[ul. Reformacka] Centrum Sztuki Współczesnej

Plany, marzenia, niespełnione obietnice...

[ul. Reformacka] Centrum Sztuki Współczesnej

Postautor: pietro » 31 sty 2015, 12:55

Do "inwestycji: to chyba jeszcze daleka droga, ale przyznam, że wygląda interesująco.
Pomysł jest ciekawy i czegoś takiego brakuje w Rzeszowie. Miejsce też dobre, to bardzo urokliwy zakątek miasta, a w obecnym staniej parku też zapomniany. W lecie na bulwarach tłumy, a w najstarszym parku pusto.


Centrum Sztuki Współczesnej - szyld ze zobowiązaniem
Miasto chce kulturalnie wykorzystać stary wojskowy magazyn przy ul. Reformackiej. Zapowiada tu budowę Centrum Sztuki Współczesnej. W tym roku ma być koncepcja i projekt odbudowy budynku. To właściwie dwupiętrowa ruina, bez dachu i okien, z początku XIX w.

Choć obiekt jest własnością państwa (zarządza nim wojsko), miasto już myśli o zagospodarowaniu ruin. - Uregulowanie spraw własnościowych jest już na finiszu. Projekt będzie realizowany łącznie z rewitalizacją parku przy ul. Dąbrowskiego w sąsiedztwie budynku - mówi Justyna Sokołowska, dyrektorka wydziału kultury w mieście. Ma już gotową koncepcję działalności Rzeszowskiego Centrum Sztuki Współczesnej. - Wyeksponujemy tam prace, które teraz leżą w magazynach Biura Wystaw Artystycznych - tłumaczy. Ale CSW nie będzie nową siedzibą dla BWA, jego rola będzie inna. - Centrum będzie miało charakter interdyscyplinarny, będzie połączeniem sali wystawowej z koncertową, gdzie będzie można organizować koncerty kameralne na 200-300 osób. Takiej klubowej sali w Rzeszowie brakuje. Oprócz eksponowania zbiorów BWA i organizowania koncertów klubowych w części budynku chcemy prowadzić warsztaty, np. fotograficzne, i inne działania dla dzieci i młodzieży. Chcielibyśmy, żeby znalazła się tam też kawiarnia - opowiada Sokołowska. Wystawy czasowe mają być tylko jednym z elementów centrum, którego działalność będzie ciążyć w stronę nowoczesnego domu kultury. - Chcemy połączyć w fajny, atrakcyjny i nowoczesny sposób wystawy czasowe i koncerty - dodaje dyrektorka. Miasto ma już nawet koncepcję odbudowy obiektu. - Będziemy korzystać z pracy wykonanej trzy lata temu przez Bartosza Andresa, wówczas studenta Politechniki Rzeszowskiej. Jest to koncepcja dostosowania obiektu do działalności kulturalnej, zakładająca bardzo wysokie pomieszczenie z doświetleniem od góry. Koncepcja na pewno zostanie zmieniona, bo musimy dostosować wizję do założeń i potrzeb, a to oznacza, że trzeba będzie dobudować część "warsztatową" - zdradza dyrektorka. Budowa może rozpocząć się już w przyszłym roku.

Czy są jednak szanse, że ten nowy budynek dla rzeszowskiej kultury stanie się także miejscem niezwykłych artystycznych zdarzeń, gdzie nawet mimo finansowych niedostatków można zobaczyć wystawy prowokujące do myślenia i dyskusji nad najważniejszymi zjawiskami i trendami w sztuce? Takiego miejsca brakuje w Rzeszowie.

Najnowszy, siódmy już ranking muzeów i galerii organizujących czasowe wystawy sztuki XX i XXI w. ukazał się właśnie w "Polityce". Rzeszowskiej placówki nigdy tam nie było. Nadal nie ma. I nikogo to tutaj nie dziwi, bo Rzeszów to biała plama na mapie sztuki współczesnej.

Apetyt pobudziła otwarta kilka lat temu w Millenium Hall Europejska Galeria Sztuki. Nazwa wysoko lokowała aspiracje tego przedsięwzięcia. Na otwarciu MH w 2011 r. po raz pierwszy w stolicy Podkarpacia pokazano słynne abakany, potem wielkie formaty Franciszka Starowieyskiego. Otwarcie tej galerii pozwalało mieć nadzieję, że hasło "sztuka współczesna" przestanie w Rzeszowie brzmieć egzotycznie. Zanim jednak zdążyła rozkręcić się na dobre, po zaledwie trzech latach zniknęła. Sztuka oddała pole ciuchom z popularnej sieciówki.

Ciekawe wystawy pokazuje Podkarpacka "Zachęta" w Galerii Na Najwyższym Poziomie w Elektromontażu, ale z założenia skupia się tylko na promowaniu lokalnych twórców.

Synagoga, gdzie mieści się miejskie BWA, jest idealnym miejscem na pokazywanie sztuki, główna sala to wysokie pomieszczenie z wyjątkowym klimatem, doświetlone tylko z góry, chwalą ją sobie artyści. I nawet pobrzmiewającym od lat w murach synagogi narzekaniem, że na wystawy znanych twórców nie ma pieniędzy, trudno tłumaczyć to, że oprócz biuletynów miejskich mało kto zauważa działalność tej instytucji. Bo dziś nawet małe galerie pokazują, że można zaistnieć! Ich charakter i ambicje dyktuje nie wysokość dotacji, ale szef.

Galerie miejskie w Bielsku-Białej, Opolu, Tarnowie, Zielonej Górze to przykłady instytucji, działających w miastach średniej wielkości, bez wielkich tradycji artystycznych, które mają zbliżone budżety. W rankingu "Polityki" pieszczotliwie określone zostały jako "Bracia Mniejsi", ale wcale nie gorsi od tych największych galerii i muzeów. Otrzymały ex aequo wysokie, 12. miejsce, jako instytucje, które mają ambicje, by być blisko tego, co się dzieje w centrum polskiej sztuki współczesnej. Zostały wysoko ocenione m.in. za to, że stawiają na różnorodność, zapraszają znanych artystów i mają ciekawe pomysły na wystawy tematyczne. Zwłaszcza tego ostatniego w rzeszowskim BWA nie znajdziemy prawie wcale. Rewolucji w działalności rzeszowskiego BWA jak na razie nie ma co oczekiwać. Ryszard Dudek, szef tej placówki od 2006 r., właśnie otrzymał przedłużenie kontraktu na kolejne trzy lata.

Nowoczesna galeria sztuki współczesnej byłaby doskonałym dopełnieniem wizerunku prężnie rozwijającego się, nowoczesnego miasta. Prezydent mógłby taką wizytówką z dumą machać przed nosem inwestorom. A czyż billboardy zachęcające: "Zobacz świetną wystawę!" nie zatrzymałyby turystów w mieście skuteczniej niż obecne w stylu: "Zobacz obwodnicę Rzeszowa"?

Lepiej chwalić się ambicjami sięgającymi powyżej poziomu idealnie gładkiego asfaltu.

Nowa przestrzeń do aranżacji wystaw to znakomity początek, cudownie, że jest na to realna szansa. To, że miasto widzi potrzebę tworzenia nowych placówek kultury i chce w nie inwestować, autentycznie mnie zachwyca!

Ale czy nowy miejski projekt pt. "Centrum Sztuki Współczesnej" rzeczywiście będzie tym, co obiecuje nazwa? Trzeba mieć świadomość, że taki szyld zobowiązuje. Życzę miłośnikom sztuki i miastu, żeby nie był mylący.


Cały tekst: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... z3QOZQBtyM
pietro
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 86
Na forum od: 27 lip 2014, 11:47

Re: [ul. Reformacka ]Centrum Sztuki Współczesnej

Postautor: Tom » 21 lut 2015, 3:43

Tutaj jakieś wstępne wizu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szału nie ma, ale nie jest tragicznie, Wnętrza całkiem spoko natomiast elewacje, nic specjalnego. Domyślam się że to bardzo wstępna koncepcja i ulegnie jeszcze nie jedej modyfikacji o ile powstanie :)
>>> Szukam pracy :) więcej na priv <<<
Tom
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 73
Na forum od: 10 lut 2015, 21:50

Re: [ul. Reformacka] Centrum Sztuki Współczesnej

Postautor: swiety » 02 wrz 2015, 11:51

Centrum sztuki w byłym magazynie wojskowym w Rzeszowie

W tym tygodniu miasto zamierza sfinalizować rozmowy dotyczące przejęcia od wojska byłego magazynu militarnego przy ul. Reformackiej w Rzeszowie.
Obiekt, który niemal doszczętnie spłonął w 1994 roku ma zostać odremontowany i urządzony na Centrum Sztuki Współczesnej.

Władze miasta liczą, że na ten cel uda się pozyskać unijną dotację. Wniosek o pieniądze chcą złożyć jeszcze w tym roku.

Dotacja ma pochodzić z puli pieniędzy, o jakie Rzeszów i 12 sąsiednich gmin będą walczyć wspólnie jako stowarzyszenie Rzeszowski Obszar Funkcjonalny. Otwarcie nowego centrum planowane jest najpóźniej na 2020 rok.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /150839949


Obrazek
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2937
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [ul. Reformacka] Centrum Sztuki Współczesnej

Postautor: riko » 29 paź 2015, 16:45

http://rzeszow-news.pl/w-rzeszowie-ma-p ... snej-foto/

Miasto planuje stworzyć w budynku przy ul. Reformackiej Rzeszowskie Centrum Sztuki Współczesnej, które razem z parkiem przy ul. Dąbrowskiego ma być miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców.
Rada Miasta Rzeszowa we wtorek wyraziła zgody na przyjęcie darowizny na rzecz miasta. Nieruchomość z murem zabytkowego budynku i magazynem do tej pory należała do Agencji Mienia Wojskowego. Po budynku do dzisiaj zostały jedynie ściany w wyniku pożaru, do którego doszło w 1994 r.
Obecnie omawiane są założenia koncepcyjne Centrum Sztuki Współczesnej. W dalszej kolejności powstanie projekt i uzyskanie pozwolenia na budowę, które potrwa od roku do dwóch lat. Tak więc nie prędko będzie można odwiedzić świątynię sztuk współczesnych.
Proponowane jest połączenie starego muru z elementami szklanymi oraz doświetlenie budynku światłem spod sufitu.
Takiej instytucji jeszcze nie mamy
Wydział kultury i sportu rzeszowskiego ratusza proponuje projekt Bartosza Andresa, niegdysiejszego studenta Politechniki Rzeszowskiej, który wykonał na zaliczenie wizualizacje Centrum Sztuki Współczesnej. Budynek zakłada elementy domu kultury, pracownie fotograficzne, sale kameralne na 200-400 miejsc i sale wystawowe.
– Takiej instytucji kulturalnej, żeby była interdyscyplinarna, jeszcze nie mamy. W Rzeszowie mamy dużą spuściznę w postaci takich twórców jak Szajna, Grotowski, Kantor i dlatego też chcemy szerzej przedstawiać sztukę niż Biuro Wystawa Artystycznych lub Estrada Rzeszowska – mówi Justyna Sokołowska, dyrektor wydziału kultury i sportu Urzędu Miasta w Rzeszowie.
Niestety, projekt Bartosza Andresa nie zakładał pomieszczeń funkcjonalnych takich jak szatnie, pracownie, bufet. Dlatego też to będzie pole do popisu dla architekta, aby włączyć te pomieszczenia do projektu.
Koszt budowy Centrum Sztuki Współczesnej szacowany jest na ok. 14 mln zł.
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 5325
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: [ul. Reformacka] Centrum Sztuki Współczesnej

Postautor: riko » 30 paź 2015, 15:50

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... esnej.html

RZESZÓW. W trakcie ostatniej sesji Rady Miasta radni zgodzili się na przyjęcie darowizny. Tym samym miasto zyska budynek i magazyn należące dotychczas do Agencji Mienia Wojskowego.

Centrum Sztuki Współczesnej miałoby stanowić pierwsze takie miejsce w Rzeszowie. Radni są na „TAK”, ale póki co brak szczegółów na ten temat. Niewątpliwie planowany obiekt mógłby znacząco poprawić walory kulturalne miasta.

Jeszcze nie ma konkretnej wizji, jak Centrum miałoby wyglądać. Kiedy koncepcja zostanie już opracowana, konieczne będzie rozpoczęcie starań o uzyskanie pozwolenia na budowę. Przygotowania do przebudowy starego, wojskowego magazynu znajdującego się w rejonie ul. Reformackiej zajmą jednak sporo czasu. Obiekt musi być do tego typu inwestycji odpowiednio przystosowany. Nie obejdzie się bez gruntownej modernizacji, gdyż póki co budynek nie nadaje się do użytku.

Dwukondygnacyjny magazyn powstał blisko dwa stulecia temu. Nie ma w nim okien, drzwi i dachu. To zwykła ruina, stąd aż trudno uwierzyć, że w najbliższym czasie zostanie „przerobiona" na innowacyjną budowlę. Jest plan, aby w tym miejscu stworzyć placówkę wystawową, w której mogłyby być eksponowane prace zalegające do tej pory w magazynach lokalnego Biura Wystaw Artystycznych. Dodatkowo wydzielone będzie osobne miejsce na organizację koncertów kameralnych. W takich wydarzeniach kulturowych mogłoby brać udział nawet 300 osób. Poza jednorazowymi przedsięwzięciami, Centrum będzie także prowadzić stałe zajęcia cykliczne – warsztaty czy aktywności dla najmłodszych.

Plany stworzenia w Rzeszowie innowacyjnego „domu kultury” pojawiły się już dawno. Przygotowano nawet projekt oryginalnego Centrum. Autorem koncepcji opracowanej kilka lat temu jest Bartosz Andres. Bez wątpienia konieczne będą jednak modyfikacje tego projektu. Pewne jest natomiast, że szykowany obiekt idealnie wpisze się w nowoczesny krajobraz miejski, stanowiąc kolejną wizytówkę dynamicznie rozwijającego się Rzeszowa.
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 5325
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: [ul. Reformacka] Centrum Sztuki Współczesnej

Postautor: riko » 20 sty 2016, 16:56

http://rzeszow-news.pl/centrum-sztuki-w ... rzeszowie/


Centrum Sztuki Współczesnej, które ma powstać w budynku przy ul. Reformackiej, razem z parkiem im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego ma być miejscem, w którym będzie tętniło życie artystyczne stolicy Podkarpacia.
– Centrum Sztuki Współczesnej ma pełnić funkcję wystawienniczą, warsztatową, koncertową. Ma odpowiadać na potrzeby organizowania zajęć dla dzieci i młodzieży oraz wymiany międzypokoleniowej i międzynarodowej między artystami – mówi Aneta Radaczyńska, dyrektor wydziału kultury, sportu i turystyki Urzędu Miasta w Rzeszowie.
Wydział kultury, sportu i turystyki nastawiony jest na dyskusję z udziałem środowiska artystycznego, po to, by Centrum Sztuki Współczesnej jak najlepiej odpowiadało sztuce w różnych dziedzinach i jej wykonawcom.
Do tej pory omawiane były założenia koncepcyjne dotyczące budowy Centrum Sztuki Współczesnej. Wydział kultury i sportu w Rzeszowie proponował projekt Bartosza Andresa, niegdysiejszego studenta Politechniki Rzeszowskiej, który wykonał na zaliczenie wizualizacje CSW
Budynek zakładał elementy domu kultury, pracownie fotograficzne, sale kameralne na 200-400 miejsc i sale wystawowe. Jednak student zapomniał uwzględnić w projekcie pomieszczenia sanitarne i funkcjonalne takie jak szatnie, pracownie lub bufet. Obecnie projekt studenta PRz został przekształcony, by uwzględnić takie pomieszczenia.
Został też przygotowany wniosek do Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego we współpracy z gminami takimi jak Trzebownisko, Boguchwała i Tyczyn. W ramach tej współpracy ma powstać sieć podobnych CSW w każdej z tych miejscowości.
W Rzeszowie finalizuje się też uzgodnienia związane z nabyciem przez miasto praw własnościowych do nieruchomości z zabytkowym murem i magazynem, które do tej pory należały do Agencji Mienia Wojskowego. Rada Miasta Rzeszowa jeszcze w październiku wyraziła zgody na przyjęcie darowizny na rzecz miasta.
Inwestycję szacuje się na prawie 17 mln zł.

SABINA LEWICKA

riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 5325
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: [ul. Reformacka] Centrum Sztuki Współczesnej

Postautor: riko » 31 mar 2016, 14:27

http://supernowosci24.pl/magazyn-za-now ... la-ksiezy/


RZESZÓW. Parafia chce, aby miasto w zamian za budynek wybudowało garaż w innym miejscu.
Miasto chce przejąć od wojska przed laty spalony magazyn przy ul. Reformackiej. Nieruchomość ta sąsiaduje z budynkiem gospodarczym, który wykorzystywany jest przez księży z parafii Matki Bożej Królowej Polski jako garaż, co uniemożliwia jego przejęcie.
Budynek znajdujący się na tyłach kościoła garnizonowego i Ogrodu Miejskiego im. Solidarności przed laty służył żołnierzom jako magazyn. Miasto ma w planach odbudować budynek i stworzyć w nim Centrum Sztuki Współczesnej połączone z domem kultury, z którego mogliby korzystać mieszkańcy osiedli: Dąbrowskiego, Grota Roweckiego i Piastów.
Cały projekt jest wart ponad 25 mln zł, z czego większość stanowić ma dofinansowanie z UE. Aby pozyskać pieniądze i rozpocząć prace, najpierw trzeba przejąć nieruchomość od wojska, na co zgodzili się już rzeszowscy radni oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
Na przeszkodzie stoi budynek gospodarczy, który duchowni wykorzystują jako garaż. Bez jego przejęcia niemożliwa będzie realizacja miejskich planów. – Księża oddadzą teren, ale oczekują, że w zamian miasto wybuduje im garaże na innym terenie – mówią urzędnicy miejscy. Takie rozwiązanie jest niestety niemożliwe. W grę jednak wchodzi wypłacenie rekompensaty lub przekazanie im innej nieruchomości miejskiej.




Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 5325
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: [ul. Reformacka] Centrum Sztuki Współczesnej

Postautor: Sindus » 31 mar 2016, 18:52

Na wizualizacjach widać alejki wraz z parkingiem przed przyszłym centrum sztuki współczesnej.Teraz jest tam skwer.Wraz z tym terenem jest to ponad pół terenu należącego do kościoła.Aby można wjechać do tego centrum sztuki należałoby wjeżdzać przez główną bramę kościoła . :roll: :?: Jest też dojazd przez teren piekarni.Jak to rozwiążą :?: Obrazek
Awatar użytkownika
Sindus
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 918
Na forum od: 02 wrz 2015, 9:24
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [ul. Reformacka] Centrum Sztuki Współczesnej

Postautor: PzD91 » 31 mar 2016, 23:00

Z księżmi powinni się dogadać.
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1589
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [ul. Reformacka] Centrum Sztuki Współczesnej

Postautor: riko » 09 maja 2017, 16:02

http://supernowosci24.pl/centrum-sztuki ... oznieniem/






RZESZÓW. Gdy już powstanie, ma być jedną z ciekawszych inwestycji bliskich okolic rzeszowskiego Śródmieścia.

Nie w 2018 roku, a dopiero w 2020 roku miasto stworzy Centrum Sztuki Współczesnej. Powstanie ono w miejscu dawnego magazynu wojskowego przy ul. Reformackiej. Inwestycja musiała zostać przesunięta w czasie, bo priorytetem jest droga południowa.
- Nie rezygnujemy z tego pomysłu. Po prostu Centrum Sztuki Współczesnej, jak i wiele innych inwestycji radni przesunęli do realizacji na dalsze lata. Trzeba było wygospodarować środki na drogę południową, która połączy ulice Podkarpacką i Sikorskiego. To jedyna taka okazja, żeby zdobyć 277 mln zł dofinansowania, więc nawet nie było się co zastanawiać – słyszymy w ratuszu.
Dawny magazyn wojskowy przy ul. Reformackiej zostanie zaadaptowany na potrzeby Rzeszowskiego Centrum Sztuki Współczesnej dopiero w 2020 roku. 8 mln zł na inwestycję zostało przesunięte w Wieloletniej Prognozie Finansowej o 2 lata. Budynek niegdyś należący do wojska został przejęty przez miasto. W jego miejscu stanie całkiem nowy obiekt. Obecne ruiny straszące mieszkańców, bez okien, drzwi i dachu zastąpi nowoczesny budynek. Centrum będzie miało sale konferencyjne, wystawowe, elegancką restaurację oraz niezbędne zaplecze użytkowe. Mają się tu odbywać kameralne koncerty, a zalegające w Biurze Wystaw Artystycznych prace ujrzą tutaj światło dzienne. Budynek ma docelowo pomieścić nawet 300 osób. Koncepcja obiektu jest już gotowa. Opracował ją Bartosz Andres, młody architekt, którego zainspirował zaniedbany budynek przy ul. Reformackiej.
- To będzie jedna z ciekawszych inwestycji bliskich okolic rzeszowskiego Śródmieścia. Budynek łączący galerię sztuki wraz z częścią pełniącą funkcję Domu Kultury. Jeżeli w pakiecie dofinansowania rewitalizacją uda się objąć również Ogród Miejski im. Solidarności, to będzie wielki sukces – mówił Marcin Deręgowski (PO), radny Rzeszowa.

Blanka Szlachcińska



riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 5325
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Następna

Wróć do Inwestycje niezrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość