Rewitalizacja Placu Wolności, jako Rynku Nowomiejskiego

Propozycje dotyczące przestrzeni publicznej

Rewitalizacja Placu Wolności, jako Rynku Nowomiejskiego

Postautor: kamil89 » 21 cze 2014, 20:23

Dawno temu zręby tej koncepcji zarysował na Forum White Tigger, ja również tematem zainteresowałem się pod kątem archeologiczno-architektonicznym. Nie powiem, gdyż jest on fascynujący i wart uwagi. Pomysł ponownie powrócił w ramach propozycji radnego Kultysa, który swojego czasu przedstawił plan zagospodarowania śródmieścia z wytyczonymi obszarami "plombowania", zabudowy itd.
Układ urbanistyczny starego miasta widać również doskonale dziś! Jest on nader czytelny! Np. W aksjomacie miasta z lat 30., zdjęciach lotniczych (niestety posiadam wybitnie złą jakość takowych), ale także przy okazji zdjęć, które wykonano przy okazji Rzeszowskich Lekcji Architektury (odcinku o Nowym Mieście), gdzie wspomniano o historycznej dzielnicy o tej nazwie.

Poniżej wrzucam kilka historycznych pocztówek, kilka udało się zebrać. Może warto by popracować nad tą koncepcją i ponownie się nad nią pochylić :)

--
Znacie jakiś serwer, gdzie można w jakiś najłatwiejszy sposób wrzucić galerię? Wówczas podrzucę fotki :) A i zależałoby mi jeszcze na mapach zwłaszcza zdjęciach austriackich w tym katastrale józefiańskie i mapy Miega, pzdr :)
kamil89
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 21 cze 2014, 20:08

Re: Rewitalizacja Placu Wolności, jako Rynku Nowomiejskiego

Postautor: Kognakus » 21 cze 2014, 21:40

W serwisie http://minus.com możesz upnąć obrazy, tam w zasadzie wystarczy tylko przeciągnąć pliki w okno przeglądarki i już pliki są na ich serwerze.
Awatar użytkownika
Kognakus
Administrator
Administrator
 
Posty: 344
Na forum od: 20 cze 2014, 22:05
Lokalizacja: Staromieście

Re: Rewitalizacja Placu Wolności, jako Rynku Nowomiejskiego

Postautor: kamil89 » 21 cze 2014, 23:00

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj pozwoliłem sobie na drobny eksperyment. Udało mi się znaleźć kiedyś gdzieś w jakimś szkockim archiwum zdjęcia Rzeszowa i okolic z 1944 r. Niestety w bardzo słabej rozdzielczości (lepsza była możliwa po uzyskaniu za dopłatą). Ale zaznaczyłem kilka punktów orientacyjnych, dzięki którym uczytelni się urbanistyka miasta:
1-zamek
2-Rynek
3-ob. Plac Cichociemnych
4-Cmentarz Żydowski, przedzielony ul. Sobieskiego
5-Rynek Nowomiejski
6-pominąłem przypadkiem
7-stacja kolejowa
8-folwark Jędrzejowiczów na Staromieściu
Obrazek

a tu już współcześnie:
Obrazek
kamil89
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 21 cze 2014, 20:08

Re: Rewitalizacja Placu Wolności, jako Rynku Nowomiejskiego

Postautor: Kognakus » 24 cze 2014, 1:36

Dzięki za zdjęcia. Btw. nawet bym nie przypuszczał że ktoś zamieści zdjęcie lotnicze Rzeszowa z tak starego okresu ;)
Awatar użytkownika
Kognakus
Administrator
Administrator
 
Posty: 344
Na forum od: 20 cze 2014, 22:05
Lokalizacja: Staromieście

Re: Rewitalizacja Placu Wolności, jako Rynku Nowomiejskiego

Postautor: Kristoff » 29 paź 2014, 9:37

Myślę, że ten pomysł w dzisiejszych realiach nie miałby racji bytu. Ten teren przekształcił się (moim zdaniem) nieodwracalnie. Pewnie pojawiły by sie protesty, że niby korki, no i oczywiście najgorsza przeszkoda: skąd by się wzięło na to wszystko pieniądze...?

Generalnie nie jestem przeciw temu i nawet uważam, że Rzeszów zasługuje na takiego typu zmiany w przestrzeni miasta, ale czy na pewno w tym miejscu?
Awatar użytkownika
Kristoff
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 255
Na forum od: 01 lip 2014, 22:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rewitalizacja Placu Wolności, jako Rynku Nowomiejskiego

Postautor: kamil89 » 29 paź 2014, 16:40

@ Kristoff
Witam, już spieszę z wyjaśnieniami. Moja koncepcja absolutnie nie zakłada wyłączenia ruchu w tym miejscu. Moje główne pomysły skupiają się na akcji zaplombowania w zaznaczonych miejscach oraz rewitalizacji placu, który obecnie jest siedliskiem ludzi w stanie wskazującym na spożycie. Ciągi komunikacyjne (samochodowe-wszystkie) powinny zostać utrzymane. Całość prac dodatkowo zakładałaby umieszczenie pod płytą placu parkingu podziemnego. Rozumiem, że Twoje obawy głównie dotyczyły tej kwestii?
Ważne jest aby tam zlokalizować instytucje kulturogenne, plac jest naturalną przestrzenią wszelkiego rodzaju wymiany kulturowej, miejscem, gdzie można odpocząć, może coś zjeść, a jednak jest to centrum miasta... ;)
kamil89
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 21 cze 2014, 20:08

Re: Rewitalizacja Placu Wolności, jako Rynku Nowomiejskiego

Postautor: Kristoff » 30 paź 2014, 0:43

Rozumiem :) czyli chodzi o coś a'la krakowskie przedmieście w Warszawie pod wzgledem funkcjonalnym - wszystko ładnie i pięknie, a jednak autobusy i osobowe smigają aż miło? :) powinno być dużo więcej takich 'stref'
Awatar użytkownika
Kristoff
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 255
Na forum od: 01 lip 2014, 22:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rewitalizacja Placu Wolności, jako Rynku Nowomiejskiego

Postautor: kamil89 » 30 paź 2014, 16:45

Przy Krakowski przedmieściu ruch aut osobowych jest ograniczony; Takowe coś można by zastosować dla tego odcinka Sobieskiego (na pewno należy stamtąd wywalić parkowanie, podobnie wzdłuż wszystkich ulic otaczających Plac Wolności) na rzecz właśnie podziemnego parkingu. Przejazd powinien być możliwy głównie ulicą Piłsudskiego, tam w ogóle nie wprowadzałbym zmian idących w kierunku jakiegokolwiek ograniczenia ruchu, gdyż, tak jak zauważyłeś jest to nielogiczne, a wręcz funkcjonalnie sprzeczne z historią i możliwościami naszego układu drogowego. Jezdnia więc powinna zostać, niemniej można by zaznaczyć na niej sam kształt placu (np. przez wycięcie wąskiego pasa w jezdni i ustawienia tam rzędu kostki brukowej (w podobny sposób, nieinwazyjny zaznaczono przebieg muru berlińskiego), załączam zdjęcie tylko przykładowo.

Obrazek

Z jednej strony w żaden sposób nie uprzykrzamy/ograniczamy ruchu, z drugiej strony uczytelniamy układ urbanistyczny placu i łączymy dwie części placu, podzielone przez szeroką jezdnię; Konieczne byłoby na nowo zagospodarowanie przystanków, zwyczajnie są one brzydkie, tandetne, a jest to jednen z największych węzłów przesiadkowych z linii miejskich na podmiejskie, a także trasy busów. Czasami mam wrażenie, że zatoczka przy przystanku jest zwyczajnie za mała, wiaty są nieestetyczne (to już kwestia dłuższej dyskusji), kioski są też do nich nieestetycznie dopasowane; Może to złe przykłady, ale w więszości mniejszych miejscowości powiatowych na fali dofinansowań unijnych rewaloryzowano miejskie rynki z zachowaniem ich funkcji komunikacyjnej (samochodowej); i myślę, że tutaj należałoby zrobić podobnie, przy czym z głową...

Idąc już bardziej szczegółowo, konieczne jest wyznaczenie dokładnych traktów komunikacyjnych - jako przedłużenie ulicy Gałęzowskiego - prosto do przystanku, które stanowiłoby naturalny pas pieszy. a także komunikacja z narożników placu. Okiełznać należy zieleń, absolutnie nie sądzę, że należałoby się jej pozbyć, ale koniecznie ucywilizować, przytoczyć tutaj można przykład choćby Rynku Podgórskiego, gdzie zieleni próbowano się pozbyć, co spotkało się z silnym protestem mieszkańców. Może warto byłby również powrócić do pomysłu jakoby na placu miał stanąć pomnik Piłsudskiego (pominę milczeniem ostatniego Gargamela, którego nam postawiono koło zamku), ale kamień węgielny pod taki pomnik od dawna na placu się znajduje... ;)

to taka garść pomysłów
kamil89
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 21 cze 2014, 20:08

Re: Rewitalizacja Placu Wolności, jako Rynku Nowomiejskiego

Postautor: Szymek_Rz » 29 kwie 2021, 12:18

Jak już jesteśmy w tamtych rejonach, może miasto / konserwator, pojęli by temat synagogi nowomiejskiej / obecne BWA /.
Ta nadbudówka biurowa to jakiś dziwoląg. Może czas powrotu do pierwotnego wyglądu synagogi.
Załączniki
synagoga_nowomiejska.jpg
synagoga_nowomiejska.jpg (40.71 KiB) Przeglądany 6912 razy
Szymek_Rz
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 219
Na forum od: 11 lis 2015, 18:00


Wróć do Propozycje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość