Zamek Lubomirskich

Aktualności dotyczące rzeszowskich inwestycji.

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: bystry » 08 lip 2022, 18:30

Zamek od środka miałem okazję zwiedzić i nie zgodzę się z tym co niektórzy sugerują, że pod kulturę się nie nadaje, moim zdaniem jak najbardziej można z niego sporo wycisnąć.
Przeznaczenie takiego obiektu pod urząd miasta w XXI w. to jest jakaś paranoja.

Jeśli ktoś z góry zakłada że się nie da to sorry ale to mnie nie przekonuje, ja uważam, że wszystko się da, trzeba tylko chcieć.
bystry
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 915
Na forum od: 24 sty 2016, 11:34

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: konradp » 08 lip 2022, 19:12

W piątek obradowała grupa robocza, powołana przez Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, i Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego, której zadaniem było określenie nowej funkcji rzeszowskiego zamku. Prezydent od wielu lat stara się o przejęcie zamku przez miasto na cele kulturalne. Jak przekonuje miasto – rozmowy z Ministerstwem Sprawiedliwości, które jest właścicielem zamku, są już bardzo zaawansowane. Dlatego prezydent i marszałek zaprosili 20-osobową grupę ludzi związanych z rzeszowską kulturą, by wspólnie wypracowała nowy pomysł na zamek. To pierwsza próba podjęcia dyskusji o wykorzystaniu zamku dla kultury. W grupie tej znaleźli się wszyscy dyrektorzy miejskich i wojewódzkich instytucji kulturalnych w Rzeszowie, a także m.in.: Beata Kot, podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków, Bartosz Podubny, jej zastępca, przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego: Grzegorz Oliwa – prodziekan Wydziału Muzyki UR, Antoni Nikiel, dziekan Wydziału Sztuki UR, prof. Jadwiga Sawicka, artystka sztuk wizualnych, Piotr Woroniec, malarz, prezes Okręgu Rzeszowskiego ZPAP, Bartłomiej Skubisz, dziennikarz muzyczny, animator kultury i muzyk, Jerzy Oleszkowicz (TVP) i Magdalena Mach („Gazeta Wyborcza”).

Po obejrzeniu wnętrz zamku wiele spośród tych osób nie kryło rozczarowania, bo wszelkie odważne pomysły na wykorzystanie okazałej budowli na cele ekspozycyjne czy koncertowe okazały się niemożliwe do zrealizowania w tym budynku. – Dziś odczarowałem błędne, wieloletnie przekonanie, że zamek powinien być centrum kultury. Po godzinnym spacerze przekonałem się, że nie ma tu nic, co dałoby się w tym celu wykorzystać – brzmiała jedna z wypowiedzi.

Stanowisko konserwatora zabytków jest jasne: – Mówimy o zamku, ale to tylko naleciałość. Zamek na przełomie XIX i XX w. został rozebrany do fundamentów i wybudowano urząd. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków jako sąd. Układ małych pokoików jest typowo biurowy i jest chroniony jako historyczna struktura tego obiektu. Drobne zmiany dopuszczamy, ale nie tak radykalne jak burzenie ścian.


20 osób było na miejscu i nic nie uradziło. W tej chwili są osoby związane z kulturą z nowej komisji które nad tym myślą co tam upakować i jak na razie brak efektów.
Ty za to przychodzisz i mówisz, że wszystko się da i trzeba tylko chcieć. Powiedz mi zatem, co proponujesz przy takich ograniczeniach konserwatorskich skoro to tylko kwestia chęci ? Wystarczy zajawka. Czy może tylko tak pleciesz androny ?
Awatar użytkownika
konradp
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 748
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: Nikoś » 08 lip 2022, 19:53

Więc jeżeli cały obiekt jest objęty pieczą konserwatora, to powodzenia że tam coś powstanie z rangi kultury. Jedynie to faktycznie albo Urząd Miasta albo uczelnia artystyczna.
W Szczecinie to Filharmonia jak już zbiera nagrody mimo dość kontrowersyjnego wyglądu z zewnątrz, Opera od lat mieści się na odbudowanym po wojnie Zamku.
Ministerstwo Sprawiedliwości się cieszy że może w dość szybkim czasie wreszcie pozbyć tego problemu jakim jest obecny obiekt, mimo lokalizacji w centrum.
Jak nikt nie znajdzie się chętny to są tacy jedni co to za złotówke biorą wszystko co ma wartośc :lol:
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 2322
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: konradp » 08 lip 2022, 20:55

Tak jest, oczywiście, że Filharmonia. Budynek jest rozpoznawalny. Tego nam brakuje. Reklamy która sama się robi. Wydawanie hajsu na reklamę w liniach lotniczych lub reklama na różnej maści targach zagranicą to wyrzucanie tego hajsu w błoto. Krosno ma już lepszy marketing.

Ministerstwo się cieszy bo doskonale wie, że u nas frajerzy właśnie uprawiają zbieractwo problematycznych "budynków" i jeszcze za to dopłacą. Jeszcze za Ferenca miasto przejęło wieżowiec na Targowej od Urzędu marszałkowskiego płacąc 300k i oddając wartościową działkę z parkingiem obok III LO.
Nie wiem czy wiecie, że w tym wieżowcu są ściany spękane tak, że można rękę włożyć ? Budynek nadaje się tylko do wyburzenia. Za niedługo zobaczycie urabianie opinii publicznej zmierzającej do tego.

I takich zgniłych jaj jest jeszcze parę. Zamek będzie kolejnym. Ja podczas wyborów biorę popcorn i czekam co tam będą kandydaci proponować 8-)
Awatar użytkownika
konradp
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 748
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: bartes_7 » 08 lip 2022, 21:24

NIe wiem jak to zgniłe jajo ugryźć w środku (wierzę, że specjaliści coś wymyślą:) ale mi się marzy żeby można było po prostu spędzać czas na zewnątrz zamku. Na dziedzińcu i na murach. Żeby był ogólnodostępny. Żeby można było tam pospacerować, usiąść, odpocząć (alejki, infrastruktura), poczytać o historii tego obiektu w formie ciekawostek, pooglądać jakieś stare zdjęcia czy ryciny (jakieś stacje??). Żeby to było takie miejsce wow, że biorę tam znajomego z innego miasta i jest on pod wrażeniem.
bartes_7
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 187
Na forum od: 07 lut 2016, 16:45

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: konradp » 08 lip 2022, 21:33

No właśnie, budynek powinien być ogólnodostępny bo w sumie to dla samych mieszkańców jest tajemniczy. Można zrobić zagospodarowanie, ogarnąć dziedziniec. Wszystko pięknie i wtedy twój kolega się pyta a co jest w środku ? No właśnie. Budynek jest bardzo duży i umieszczanie tam popierdółek to skórka nie warta wyprawki. A ogarnięcie otoczenia i dziedzińca i zrobienie z zamku wydmuszki to też szkoda aby nie było w tym budynku treści. Konserwator nie pozwala przebudować wnętrza i mamy impas Panowie.
Awatar użytkownika
konradp
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 748
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: bartes_7 » 08 lip 2022, 21:41

Dokładnie....ja mam tylko wizję na zagospodarowanie zewnętrza :). Jednak jak piszesz, wnętrze musi współgrać z dziedzińcem i murami
bartes_7
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 187
Na forum od: 07 lut 2016, 16:45

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: konradp » 09 lip 2022, 3:01

Dorwałem fragment rzutu kondygnacji. No to wygląda to tak, że jest tam masę pomieszczeń. W takiej formie NIE DA SIĘ placówki kulturalnej umieścić.
Ściana oddzielająca galerię od pomieszczeń to ściana konstrukcyjna. Więc nawet gdyby można było wyburzyć te cienkie działówki to i tak za bardzo projektant nie poszaleje. Pytanie na ile konserwator zabytków jest przywiązany do tych działówek ( tzn czy ten układ ma walor ) ?
Jeśli udałoby się przepchnąć takie zmiany to uważam, że pomysł ulokowania Muzeum Narodowego + lokalnych małych ma jakiś sens choć jednak trochę ograniczony. Dziedziniec ma potencjał. Ale to za mało.
Pewne jest tylko to, że marzenia niektórych o centrum kulturalno-multimedialnym na zamku można włożyć między bajki bo to i pewnie zbyt duże koszty adaptacji i efekt końcowy nie byłby adekwatny do poniesionych kosztów. O ILE oczywiście można cokolwiek ruszać w środku ( pewnie nie jak w przytaczanych cytatach ).

Jeśli w ratuszu są przytomni ludzie to możemy zobaczyć świetny spektakl przemienienia zgniłego jaja w gorącego kartofla którym będą przerzucać z ministerstwa do ratusza. I teraz nachodzi mnie refleksja. Może w Ratuszu ktoś się zorientował i zamówił te lipne badania działki na dołowej z ekspertyzą, że nie da się tam budować aby utrącić łeb tej całej sprawie którą TF wytworzył ? ( na granicznej sąd i tak by nie powstał ). A przyszedł KF nieogarnięty i nieprzewidujący, zlecił porządne badania i cały misterny plan... xD ( ja sobie tutaj dla beki teorię spiskową tworzę. Żeby mi nikt potem nie wypominał, że tak niby uważam ).

P.S. Ja patrzę na ten rzut to widzę masę mikroapartamentów :D. NIech miasto przerobi zamek na budynek Co-livingowy !!! :lol:
Załączniki
rzut_zamek.jpg
rzut_zamek.jpg (306.22 KiB) Przeglądany 2558 razy
Awatar użytkownika
konradp
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 748
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: bystry » 09 lip 2022, 15:40

Nawet w małych pomieszczeniach można przygotować ciekawą ekspozycję i nie musi mieć nie wiadomo jak wielkich gabarytów, zamek mógłby opowiadać jakąś historię, tutaj powinien być rozpisany konkurs na zagospodarowanie zamku i jego przeznaczenie. Ja się swojego zdania będę trzymał. Nikt żadnego zamku, pałacu itp. nigdy nie budował z myślą o tym, że kiedyś ma tam być muzeum, warunki są jakie są i to my musimy się do nich dostosować.
bystry
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 915
Na forum od: 24 sty 2016, 11:34

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: porteño » 09 lip 2022, 17:37

Nie no, wiadomo, że są tam małe pokoje głównie. W sądzie nigdy nie byliście?
Też myślę, że nie powinno być to przeszkodą do stworzenia tam czegoś fajnego.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości