Przemysł wydobywczy na terenie Rzeszowa

Aktualności dotyczące rzeszowskich inwestycji.

Przemysł wydobywczy na terenie Rzeszowa

Postautor: Frodo907 » 08 sty 2016, 18:33

Nie wiem na ile znana jest informacja że na terenie obecnego Rzeszowa mamy kilka złóż różnych surowców. Najbardziej znane to woda mineralna i gaz ziemny.
W pobliżu budowanej nowej ulicy (Wywrockiego)
Obrazek
istnieją dwa odwierty
Obrazek
I aktualnie trwają prace nad trzecim.
Obrazek
Widok z wczoraj wieczorem
A poniżej z dzisiaj popołudniem
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wolałbym zaznaczyć żeby takich inwestycji było w Rzeszowie więcej, a zachwycanie się nad kolejnym sklepem wielkopowierzchniowym za objaw krótkowzroczności.
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przemysł wydobywczy na terenie Rzeszowa

Postautor: rafik » 01 kwie 2016, 12:46

Rzeszów jak i cały region leży na ziemiach bardzo bogatych w złoża gazu i ropy.Na Drabiniance oraz Przybyszówce już od kilkunastu lat działają prężnie kopalnie zasilające lokalną sieć a dalsza eksploatacja przewidziana jest na kilkadziesiąt lat!Pewnie pamiętacie kilometry kabli i kołków powbijanych w ziemię na terenie miasta jak i sąsiednich gmin 2 lata temu.Geofizyka prowadziła badania i tworzyła profil geologiczny terenu.Dokładnie były to powiaty łańcucki i rzeszowski.Gminy: Łańcut, Rzeszów, Krasne, Chmielnik, Tyczyn, Hyżne, Błażowa i Lubienia.Kolejnym etapem są odwierty jak te na Wywrockiego. Obecnie trwają również prace nad odwiertem Tyczyn2k.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
rafik
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 812
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: Przemysł wydobywczy na terenie Rzeszowa

Postautor: letowniak » 05 kwie 2016, 16:23

Frodo907 pisze:Wolałbym zaznaczyć żeby takich inwestycji było w Rzeszowie więcej, a zachwycanie się nad kolejnym sklepem wielkopowierzchniowym za objaw krótkowzroczności.

Pytanie ile miasto ma z odwiertu a ile ze sklepu wielkopowierzchniowego?
Hardkloc - developer oferujący mieszkania w najwyższej jakości klocach
letowniak
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 361
Na forum od: 21 lip 2014, 1:55

Re: Przemysł wydobywczy na terenie Rzeszowa

Postautor: Frodo907 » 05 kwie 2016, 19:45

Właśnie, ile?
Nie jestem ekonomistą, ktoś pomoże w wyliczeniu?
Jakie podatki płaci taki hipermarket a jakie powiedzmy PGNiG, ile ludzi zatrudnia, za jaką pensję, z jakim wykształceniem, jaki wpływ na usługi zewnętrzne?
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przemysł wydobywczy na terenie Rzeszowa

Postautor: Sindus » 10 kwie 2016, 16:42

Stary odwiert na ul.Zielone Wzgórze Obrazek
Awatar użytkownika
Sindus
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 918
Na forum od: 02 wrz 2015, 9:24
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przemysł wydobywczy na terenie Rzeszowa

Postautor: Sindus » 11 kwie 2016, 20:11

:shock: Obrazek o.Zalesie ul.Zelwerowicza Obrazek
Awatar użytkownika
Sindus
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 918
Na forum od: 02 wrz 2015, 9:24
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przemysł wydobywczy na terenie Rzeszowa

Postautor: letowniak » 12 kwie 2016, 2:59

Frodo907 pisze:Właśnie, ile?
Nie jestem ekonomistą, ktoś pomoże w wyliczeniu?
Jakie podatki płaci taki hipermarket a jakie powiedzmy PGNiG, ile ludzi zatrudnia, za jaką pensję, z jakim wykształceniem, jaki wpływ na usługi zewnętrzne?Wykorzystajmy ten skarb
12 stycznia 2006

Od Dębicy po Przemyśl. Od Leżajska po Lubaczów. Złoża gazu zalegają na znacznej części naszego województwa. Mało tego. Nasz gaz jest niezwykle cenny pod względem jakości. Jak to wykorzystać dla rozwoju województwa?

Obrazek
Złoża gazu zalegają wzdłuż całej trasy A4 od Bochni, poprzez Tarnów, Dębicę, Jarosław do Przemyśla. Największe zasoby zaczynają się przed Rzeszowem i sięgają aż po Kańczugę. Na gazie leżą również Przemyśl i okoliczne gminy. Duże jego złoża znajdują się także w rejonie Leżajska i Lubaczowa.


Podkarpacki gaz zawiera 90 - 97 proc.
reklama
metanu. Jest uznawany za najlepszy. Dla porównania, w innych regionach kraju gaz ma zawartość 30-60 proc. metanu. Wiele mówią też inne liczby - Polska zużywa ok. 13 mld m.sześc. gazu rocznie. Z tego ok. 4,5 mld pochodzi ze złóż krajowych, a w tym aż jedna trzecia (1,5 mld) tylko z jednego województwa: podkarpackiego.
Skoro mamy tak dużo dobrego gazu, to czy można wydobywać go szybciej i więcej?
- Są plany, by za trzy lata Podkarpacie dawało 2 mld m.sześc. W ciągu ostatnich lat odkryto wiele nowych złóż - mówi Józef Potera, dyrektor ds. geologii i rozwoju Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - Oddział w Sanoku.
Dlaczego nie można przyspieszyć wydobycia? - Zniszczylibyśmy bezpowrotnie złoża, które uległyby zawodnieniu. Nie możemy prowadzić rabunkowej gospodarki - odpowiada Potera.
Co z tego mamy
Zbiornik gazu w Strachocinie koło Sanoka znajduje się pod ziemią, w miejscu po wybranych złożach gazu. Monter Wojciech Patronik kontroluje urządzenia nadziemne. TADEUSZ POŹNIAK
Józef Potera, dyrektor ds. geologii i rozwoju PGNiG Oddział w Sanoku: - Ostatnio odkryto wiele nowych złóż. Podkarpacie będzie dostarczało coraz więcej gazu.
Leżąca na pograniczu gmin: Świlcza i Sędziszów Małopolski nowa kopalnia w Będziemyślu została otwarta 19 grudnia ub.r. Ma rocznie dostarczać tyle gazu, ile zużywają dwa miasta wielkości Rzeszowa (w br. - 50 mln m.sześc.). Kopalnia przekazuje gminie Świlcza opłatę eksploatacyjną w wysokości 3,04 zł za 1 m. sześc. wydobytego gazu. W br. będzie to kwota 100 - 200 tys. zł. Za okres rozruchu (od października ub.r.) kopalnia zapłaciła 60 tys. zł. Za tą kwotę można zbudować mniej niż pół kilometra drogi asfaltowej.
Takie bogactwo i tak niewielki zarobek?
- Trzeba wziąć pod uwagę, że z uruchomieniem kopalni wiązały się określone wydatki. A co nam z większych wpływów, jeśli gaz miałby podrożeć? Jak ogrzejemy szkoły? - pyta Wojciech Wdowik, wójt Gm. Świlcza.
Gminie Sędziszów Młp. kopalnia przekazała ok. 1,5 mln zł (opłata eksploatacyjna i podatek od nieruchomości). To dużo czy mało? - Tyle wynosi koszt oświetlenia gminy rocznie - odpowiada Elżbieta Świniuch, zastępca burmistrza Sędziszowa, którego roczny budżet to 40 mln zł.
W Husowie w gm. Markowa znajduje się największy w regionie magazyn gazu ziemnego. Samorząd dostaje od PGNiG 1,2 mln opłat i podatków. To równowartość 3 km drogi asfaltowej o szerokości 5,5 m. Roczny budżet gminy wynosi 13 mln zł.
Gaz wpływa dobrze na nasze środowisko. Sanoki Oddział PGNiG wpłaca rocznie ok. 17 mln zł podatków na rzecz gmin i Funduszu Ochrony Środowiska.

Państwo daje i odbiera
Pięć kilometrów w głąb

Wydobywany gaz zalega na głębokości od 300 do 3,7 tysięcy metrów w warstwie geologicznej miocenu (10-15 milionów lat temu). Prowadzone są poszukiwania w starszych warstwach geologicznych na głębokości ponad 5 km. Dziś od odkrycia złoża do zbudowania kopalni mija 3 do 5 lat. Jeden odwiert na głębokość 3 - 3,5 km kosztuje 20 mln zł (na głębokość 5 km - 30 mln), zaś w każdej kopalni jest kilkanaście odwiertów.


Na początku lat 90-tych w gm. Rokietnica znajdował się największy odwiert gazowy w dawnym woj. przemyskim. Obecnie wydobywa się tam 200 tys.m.sześc. rocznie.
- Dostawaliśmy wtedy duże pieniądze - mówi Bożena Gmyrek, wójt gm. Rokitnica. - Teraz jest to blisko 1,2 mln zł. Dla porównania: w tym roku skanalizujemy Tapinę - ostatnią w gminie miejscowość bez kanalizacji. Koszt: 3 mln zł. Podatki i opłaty od PGNiG wliczane są do budżetu. To nie są pieniądze, które dostajemy ekstra! Gminy, które nie mają bogactw naturalnych, otrzymują od państwa subwencję wyrównawczą w podobnej wysokości. Inaczej mówiąc: gdybyśmy nie mieli złóż gazu też dostalibyśmy 1,2 mln zł. Tylko nie od gazowników, lecz z Ministerstwa Finansów. Za to PGNiG przejął na swój majątek gazociąg wybudowany z pieniędzy gminy i ze składek mieszkańców.
Przez Hermanowice (gmina Przemyśl) przechodzi rurociąg gazowy z Ukrainy. Gmina nie dostaje za to ani złotówki. Jedyne dochody to 1,3 mln zł z odwiertów i instalacji gazowych. Za te pieniądze można wykonać 1,5 km kanalizacji.
Miasto Przemyśl dostaje od PGNiG 1,3 mln zł. Tyle, ile trzeba, aby wyremontować jedną z ważniejszych ulic miasta (jego budżet - 215 mln zł.) Gmina Żurawica rozpocznie niedługo budowę oczyszczalni, która ma kosztować 6 mln zł. Wpływy od PGNiG to nieco więcej niż połowa kosztów tej budowy (3,6 mln zł).

Zyski znikają w "czarnej dziurze"
[obrazek4] Zbiornik gazu w Strachocinie koło Sanoka znajduje się pod ziemią, w miejscu po wybranych złożach gazu. Monter Wojciech Patronik kontroluje urządzenia nadziemne. (fot. TADEUSZ POŹNIAK)Czy są to duże zyski? Niewielkie, choć polski gaz jest dwukrotnie tańszy niż sprowadzany zza granicy (cena drugiego to ok.200 dolarów za 1 tys.m.sześc). Jednak gaz tańszy - podkarpacki wprowadzany jest do ogólnopolskiej sieci przesyłowej i mieszany w importowanym z zagranicy. W ten sposób potencjalne zyski znikają w "czarnej dziurze".
Gaz podkarpacki zarządzany jest z zewnątrz - przez Tarnów. Tam znajduje się siedziba Karpackiej Spółki Gazownictwa. Akurat w okolicach Tarnowa gazu jest mniej niż na Podkarpaciu. Jak to się stało, że właśnie w Tarnowie ulokowano siedzibę spółki? Słychać opinie, że zdecydowały układy polityczne, a nie logika. Tarnów za rządów SLD miał większą siłę przebicia. My nie mieliśmy jej nigdy - ani za rządów lewicy, ani prawicy.
Podkarpacie to jeden z pięciu najbiedniejszych regionów w całej Unii Europejskiej. Okazuje się, że można być biednym posiadając wielkie bogactwa. Niestety, nasi regionalni politycy nie wykorzystują naszych bogactw naturalnych jako atutów w rozmowach o przyszłości Podkarpacia.
Co zrobić, aby wykorzystać zasoby gazu dla naszego regionu? Odpowiada dr Krzysztof Kaszuba, ekonomista:
- W latach 30-tych rząd powołał do życia Centralny Okręg Przemysłowy. Wpłynął on znacząco na rozwój naszego regionu. Dziś potrzebna jest decyzja rządowa zapisana w Narodowym Planie Gospodarczym o powołaniu nowego podmiotu gospodarczego: spółki do wydobycia podkarpackiego gazu. Należy zwiększać poszukiwania i wydobycie. Leży to w interesie Polski i w interesie Podkarpacia.
Największe złoże w Europie
[obrazek5] W Husowie w gm. Markowa znajduje się największy w regionie magazyn gazu ziemnego.
Dopiero w latach 30-tych zaczęto wykorzystywać gaz w produkcji. Wcześniej tylko przeszkadzał w wydobywaniu ropy naftowej, więc wypuszczano go w powietrze lub palono. W 1944 r. powstało Sanockie Kopalnictwo Naftowe, które w latach 50-tych rozpoczęło pierwsze poszukiwania. Efektem było odkrycie ogromnych pokładów pod Lubaczowem i Przemyślem (1958 r.) Te ostatnie zaliczano wtedy do największych w Europie (70 mld metrów sześciennych, z czego wydobyto do dziś 57 mld).
Przy obecnym poziomie wydobycia, polskich pokładów wystarczy na ok. 25 lat. Ciągle jednak prowadzone są intensywne poszukiwania nowych.

Stary artykuł z gazety Nowiny

Ogromne pokłady gazu i ropy... a mamy z tego całe nic.
Hardkloc - developer oferujący mieszkania w najwyższej jakości klocach
letowniak
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 361
Na forum od: 21 lip 2014, 1:55

Re: Przemysł wydobywczy na terenie Rzeszowa

Postautor: rafik » 17 kwie 2016, 11:47

Fotki z odwiertu Tyczyn 2k.
Obrazek
Dojazd do miejsca odwiertu musi być utwardzony jak normalna droga z racji tonażu pojazdów ze sprzętem górniczym.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Palik na środku całego placu.Może miejsce gdzie będzie odwiert?
Obrazek

Obrazek
I bonusik czyli nasz regionalny sprzęt budowlany :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
rafik
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 812
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: Przemysł wydobywczy na terenie Rzeszowa

Postautor: Frodo907 » 17 kwie 2016, 20:59

Częściowo odpowiedź na to czy coś mamy z tego.
Sprzęt wykonany przez firmę z województwa.
Naklejka na ładowarce Tran-wiert Jasło, czyli firma z województwa.
Pracowników to chyba ze Szczecina raczej nie ściągali.
Gdzieś musza mieszkać na czas prac budowlanych albo dojeżdżać z miejsca zamieszkania.
Człowiek nie robot, zjeść, napić i wy... się musi.
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przemysł wydobywczy na terenie Rzeszowa

Postautor: rafik » 30 kwie 2016, 13:04

Tyczyn2k 30.04.16
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
rafik
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 812
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Następna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość