęte tymi przepisami, czy to zależy np. od tego kiedy deweloper otrzymał pozwolenie na budowę?
Fifka
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 25
Na forum od: 15 sie 2023, 10:09

Re: [ul. Solidarności] Osiedle Architektów (ARCH-Dom)

Nowe mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: ETernit » 24 sty 2024, 10:00

Umowę (akt notarialny) podpisuje się po fakcie posiadania ostatecznej już decyzji pozwolenia na budowę.
ETernit
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 330
Na forum od: 15 paź 2015, 18:53

Re: [ul. Solidarności] Osiedle Architektów (ARCH-Dom)

Nowe mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: Fifka » 24 sty 2024, 10:05

Zgadza się, więc które przepisy wówczas obowiązują?
Fifka
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 25
Na forum od: 15 sie 2023, 10:09

Re: [ul. Solidarności] Osiedle Architektów (ARCH-Dom)

Nowe mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: ETernit » 24 sty 2024, 10:15

Obowiązuje termin podpisania umowy developerskiej przed lub po terminie wejścia w życie zmienionych przepisów.
ETernit
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 330
Na forum od: 15 paź 2015, 18:53

Re: [ul. Solidarności] Osiedle Architektów (ARCH-Dom)

Nowe mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: Ada » 24 sty 2024, 14:42

Jeśli chodzi o inwestycje arch-dom wszystko po staremu trzeba płacić zgodnie z charmonogramem zaczęli przed wejściem ustawy dopiero 16 lipca 2024 jak ktoś podpiszę umowę to będzie po nowemu
Ada
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 20
Na forum od: 01 gru 2023, 12:32

Re: [ul. Solidarności] Osiedle Architektów (ARCH-Dom)

Nowe mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: Fifka » 24 sty 2024, 15:44

Umowy, które zostały podpisane przed 16 lipca 2024 r. zostają na dotychczasowych warunkach, czyli wg "starej" ustawy deweloperskiej? Czy zasady "nowej" ustawy deweloperskiej od tego czasu dotyczą już wszystkich?
Fifka
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 25
Na forum od: 15 sie 2023, 10:09

Re: [ul. Solidarności] Osiedle Architektów (ARCH-Dom)

Nowe mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: MarcinS » 25 sty 2024, 12:52

Dzień Dobry

Poprzez swoje doświadczenie chciałbym podzielić się z wami swoją opinią na kilka tematów związanych z inwestycją osiedle architektów:

1. wg. mojej wiedzy do tej inwestycji obowiązuje ustawa deweloperska przed aktualizacją czyli bez Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, źródło informacji: https://www.prawo.pl/biznes/jakie-od-1- ... 15914.html

2. Sam stałem przed dylematem obaw przed związaniem się z deweloperem i zakupu mieszkania za kilkaset tysięcy złotych i odpowiem tak, każda transakcja każda jest obciążona ryzykiem, to ryzyko można niwelować poprzez np zakup gotowego mieszkania (niestety w takiej opcji ceny są wysokie), ja przed zakupem (jest to moje pierwsze mieszkanie) zleciłem analize prawnikom przez ###### - oczywiście że to również nie jest 100% zabezpieczenie ale daje nam już obraz jak jest skonstruowana umowa, jej słabe punkty, na co zwrócić uwagę przy negocjacji itp. Dzięki takiej analizie wycofałem się z zakupu mieszkania w resovia sky realizawaną przez grupę Hreit.

3. Warto również porozmawiać z bankiem który współpracuje z deweloperem w tym wypadku Nadsański Bank Spółdzielczy, można dowiedzieć się, że deweloper dostanie środki wyłącznie po oddaniu założonego etapu.

w mojej ocenie w przypadku tej inwestycji nie jest tragicznie, po pierwsze wykonawca wychodzi z ziemi a to już bardzo dużo... wspomniany Resovia sky ma na placu budowy koparkę i dziurę w ziemi a za mieszkania trzeba było wpłacić kilkaset tysięcy złotych z góry. Nawet jeżeli byłaby taka sytuacja że deweloper bankrutuje - bank przejmuje plac i jest szansa że inwestycję przejmie inna firma wraz z zobowiązaniami wobec klientów. Kolejnym zabezpieczeniem jest również to, że wykonawca któremu arch-dom zlecił wykonanie inwestycji jest zobowiązany do terminowości pod rygorem kar- jakich nie mam pojęcia ale w jakiś sposób powinno to również motywować do terminowości. Arch - dom jest również powiązany kapitąłowo z Rzeszowskim Domarem - a ta firma ma już jakieś rzetelne rekomendacje.

Co do samej inwestycji mam mieszane uczucia co do parkliftów z jednej strony - świetnie miejsce na dwa auta - w dzisiejszych czasach każdy prawie ma auto z drugiej dodatkowy miesięczny koszt, który jeszcze nie został jasno określony a jest obligatoryjny na przyszłość. Co sądzicie o samej lokalizacji ? mnie cieszy fakt że wkoło istnieje już zabudowa (poza działką od strony zachodniej) więc nie ma większych obaw o przyszłość...

Polecam aby każdy kto kupił mieszkanie na osiedlu aktywnie uczestniczył w tym forum ponieważ razem zawsze można więcej.

Pozdrowionka.
MarcinS
Świeżak
 
Posty: 3
Na forum od: 25 sty 2024, 11:41

Re: [ul. Solidarności] Osiedle Architektów (ARCH-Dom)

Nowe mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: Ada » 25 sty 2024, 13:54

Dzięki Marcin czyli wszystko wyjaśnione płacimy raty i nic w tej kwestii się nie zmieni mam pytanie co do budowy jakie postępy
Ada
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 20
Na forum od: 01 gru 2023, 12:32

PoprzedniaNastępna

Wróć do Budowa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości