[Rynek] Podziemna Trasa Turystyczna

Dyskusja o ukończonych projektach.

[Rynek] Podziemna Trasa Turystyczna

Postautor: bogdanoo » 29 paź 2018, 12:14

Obrazek
http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... diami.html

http://rzeszow-news.pl/plan-na-lifting- ... innowacja/
Jedna z największych atrakcji turystycznych Rzeszowa - Podziemna Trasa Turystyczna to dzisiaj gołe mury piwnic i kilka gablot w stylu XIX-wiecznego muzeum. Dopiero po 11 latach od otwarcia trasy miasto zabiera się za naszpikowanie jej multimedialnymi atrakcjami, które mają sprawić, że turysta stanie się bohaterem rzeszowskiej legendy, przeżyje m.in. zapadanie się świątyni pod ziemię, pożar miasta i najazd Tatarów. Czy efekt zachwyci? Przekonamy się za dwa lata.
Obecnie Podziemna Trasa Turystyczna wygląda archaicznie, nie ma żadnego sprzętu i wyposażenia multimedialnego. W trasie znajdują się gabloty z eksponatami, niczym w XIX-wiecznym modelu muzeum: stare monety, przybory, naczynia, repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, ceramiki użytkowej, i zabawek, fotografie, herby dawnych właścicieli miasta, herby Rzeszowa, ziem i województw.

Urząd Miasta w Rzeszowie ogłosił właśnie przetarg na wykonanie nowej ekspozycji multimedialnej w rzeszowskiej Podziemnej Trasie Turystycznej. „Projekt pn. „Rzeszowskie piwnice – Interaktywna instytucja kultury” ma na celu utworzenie nowej, ultranowoczesnej instytucji kultury „Rzeszowskie Piwnice” - założenia tej inwestycji brzmią bardzo ambitnie. Chodzi nie tylko o aranżację przestrzeni w piwnicach, ale też skweru kultury nad wejściem do podziemi, za pomocą najnowocześniejszych metod i technik: graficznych, projekcyjnych, multimedialnych, w tym audiowizualnych.

Rzeszów jest stolicą innowacji, więc w końcu doczeka się innowacyjnej instytucji kultury. Podziemna Trasa Turystyczna po liftingu będzie naszpikowana multimediami. Tak, że nawet maruderom się spodoba.

Wielokrotnie pisaliśmy, że wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej, delikatnie rzecz ujmując, wygląda nie najlepiej. To się jednak wkrótce ma zmienić, ponieważ ratusz ogłosił właśnie przetarg na dostawę i montaż urządzeń multimedialnych oraz wykonanie ekspozycji „Interaktywna Legenda” w Podziemnej Trasie Turystycznej.

Ta inwestycja kulturalna jest częścią projektu „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury”, na który miasto pozyskało z UE prawie 13 mln zł z konkursu „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Wartość całego projektu oszacowano na niespełna 19 mln zł.

Efekt wykonanych prac ma robić wrażenie, nie mniejsze niż np. Muzeum „Polin” w Warszawie, które jest naszpikowane multimediami za pomocą których we wciągający sposób przedstawia historię polskich Żydów.

W podobny sposób ma być ukazana historia Rzeszowa w Podziemnej Trasie Turystycznej. Zanim jednak do niej wejdziemy, pierwsze zmiany tego obiektu będą już widoczne na powierzchni.

Skwer Kultury

Na wzniesieniu, które znajduje się na przeciwko drzwi do ratusza – miejsce, które podczas np. koncertów pełni rolę zakulisowej przestrzeni, stanie się Skwerem Kultury. To właśnie tam stanie mobilna scena oraz mobilne siedziska i podesty, które będzie można dowolnie ułożyć, ponieważ będą one składać się z ruchomych modułów.

Dopełnieniem tej kompozycji będzie zieleń, która pojawi się między siedziskami. Miejsce to będzie służyło zarówno do indywidualnego wypoczynku, jak i organizacji spotkań integracyjnych.

Skwer Kultury będzie wyposażony także w interaktywną posadzkę LED-ową, która posłuży artystom np. do wizualizacji ich muzyki. Mieszkańcy będą mogli np. dzięki aplikacji „fortepian” grać na wielkich klawiszach, które pojawią się na posadzce.

Nowe elementy zyska także rzeszowska studnia, która jest częstym i charakterystycznym miejscem spotkań. Zostanie ona wyposażona w ekrany LED-owe i system audio, który mieszkańców i turystów będzie informował np. o nadchodzących imprezach w mieście.

Salka do filmów 5D

Swój wygląd zmieni także wejście do Trasy Turystycznej. Tam, gdzie teraz jest słabo zaaranżowana przestrzeń, która bardziej straszy, niż zachęca turytów do zwiedzania, powstanie salka projekcyjna, gdzie będzie można obejrzeć film z elementami 5D.

Salka będzie wyposażona w jeden ekran główny i dwa boczne, ruchome fotele, nadmuch powietrza, a także przestrzenny system dźwiękowy, a to wszystko po to, aby efekt realności był jak największy.

Odmienione zostaną także podziemia. Zyskają przede wszystkim szereg multimedialnych bajerów, których zadaniem będzie angażowanie widza w opowiadaną historię Rzeszowa – miasta multikulturowego i otwartego na „obcych”.

„Interaktywna Legenda”

Przez podziemne strefy będzie prowadziła „Interaktywna Legenda” z oryginalnym scenariuszem, który został stworzony w oparciu o fakty, ale będzie miał pewne elementy baśniowe, aby prowadzona opowieść miała znamiona legendy.

W każdej z przeszło 10 stref, które znajdą się pod ziemią, będzie mogło przebywać jednocześnie od 4 do 6 osób. Kolejne grupy będą wchodzić co 10-15 minut. Narratorami „Legendy” będą m.in. właściciele Rzeszowa: Jan Pakosławic (pierwszy), Mikołaj Spytek Ligęza, Hieronim Augst Lubomirski, ks. Stanisław Konarski – pisarz, publicysta, pedagog, reformator szkolnictwa, poeta i dramaturg, pijar, czy wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz.

Zwiedzanie rzeszowskich podziemi będzie przypominało nieco grę fabularną – dotykowe ekrany, ruchome obrazy, dźwięki, odgłosy, projekcie, filmy, a do tego zagadki, które trzeba będzie rozwiązać, aby pójść dalej.

Nie zabraknie też takich elementów, jak interaktywne puzzle, dźwignie, które otworzą podziemie bramy, czy naciskowe płyty w nawierzchni i ścianach, które po dotknięciu wywołają np. sekwencję otwartych kart.

Podróż w czasie

Spacerując po podziemiach naszpikowanych multimediami na początku wejdziemy do miejsca, które przygotuje nas do podróży w czasie. Następnie znajdziemy się w Piwnicy Bławatników, by pojawić się w średniowiecznym lesie. Rozwiązanie zagadki, która tam czeka spowoduje, że drzewa znikną i zwiedzający zobaczą postać św. Wojciecha, który błogosławi przyszłe miasto.

Idąc dalej trafimy do Komory Łukowej, w której zostanie omówiona historia władców. Pojawi się tam narrator, który będzie przypominał nieco ducha, w towarzystwie portretów właścicieli miasta.

Kolejną strefą będzie Gruba Kochanowicza, która zostanie zaaranżowana na ekumeniczną świątynię, z której będzie słychać modlitwy w różnych językach. Następnie idąc Przesmykiem usłyszymy gwar z dawnego rzeszowskiego Rynku, z którego da się wyłapać dźwięki w różnych językach, co podkreśli multikulturowy charakter obecnej stolicy Podkarpacia.

Jak żyli dawni rzeszowianie?

Następna strefa, która pojawi się na trasie, to Rzeszowskie Piwnice, które podzielono na dwie części. Pierwsza z nich zaprezentuje dawne życie współczesne ówczesnych mieszczan i architekturę. Tam będzie można skorzystać także z wirtualnej garderoby, dzięki której będzie możliwe przebranie się w dawny strój mieszkańców Rzeszowa. Z kolei w peryskopie zobaczymy wnętrza ówczesnych domostw.

Drugą strefę otworzy wejście do najstarszego obiektu w podziemnej trasie. Przez „otwory” i „portal” będzie można podziwiać dawne widoki miasta. Następnie będzie można wysłuchać legendy zapisanej przez śp. Marka Czarnotę o świątyni św. Feliksa i Adkuta, która zapadła się pod ziemię.

Wielki pożar miasta

Zwiedzający tej legendy doświadczą na własnej skórze poprzez wizualizację zapadającej się świątyni. Idąc dalej doświadczymy wielkiego pożaru miasta z 1681 roku, o którym opowie narrator. Przekaz dodatkowo wzmocnią wizualizację tego strasznego kataklizmu.

Kolejną podziemną strefą jest Trakt Lubomirskich, który został poświęcony konfliktom zbrojnym, które miały miejsce w historii miasta. Będą one punktem wyjścia do opowieści o konkretnych osobach np. rzeszowskich Żydach, czy żołnierzach Armii Krajowej.

O konfliktach zbrojnych w Rzeszowie też będzie

Jeśli zaś chodzi o konflikty zbrojne – ich prezentacja rozpocznie się od najazdu Tatarów, konfederatów barskich, przez Potop Szwedzki, aż po I i II wojnę światową. W peryskopie będziemy mogli zobaczyć także Rzeszów pod okupacją hitlerowską a we wnękach znajdziemy repliki broni.

W Piwnicy Ligęzy będzie czekał na nas film o losach rzeszowian podczas zawieruchy wojennej. Zwiedzający będą mogli go zobaczyć siedząc na wygodnych pufach.

Piwnica Zajezdni będzie miejscem, w którym dowiemy się, jak kiedyś wyglądał handel i jaki miał on wpływ na Rzeszów. Ułatwi nam to prezentacja sklepu kolonialnego i szlaków handlowych. W tej strefie znajdzie się także multimedialny stół z symulacją transportu i handlu dobrami, z którym będzie sobie trzeba poradzić, aby przejść dalej.

Piwnica Miodowa, jak „Sklepy Cynamonowe”

Kolejne miejsce w podziemiach na naszej trasie to Lochy Tatarskie, w których znajdą się zmappingowane ulice Rzeszowa. W Piwnicach Ratuszowych znajdziemy z kolei scenografię sklepu bławatnego, w Piwnicy Rycerskiej stanie symboliczna karczma, a w Piwnicy Miodowej powstanie miejsce inspirowane „Sklepami Cynamonowymi”.

W Piwnicy Strzeleckiego z kolei zobaczymy, jak dynamicznie rozwijał się Rzeszów za czasów Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zaprezentowany zostanie rozwój lotnictwa, branży IT, kultury, architektoniki, a także najnowsza historia regionu. Tu znajdzie się także miejsce na wspomnienie takich wybitnych postaci jak: Jerzy Grotowski, Wanda Siemaszkowa, Wojciech Kilar, Tomasz Stańko, Józef Szajna, Ignacy Łukasiewicz, czy ks. Stanisław Konarski.

Skarbiec będzie ostatnim punktem zwiedzania, gdzie nastąpi podsumowanie „Legendy”. Cały projekt ma być zrealizowany do 2020 roku.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1293
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: [Rynek] Podziemna Trasa Turystyczna

Postautor: bogdanoo » 29 paź 2018, 12:29

Poglądowe zdjęcia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1293
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: [Rynek] Podziemna Trasa Turystyczna

Postautor: foreigner » 30 paź 2018, 1:53

Potrzebny był tam lifting. W dużej części to po prostu puste korytarze.
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 443
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: [Rynek] Podziemna Trasa Turystyczna

Postautor: bogdanoo » 29 maja 2019, 9:23

https://rzeszow-news.pl/miasto-oglosilo ... ystycznej/
Ratusz znów szuka firmy, która zajmie się kompleksową modernizacją Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie. Pierwszy przetarg unieważniono, bo zgłosiła się tylko jedna firma, a jej oferta była zbyt wysoka.

Miasto w ub. tygodniu po raz kolejny ogłosiło przetarg na modernizację Podziemnej Trasy Turystycznej. Za pierwszym razem postępowanie trzeba było unieważnić. Okazało się, że lifting rzeszowskich piwnic chce wykonać tylko jedno konsorcjum firm: Asseco Data Systems z Gdyni i Art FM z Krakowa. Ich oferta wynosiła prawie 29 mln zł, czyli o 10 mln zł więcej niż ma na ten cel miasto (19 mln zł – 13 mln zł z budżetu miasta, reszta z UE).

– Oferty w nowym postępowaniu będzie można składać do 25 czerwca. Termin realizacji inwestycji jest przewidziany do końca listopada 2020 r. Zakres prac przewidzianych w tym postępowaniu jest taki sam, jak w poprzednim – informuje Agnieszka Siwak-Krzywnos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Oznacza to, że w ramach projektu „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury”, na powierzchni Trasy powstanie „Skwer kultury”.

W środku podziemi powstanie m.in. salka do projekcji filmów 5D oraz „Interaktywna Legenda” z oryginalnym scenariuszem, dzięki której zapoznamy się z dziejami Rzeszowa. Uwzględnia ona czas od pierwszych legendarnych osadników po współczesną historię Centralnego Okręgu Przemysłowego, rozwoju lotnictwa, branży IT, kultury, architektoniki.

Prezentowana historia Rzeszowa ma zakończyć się na zapoznaniu z sylwetkami współczesnych ważnych osobistości związanych z miastem. Na multimedialnych planszach zobaczymy m.in. takie osoby, jak: Jerzy Grotowski, Wanda Siemaszkowa, Wojciech Kilar, Tomasz Stańko, Józef Szajna, Ignacy Łukasiewicz, czy ks. Stanisław Konarski.

Zwiedzanie rzeszowskich podziemi będzie przypominało nieco grę fabularną – dotykowe ekrany, ruchome obrazy, dźwięki, odgłosy, projekcje, filmy, a do tego zagadki, które trzeba będzie rozwiązać, aby pójść dalej. O szczegółach planowanych zmian pisaliśmy TUTAJ.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1293
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: [Rynek] Podziemna Trasa Turystyczna

Postautor: yogi123 » 24 kwie 2020, 18:11

https://rzeszow-news.pl/z-rzeszowskiego ... r-kultury/
Z rzeszowskiego Rynku zniknęła scena. W zamian ma powstać “Skwer Kultury”
13-letnia scena na rzeszowskim Rynku przeszła na “emeryturę”. Teraz tuż obok ratusza szykowany jest “Skwer Kultury”.
Scena została zdemontowana w minioną sobotę. – Ma to związek z modernizacją Podziemnej Trasy Turystycznej. Zgodnie z planem, “na dachu” rzeszowskich piwnic powstanie “Skwer Kultury” – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.
Przez 13 lat na scenie odbyło się około 700 różnego rodzaju wydarzeń, m.in. koncerty. Jak przekazują miejscy urzędnicy, scena zostanie sprzedana. – W jej miejscu pojawi się nowa, mobilna. Oznacza to, że będzie ona montowana na konkretne imprezy, a tuż po nich demontowana – zapowiada Siwak-Krzywonos.
Czy tak będzie rzeczywiście? To się okaże w praktyce, ponieważ gdy w 2007 roku montowano scenę na Rynku, na którą wówczas wydano 600 tys. zł, założenie było podobne. W praktyce okazało się jednak, że koszty z tym związane były zbyt wielkie i ostatecznie, gdy na scenie nic się nie działo, to jej dach był tylko opuszczany.
Niemniej jednak, realizowany od stycznia projekt “Rzeszowskie Piwnice” przez Asseco Data Systems, Art FM i New Amsterdam warty 22 mln zł, zakłada, że na “dachu” Podziemnej Trasy powstanie coś więcej niż tylko scena dla dużych imprez. W założeniu ma zostać stworzona tam przestrzeń działań kulturalnych o mniejszym rozmachu.
Chodzi oczywiście o “Skwer Kultury”. Zostanie on wyposażony w mobilną małą architekturę w postaci siedzisk i drewniane podesty o zróżnicowanych kątach nachylenia i różnych wysokościach oparć – tworzące swoiste zewnętrzne fotele, leżanki, stoliki i kwietniki, z możliwością ustawienia w różnych układach aranżacyjnych.
“Skwer” ma się kojarzyć z działaniami kulturalnymi, obejmującymi m.in. plenery artystyczne – wystawy i prezentacja sztuki tradycyjnej, w tym. m.in. współczesnego malarstwa sztalugowego, fotografii itd., ale również nowoczesnych rzeźb i małych form przestrzennych – sztuka na żywo, malowanie obrazu, graffiti itd. i innych.

Mam mieszane uczucia, ale co sie dziwić,coraz więcej zieleni idzie pod beton więc gdzieś takie miejsca trzeba tworzyć...
Chyba nigdzie nie było wizualizacji, mam nadzieję, że wyjdzie to dobrze.
Co do sceny myślę, że robią błąd sprzedając ją, to była dobra miejscówka. Zastanawia mnie jakie faktycznie będą koszty.
yogi123
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 288
Na forum od: 06 sie 2016, 11:42

Re: [Rynek] Podziemna Trasa Turystyczna

Postautor: Kacu » 25 kwie 2020, 8:23

A moim zdaniem to bardzo dobrze, jak często scena była używana? Raz, dwa razy w miesiacu? Może częściej jak było większe wydarzenie typu Carpathia Festiwal. A tak, na co dzień , pod opuszczonym zadaszeniem siedziały żule i waliły tanią prytę. Zawsze śmierdziało stamtąd moczem i innymi wydzielinami, nie wspominając o śmieciach które tam zalegały...
Kacu
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 429
Na forum od: 05 sie 2016, 16:30

Re: [Rynek] Podziemna Trasa Turystyczna

Postautor: swiety » 25 kwie 2020, 15:03

^^ Dokładnie, po drugie rynek to kiepskie miejsce na częste, duże i głośne koncerty.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2585
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Rynek] Podziemna Trasa Turystyczna

Postautor: rzepuncja » 25 kwie 2020, 23:24

Bardzo dobrze, ze scena znika, od początku byłem jej przeciwnikiem :P
Stała scena jednak zabierała trochę powierzchni z i tak małego naszego rynku :) Wygląda na to ze chcą wrócić do rozwiązania które było przed erą tej stałej sceny - jak miał być koncert to przyjeżdzała scena i rozkładali ją czasem bezpośrednio przed ratuszem a czasami z 2 strony płyty rynku, obok "Sody" i hotelu Ambasadorskiego :)
rzepuncja
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 84
Na forum od: 22 lip 2014, 17:18

Re: [Rynek] Podziemna Trasa Turystyczna

Postautor: maks » 09 sty 2021, 1:19

Dziś mija dokładnie rok od rozpoczęcia prac remontowych w Podziemnej Trasie Turystycznej w Rzeszowie.


http://supernowosci24.pl/podziemna-tras ... na-wiosne/
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 2743
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: [Rynek] Podziemna Trasa Turystyczna

Postautor: maks » 30 gru 2021, 10:39

Powrót do przeszłości miasta, ale w nowoczesnej, multimedialnej wersji. Tak od dziś wyglądają Rzeszowskie Piwnice - Interaktywna Instytucja Kultury. Za 19 milionów złotych miasto stworzyło atrakcję, dzięki której wędrówka trasą podziemną pod płytą rynku ma być wielką przygodą z alternatywnymi propozycjami dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży.


https://rzeszow.tvp.pl/57693755/rzeszow ... j-odslonie
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 2743
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47


Wróć do Inwestycje zrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość