Powrót wieży widokowej

Propozycje dotyczące przestrzeni publicznej

Powrót wieży widokowej

Postautor: foreigner » 17 sie 2018, 11:52

Dwa lata temu padł pomysł na wieżę widokową w Rzeszowie. Większość dyskusji tutaj skupiła się na mega wysokich i drogich wieżach, jak np. ta w Dortmundzie, i nikt nie traktował tego zbyt poważnie. Ale w Polsce i na świecie powstają też dużo niższe wieże i generalnie filozofia bardzo często odbiega od stawiania niebotycznych konstrukcji na rzecz całkiem przyziemnych rzeczy, za to odpowiednio ulokowanych i spełniających różne dodatkowe funkcje.

Wieża w Ustroniu Morskim koło Kołobrzegu (niecałe 50m wys.) to jeden z najwyższych tego typu obiektów w kraju. Otwarto ją ok. rok temu i od początku była przewidziana nie tylko do podziwiania widoków, czy wypicia kawy na górze, ale też do wykonywania skoków Dream Jump. Dodatkowo miała stanowić bodaj najwyższą w Polsce ścianę wspinaczkową. Stanowi część większego założenia wypoczynkowego.
Obrazek
Obrazek
http://www.gk24.pl/
Obrazek
https://prezentmarzen.com/dream-jump-ustronie-morskie-2/

Wieża widokowa na terenach poprzemysłowych na warszawskim Targówku. Widoki takie sobie, ale tutaj zadaniem było rozruszanie rekultywowanej przestrzeni. Także i w tym przypadku dodano ściankę wspinaczkową. W sam raz na Żwirownię.
Obrazek
Obrazek
http://archinea.pl/wieza-widokowa-przy-zalewie-bardowskiego-warszawie-projektu-rysy-architekci/

Pomysł na budowę wieży w Poznaniu (22m) został niedawno wyłoniony w ramach budżetu obywatelskiego, ale nie wiem na jakim to etapie teraz jest:
Obrazek
https://www.urbanity.pl/wielkopolskie/poznan/wieza-widokowa-na-szachtach,b13497

Z kolei ten projekt z 2017 łączy funkcję wieży z amfiteatrem:
Obrazek
Obrazek
http://sztuka-architektury.pl/article/11398/wieza-widokowa-od-ro-ad-architecten

A to starsza konstrukcja z Hiszpanii. Tutaj robotę robi lokalizacja, ale na Słocinie też by się znalazło miejsce.
Obrazek
https://www.traveler.es/experiencias/galerias/los-miradores-naturales-mas-impresionantes-de-espana/1090/image/53901

Jednak na łonie natury w ostatnim czasie możemy znaleźć wieże równie spektakularne, co w miastach. Oto czeska wieża widokowa z ponad 100 metrową zjeżdżalnią, trampoliną oraz rękawem. Mają rozmach...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
http://nickt.pl/dolni-morava-stezka-v-oblacich/

Tego typu wieże są ostatnio bardzo popularne w atrakcyjnych turystycznie rejonach. Dlatego to jest coś, co moim zdaniem powinny mieć Bieszczady. Oczywiście w mniejszej nieco skali, no chyba że taką wieżę w Bieszczadach jest w stanie odwiedzić 250 tys. ludzi rocznie, bo to jest poziom opłacalności wieży z niemieckiej Rugii:
Obrazek
https://szwendaczek.pl/wyjazd/rugia/

Słowacy się jednak szarpnęli i coś takiego postawili w zeszłym roku. Też jest wieka trampolina, zjeżdżalnia, ale wyjątkowy jest chodnik wśród drzew długości 1200 metrów. Przyjemność kosztuje 35 zł, ale zainteresowanie jest takie, że inwestycja generuje korki na drogach.
Obrazek
Obrazek
http://www.dziennikpolski24.pl/turystyka/region/a/w-malopolsce-powstaje-wyjatkowa-wieza-widokowa-w-koronach-drzew,12958746/

A to jeszcze jeden podobny projekt z tamtego roku dla Danii. Charakterystyczne jest stawianie tego wszystkiego z drewna.
Obrazek
http://danish-architecture.com/Camp-Adventure-The-Treetop-Experience


OK, a teraz mój pomysł. Wieża widokowa (z dodatkowymi funkcjami) inspirowana ludowymi motywami. Nadaje się do miasta i na odludzia.
Otóż wieża ma kształt tradycyjnego żurawia, dokładnie takiego jak ten, oczywiście wielokrotnie przeskalowanego.
Obrazek
http://last-minute-przez-zycie.pl/2015/09/20/w-nadbuzanskim-parku-narodowym-jest-nostalgicznie/20150920-wichrowie-079/

Wieża wykonana byłaby z betonu i stali, ale obłożona materiałem imitującym kolor, fakturę i krzywizny drewna. Pierwsza platforma widokowa znajdowałaby się na szczycie pionowego 'pnia'. Wchodziłoby się na nią oraz schodziło po schodach umieszczonych wewnątrz tego pnia. Z pierwszej platformy chętne osoby mogłyby się udać na drugą, znacznie mniejszą, umieszczoną na krańcu wznoszącego się do góry ramienia. Do tej drugiej platformy wchodziłoby się również po schodach, przy czym byłyby one odkryte u góry, tzn. schody byłyby niejako wpuszczone w belkę, jak w czółno. Na samym szczycie można by się zatrzymać, a następnie zejść tą samą drogą. Schody dla wchodzących i schodzących w belce poziomej byłyby równoległe i odseparowane, aby ludzie na siebie nie wchodzili.

Oprócz tego byłaby winda. Windą byłoby to, co na obrazku jest wiadrem :) W rzeczywistości byłaby to pojemna klatka, 2-3 poziomowa, o pojemności kilku-kilkunastu ludzi. Zwężałaby się ona (jak to wiadro) ku dołowi, poprawiając tym samym widoczność. Winda byłaby automatyczna i wracałaby zawsze po okresie bezczynności w położenie nieco podniesione, tak jak na zdjęciu. Żeby z niej skorzystać wchodziłoby się najpierw do 'studni', czyli niewielkiego domeczku, do którego od góry, przez dach, wjeżdżałaby winda. Zjeżdżałaby automatycznie na dół, gdy w 'studni' pojawiłaby się w większa grupka ludzi. Ewentualnie każdy mógłby sobie wezwać windę smsem (tak jak np. w Krakowie smok wawelski zionie po wysłaniu smsa). i wyjechać na górę sam. Następnie winda wyjeżdżałaby na górę z pasażerami i pozostawała tam przez określony czas, a potem zjeżdżałaby na dół. Niektóre osoby znajdujące się już na górze (te, które weszły po schodach), mgłbyby, niejako przy okazji, zjechać na dół windą. Ale w tym celu musiałyby sobie otworzyć bramkę (wrzuceniem monety lub wysłaniem smsa) i wchodziłyby na dach windy. Następnie winda zjeżdża na dół, pasażerowie wysiadają i albo wsiadają nowi, albo winda po jakimś czasie wraca w położenie bazowe.

Pionowy 'pień' pełniłby też funkcję ściany wspinaczkowej. Oprócz tego zostaje jeszcze lewe ramię, to opadające. Mogłaby się w nim znajdować jakaś zjeżdżalnia.
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 467
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: Powrót wieży widokowej

Postautor: bogdanoo » 18 sie 2018, 23:08

Jakiś czas temu, wrzucałem tutaj propozycję właśnie wieży widokowej (teraz nie mogę znaleźć gdzie dokładnie) ale kierowałem się pomysłem wykorzystania punktu widokowego na św. Rocha, gdzie wieża wychodziła by bardziej z wzgórza niż była pionowa. Tak czy siak jestem jak najbardziej za, i bardzo ciekawy pomysł do realizacji :)
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1334
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Powrót wieży widokowej

Postautor: LukaszRogala » 26 sie 2018, 15:21

Ciągle dyskutują o zachowaniu Pomnika, to może przerobią go na wieżę widokową? :D
Awatar użytkownika
LukaszRogala
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 22 lip 2015, 6:39
Lokalizacja: Warszawa/Rzeszów

Re: Powrót wieży widokowej

Postautor: foreigner » 26 sie 2018, 21:44

No był taki pomysł, ale chyba przedobrzyli bo chyba nawet obrotową restaurację chcieli wsadzić na sam czubek.
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 467
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: Powrót wieży widokowej

Postautor: Bartekprz » 27 sie 2018, 21:15

A tak odnośnie punktów widokowych, to czy są takie miejsca na matysowce lub gdzie indziej skąd byłoby widać choć trochę Rzeszów? Gdyby mnie ktoś odesłał do tematu w którym bym coś takiego znalazł byłbym wdzięczny.
Bartekprz
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 69
Na forum od: 09 lut 2018, 22:09

Re: Powrót wieży widokowej

Postautor: Arrival » 28 sie 2018, 7:43

Przejdź się Rocha w stronę Chmielnika i jest masa takich punktów :). Np. teren od skrzyżowania z Walentego do skrzyżowania z Findysza.
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 721
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Powrót wieży widokowej

Postautor: montasito » 28 sie 2018, 9:55

Ładne widoki są, jeśli pojedziesz na tzw. Magdalenkę. Górka w Malawie, blisko kościoła. Ja wpiszesz w Google "Magdalenka Malawa" to Ci pokaże gdzie to mniej więcej :)

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/56,3 ... ha,,7.html
Awatar użytkownika
montasito
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 79
Na forum od: 14 cze 2018, 9:51
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Powrót wieży widokowej

Postautor: foreigner » 09 paź 2018, 23:25

Może być też kładka widokowa, jak ta z Moskwy, niedaleko Placu Czerwonego.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
https://www.archdaily.com/883201/zaryadye-park-diller-scofidio-plus-renfro
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 467
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: Powrót wieży widokowej

Postautor: OloB » 10 gru 2018, 18:10

A czym nasza okrągła kładka gorsza od moskiewskiej trójkątnej???

Swoją drogą dobrze, że niniejszy dział jest niszowy i chyba mało kto tutaj zagląda. Zaraz posypałyby się gromy i szyderstwa, że to wielkomiejskie fanaberie zakompleksionego Rzeszowa i jego prowincjonalnego prezydenta. :twisted: :roll:

Taka wieża nie jest to co prawda najważniejszą inwestycją, ale jest jakimś pomysłem na ożywienie niektórych regionów miasta. Ja bym na przykład widział ją też na strzelnicy (po uprzedniej likwidacji tej drugiej ;) ). Tamte tereny, to potencjalne miejsce pod zabudowę mieszkaniową, więc wieża dookoła której powstałby park zdecydowanie podniósłby atrakcyjność lokalizacji.
OloB
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 344
Na forum od: 01 wrz 2015, 11:12

Re: Powrót wieży widokowej

Postautor: bogdanoo » 10 gru 2018, 22:53

apropos wieży widokowej
https://rzeszow-news.pl/rzeszow-eye-na- ... ferencowi/
takie coś jako punkt widokowy :lol: :)
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1334
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Następna

Wróć do Propozycje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość