Odmulenie zalewu

Wiadomości dotyczące rzeszowskich inwestycji będących w realizacji.

Odmulenie zalewu

Postautor: swiety » 14 lis 2014, 14:48

Może w końcu coś ruszy ....

Odmulanie zalewu w Rzeszowie o krok bliżej. Prezydent: są pieniądze

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie ma pieniądze na odmulenie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. W przyszłym roku przygotuje dokumenty. Prace chce zacząć w 2016 roku.


- W czwartek byli u nas przedstawiciele RZGW w Krakowie, który jest właścicielem zbiornika. Po wielomiesięcznych rozmowach zadeklarowali nam wreszcie, że zabierają się za odmulanie zalewu. Zaczynają od przygotowania dokumentów, na które zarezerwowali 250 tys. zł - mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Zalew na Wisłoku w Rzeszowie powstał w 1971 roku. Miał pełnić funkcję przeciwpowodziową i rekreacyjną i przez wiele lat spełniał swoje zadanie. Przez wiele lat żaglówki korzystały z całego akwenu, który w dodatku sięgał jeszcze dalej w kierunku wschodnim. Dopiero na przełomie lat 80. i 90. nieco go zwężono i częściowo odmulono.

Ponieważ zapora została skonstruowana tak, że wodę z zalewu puszcza górą, muł płynący z nurtem rzeki osadza się na dole. W tej chwili jest go tak dużo, że zdaniem ekologów stanowi ogromne zagrożenie dla rzadkich gatunków roślin i zwierząt. A w ciągu kilku lat może dodatkowo zagrozić także ujęciom wody – miejskiemu na osiedlu Zwięczyca i temu na wysokości Lisiej Góry, wykorzystywanemu przez WSK.

Dlatego władze Rzeszowa od lat walczą o jego odmulenie. W 2010 roku prace nawet się rozpoczęły, ale po protestach ekologów trzeba było je przerwać. Firma, która chciała czyścić rzekę w zamian za wydobyty urobek zrezygnowała wówczas z powrotu na zalew. Jak przekonują urzędnicy, tym razem będzie inaczej? Ponieważ czyszczenie koryta zakwalifikowano do programu ochrony przeciwpowodziowej dorzecza górnej Wisły, teraz o skuteczne protesty będzie znacznie trudniej.

- Prace refulera mają się zacząć w 2016 roku. Wojewoda małopolski Jerzy Miller, który jest rządowym pełnomocnikiem ds. tego programu obiecał nam, że na pewno nie zabraknie na ten cel pieniędzy. Szacujemy, że w pierwszym roku potrzebne będzie ok. 30 mln zł, w kolejnych latach ok. milion złotych rocznie - mówi prezydent Ferenc.

Niewykluczone, że RZGW zdecyduje się na zakup własnego refulera. Dzięki temu urządzenie będzie mogło pracować na zalewie przez cały czas, utrzymując jego koryto w dobrej kondycji. Po oczyszczeniu dna ma tu powstać ośrodek sportów wodnych.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /141119841
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2254
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: pisul » 14 lis 2014, 17:29

Chciałbym to zobaczyć na własne oczy. Chodzi o Krakusów którzy słyną se swojej "hojności", i oni mają niby sponsorować Rzeszów?

Druga rzecz że usuwa się przyczynę a nie skutek. Bo jeśli X lat temu zbiornik był większy o 1/3 i się zamulił to prawdopodobnie przyczyną zapora a raczej to że zamiast woda iść dołem i zabierać osad teraz przelewa się na 7 metrach a na dnie mułu przybywa. Bez inwestycji w zaporę usunięcie mułu będzie na kolejne X lat po czym wszystko wróci do "normy". Więc na logikę teraz wydać kilkadziesiąt mln zł jest marnotrawieniem pieniędzy.
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 5460
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: JacekN » 19 sty 2015, 14:48

Witam.Może w dolnej części śluzy wystarczyło by wyciąć/wywiercić otwory o odpowiedniej wielkości i ilości?Okrągłe lub kwadratowe.Ciśnienie (efekt dyszy) samo by odmulało zalew.Byłby to długotrwały proces ale efekt pewny.
JacekN
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 49
Na forum od: 19 sty 2015, 14:30

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: kamil89 » 19 sty 2015, 15:09

w efekcie zamulenie dolnej części Wisłoka, dodajmy, że za zaporą są już wyspy na których w lecie można dostrzec samosiejki.
kamil89
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 21 cze 2014, 20:08

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: JacekN » 19 sty 2015, 17:25

W dolnej części to inny temat.Dolną część można odmulać koparką przy niższych stanach wód.Nie jest to problem,wystarczą chęci.
JacekN
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 49
Na forum od: 19 sty 2015, 14:30

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: kamil89 » 19 sty 2015, 19:20

Sądzę jednak, że byłby to pod względem uciążliwości dla mieszkańców i pogorszenia stanu infrastruktury zdecydowanie zły krok. Odmulanie zalewu dla wszystkich będzie kłopotliwe, jednak wybieranie urobku w miejscach, gdzie są one izolowane od stałego zamieszkania przez tereny przemysłowa i jest na to miejsce ma sens. W przypadku części rzeki poniżej zapory, procesu tego nie wyobrażam sobie gdyż musiał on by być prowadzony albo odcinkowo z 1 magazynem na urobek, od razu wywożony lub gromadzony w mniejszych. Którędy? Gdzie? W efekcie mamy wyłączenie publicznego parku na czas trwania całego odmulania, zmniejszenie przepustowości dróg (bo sądzę, że to nie będzie jedna ciężarówka dziennie) i uciążliwe utrudnienie życia mieszkańcom. Uważam to za chybiony pomysł na obecny moment. Może po odmuleniu zalewu warto byłoby zrobić odpowiednią ekspertyzę, czy takie rozwiązanie nie miałoby sensu (tak aby przyszłościowo zapobiec odnawianiu się warstwy mułu powyżej progu wodnego)
kamil89
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 21 cze 2014, 20:08

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: Pieczarkowy » 23 kwie 2015, 0:51

RZESZÓW. Wszystko zależy od tego, czy uda się pozyskać pieniądze.

Pogoda coraz bardziej wiosenna. Ani się obejrzymy, a nad Wisłokiem w Rzeszowie tłumy mieszkańców pojawią się, żeby wypocząć. Od lat jednak temu wypoczynkowi towarzyszy brud i smród zamulonego i zanieczyszczonego zalewu. Prace nad jego oczyszczeniem trwają, ale to dopiero etap dokumentacji.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, pod który podlega zalew, informuje, że prace nad przywróceniem zbiornikowi przystopniowemu na Wisłoku w Rzeszowie pierwotnej pojemności postępują stosownie do kwot, jakie decyzją Ministerstwa Finansów mogą być przeznaczone na ten cel.

- Kolejnym rozpoczętym zadaniem jest sporządzenie studium wykonalności projektu. Zwycięzcą przetargu ogłoszonego w tym celu jest firma CONSEKO-SAFEGE S.A. z siedzibą w Krakowie, która wpłaciła stosowne kwoty dla właściwego zabezpieczenia wykonania umowy – mówi Konrad Myślik, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.


Czy oni kiedyś się za to zabiorą?
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 810
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: rafik » 23 kwie 2015, 12:19

Tak się zastanawiam jak to jest do końca z tą naszą zaporą.Dolnoprzepływowa czy górno.Ostatnio np. wszystkie grodzie są w górze i niema górnego przepływu,woda przepływa dołem kilkoma otworami+przez elektrownie.Ktoś wie jak to wygląda z technicznego punktu widzenia?
rafik
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 876
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: JacekN » 15 maja 2015, 10:19

I temat zamuliło.
JacekN
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 49
Na forum od: 19 sty 2015, 14:30

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: Ole » 15 maja 2015, 10:37

A była chyba 2-3 lata temu firma co chciała to za darmo zrobić pod warunkiem że sobie urobek weźmie...
---------
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 1293
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Następna

Wróć do Budowa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość