[ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Aktualności dotyczące rzeszowskich inwestycji.

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: littlemonster00 » 22 lis 2023, 22:25

No i taka wysokość powinna być teraz, zamiast tak zgniecionej formy.
Centrum potrzebuje lekkiego podniesienia poziomu zabudowy.
littlemonster00
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 399
Na forum od: 31 gru 2017, 16:49

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: Duszek » 23 lis 2023, 1:01

Fragment planu miasta z 1936 roku.
Załączniki
rz.jpg
rz.jpg (150.64 KiB) Przeglądany 647 razy
Awatar użytkownika
Duszek
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 554
Na forum od: 18 lip 2014, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: foreigner » 23 lis 2023, 1:41

W tej oryginalnej kamienicy przeszkadza mi jedynie trochę ta ściana nad sąsiednią kamienicą.
Ale to już jest naprawdę fajne:
Obrazek
Zrobili też drugą wersję (chyba lepszą i bardziej nawiązującą do oryginału):
Obrazek

Powyższe projekty są już krytykowane. Przez architekta, no bo przez kogo:
Takie historyzujące propozycje to mam nadzieję jakiś koszmarny żart.

Widziałem jego wypowiedzi też na profilu FB Czytaj Rzeszów, gdzie z kolei bronił wybranej koncepcji.
Dorobek jego pracowni to kilkanaście mieszkaniówek, hala produkcyjna i sklep FRAC, no ale jest architektem więc się zna. :)

Niedawno w wątku "Urbanistyka i architektura w Rzeszowie" wrzuciłem filmik o ruchu społecznym, Architectural Uprising. W Goteborgu doprowadził on do zmiany werdyktu miasta. Zamiast wybranego pierwotnie projektu zbudowano "historyzujący" budynek. Wściekłość "światłego" środowiska architektonicznego była oczywiście wielka. Ale ten ruch jest już w Skandynawii na tyle silny, że są też inne sukcesy. Np.:
Projekt odrzucony w 2014:
Obrazek
2023 - to samo studio powraca z czymś kompletnie innym:
Obrazek
Uderzające, że okolica tej inwestycji nie ma nic wspólnego z rynkiem czy starym miastem.

Albo:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 lis 2023, 2:36 przez foreigner, łącznie zmieniany 1 raz
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 466
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: Ryba » 23 lis 2023, 2:01

No to wernisaż i dyskusja na Politechnice się odbyła.

Aula Miejska w Rzeszowie - wystawa i dyskusja.jpeg
Aula Miejska w Rzeszowie - wystawa i dyskusja.jpeg (167.52 KiB) Przeglądany 640 razy


Kilka punktów z dzisiejszego wydarzenia, mniej więcej chronologicznie:

  • niebywały 10-minutowy zachwyt pana Szczepanika-Dzikowskiego nad zwycięskim projektem, który przemówił z wyświetlonego nagrania, współzałożyciel JEMS-ów nie szczędził peanów, brzmiał jakby reklamował przed klientem swoją pracę...
  • ...czego totalnie nie potrafił zrobić sam autor. Pan Żurawski nie opowiedział nic poza:

    Nie dajemy nowości bo mogą być atrakcyjne w tym momencie, ale mogą stracić szybko na aktualności i się szybko zestarzeć. Staramy się szukać ponadczasowości architektury. Nasza architektura jest dosyć powściągliwa, jakaś taka dosyć jakby poważna i powściągliwa i zależy nam na tym, by jak najbardziej wykorzystać potencjał tego miejsca. Określiłbym ją w naszych intencjach jako architekturę podążającą za tym co się dzieje wokół, chcącą uszanować kontekst.

    Z powodzeniem kontynuował pan Chwazik, którego magisterskim promotorem był 2 lata temu arch. Żurawski, ale o funkcjach i szczegółach pomysłów na aulę czy inne sale nie usłyszeliśmy bo ich nie ma. Jedyne co miało wybrzmieć z prezentowanych rzutów to podcienie i wiara, że być może ktoś nimi przejdzie, żeby mniej zmoknąć w deszczu. Potwierdza się, że elewacja ma być z tynku, ale dla pocieszenia nie pomalowanego na czerwonobrunatny tylko zabarwionego naturalnie zmielonymi cegłami, które może archeolodzy wykopią spod parkingu :D
  • bardzo ciekawie za to zaprojektowane przez siebie funkcje omówili zdobywcy II nagrody. Postawili na "drewniane pudełko - agorę" otoczone szklaną elewacją, które przyjmuje różne formy w zależności od zapotrzebowania - raz jest półotwarte i to z poziomu ulicy, raz zamknięte, bardziej kameralne itd. Cały budynek ma być jak lampion, klosz - przeźroczysty i świecący, zachęcać do odwiedzin o każdej porze, nawet gdy się nic nie dzieje to można do niego tylko zajrzeć by sobie posiedzieć i porozmawiać,
  • architekt miejski Sepioł kontynuował swoje laudacje na cześć zwycięzców, ale też zdradził, że planują by Słowackiego od skrzyżowania z Króla Kazimierza w kierunku Matejki była w końcu zamknięta dla aut a cała ulica jednokierunkowa w kierunku Szopena z szerokimi drogami rowerowymi,
  • panu konserwatorowi (zdaje się, że to był rzeszowski zastępca wojewódzkiego) podoba się zwycięski projekt, ale powiedział, że jeszcze nie przesądza czy dostanie aprobatę jego lub jego następcy (zabrzmiało jak niewinny żarcik),
  • wiceprezydent Urbanik i dyrektor wydziału architektury uciekli szybko i bez zabrania głosu, ale niepotrzebnie, bo dziennikarzy nie było więc i pytań prawie nie było, raczej po prostu wypowiedzi i tak profesor PRz dr hab. inż. Maciej Piekarski wspomniał, że to odważne załatanie ostatniej dziury w średniowiecznym centrum miasta a jakiś wiekowy architekt powiedział, że wcale nie ostatniej bo zostaje jeszcze poletko na północ od ratusza gdzie kiedyś stały kamienice a dziś jest zadaszenie wejścia do Rzeszowskich Piwnic. Starszy pan jest przekonany, że młodzi kiedyś i to zabudują nowoczesną architekturą, żeby "rynek wrócił do swojej skali",
  • krytycznych głosów nie było, może lekkie wątpliwości, radny Kultys przyznał, że jego pierwsza reakcja była dość negatywna, ale dał się przekonać gdy zobaczył zwycięski projekt w kontekście otoczenia.

Poza planszami każdy projekt miał też makietkę, co bardzo mi się spodobało to wszystkie były w tej samej skali na podstawie w kształcie działki i można było sobie dowolnie je wymieniać i umieszczać w sąsiedztwie ratusza :)

Aula Miejska w Rzeszowie - makiety 1.jpeg
Aula Miejska w Rzeszowie - makiety 1.jpeg (266.4 KiB) Przeglądany 640 razy

Aula Miejska w Rzeszowie - makiety 2.jpeg
Aula Miejska w Rzeszowie - makiety 2.jpeg (151.88 KiB) Przeglądany 640 razy

Aula Miejska w Rzeszowie - makiety 3.jpeg
Aula Miejska w Rzeszowie - makiety 3.jpeg (206.57 KiB) Przeglądany 640 razy


Wystawa zostanie przeniesiona do holu budynku V PRz i będzie dostępna przez dwa tygodnie. Zachęcam do odwiedzin a dla tych, którzy nie mogą sfotografowałem każdą z plansz, pewnie wkrótce coś wrzucę.

P.S. Pozdrawiam kolegę z forum i raz jeszcze zachęcam by się tu jednak udzielać!
Ryba
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 403
Na forum od: 26 sty 2015, 0:48

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: Inwestachu » 23 lis 2023, 3:28

Pozwoliłem sobie zrobić lekką modyfikację propozycji Architektury Klasycznej. Wydaje mi się, że w tej formie budynek staje się bardziej reprezentatywny i ucieka od wzorca pracy która wygrała. Tworząc ten budynek w formie symetrycznej staje się mniej przytłaczający i co ważne bardziej otwiera nam budynek ratusza. Oczywiście nie patrzcie na detale. Nie jestem w stanie w prostym Gimpie wszystko zmienić :)
Załączniki
AulaMiejskawRzeszowieArchitekturaKlasycznaMod.jpeg
AulaMiejskawRzeszowieArchitekturaKlasycznaMod.jpeg (1.45 MiB) Przeglądany 630 razy
Inwestachu
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 64
Na forum od: 19 lut 2020, 2:39

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: Ole » 23 lis 2023, 8:36

@Ryba
Udało się "wyrwać" jakieś zdjęcia tych innych ? bo widzę że było kilka ciekawych.
---- Regulamin Forum Rzeszowskich Inwestycji ----> https://inwestycje-rzeszow.pl/viewtopic.php?f=10&t=766
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 2164
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: Ryba » 23 lis 2023, 10:04

Tak, tak, napisałem, że mam wszystko sfotografowane i wrzucę, ale to potrzebuję dłuższej wolnej chwili.

Tymczasem nieco więcej o projekcie, który zdobył II nagrodę autorstwa wykładowców Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej dr. inż. arch. Magdaleny Szpytmy i dr. inż. arch. Cezarego Szpytmy przy współpracy z architektami z Onda Architektura:

Podstawowym założeniem ideowym było zaprojektowanie Auli Miejskiej jako budynku otwartego, mającego integrować społeczność miasta Rzeszowa. Otwartość na mieszkańców i ich potrzeby budynek Auli Miejskiej reprezentuje zarówno swoją funkcją, jak i swoją formą. Budynek Auli Miejskiej ma być współczesnym centrum społeczno-kulturalnym, łącząc dziedzictwo historyczne z nowoczesnością. Aula Miejska ma promować aktywny udział społeczności mieszkańców w tworzeniu miasta, a wizualnym odzwierciedleniem tych zadań jest jej zewnętrzna i wewnętrzna forma. Elewacje budynku tworzone są przez transparentne i półtransparentne płaszczyzny kolejnych kondygnacji. Widoczne o każdej porze wnętrze Auli zachęca do wejścia i uczestnictwa we wspólnotowych wydarzeniach kulturalnych.


Aula Miejska w Rzeszowie - projekt II nagroda 1.jpeg
Aula Miejska w Rzeszowie - projekt II nagroda 1.jpeg (468.07 KiB) Przeglądany 583 razy

Aula Miejska w Rzeszowie - projekt II nagroda 2.jpeg
Aula Miejska w Rzeszowie - projekt II nagroda 2.jpeg (517.03 KiB) Przeglądany 583 razy

Aula Miejska w Rzeszowie - projekt II nagroda 3.jpeg
Aula Miejska w Rzeszowie - projekt II nagroda 3.jpeg (401.13 KiB) Przeglądany 583 razy

Aula Miejska w Rzeszowie - projekt II nagroda 4.jpeg
Aula Miejska w Rzeszowie - projekt II nagroda 4.jpeg (358.99 KiB) Przeglądany 583 razy

Aula Miejska w Rzeszowie - projekt II nagroda 5.jpeg
Aula Miejska w Rzeszowie - projekt II nagroda 5.jpeg (292.03 KiB) Przeglądany 583 razy

Aula Miejska w Rzeszowie - projekt II nagroda 6.jpeg
Aula Miejska w Rzeszowie - projekt II nagroda 6.jpeg (188.88 KiB) Przeglądany 583 razy


Źródło: https://w.prz.edu.pl/uczelnia/aktualnos ... -2489.html
Ryba
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 403
Na forum od: 26 sty 2015, 0:48

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: jasiop » 23 lis 2023, 15:27

"... Jedyne co miało wybrzmieć z prezentowanych rzutów to podcienie i wiara, że być może ktoś nimi przejdzie, żeby mniej zmoknąć w deszczu. "
Jak dla mnie jest trochę marnowanie przestrzeni, której w tym miejscu nie jest wszak za dużo ...
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1445
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: bystry » 23 lis 2023, 18:05

Nie zdążyłem dojechać na to spotkanie na Politechnice i boli mnie to bardzo. Mam nadzieję, że będzie jeszcze jakieś spotkanie z mieszkańcami, to jest zbyt poważna sprawa, żeby to tak łatwo przyklepać i budować to okropieństwo.

1. Po pierwsze projekt nie ma się podobać architektom tylko mieszkańcom i to im ma służyć a nie wpisywać się w jakieś chore wizje i standardy nie wiadomo skąd. Jeśli ma służyć mieszkańcom to powinien być bardzo otwarty a nie wyglądać jak zakład karny o zaostrzonym rygorze.

2. Uważam, że w tym miejscu można stworzyć aule na dwa sposoby, odbudowując kamienicę i nadając jej historyczny wygląd, jak choćby na przerobionym projekcie zwycięskiej pracy, która wygrała albo postawić na nowoczesność i ponad czasową elewację ze szkła, co będzie nawiązaniem do hasła "Stolica Innowacji". Dopatrzyłem się dwóch takich projektów, ten który wygrał nagrodę II oraz pracowni ST Architekci.

Osobiście wolałbym szklaną elewację, budynek byłby ciekawszy, kojarzę taki przykład z Budapesztu, galeria przy Vörösmarty tér, to jest co prawda jakiś budynek/kamienica obłożona szkłem ale wśród starej zabytkowej zabudowy dobrze wygląda, ponieważ bryła budynku jest proporcjonalna do wszystkiego dookoła.
bystry
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 923
Na forum od: 24 sty 2016, 11:34

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: pisul » 23 lis 2023, 19:36

Chyba "Zemsta Fijołka" jak ulica ochrzciła czerwony koszmar podoba się tylko "architektom" którzy tu nie mieszkają a chcą nas z tym ożenić :evil:

Budynek jak pokazuje aktualizacja sondażu na pewno nie podoba się samym mieszkańcom Rzeszowa:


Obrazekźródło: https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,3 ... tml#sondaz
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8603
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: diderot23, dStan i 27 gości