Odmulenie zalewu

Wiadomości dotyczące rzeszowskich inwestycji będących w realizacji.

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: Ole » 01 lip 2020, 10:55

Ale jest elektrownia wodna przy zaporze, może nie jest wielka ale jest. Inwestor nawet zrobił offset dla miasta przebijając ciąg pieszo-rowerowy tam gdzie było przejście na "zaporze".
---------
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 1216
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: maks » 13 lip 2020, 16:47

Wykonawca z tej części umowy wciąż się nie wywiązał.


https://rzeszow-news.pl/odmulanie-rzesz ... -brzegiem/
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 2010
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: Szymek_Rz » 14 lip 2020, 14:56

Czy oni mają nas za idiotów?
Że niby w tych worach jest 95 tys. m sześc. osadu!
Szymek_Rz
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 140
Na forum od: 11 lis 2015, 18:00

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: pisul » 14 lip 2020, 22:35

A tłumaczą się jak mały Jasiu:

Krzysztof Gwizdak, rzecznik rzeszowskich “Wód Polskich” przyznaje, że odsączony muł wciąż leży nad brzegiem zalewu. – Wykonawca z tej części umowy wciąż się nie wywiązał. Prowadzimy z nim rozmowy, aby muł zabrał jak najszybciej ... Skąd te opóźnienia? – Tego nam wykonawca nie wyjaśnił. Oczekujemy na plan naprawczy – mówi Krzysztof Gwizdak.

... Jerzy Kruczyński, prezes EFB Partner, nie chciał nam powiedzieć, z czego wynikają opóźnienia. Kruczyński odesłał nas do… “Wód Polskich”, które przyczyn opóźnień nie znają.


:lol: Normalnie mistrz komedii Bareja by tego nie wymyślił a najśmieszniejsze że za taką "fachową" pracę trzeba im będzie zapłacić prawie 50 mln zł!
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 5147
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: leirion » 31 lip 2020, 23:14

Prawdopodobnie mają problem z zagospodarowaniem osadu. Obecnie brak jest regulacji prawnych regulujących przyrodnicze zagospodarowanie osadu wydobytego z dna zbiorników wodnych na gruntach, bez względu na ich przeznaczenie. Kiedyś była taka możliwość regulowana Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2002 r. w sprawie standardów jakości gleby oraz standardów jakości ziemi. Osady pochodzące z dna zbiorników musiały spełniać kryteria dopuszczalnych wartości stężeń substancji (w tym metali ciężkich i wielu toksycznych substancji organicznych, wskazanych w załączniku dla gruntów występujących w miejscu przeznaczenia. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2016r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi już nie uwzględnia takiej możliwości. Taki osad - jeśli oznaczone w nim stężenia metali ciężkich, WWA i PCB..itd nie przekraczają wartości granicznych tych substancji określonych dla odpadu niebezpiecznego może być wykorzystany tylko do budowy budowli hydrotechnicznych np. nabrzeży, wałów itd. Jeśli przekraczają, czyli stanowi odpad niebezpieczny musi być składowany na odpowiednio zabezpieczonych składowiskach lub poddany pirolitycznej utylizacji.
Zbiornik w Rzeszowie to przymiejski zbiornik, więc wraz ze spływem powierzchniowym z coraz bardziej zabudowywanych nabrzeży i sąsiadujących ulic spływa wiele zanieczyszczeń, w tym właśnie metali, rakotwórczych WWA, Polichlorowanych bifenyli.
Być może liczyli na możliwość wykorzystania osadu jako nawozu przez rolników (i jeszcze zarobieniu na tym ;-)). Były firmy handlujące w necie takim nawozem. Różnica polegała na tym, że sprzedawany jako nawóz osad jeziorny, rzeczywiście często zawiera dużo materii organicznej (nawet i 80%) i substancji nawozowych (aczkolwiek też musiał spełniać kryteria, jeśli chodzi o zanieczyszczenie). Osady zbiorników zaporowych to osady mineralne o zawartości materii organicznej poniżej 20%, co z góry dyskwalifikuje je jako wartościowy nawóz.
Może nie mają co z nim zrobić.... To jest naprawdę duży problem przy takiej ilości osadu....Jeden z głównych problemów przy rekultywacji zbiorników.
leirion
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 93
Na forum od: 15 cze 2017, 12:12

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: lordfisher » 01 sie 2020, 0:12

no to fajnie, ale skoro brali robotę to chyba wiedzieli na co się piszą?
Poprzedni magicy od odmulania chcieli pobrany piach ładować pod autostradę ale jak się okazało, że to gówno będzie (tzn muł) a nie piach to sobie dali spokój z odmulaniem...
lordfisher
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 38
Na forum od: 01 gru 2019, 9:48

Poprzednia

Wróć do Budowa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości